Amerika Vize Mülakatında Sorulan Sorular

Amerika Vize Görüşmesi Hangi Dilde?

ABD Vize Mülakatı Türkçe Mi?

ABD Vize Mülakatı İngilizce Mi?

ABD Vize Mülakatı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika Vize Mülakatları Ne Kadar Sürer?

Amerika vize mülakatı için önemli ve kritik bilgilerin yer aldığı ‘Amerika Mülakat Soruları’ başlıklı yazımızı dikkatinize sunuyoruz. Amerika vize başvuru süreçlerinde en önemli aşamalardan biri olan Amerika vize görüşmesine ön hazırlık sürecine katkı sağlayacağına inandığımız yazımız için keyifli okumalar dileriz. Amerika vize mülakatında sorulan sorular:

Amerika vize başvurularında en çok merak edilen başlıklardan biri olan bu popüler konu şimdiye kadar pek çok kesim tarafından işlense de ezber ve kulaktan dolma bilgilere yer verilmesi nedeniyle bu yazıyı siz değerli ziyaretçilerimizle paylaşma ihtiyacı duyduk.

Praxis Visa Solutions olarak uzun yıllara dayanan Amerika vize başvuru deneyimlerine yaslanarak hazırladığımız bu yazının pek çok başvuru sahibinin Amerika vize mülakat deneyimlerinden süzülerek oluşturulduğunun altını çizmek isteriz. Başlıyoruz.

Amerika Vize Görüşmesi Hangi Dilde?

Amerika vize mülakatlarının hangi dilde yapıldığı başvuru sahiplerinin merak ettiği soruların başında gelmektedir. Ülkemizden yapılan Amerika vize başvurularında randevu günü ve saatinde konsolosluk mülakatlarına giren başvuru sahiplerine genelde kendilerini en iyi hangi dilde ifade edeceklerse o dilde konuşmaları için kolaylık sağlanmıştır.

Türkiye’den yapılan Amerika vize başvurularını kabul eden ABD İstanbul Başkonsolosluğu ve ABD Ankara Büyükelçiliği’nin vize bölümlerinde çalışan tecrübeli personeller Amerika Birleşik Devletleri (USA) Dışişleri Bakanlığı’nın belirlediği çerçevede başvuru sahiplerine bazı temel soruları yöneltirler.

Ülkemiz vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan ikamet izni sahibi yabancı ülke vatandaşlarının vize görüşmelerinde başvuru sahipleri kendilerini en rahat hangi dilde ifade etmek isterlerse o dilde Amerika vize mülakatlarına girerler. Ancak buna rağmen Amerika vize mülakatlarının temelde İngilizce ve Türkçe olarak yapıldığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

ABD Vize Mülakatı Türkçe Mi?

ABD vize mülakatları genelde Türkçe olarak gerçekleşse de başvuru sahiplerinin talep etmesi veya istemesi durumunda ABD vize görüşmeleri İngilizce olarak da yapılabilir. ABD Konsolosluğu Vize Bölümü’nün özel durumlar dışında Türkçe dışındaki başka bir dilde başvuru sahiplerini İngilizce mülakata zorunlu tutması bilgisi doğru değildir.

Amerika vize randevu günü ve saatinde yapılan vize mülakatları yalnızca Türkçe yapılmamaktadır. Ankara ve İstanbul’daki ABD Dış Diplomatik Misyonlarında vize görüşmesine katılan başvuru sahipleri görüşmeleri istedikleri dilde yapmaktadırlar.

ABD Vize Mülakatı İngilizce Mi?

Amerika vize mülakatlarını İngilizce olarak yapması istenen kişiler genelde Amerika’ya eğitim ve dil okulu amacıyla seyahat etmek isteyen başvuru sahipleridir. Amerika’ya üniversite eğitimi için seyahat etmek isteyen Amerika F1 Vizesi başvuru sahipleri, Vize Bölümü görevlilerinin de talebiyle kendilerini İngilizce ifade etmeye zorlanabilirler.

ABD Vize Mülakatı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

ABD vize mülakatı için gerekli evrakların en önemlileri geçerli pasaportunuz-eski pasaportlarınız, 2 adet 5cm x 5 cm ebatlarında biometrik fotoğraf, Amerika vize randevu çıktısı ve eksiksiz doldurulmuş DS-160 formudur.

Amerika vize mülakatı için gerekli evraklarla birlikte randevu günü ve saatinden en fazla 15 dakika önce ilgili konsolosluk adresinde bulunmanız gerekmektedir. Randevu günü ve saatinde biometrik parmak izinizin yanısıra başvuru sahipleri mülakattan geçerler. Amerika vize mülakatlarında konsolosluk görevlileri sizlere seyahat amacınız, beraber seyahat ettiğiniz kişiler, mevcut çalışma durumunuz hakkında detaylı sorular sorabilirler. Bu gibi durumlarda DS-160 başvuru formunda beyan edilen bilgilere paralel ifadeler kullanmayı aklınızdan çıkarmayınız. Başvuru formunda beyan edilen bilgilerle paralellik taşımayan yanlış bilgiler ABD vize redlerine yol açabilmektedir.

