Yunanistan Vizesi Almak Zor Mu?

Yunanistan Vizesi Almak Zor Mu?

 Yunanistan vize başvurularında öncelikli koşul vize başvuru sürecini evraklar ve pasaportun yanyana gelmesinden ibaret görmemektir. Genel olarak tüm Schengen vize başvurularında gösterilmesi gereken bu hassasiyet Yunanistan vize başvuruları için de geçerlidir. Yunanistan Konsolosluğu, turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş, kültürel, kısa süreli eğitim veya sportif amaçlarla yapılan 6 ayda maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan kısa süreli C tip Schengen vize başvurularında her daim ince eleyip sık dokuyan bir konsolosluk olmasıyla tanınır. Yunanistan Konsolosluğu’nun vize uyum kriterlerine uygun doğru ve eksiksiz bir başvuru yapılması durumunda Yunanistan vizesi almak zor olmayacaktır. Yunanistan Konsolosluğu doğru başvuru prosedürü ve adımları takip edildiğinde genel olarak vize veren bir konsolosluktur. Yunanistan vizesi alma şartlarına dair kapsamlı bilgiye En kolay vize veren Schengen ülkeleri yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz. Yunanistan vizesi almak zor mu?

Yunanistan vize başvuru süreçlerinde Yunanistan Konsolosluğu’nun değerlendirme kriterleri, vize başvuru evraklarının konsolosluğun dikkatine sunuluş biçimi ve konsolosluk değerlendirme aşamaları bazı özgünlükler içermektedir.

Yunanistan Vize Veriyor Mu?

Yunanistan vizesi ‘alınması kolay bir vize’ olarak tanımlansa da vize uyum koşullarını yakalayamayan başvuru sahipleri vize alamayabilmektedir. Buna rağmen sosyal medya ve internet üzerindeki çeşitli forum ve platformlarda Yunanistan vize başvurularına dair ‘çok basit’ vurguları içeren yazı ve yorumlara mesafeyle yaklaşılmalıdır. Türkiye’den yapılan Schengen vize başvurularında uzun yıllardır vize talebinin yüksek olduğu ülke olarak öne çıkan Yunanistan, özellikle turistik seyahatlerin fazla olması nedeniyle vize talebinin fazlalığını beraberinde getirmiştir.

Özellikle yaz sezonlarında Yunanistan’ın yakın adalarına ve yılın farklı dönemlerinde başkent Atina’nın yanısıra çeşitli kentlere turistik gezilerin organize edilmesi vatandaşlarımızın Yunanistan vizesine olan ilginin artmakta olduğunu göstermektedir.

Türkiye’deki şirketlerin çalışanları ve yöneticilerinin vize ihtiyaçları, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yoğun olması nedeniyle sıklıkla yapılması gereken iş görüşmeleri ve ticari ziyaretler Yunanistan vizesine yoğun ilginin başlıca sebepleridir.

Yunanistan vizesi almak zor mu? yazımızda siz değerli ziyaretçilerimiz için bu soruya açıklık getirmeye çalıştık. Yunanistan Konsolosluğu, vize uyum koşullarını yakalayan birçok başvuru sahibine vize onayı vermektedir ve ülkemizden pek çok kişi Yunanistan topraklarını çeşitli amaçlarla ziyaret etmektedir. Ancak genel bir değerlendirme yapmak gerekirse değerlendirme kriterlerinin son yıllarda yüksek olması, başvuru sürecinde düzenli gelir durumunun detaylı şekilde incelenmesi Yunanistan vizesini alınması kolay ve basit bir vize olmaktan çıkarmıştır.

Bu katılıklara rağmen Yunanistan vizesi almak için mutlaka belli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Yunanistan vize başvurularında uyumlu ve açık hazırlanmış başvuru dosyaları onay alabilmektedir. Bu nedenle Yunanistan vizesi almanın zor olduğu bilgisi doğru olsa bile Yunanistan vize vermiyor ifadesi gerçekliği yansıtmamaktadır.

Yunanistan Vizesi Almak Neden Zor?

Yunanistan Konsolosluğu’nun vize başvuru değerlendirme süreçlerindeki temel ölçütü başvuru sahiplerinin Türkiye’deki çalışma ve düzenli gelir durumlarıdır. Türkiye’nin mevcut ekonomik koşulları çerçevesinde görece yüksek maaş alan kişiler, ticari faaliyetleri gelişkin şirket ortakları – sahipleri, birikim sahibi emekliler, devlet memurları ve diğer meslek gruplarına mensup kişilerin Yunanistan vizesi almaları mümkün olabilmektedir.

Özellikle pandemi süreciyle birlikte sıkılaştırılan Yunanistan vize prosedürlerinde bu durum vize değerlendirme süreçlerine yansımıştır.

Yunanistan vizesi almak için yürütülmesi gereken operasyonel süreç de kritik halkalardan biridir. Bu sürecin Yunanistan Konsolosluğu’nun değerlendirme kriterlerine uygun olarak ilerletilmesi vize alımında önemli ölçüde etkili olmaktadır.

