Almanya Ticari Vizesi

Almanya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya Ticari Vizesi Almak Zor Mu?

Almanya Ticari Vize Ücreti Ne Kadar?

Almanya’ya kısa süreli iş görüşmesi, toplantı veya fuar ziyareti amacıyla seyahat etmek isteyen başvuru sahiplerinin alması gereken vize Almanya Ticari Schengen vizesidir. Schengen üye ülkelerde 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan C tipi Almanya ticari vizesi başvuruları hakkında verilecek kararlar Almanya Konsoloslukları ve Almanya Büyükelçiliği’nin inisiyatifi altındadır.

Almanya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya ticari vize almak isteyen vatandaşlarımız Almanya Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru prosedürlerine uymak durumundadırlar. Almanya ticari vizesi almak için pasaportunuz ve diğer başvuru evraklarının Almanya vize başvuru merkezine randevu günü ve saatinde teslim edilmesi gerekmektedir. Almanya ticari vizesi almak için izlenmesi gereken 5 temel basamak vardır.

1- Almanya vize başvuru kategorinizi belirleyin!

Almanya vize başvurusunda bulunmadan önce ticari ziyarete uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorinizi belirlemeniz Almanya vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar.

2- Almanya ticari vize başvuru evraklarınızı hazırlayın!

Almanya ticari vize başvurusu için atılması gereken ikinci adım Almanya vize başvuru evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. Almanya vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır. Almanya’da ziyaret edeceğiniz şirketten ticari davet yazısını talep edin.

3- Almanya vize başvuru formunu doldurun

Almanya vize başvuru formunun eksiksiz biçimde online ortamda doldurulması kritik önemdedir. İngilizce, Almanca veya Türkçe doldurulması gereken Almanya vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir. Almanya ticari davetiyesi üzerinde davet eden şirkete ait bilgilerin eksiksiz yazılmasına önem verin.

4- Almanya vize randevunuzu alın

Almanya vize başvuru evraklarınızın konsolosluğa teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur. Fransa online vize başvuru formunu doldurarak biometrik parmak izi verilerinizi beyan etmek için en yakın gün ve tarihe vize randevunuzu oluşturmanız gerekmektedir.

5- Almanya vize başvurunuzu yapın

Almanya vize başvuru merkezine belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. Almanya vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. Almanya vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek ve pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

Almanya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya ticari vize başvurusunda bulunmak için öncelikle Almanya’daki iş ortağınız veya ticari partnerinizden davet yazısı veya ticari davetiye alınması gerekmektedir. Bu davet yazısının Almanya’daki şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanması önem taşımaktadır.

Almanya ticari vize başvuru prosedürlerine göre davet yazısının ıslak imzalı olarak tarafınıza ulaştırılması şart değildir. Davet yazınızı mail veya faks yoluyla temin etmeniz başvuru için yeterli olacaktır. Almanya ticari davetiyesinin içeriğinde başvuru sahibinin pasaport bilgileri, ülkeye hangi tarihlerde ve ne amaçla geleceği belirtilmelidir. Almanya’dan gelecek davet yazısının yanısıra başvuru sahibinin mevcut çalışma durumuna göre evrakların başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir. Benzer şekilde Almanya’ya fuar ziyareti ve katılımı amacıyla seyahat etmek isteyen başvuru sahiplerinin fuar katılım belgelerini ve giriş kartlarını barkodlu olarak temin etmeleri önem taşımaktadır.

Almanya Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya’ya ticari amaçlı seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri Almanya ticari vize başvuru evraklarını gidiş amaçlarına ve mesleki durumlarında göre ibraz etmek durumundadırlar. Almanya ticari vize başvuru evrakları kişinin çalışma ve düzenli gelir durumuna göre farklılıklar göstermektedir. Mevcut çalışma durumunuz aşağıda belirtilenlerden farklılık içeriyorsa müşteri temsilcilerimizi bilgilendirmeyi unutmayınız.

Aşağıda sizler için temel bazı başlıklar altında temin edilmesi gereken evrakların listesini detaylı ve Almanya Konsolosluğu’nun belirlediği çerçeveye göre dikkatinize sunuyoruz.

Almanya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya’dan mail yoluyla gelen ticari davetiye (Davetiye Alman şirketinin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanmalıdır)

Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan Almanya seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)

2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5cm×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

Kimlik fotokopisi

Mesleki Duruma Göre Evraklar

Şirket Sahipleri İçin Almanya Ticari Vize Başvuru Evrakları

  • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben Türkçe, Almanca veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
  • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
  • Şirket Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)

Özel Şirket Çalışanları – Sigortalı Çalışanlar

  • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben Türkçe, Almanca veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
  • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
  • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
  • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
  • Şirket Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)

Almanya ticari vizesi almak zor mu?

Almanya ticari vizesi almak isteyen ve vize danışmanlık hizmeti talep etmek için şirketimize ulaşan pek çok kişi tarafından en çok sorulan bu sorudan biri budur.

 “En Kolay Vize Veren Ülkeler” yazımızda listemize aldığımız Almanya’ya vize almak isteyen başvuru sahipleri Almanya ticari vizesi almanın zor olduğundan yakınır. Ancak Almanya vize başvurunuzu gidiş amacınıza uygun yapıp mevcut çalışma ve düzenli gelir durumunuzu saydam biçimde sunmanız durumunda genel olarak vize alabilirsiniz. Almanya ticari vize başvurularında davetiyeli bir başvuru süreci izleyerek ilk defa vize almış olsanız dahi pasaportunuza 6 aylık zaman diliminde 90 gün kalış hakkı tanıyan çok girişli bir vize basımıyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle Almanya ticari vize başvurusu sonrasında pasaportunuzu elinize aldığınızda vize sürenizin uzunluğuna şaşırmayınız.

Almanya Ticari Vize Ücreti Ne Kadar?

 2024 Almanya vizesi ücreti ne kadar?

Almanya ticari vize ücretleri konsolosluk vize harçları, başvuru merkezi koordinasyon ücretleri ve eğer herhangi bir vize acentesinden vize danışmanlığı alınıyorsa danışmanlık hizmet bedelinden oluşmaktadır. Almanya ticari vize başvurularında tercihe bağlı olarak ek hizmetlerden yararlanmak isteyen başvuru sahipleri farklı hizmetler için farklı tutarlar ödemek durumundadırlar.

2024 yılı itibariyle Almanya ticari vize konsolosluk harcı 80 Euro olup Almanya vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 34 Euro’dur.

Almanya vize başvuru merkezi iDATA servis bedeli ödemeleri TL cinsinden yapılmaktadır. Döviz kurundaki dalgalanmaya bağlı olarak servis ücretlerinde farklılıklar yaşanmaktadır.

Almanya ticari vize ücretlerinin tablosu aşağıdaki gibidir. Belirttiğimiz tutarlar acente hizmet bedellerini kapsamamakta, yalnızca Almanya konsolosluk harç ve başvuru merkezi servis bedellerini içermektedir.

 

Almanya Ticari Vize Başvuru Ücreti: 114 €

Almanya Fuar Ziyareti Vize Ücreti: 114 €

Almanya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.