Amerika Vize Randevusu

Amerika Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Amerika vize randevusu almak için neler yapılması ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiği Amerika vizesi almak isteyen pek çok başvuru sahibinin başını ağrıtan bir konu başlığıdır. Bu yazımızda Amerika vize randevu işlemlerini ele aldık.

Amerika vize başvurularında randevusuz herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Amerika vize randevusu almak için ABD Konsolosluğu’nun resmi web sitesi üzerinden online olarak işlem yapmak gerekir.

Bu resmi internet sitesi üzerinden online olarak doldurulması gereken Amerika vize başvuru formu DS 160’ın eksiksiz ve dikkatli olarak tamamlanması büyük önem taşır. Randevu, konsolosluk mülakatı öncesinde yapılması gereken Amerika vize başvurusu adımlarının ikinci aşamasıdır.  Randevu almak için aşamalı bilgi formlarının İngilizce olarak doldurulması ve son aşamada ödemenin kredi kartı ile gerçekleştirilmesi zorunludur. DS-160 formunun seçtiğiniz vize kategorisine uygun biçimde doldurulması önemlidir. Aksi taktirde vize başvurunuzun olumsuzlukla sonuçlanabileceğini önemle hatırlatırız. Doldurmaya başlanan vize başvuru formuna 30 gün içerisinde geri dönük ekleme veya çıkartma hakkına sahipsiniz.

Amerika Vize Randevusu Almak İçin;

1-Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için ihtiyacınız olan vize türünü belirleyin.

2- Consular Electronic Application Center üzerinden giriş yaparak Amerika vize başvuru formu DS-160’ı dikkatli ve eksiksiz biçimde online ortamda doldurun. Aşamalı Amerika vize bilgi formuna giriş yaptığınız bilgileri son kez kontrol ettikten sonra onaylayın.

3-Official U.S. Department of State Visa Appointment Service olarak adlandırılan Amerika vize randevu sistemine giriş yaparak sık kullandığınız bir e-posta adresiniz üzerinden hesap oluşturup oturum açın. ABD konsolosluk randevusu ve ödemeyle ilgili bilgilere bu hesap üzerinden erişim sağlayacaksınız. Kaydınızı tamamlamak için başvuru sahibine ait bilgileri girin.

a -Amerika Vize başvurusunda bulunan her başvuru sahibi için DS-160 onay numarasını girin.

b- ABD Konsolosluğu vize bölümünden belgelerinizi almak istediğiniz bir adres belirtin veya bir yer seçin.

c- Amerika göçmen olmayan vize (MRV) başvuru ücretini (ücretlerini), ikamet ettiğiniz ülkede bulunan ödeme yöntemlerinden birini kullanarak ödeyin. Mevcut ödeme seçenekleri için Amerika vize ücretlerini kontrol edin.

d- Amerika konsolosluk vize randevunuzu alın. Amerika vize başvuru ücretinin online olarak ödenmesinin ardından konsolosluk randevu detayları ve ödeme bilgisi mail adresinize gelecektir.

4- Bu belgelerin çıktısını alarak Amerika vize başvuru evraklarınızla beraber Amerika konsolosluk vize randevusuna katılım sağlayın.

Amerika vize randevusu için gerekli evraklar

Amerika vize randevusu almak için öncelikle pasaportunuzun geçerlilik süresini ve karşılıklı 2 boş sayfası olup olmadığını kontrol edin.

Amerika vize randevu randevu alımı sırasında başvuru evraklarınızın tamamen hazır ve basılı olması şart değildir. Amerika DS-160 vize bilgi formunu seyahat amacınız ve doğru vize türüne göre doldurmanızın ardından konsolosluk mülakatına katılım sağlamak için vize başvuru evraklarını hazırlayabilirsiniz.

Ancak Amerika vize başvuru DS 160’ın eksiksiz doldurulması için gidiş amacınızın, doğru vize türünün ve bilgi formunda çalışma, düzenli gelir durumu ve kişisel ailevi bilgilerinizi ifade eden belgelerin hazır bulunmasında fayda vardır. Bu belgelerin hazır olması Amerika vize randevusu alma sürecini pratikleştirir ve kolaylaştırır.

Amerika vize randevusu değiştirme

Amerika vize randevu sistemi üzerinden alınan vize randevusuna çeşitli nedenlerle katılım sağlayamayacak olan başvuru sahiplerini randevu günü ve saatinde değişiklik yapabilirler. Amerika vize randevu sistemine giriş yapılarak halihazırda açılmış olan hesap üzerinden Amerika vize randevu tarihi ve saati yeniden planlanabilir.

Amerika vize randevu günü ve saati değişikliği yapmak için;

a- Official U.S. Department of State Visa Appointment Service olarak adlandırılan Amerika vize randevu sistemine giriş yaparak hesabınız üzerinden ana sayfaya yönelerek ‘Devam Et’ butonuna basın.

b- Randevuyu Yeniden Zamanla seçeneğini tıklayarak ilgili onay kutusunu kullanın. Amerika vize randevusu için yeni tarih belirlenmesi gereken tüm başvuru sahiplerini seçin. Bir başvuru sahibinin randevusu için yeni tarih belirlemesi gerekmiyorsa, isminin yanında yer alan onay kutusundaki işareti kaldırın. İşiniz bittiğinde “Devam” tuşuna tıklayın.

Amerika vize randevu iptali

Amerika vize randevu iptalinin tıpkı randevu tarihi değiştirme işlemi gibi Amerika vize randevu sistemi üzerinden yapılması mümkündür. Amerika vize randevu sistemi üzerinden oluşturduğunuz hesabınız aracılığıyla takvimlenen Amerika vize randevusu iptal edilebilir.

Amerika vize randevusu iptal işlemi için;

a-Official U.S. Department of State Visa Appointment Service olarak adlandırılan Amerika vize randevu sistemine giriş yaparak hesabınız üzerinden ana sayfaya yönelin ve ‘Devam Et’ butonuna basın.

b- Randevuyu İptal Et seçeneğini tıklayarak ilgili onay kutusunu kullanın. İşiniz bittiğinde “Devam” tuşuna tıklayın.

 Amerika vize randevusu kaç gün sonraya veriliyor?

Amerika vize randevularının konsolosluk sistemi üzerinden takvimlenmesi konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Covid-19 pandemi süreci gibi tüm dünyayı etkisi altına alan olağanüstü dönemlerde Amerika vize randevuları ileriki tarihlere verilebilir. Amerika Konsolosluğu salgın hastalık veya siyasi ilişkilerin seyrine göre vize randevularının oluşturulmasında dönemsel olarak kısıtlamalar getirebilir.

Amerika Vizesi hakkında her şeyi bize sorun 

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.