Yunanistan Kapı Vizesi

Yunanistan Kapı Vizesi Uygulamaları 2024

Yunanistan’a seyahat etmek isteyen pek çok başvuru sahibi ülkeye giriş çıkışlarda kapı vizesi almanın yeterli olduğunu düşünmektedir. 2024 Yunanistan kapı vizesi başvuru prosedürlerine göre Yunanistan anakarasına seyahat etmek için kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Yunanistan Devleti arasında yapılan anlaşmaya kapsamında Türkiye hudut giriş kapıları içerisinden Yunanistan adalarına seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız Türkiye anakarasına yakın bazı Yunanistan adaları için kapı vizesi alabilirler. Kapı vizesi uygulaması her yıl özellikle Nisan ayından itibaren uygulama konmaktadır. Yunanistan Konsolosluğu yoğun yaz dönemleri öncesinde kapı vizesi uygulamasına dair resmi bilgilendirmelerini yapmaktadır.

Yunanistan kapı vize uygulaması kapsamında Rodos, Midilli (Lesvos), Kos (Cos), Samos, Sakız (Chios) ve Meis Adalarına seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla Yunanistan kapı vizesi işlemlerini yürütebilirler. Ancak özellikle belirtmek gerekir ki başvuru prosedürleri Türkiye’den başlatılmak zorundadır ve başvuru sahipleri seyahatleri öncesinde şahsi banka hesap özetlerini, satın alınmış feribot biletlerini ve konaklamalarını seyahat tarihlerinden 4 işgünü öncesine kadar turizm seyahat acentelerine beyan etmelidirler.

Eğer birden fazla adaya seyahat planınız varsa başvurunuz sırasında adalar arası geçişlerinizi gösteren satın alınmış feribot biletlerinizi ve otel rezervasyonlarınızı da beyan etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde planlanan seyahat planınız için gerekli kalış gün sayısına sahip olamayacağınızı hatırlatmak isteriz.

Bu işlemlerin ardından gidilecek adadaki Yunanistan sınır görevlileri başvuru sahiplerini parmak izi uygulamasına tabi kılarlar. Eğer Yunanistan adalarına yaz aylarında ve yoğun sezonda seyahat ediyorsanız sınır kapısında yoğunluk nedeniyle bekletilebileceğinizi öngörmeniz gerekir. Sınır kapısında basılan vizenin Schengen vizesi olmadığını ve başvuru sırasında talep ettiğiniz gün kalış süresi kadar tek girişli bir vizeye sahip olacağınızı özellikle belirtmekte fayda var.

Yunanistan sınır görevlileri kapıda vize onayı yaparken sizleri kısa süreli bir mülakattan geçirip seyahatinizin amacına dair bazı sorular yöneltebilirler. Feribotla gideceğiniz adaya ulaşmanız kapı vizesi alıp ülkeye mutlak anlamda giriş yapabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Ülkeye giriş izni sınır görevlilerinin inisiyatifindedir. Yunanistan kapı vize izni almanızın ardından vizeniz Yunanistan hudut giriş kapısında pasaportunuza basılmaktadır.

Yunanistan kapı vizesi başvurularında sunulması gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

  • Yunanistan vizesi başvuru formu (Yunanistan Schengen vize başvurularından farklı içerikte olan başvuru formunuz eksiksiz olarak doldurulmak zorundadır.)
  • Pasaport fotokopisi (Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olması gereken pasaportunuzda KKTC giriş-çıkış damgaları bulunmamalıdır. Pasaportunda KKTC damgası bulunan başvuru sahiplerine Yunanistan kapı vizesi verilmemektedir. Akredite turizm seyahat acentesine kapı vizesi başvurusu yapılırken pasaportun aslının beyan edilmesi gerekmemektedir.)
  • 2 adet yeni biometrik fotoğraf (3,5 x 4 cm ölçülerinde, beyaz fon üzeri)
  • Kimlik fotokopisi
  • Şahsi banka hesap özeti (Islak imza ve kaşeli alınmalıdır. Son 3 aylık banka hareketliliğini gösteren banka hesabınızda en az .30.000 TL bakiye yer almalıdır)
  • Satın alınmış gidiş-dönüş feribot bileti
  • Otel rezervasyonu (Seyahat tarihlerinizi kapsayan otel rezervasyonunuz gidiş-dönüş feribot  biletinizle paralel olmalıdır. Eğer günübirlik bir seyahat planınız varsa otel rezervasyonu sunmak zorunda değilsiniz.)

Yunanistan Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.