Amerika Vize Yenileme İşlemleri

Amerika Vize Yenileme İşlemleri

Amerika Vize Yenileme ve Uzatma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Covid-19 pandemisi sürecinde Amerika Vize Yenileme İşlemleri

Amerika vize yenileme için gerekli evraklar nelerdir?

Amerika vize yenilemesi 2024 nasıl yapılır?

COVİD-19 seyahat kısıtlamaları döneminde uygun koşulları sağlayan Amerika vizesi başvuru sahipleri 10 yıllık vizelerini yenileme imkanına sahiptirler. Amerika Göçmen Olmayan Vizelerin Yenileme işlemleri için daha önceden Amerika vizesi olan başvuru sahipleri, vize görüşmesi yapmadan vizelerini yenileme hakkına sahiptirler. Covid-19 pandemi sürecinde Amerika vize yenileme işlemlerinin güncel tablosuna ilişkin detayları bu yazımızda kapsamlı biçimde ele aldık.

Amerika vize yenileme işlemini kimler yapabilir?

Eğer Amerika vizenizin süresi son 48 ay içinde doldu ve kişisel bilgileriniz ile Amerika vize kategoriniz değişmemişse şahsen başvuru yapmadan 10 yıllık Amerika vizenizi yenileyebilirsiniz.

-Pasaport veya eski pasaportunuzda yer alan, süresi sona ermiş veya hala geçerli olan Amerika vizesinin geçerlilik tarihlerini kontrol edin. Amerika vize süresi son 48 ay içinde dolduysa vize yenileme işlemi yapabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Amerika vize yenileme işlemleri sırasında pasaportlarının geçerlilik sürelerinin planlanan seyahat tarihinin dönüşünden itibaren en az 6 ay geçerli olmasına dikkat edin.

-Süresi sona eren veya erecek olan Amerika vizesinin üzerindeki bilgilerin mevcut medeni durumunuzla uyuşup uyuşmadığını dikkatle gözden geçirin. Evlenip soyisim değişikliği kadın başvuru sahiplerinin medeni durumlarının değişmesi durumunda Amerika vize yenileme işlemi yapılması ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Pasaporttaki kişisel bilgileri (ad, doğum yeri ve doğum tarihi) değişmiş olan başvuru sahiplerinin Amerika vize görüşmesi için Amerika vize randevusuna katılmaları gerekecektir. Bunun dikkate almadan Amerika vize yenileme başvurusu yapan kişiler Amerika vize randevu sistemi uyarı verecek ve ABD Konsolosluk mülakatı talep edilecektir.

 Amerika vizesi bitmeden yenileme işlemi yapılabilir mi?

 Amerika vize yenileme başvurusu, 10 yıllık Amerika vizesinin geçerlilik süresi dolmadan yapılabilir. Amerika vize yenileme işlemi yapmak için vize süresinin bitmesini beklemek şart değildir.

 Amerika vize yenilemesi için randevuya ihtiyaç var mı?

-14 yaşın altındaki Amerika vizesi başvuru sahiplerinin ebeveynlerden en az birinin geçerli bir B1/B2 vizesinin olması zorunludur. Bu koşulları yakalayan başvuru sahiplerin ABD Konsolosluğu vize mülakatından muaftırlar.

-Daha önceki Amerika vizesini aldığında 14 yaşından büyük olan ve başvurusu sırasında dijital olarak 10 parmak izi vermiş olan başvuru sahipleri Amerika vize yenilemesi yapabilirler.

-79 yaşın üzerindeki Amerika vizesi başvuru sahipleri 80 yaşını doldurmuş iseler Amerika vize yenileme işlemlerini konsolosluk mülakatına katılmadan yenileyebilirler.

-Küba, İran, Irak, Libya, Kuzey Kore, Somali, Sudan, Suriye, Venezuela ve Yemen vatandaşı olan ya da bu ülkelerden birinden çift vatandaşlığı olan kişilerin yaş gözetmeksizin Amerika vize görüşmesine şahsen katılmaları gerekir.

Amerika vize yenilemesi için gerekli evraklar

Amerika B1/B2 vizesi başvuru sahipleri aşağıda listelenen evrakların yanısıra mevcut çalışma ve düzenli gelir durumlarını belgeleyen Amerika vize başvuru evraklarını eksiksiz biçimde hazırlamalıdırlar.

-Pasaport (Planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren 6 ay geçerli olmalıdır)

-Amerika DS-160 başvuru formunun onay sayfası

-ABD vizesinin olduğu orijinal pasaport ve eski ABD vizesinin fotokopisi

-Son altı ayda beyaz fon ile çekilmiş, 5×5 cm boyutunda bir adet renkli fotoğraf. Gözlüklü olarak çekilmiş fotoğraflar artık kabul edilmemektedir.

Amerika vizesi yenileme başvurusu nasıl yapılır?

Eski Amerika vizesini yenilemek isteyen başvuru sahiplerinin vize görüşmesi için konsolosluğa şahsen gelmelerine gerek olmayabilir.

1-Amerika vize yenileme işlemleri için ihtiyacınız olan vize türünü belirleyin.

2-Consular Electronic Application Center üzerinden giriş yaparak Amerika vize başvuru formu DS-160’ı dikkatli ve eksiksiz biçimde online ortamda doldurun. Aşamalı Amerika vize bilgi formuna giriş yaptığınız bilgileri son kez kontrol ettikten sonra onaylayın.

3-Amerika vizesi başvuru sahipleri Official U.S. Department of State Visa Appointment Service olarak adlandırılan Amerika vize randevu sistemi üzerinden bir hesap oluşturarak Amerika vize yenilemesi başvuru ücretini ödemelidir. Sistem bu noktada bir dizi soru soracaktır. Başvuru sahibinin verdiği bilgilere dayanarak sistem, kişinin ABD konsolosluk vize görüşmesine şahsen katılma kuralından muaf olup olmadığına karar verecektir.

Posta ile Amerika vize yenileme seçeneğine uygun olan başvuru sahiplerinin başvurularının tamamlanması, ABD Konsolosluğu Vize Bölümü’ne ulaşmasından itibaren yaklaşık 4-6 hafta sürecektir. Bu süre Amerika Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre kısalabilir.

Amerika E1/E2 vize türleri posta ile yenileme seçeneğine uygun değildir.

Amerika Vize Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Amerika vizesi yenileme işlem ücreti 2024 yılı itibariyle 160 USD’dir. Amerika vize yenileme başvurusunda bulunmak isteyen her yaştan başvuru sahipleri için bu tutar aynıdır. Amerika vize yenileme başvurusunda bulunan kişiler 10 yıllık Amerika vizelerini almak için bu tutarı Official U.S. Department of State Visa Appointment Service olarak adlandırılan Amerika vize randevu sistemi üzerinden oluşturdukları hesap aracılığıyla ödeyebilirler.

Amerika Vizesi hakkında her şeyi bize sorun 

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.