 Yunanistan Kimlere Vize Veriyor?

Yunanistan vize başvurularında onay alan başvuru sahiplerinin düzenli gelir ve çalışma durumları, birikim hesapları ve seyahat geçmişleri vize almayı kolaylaştıran en önemli etkenlerdir. Yunanistan vizesi alan başvuru sahiplerinin ortak özellikleri;

-Yunanistan’dan bir şirket ile ticari görüşme veya iş toplantısına davet edilip şirket sponsorluğunda vize başvurusu yapan şirket sahipleri-ortakları, şirket çalışanları, sözleşmeli danışmanlar

-Yunanistan’a turistik veya aile, akraba, arkadaş ziyareti amacıyla seyahat planlayıp Türkiye’deki düzenli gelir durumları gelişkin başvuru sahipleri

-Yunanistan’da bir organizasyona, etkinliğe, akademik ve kültürel toplantıya davet edilip çalıştıkları kurum sponsorluğunda vize başvurusunda bulunan kişiler

-Yunanistan’da bir spor etkinliğine davet yoluyla başvuru yapanlar

-Yunanistan’da dil eğitimi görmek amacıyla başvuru yapıp dil okulu başvuru kriterlerini eksiksiz biçimde hayata geçirenler

Yunanistan Vizesi Almak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Yunanistan vizesi almayı kolaylaştırmanın yolu gidiş amacınıza uygun bir başvuru süreci izlemekten geçmektedir.

Yunanistan vize reddi yaşayan başvuru sahiplerinin ret nedenleri ve vize reddinin kaynakları incelendiğinde Yunanistan vize reddine yol açan sebeplerin başında Yunanistan’a gidiş amacına uygun olarak başvuru yapmamak gelmektedir. Özellikle ilk defa vize başvurusunda bulunan ve Yunanistan’a turistik amaçlı gidiş planı sunan başvuru sahipleri vize redleriyle sık karşılaşmaktadırlar.

Yunanistan vizesi almak için tavsiyelerimizi şöyle sıralayabiliriz;

*Yunanistan vizesi almak için gidiş amacınıza uygun bir vize başvuru süreci izleyin.

*Yunanistan’a gidiş amacınız fuar ziyareti, iş görüşmesi veya ticari ziyaret ise fuar ziyareti için barkodlu fuar giriş kartınızı, ticari görüşmeye gidiliyorsa Yunanistan’daki şirketten ticari davetiye alarak mutlaka gidiş amacınıza uygun davetiyeli başvuru yapın.

*Yunanistan aile, akraba, arkadaş ziyareti başvurularında davet eden Yunanistan vatandaşları veya oturum sahibi kişilerden Polis Departmanı onaylı davet yazısı temin edin. Böylelikle gidiş amacınıza uygun başvuru yapmış olursunuz.

*Çalıştıkları veya ortağı-sahibi oldukları şirketlerin sponsorluğunda Yunanistan ticari vizesine başvuran başvuru sahiplerinin şirket garantörlüklerini ve Yunanistan’a ticari gidiş amaçlarını detaylı olarak izah etmeleri gereklidir.

*Turistik bir destinasyon olarak öne çıkması nedeniyle Yunanistan turistik vize başvurularında konfirmeli otel rezervasyonları sunmaya gayret edin. Başvuru sırasında kalış sürenizi fazla tutmamaya özen gösterin.

*Yunanistan vizesi almak için seyahat geçmişinizi ve varsa esip pasaportlarınızı mutlaka konsolosluk dikkatine sunun. Geçmiş vize görsellerinizi ve giriş çıkış kaşelerinizi beyan edin.

*Yunanistan vize başvurularında düzenli gelir ve mali durumunuzu mümkün olduğu kadar geniş ve kapsamlı şekilde sunmaya gayret edin. TL, Euro, USD veya başka birimleri üzerinden açılmış banka hesaplarınızı ıslak imzalı ve kaşeli olarak dosyanıza ekleyin. Başvurudan hemen önce banka hesaplarına yüklü miktarlarda para koymamaya gayret edin.

*Yunanistan vize başvurularında düzenli gelir ve banka hesaplarının haricinde üzerinize olan taşınmazların tapu fotokopilerini, varsa araç ruhsat fotokopilerinizi mutlaka başvuru dosyalarınıza ekleyin.

*Yılın belli dönemlerinde uzayan Yunanistan vize işlem sürelerine dikkat ederek başvuru tarihiniz ile seyahat tarihiniz arasında en az 20 gün bırakın. Yunanistan vize başvurularınızı seyahat tarihinizden en geç 1 ay önce yapın.

*Yunanistan vize başvurusu sırasında sunulan evraklarla gidiş amacınızı uyumlu hale getirin. Yunanistan vize başvuru formunu doldururken gidiş amacınız dışında beyanlarda bulunmamaya çalışın.

Yunanistan Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.