Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika vizesi almak zor mu?

Amerika vizesi nasıl alınır?

Amerika vizesi nasıl alınır? Amerika vizesi alacak olan başvuru sahipleri vize prosedürleri açısından belli aşamaları eksiksiz ve dikkatli biçimde hayata geçirmeleri gerekmektedir. Amerika vizesi almak için temelde 3 ana aşama vardır:

1- Consular Electronic Application Center üzerinden giriş yaparak Amerika vize başvuru formu DS-160’ı dikkatli ve eksiksiz biçimde online ortamda doldurma

2-Amerika Vize randevusu alma

3-ABD Konsolosluk randevusuna gidip biometrik verilerini ibraz etme

 

-Seyahat amacınıza uygun Amerika vize türünü belirleyin ve evrakları hazırlayın

-Amerika online vize başvuru formunu doldurmak için Konsolosluk Elektronik Başvuru Merkezi’ne giriş yapın. Amerika vize başvuru formunu eksiksiz doldurun ve formu gözden geçirerek onaylayın.

-Amerika vize ücretini online platform üzerinden ödeyin ve Amerika vize randevunuzu kesinleştirin

-Amerika vize başvuru evraklarınızı hazırlayın. ABD konsolosluk randevunuz sırasında biometrik verilerinizi beyan edin

-Amerika vize başvurunuzun takibini online ortamdan yapın ve pasaportunuzu PTT kanalıyla teslim alın.

 1- Amerika vize türünüzü belirleyin

Amerika vizesi almak için atılması gereken ilk ve önemli adım seyahat amacınızla uygun vize türünün belirlenmesidir. Vize türünüzü doğru biçimde belirlemenizle paralel olarak Amerika vize başvuru evraklarının eksiksiz biçimde hazırlanması gerekmektedir. Amerika’ya turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti, transit, dil eğitimi, kültürel veya başka amaçlarla seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri hazırladıkları evraklarla gidiş amaçlarını doğru biçimde beyan etmek durumundadırlar. Amerika vize başvuru evrakları kişilerin mesleki durumlarını ve düzenli gelirlerini hangi yolla sağladıklarını ispatlamalıdır.

2- Amerika vize başvuru formunu doldurun

Amerika vizesi nasıl alınır merak ediyorsanız yürütülmesi gereken operasyonel süreç vize başvurunuzun sonucunu tayin edecek en önemli halkalardan biridir. Amerika online vize başvuru formunun vize türünüz, gidiş amacınız ve temin ettiğiniz evraklardaki bilgilerle paralel biçimde doldurulması gerekir. Şahsi bilgileriniz, çalışma ve düzenli gelir durumunuz başvuru evraklarınızda beyan ettiğiniz kriterlerle uyumlu olmalıdır. Örneğin bir şirket bünyesinde sigortalı olarak çalışıyorsanız ve aldığınız net maaşa ek olarak prim alıyorsanız bu ek primleri banka hesap özetinizde ispatlamanız gerekmektedir. Amerika vize başvurularında evrakla ispatlanamayan bilgilerin aşamalı bilgi formlarında yer alması vize retlerinde en önemli gerekçelerinden biri haline gelmiştir. Amerika vize başvuru formunun İngilizce ve büyük karakterlerle doldurulması gerekmektedir. Formu onaylamadan önce üzerinde değişiklik yapma hakkınız vardır.

Amerika online vize başvuru formu DS-160’ın doldurulması için öncelikle Consular Electronic Application Center web sayfasından giriş yapılarak başvuru adımlarının takip edilmesi gerekmektedir. Bu kısımda oluşturulacak DS-160 numarasının yanısıra anahtar soru ve cevapları unutmamanız önem taşımaktadır. DS-160 formuna daha sonra yeniden girmek istemeniz ve formu doldurmaya devam etmeniz durumunda bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

Amerika vizesi almak için açacağınız hesaba aktif olarak kullandığınız mail adresinizle girmeniz yararınıza olacaktır. Bu sayede randevu, pasaport takibi ve ek evrak gibi talepler konusunda kolayca bilgi sahibi olabilirsiniz. Amerika vize başvurusu için açılacak hesapla beraber size özel belirlenen DS-160 numarasını kaybetmemeniz önem taşımaktadır.

3- Amerika vize randevusu oluşturun

Eksiksiz doldurulması gereken vize başvuru formunun gözden geçirilerek onaylanması sonrasında Official U.S. Department of State Visa Appointment Service olarak adlandırılan Amerika vize randevu sistemine giriş yaparak açmış olduğunuz başvuru hesabı üzerinden vize başvuru ücretini ödeyip uygun gün ve tarihe Amerika vize randevusu oluşturun. Bu ücreti kredi kartı aracılığıyla ödemeden Amerika vize randevunuzu takvimlemeniz mümkün değildir. Randevunun oluşturulmasının ardından Amerika başvuru formuna dönüş yapıp değişiklik yapmanız mümkün değildir. Bunu yapmak isterseniz sistem size izin vermeyecektir.

