Yunanistan vizesi nasıl alınır?

Yunanistan vizesi nasıl alınır?

Yunanistan vizesi nasıl alınır? Yunanistan vizesi almak için izlenmesi gereken başvuru prosedürü diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan Yunanistan vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Yunanistan İzmir Konsolosluğu ve Yunanistan Edirne Konsolosluğu vize bölümleri tarafından incelenir. Vize başvurularıyla ilgili tüm inisiyatif bu dört merciye aittir.

 

Yunanistan vize başvurumu nereye yapmalıyım?

Yunanistan vizesi almak için yapacağınız vize başvurusunu Yunanistan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine teslim etmeniz gerekmektedir. Yunanistan vize başvuru merkezleri evraklarınızın kontrolünü sağlayıp biometrik verilerinizi alan kurumlardır. Bu merkezlerin Yunanistan vize başvuru prosedürüyle ilgili danışmanlık veya vize verme yetkisi bulunmamaktadır.

Yunanistan vizesi almak için ayrıca vize danışmanlık hizmeti alıp akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla yapabilirsiniz.

Yunanistan vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Yunanistan vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en fazla 6 ay önce yapabilirsiniz. Yunanistan Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle Yunanistan seyahatiniz için vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

5 Adımda Yunanistan Vizesi nasıl alınır?

 

Yunanistan vizesi almak isteyen vatandaşlarımız Yunanistan vize işlemlerinde Yunanistan Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru prosedürlerine uymak durumundadırlar. Yunanistan vizesi almak için pasaportunuz ve diğer başvuru evraklarının Yunanistan vize başvuru merkezine randevu günü ve saatinde teslim edilmesi gerekmektedir. Yunanistan vize almak için izlenmesi gereken 5 temel basamak vardır.

 

 1- Yunanistan vize başvuru kategorinizi belirleyin!

Yunanistan vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınıza uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorinizi belirlemeniz Yunanistan vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar. Yunanistan’a 6 ayda 90 günü aşmayan kalışlar için tercih edilmesi gereken vize tipi Yunanistan C tipi Schengen vize başvurusudur. Yunanistan vize başvurusu için gerekli evraklar ise seyahatinizin amacına göre (turistik, ticari, aile ziyareti, kısa süreli eğitim vb.) göre değişiklik gösterir.

2- Yunanistan vize başvuru evraklarınızı hazırlayın!

Yunanistan vize başvurusu için atılması gereken ikinci adım Yunanistan vize evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. Yunanistan vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır.

3- Yunanistan vize başvuru formunu doldurun

Yunanistan vize başvuru formunun eksiksiz biçimde online ortamda doldurulması kritik önemdedir. İngilizce veya Türkçe doldurulması gereken Yunanistan vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir.

4- Yunanistan vize randevunuzu alın

Yunanistan vize başvuru evraklarınızın konsolosluğa teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur. Yunanistan online vize başvuru formunu doldurarak biometrik parmak izi verilerinizi beyan etmek için en yakın gün ve tarihe vize randevunuzu oluşturmanız gerekmektedir.

5- Yunanistan vize başvurunuzu yapın

Yunanistan vize başvuru merkezine belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. Yunanistan vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. Yunanistan vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek ve pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

 

Yunanistan vizesi almak zor mu?

 Yunanistan vizesi almak isteyen ve vize danışmanlık hizmeti almak için şirketimize ulaşan pek çok kişi tarafından en çok sorulan bu sorudan biri budur.

 “En Kolay Vize Veren Ülkeler” yazımızda listemize aldığımız Yunanistan’a vize almak isteyen başvuru sahipleri Yunanistan vizesi almanın zor olduğundan yakınır. Ancak Yunanistan vize başvurunuzu gidiş amacınıza uygun yapıp mevcut çalışma ve düzenli gelir durumunuzu saydam biçimde sunmanız durumunda genel olarak vize alabilirsiniz.

Yunanistan Vizesi almak için neler yapılmalı?

 Yunanistan vizesi; konsolosluğun talep ettiği evrakların dikkatli ve doğru biçimde sunulması, seyahat amacınıza uygun vize türüne başvuru yapmanız durumunda alınması kolay bir vizedir.

Tersinden ifade edersek, Yunanistan Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru kriterlerine uymamanız durumunda Yunanistan vizesi almanız zor olabilir. Yunanistan vizesini kolay ve zahmetsiz şekilde almak için vize uyum koşullarını yakalamanız gerekmektedir.

Konsolosluğun üzerinde durduğu en kritik nokta düzenli gelir durumunuz ve sizi Türkiye’ye bağlayan koşulların güçlülüğüdür.

Yunanistan vize başvurularında yaşanan olumsuzluklar ve vize redleri çoğu zaman kritik detayların atlanmasından ve dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Uzun süredir aynı şirkette sigortalı olarak çalışan veya bir şirketin ortağı/sahibi olan kişilerin dahi Yunanistan vize başvuruları reddedilebilmekte, pek çok başvuru sahibi vize reddi alabilmektedir.

