Almanya Vizesi

Almanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya Vize Ücreti Ne Kadar?

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya vizesi alarak Schengen Devletler Topluluğu üyesi Almanya’ya ülkemizden her yıl onbinlerce kişi çeşitli amaçlarla seyahat etmektedir. Almanya, Türkiye’den vize talebinin yoğun olduğu ülkelerin başında gelmektedir. Almanya’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız Almanya’ya kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler.

Almanya Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’de Almanya vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar Almanya İstanbul Başkonsolosluğu, Almanya İzmir Başkonsolosluğu veya Almanya Ankara Büyükelçiliği’ne aittir. Almanya vize başvuruları bu üç kurum tarafından incelenir ve karara bağlanır.

Almanya Vize Başvurusu

Türkiye’den Almanya Schengen vize başvurusu talebinin yoğun olması oldukça doğal bir durumdur. Özellikle yılın bazı dönemlerinde Almanya’ya aile, arkadaş, akraba ziyaretleri ve ticari seyahatler yoğunluk kazanmaktadır.

Aynı şekilde Avrupa Birliği’nin ekonomik anlamda güçlü ve söz sahibi ülkesi olması Almanya’ya yönelik vize talebinin ticari işbirliği alanında hacim kazanmasını sağlar.

Almanya Vizesi Almak Zor Mu?

Almanya vize işlemlerinde ve başvurularında öncelikli koşul vize başvuru sürecini evraklar ve pasaportun yanyana gelmesinden ibaret görmemektir. Genel olarak tüm Schengen vize başvurularında gösterilmesi gereken bu hassasiyet Almanya vize başvurularında iki kat önem kazanmaktadır. Almanya Konsolosluğu, turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş, kültürel, kısa süreli eğitim veya sportif amaçlarla yapılan 6 ayda maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan kısa süreli C tip Schengen vize başvurularında her daim ince eleyip sık dokuyan bir konsolosluk olmasıyla tanınır. Almanya Konsolosluğu’nun vize uyum kriterlerine uygun doğru ve eksiksiz bir başvuru yapılması durumunda Almanya vizesi almak zor olmayacaktır. Almanya Konsolosluğu doğru başvuru prosedürü ve adımları takip edildiğinde genel olarak vize veren bir konsolosluktur. Almanya vizesi alma şartlarına dair kapsamlı bilgiye En kolay vize veren Schengen ülkeleri yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya vizesi almak isteyen vatandaşlarımız Almanya vize işlemlerinde Almanya Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru prosedürlerine uymak durumundadırlar. Almanya vizesi almak için pasaportunuz ve diğer başvuru evraklarının Almanya vize başvuru merkezine randevu günü ve saatinde teslim edilmesi gerekmektedir. Almanya vizesi almak için izlenmesi gereken 5 temel basamak vardır.

1- Almanya vize başvuru kategorinizi belirleyin!

Almanya vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınıza uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorinizi belirlemeniz Almanya vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar. Almanya’ya 6 ayda 90 günü aşmayan kalışlar için tercih edilmesi gereken vize tipi Almanya C tipi Schengen vize başvurusudur. Almanya vize başvurusu için gerekli evraklar ise seyahatinizin amacına göre (turistik, ticari, aile ziyareti, kısa süreli eğitim vb.) göre değişiklik gösterir.

2- Almanya vize başvuru evraklarınızı hazırlayın!

Almanya vize başvurusu için atılması gereken ikinci adım Almanya vize evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. Almanya vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır.

3- Almanya vize başvuru formunu doldurun

Almanya vize başvuru formunun eksiksiz biçimde online ortamda doldurulması kritik önemdedir. İngilizce veya Türkçe doldurulması gereken Almanya vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir.

4- Almanya vize randevunuzu alın

Almanya vize başvuru evraklarınızın konsolosluğa teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur. Almanya vize başvuru formunu doldurarak biometrik parmak izi verilerinizi beyan etmek için en yakın gün ve tarihe vize randevunuzu oluşturmanız gerekmektedir.

5- Almanya vize başvurunuzu yapın

Almanya vize başvuru merkezine belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. Almanya vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. Almanya vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek ve pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

Almanya Vize Başvurumu Ne Zaman Yapmalıyım?

Schengen vize uygulamaları ve kurallarına göre Almanya vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Almanya Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle Almanya seyahatiniz için vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Almanya Vize Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

Almanya’ya seyahat planı başvuru sahipleri ikamet ettikleri ve çalıştıkları ile göre başvurularını İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Trabzon, Gaziantep, Antalya Almanya vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirler. Marmara ve Trakya bölgesindeki illerde ikamet eden veya çalışan başvuru sahiplerinin vize başvurularını Almanya İstanbul Başkonsolosluğu değerlendirirken Ege bölgesindeki illerde ikamet eden vatandaşlarımızın vize başvurularını Almanya İzmir Başkonsolosluğu değerlendirmektedir.

Yukarıda belirtilen İstanbul ve İzmir yetki alanı altındaki illerin dışında kalan illerimizde ikamet edenlerin başvuruları Almanya Ankara Büyükelçiliği yetki alanı altındadır.

Almanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Almanya vize randevusu almak için Almanya online vize başvuru formunun tam ve eksiksiz olarak doldurulması zorunlu değildir. Almanya vize randevu sistemi üzerinden size en yakın başvuru merkezini ve gidiş amacına uygun vize kategorisini seçerek randevu günü ve saatinizi takvimleyebilirsiniz. Almanya vize başvuru formunuzu eğer isterseniz daha sonra da doldurabilirsiniz.

Almanya vize randevu alımı sırasında pasaport bilgilerinizi ve seyahat tarih aralıklarınızı dikkatli biçimde beyan etmeniz yararınıza olacaktır. Almanya vize randevuları için Almanya vize başvuru merkezinin online randevu sisteminden kredi kartı bilgilerinizi kullanarak ödeme yapıp randevuya ilerlemeniz gerekmektedir. Online ortamda Türk Lirası cinsinden ödeme yapılmadan Almanya vize randevusu alımı mümkün olmamaktadır. Almanya randevu ekranı size online ödeme öncesi uygun randevu tarihlerini gösterecektir. Ödeme yapmadan önce seyahat tarihinizi aksatmayacak şekilde uygun gün ve saate Almanya vize randevuları takvimlenebilir.

Almanya VIP Vize Başvurusu – Acil Almanya Vizesi

Almanya Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Almanya’ya acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin Almanya VIP vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederiz. Bu hizmetten yararlanarak vize randevunuz erken bir tarihe alınır ve vize başvurunuz 48 saat ila 72 saatlik sürelerde sonuçlanabilir. Almanya’ya acil seyahat planı bulunan yolcularımızın çağrı merkezini bilgilendirmelerini rica ederiz. Acil Almanya vize başvurusu yapmak için çağrı merkezimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, Almanya vizesi almak isteyen başvuru kişi şirket çalışanı ise evraklarını buna göre hazırlamak durumundadır. Benzer yanları olmakla birlikte şirket sahibi/ortağı kişi evraklarını mevcut durumuna göre hazırlamalıdır. Almanya vize başvurusu yapmak için pasaportunuz ve diğer başvuru evraklarının Almanya vize başvuru merkezine randevu günü ve saatinde teslim edilmesi gerekmektedir. Almanya vizesi için gerekli evraklar yalnızca çalışma durumunuzu ispat eden evraklar değildir. Almanya’ya gidiş amacınız turistik ise konfirmeli otel rezervasyonunuz başvuru dosyasında bulunmalıdır.

Almanya Vizesi İçin Parmak İzi Zorunlu Mu?

Almanya Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Başvuru gününüz itibariyle son 59 ay içerisinde Schengen vizesi aldıysanız vize başvurunuzu şahsen gelmeden akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla Almanya vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz. Almanya Schengen vize başvurularında parmak izi düzenlemeleri dönemsel olarak değişiklikler göstermektedir. Almanya vize başvuru evrak teslimi sırasında müşteri temsilcilerimiz sizlere parmak izi uygulamaları konusunda güncel bilgilendirmeyi yapacaklardır.

Almanya Vize Görüşmesi Hakkında

Almanya Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Mülakat talebi gelmesi durumunda konsolosluktan alınan randevu sonrası mülakata şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. Almanya vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz.

Almanya Vize Ücreti Ne Kadar?

Almanya vize işlem ücretlerinde yeni düzenlemelere gidilmiştir. Almanya vize ücreti, VIP vize işlem süreci ve diğer detaylar konusunda geniş bilgiye çağrı merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz. Temsilcilerimiz sizlere e-posta yoluyla bilgilendirme yaparak Almanya vize başvurunuz için gerekli evrakların listesini ve ücret bilgisini ileteceklerdir.

2024 Almanya Vize ücretleri konsolosluk vize harçları, başvuru merkezi koordinasyon ücretleri ve eğer herhangi bir vize acentesinden vize danışmanlığı alınıyorsa danışmanlık hizmet bedelinden oluşmaktadır. Almanya vize başvurularında tercihe bağlı olarak ek hizmetlerden yararlanmak isteyen başvuru sahipleri farklı hizmetler için farklı tutarlar ödemek durumundadırlar.

Almanya konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup Almanya vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 35 Euro’dur. Almanya vize başvurularında 0-6 yaş arası çocuklar haricinde tüm başvuru sahipleri vize başvuru merkezi ücretini ödemek zorundadır.

Almanya vize başvurusu sonrası pasaportun kurye ile iade edilmesi zorunludur ve kurye hizmet ücreti başvuru günü ve saatinden ek olarak sizden tahsil edilecektir.

 

Almanya Turistik Vize Ücreti: 115 €

Almanya Ticari Vize Ücreti: 115€

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vize Ücreti: 115 €

Almanya Fuar Ziyareti Vize Ücreti: 115 €

Almanya Kültürel Vize Ücreti: 115 €

Almanya Konferans Vizesi Ücreti: 115 €

 

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya vize işlemleri konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 10 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Bazı dönemlerde Almanya’nın dış temsilcilerinin yoğunluğuna göre vize işlem süreleri uzayabilmektedir. Almanya vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

Almanya seyahat planınızın aksamaması adına başvuru öncesinde çağrı merkezimizi arayarak Almanya vize işlemlerinin güncel tablosuna ilişkin bilgi almanız yararlı olacaktır.

Almanya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.