Amerika vize randevuları Amerika Konsolosluğu’nun çalışma yoğunluğuna göre belirlenmektedir. Amerika vize randevusu alırken konsolosluğun vize işlem sürelerini mutlaka dikkate alın.

 4- Amerika vize başvuru evraklarınızı hazırlayın

Amerika vize başvurusu için temin edilmesi gerekli evrakların orjinalleri randevu günü ve saatinde konsolosluk tarafından talep edilmektedir.

 5- Randevu gününde ABD Konsolosluk mülakatına gidin

Amerika vize randevunuzun alındığı tarih ve saatten en geç 30 dakika önce ABD Konsolosluğu’na gidip biometrik verilerinizi ibraz etmeniz gerekmektedir. Amerika vize randevusu sırasında yanınızda online bilgi formunun onaylanmış 2 sayfasının yanı sıra randevunuzun çıktısını, ödeme talimatlarını yanınızda götürmeyi unutmayınız.

6- Amerika başvurunuzun takibini yapın ve pasaportunuzu teslim alın

Amerika vizesi nasıl alınır konusundaki aşamaların sonuncusu ise başvurunun ardından vize sorgulama ve pasaport takibi ile pasaportun teslim alındığı final ayağıdır. Amerika vize randevusunun ardından pasaportunuz ve evraklarınız Amerika Konsolosluğu Vize Bölümü’nce değerlendirme altına alınacaktır. Vize işleminiz devam ederken Amerika vize sorgulamanızı vize başvuru merkezinin sisteminden sizin için oluşturulan referans numarası yardımıyla rahatlıkla yapabilirsiniz. Amerika vize işlem sürelerini göz önünde bulundurarak pasaportunuzun takibini yapmanız gerekmektedir. Amerika vize başvurusunun son adımı ise pasaportun PTT kanalıyla teslim alınması olacaktır. Amerika vize durumu sorgulamalarında vize onayı alıp almadığınız yönünde herhangi bir bilgi verilmemektedir. Bu bilgiye ancak pasaportunuzu şahsen veya acenteniz aracılığıyla teslim aldığınızda sahip olabilirsiniz.

 ABD vizesi almak zor mu?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dünyanın farklı ülkelerinden insanların kısa süreli seyahat etmek, çalışmak, eğitim görmek ve yaşamak için tercih etmek istediği ülkelerden biridir. Tabiri caizse dünyanın ‘süper gücü’dür. Bu durum ABD vize başvuru süreçlerini de biçimlendirmiştir.

Amerika, göçmenlik ve yasadışı göç sorunu karşısında çeşitli önlemler almaktadır ve halihazırda bu tavır vize işlem süreçlerine yansımıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) – United States Of America (USA) seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo), Hizmet (gri), hususi (yeşil) ve diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yanısıra Türkiye’den ikamet izni bulunan yabancı pasaport sahipleri vizeye tabidirler.

Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin ülkeye giriş yapmak için ABD vizesine ihtiyaçları vardır.

Amerika vize başvurularında geneli itibariyle istihbarat odaklı bir vize başvuru prosedürü izlenir. Başvuru sahibi adına ABD konsolosluk mülakat randevusu alınır alınmaz kişinin mevcut çalışma ve düzenli gelir durumu, medeni hali, sahip olduğu maddi birikim ve hatta sosyal medya hesapları konsolosluk birimlerinde incelenmeye başlar. Bu da demek oluyor ki ABD Konsolosluğu başvuru sahiplerinin kişisel durumlarını konsolosluk mülakat gününden önce inceler ve büyük oranda bu inceleme neticesinde karara bağlar. Bu nedenle ABD vize başvuru prosedürü evrak odaklı değildir diyebiliriz. Ancak buna rağmen ABD vize başvurusunda bulunacak olan şahısların konsolosluk mülakat günü ve tarihinde evraklarını eksiksiz biçimde yanlarında getirmelerini tavsiye ederiz. Bazı durumlarda konsolosluk görevlilerince bu evraklarınız kontrol edilmek istenebilir veya ek evraklar talep edilebilir. Tüm bu nedenlerle Amerika vizesi almak zordur.

2024 yılı itibariyle ABD konsolosluğu mevcut durumu vize uyum koşullarını yakalayan başvuru sahiplerine 10 yıllık Ziyaretçi/Turist Vizesi vermektedir. Ancak ABD vize başvurularında tüm inisiyatif konsolosluk ve elçiliğe aittir.

Amerika Vizesi hakkında her şeyi bize sorun 

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.