Yunanistan Konsolosluğu, başvuru evraklarını titizlikle inceleyen bir kurumdur. Yunanistan vize başvurularının işlem süresinin ortalama 10 gün olmasının en önde gelenlerinden nedenlerinden biri budur. Bu süre zarfında konsolosluk ibraz edilen evrakları inceleyip vize başvurularını karara bağlar.

Araba, Otobüs, Gemi, Yat, Tekne İle Yunanistan’a Seyahat Etmek İçin Vize Nasıl Alınır?

Anakaraya yakın adaları ile özellikle turistik seyahatlerde çekim merkezi olan Yunanistan’a araba, gemi, yat, tekne, motosiklet, bisiklet veya otobüsle seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımız Yunanistan Schengen vize rejimine göre vizeye tabidirler.

Bordo pasaport sahipleri 6 aylık zaman diliminde en fazla 90 güne kadar kalışları için Yunanistan Schengen vizesi almak durumundadırlar.

Schengen Anlaşması’na dayanan Yunanistan vize rejimi, havalimanlarında uçak değiştirecek, yani Yunanistan’dan transit geçecek olan umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımıza dahi vize zorunluluğu getirmektedir. Buna göre, Yunanistan’a transit seyahatleriniz için Schengen vizesine ihtiyacınız olacaktır.

 Arabayla Yunanistan’a Seyahat Etmek İçin Vize Nasıl Alınır?

Arabayla Yunanistan topraklarına seyahat etmek için alınması gereken vize Schengen vizesidir. Binek araçla Yunanistan topraklarından transit geçmek veya tüm seyahat planını araçla gerçekleştirmek Yunanistan vizesinden muafiyet sağlamaz.

Yunanistan topraklarına özel araçla seyahat planınız varsa mesleki ve düzenli gelirinizi ispat eden evrakların yanısıra araçla seyahat planına uyumlu bazı evrakları başvuru dosyanıza eklemeniz gerekir.

 Arabayla Yunanistan’a Seyahat Etmek İçin Yapılacak Vize Başvurusu sırasında;

Araç ruhsat fotokopilerinizi, beynelmilel (yeni) ehliyet fotokopilerinizi ve araç yeşil sigortanızı konsolosluğun dikkatine sunmanız gerekir. Yazacağınız şahsi dilekçede Yunanistan seyahat planına dair detayları ayrıca belirtmeniz şarttır.

Araç 3. bir şahsa ait ise ve aracı siz kullanacaksanız araç sahibinden noter onaylı orjinal vekaletname (yetki belgesi) eklenmelidir.

Eğer araç ruhsatı sahibi ile beraber seyahat edilecekse, araç sahibinin geçerli vizesinin fotokopisi evraklar arasına mutlaka konulmalıdır.

Otobüs İle Yunanistan’a Seyahat Etmek İçin Vize Nasıl Alınır?

Otobüs ile Yunanistan’a seyahat etmek için yapılacak vize başvurularında sunulması gereken evraklar seyahat aracına göre ibraz edilmelidir.

Otobüs bilet fiyat tutarı görünen gidiş/dönüş bilet rezervasyonu sunulmalıdır. Biletler mutlaka barkodlu olmalıdır. Yunanistan Konsolosluğu tarafından başvuru sahiplerinden orijinal bilet talep edilebilir.

Yunanistan’a tur ile seyahat edecek başvuru sahiplerinin tur ödeme makbuzunun orijinali, tur programı, tur sözleşmesi, konaklama yapılacak bütün otellerden tarihli ve isim listeli rezervasyon belgesi (Voucher veya confirmation) sunmaları gerekir.

Bot/yat İle Yunanistan’a Seyahat Etmek İçin Vize Nasıl Alınır?

Bot ya da yat ile Yunanistan’a denizyoluyla seyahat planı yapan başvuru sahipleri;

* Bağlama kütüğü ya da tonilato belgesi,

*Teknenin geçerli sigortası

*Kaptana veya tekneyi kullanacak kişiye ait kaptanlık belgeleri ve vize fotokopisi

*Ek olarak tekne sahibinden davet yazısı gerekmektedir ve gidiş-dönüş tarihi ve davetli kişilerin ad soyadları yazıda geçmelidir. Tekne kiralık ise, ek olarak kira sözleşmesi ve ödeme makbuzu sunulmalıdır. Seyahat süresince teknede kalınacak olunsa bile bu belgelerin hazırlanması gerekmektedir.

*Yat ya da botun sahibi vizeye başvurmuyor ise yat sahibinin geçerli pasaportu ve vizesinin fotokopisi;

Gemi İle Yunanistan’a Seyahat Etmek İçin Vize Nasıl Alınır?

  • Gemi turu ile Yunanistan seyahat planı yapılıyorsa tur programının detaylı olarak sunulması gerekir.

Ayrıca gemi bileti fiyat tutarı görünen bilet rezervasyonu beyan edilmelidir. Biletler mutlaka barkodlu olmalıdır. Orijinal bilet talep edilebilir.

– Tur ile seyahat edecekler:

-Tur makbuzunun orijinali, tur programı, tur sözleşmesi, konaklama yapılacak bütün otellerden tarihli ve isim listeli rezervasyon belgesi (Voucher veya confirmation)

Yunanistan Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.