Amerika vize başvurularında geneli itibariyle istihbarat odaklı bir vize başvuru prosedürü izlenir. Başvuru sahibi adına ABD konsolosluk mülakat randevusu alınır alınmaz kişinin mevcut çalışma ve düzenli gelir durumu, medeni hali, sahip olduğu maddi birikim ve hatta sosyal medya hesapları konsolosluk birimlerinde incelenmeye başlar. Bu da demek oluyor ki ABD Konsolosluğu başvuru sahiplerinin kişisel durumlarını konsolosluk mülakat gününden önce inceler ve büyük oranda bu inceleme neticesinde karara bağlar. Bu nedenle ABD vize başvuru prosedürü evrak odaklı değildir diyebiliriz. Ancak buna rağmen ABD vize başvurusunda bulunacak olan şahısların konsolosluk mülakat günü ve tarihinde evraklarını eksiksiz biçimde yanlarında getirmelerini tavsiye ederiz. Bazı durumlarda konsolosluk görevlilerince bu evraklarınız kontrol edilmek istenebilir veya ek evraklar talep edilebilir.

ABD Vize Mülakatında Neler Sorulur?

Amerika vize görüşmesine katılan başvuru sahiplerine yöneltilen sorular başvuru yapılan vize kategorisi ve türüne, ülkeye gidiş amacına, başvuru sahibini yaşına, mesleki durumuna ve medeni haline göre değişiklik gösterebilmektedir.

Amerika vizesi başvuru sahiplerinin kişisel bilgileri, ülkeye gidiş amaçları ve mesleki durumlarına ilişkin beyanlarının yer aldığı DS-160 başvuru formu Amerika Birleşik Devletleri online formudur.

Amerika vize mülakatında sorulan sorular a DS-160 başvuru formunda beyan edilen bilgilere paralel ifadeler kullanmayı aklınızdan çıkarmayınız. Başvuru formunda beyan edilen bilgilerle paralellik taşımayan yanlış bilgiler ABD vize redlerine yol açabilmektedir.

Amerika vize mülakatında başvuru sahiplerine yöneltilen temel ve ortak sorular şunlardır:

1-ABD’ye seyahat amacınız nedir?

2-ABD’ye ne zaman gitmek istiyorsunuz? Ne kadar kalmak istiyorsunuz?

3-Seyahatiniz sırasında size biri eşlik edecek mi?

4-Şu anki işiniz nedir? Daha önce aynı işi yaptınız mı?

5-Çalıştığınız veya sahibi-ortağı olduğunuz işyerinde kaç kişi çalışıyor?

6-Evli misiniz? ABD’ye eşinizle birlikte mi seyahat edeceksiniz?

7-Daha önce ABD’ye seyahat ettiniz mi?

8- ABD seyahatinizin masraflarını kim karşılayacak?

9-Amerika’da yakın bir akrabanız, arkadaşınız veya yakınınız var mı? Varsa ne iş yapıyor?

10-Daha önce başka ülkelere seyahat ettiniz mi? Ettiyseniz bu seyahatleri ne amaçla yaptınız?

Amerika Vize Mülakatları Ne Kadar Sürer?

Amerika vize mülakatının süresi başvuru sahibinin seyahat geçmişine ve mülakat sırasında sorulan sorulara verdiği yanıtların netliğine göre değişmektedir. Amerika vize görüşmesine katılan bazı başvuru sahiplerinin kısa birkaç sorudan sonra vize sonuçları belli olurken bazı başvuru sahiplerinin mülakatları uzun sürebilmektedir. Amerika vize mülakatının süresi Konsolosluk Vize Bölümü görevlilerinin inisiyatifindedir.

Gerekli görülen durumlarda Vize Bölümü görevlileri vize şeflerinden başvuru sahibi konusunda onay almak durumunda kalabilirler. Bu gibi durumlarda vize mülakatları 10-15 dakikayı bulabilmektedir. Daha uzun süren Amerika vize mülakatları da yaşanabilmektedir. Bu duruma konsolosluk vize bölümü karar vermektedir.

Amerika vize mülakatında sorulan sorular değişkenlik gösterebilir. Başvuru sahiplerinin durumuna göre ülkeye gidiş amacı, geçmiş seyahatleri ve mesleki durumlarıyla ilgili farklı sorular yöneltilebilir. Amerika vize mülakatına katılan tüm başvuru sahiplerine yukarıda sıraladığımız soruların tamamı yöneltilmeyebilir. Başvuru sahipleri kısa bir veya birkaç soruyla da Amerika vize görüşmesinden çıkabilirler.

Praxis Visa Solutions, Amerika vize mülakatına katılacak başvuru sahiplerine yukarıdaki çerçeve ve ihtiyaç olması durumunda karşılaşabilecekleri muhtemel sorularla ilgili gerekli ön hazırlığın yapılması konusunda tam destek sunmaktayız.

Amerika Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.