Lüksemburg Vizesi

Lüksemburg Vize İşlemleri 2023

Lüksemburg vizesi alarak Schengen Devletler Topluluğu üyesi çeşitli amaçlarla seyahat edilmektedir. Lüksemburg’a seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız ile Türkiye’de resmi ikamet ve çalışma izni olan yabancı pasaport sahibi kişiler Lüksemburg’a kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler.

Lüksemburg Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan Lüksemburg vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmamakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar Lüksemburg Ankara Büyükelçiliği inisiyatifindedir. Bu yazımızda 2023 Lüksemburg vize işlemleriyle ilgili sorulan temel sorulara odaklandık.

Lüksemburg vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Lüksemburg vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Lüksemburg Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti, kültürel, kısa süreli eğitim vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle Lüksemburg seyahatiniz için Lüksemburg vize işlemlerinizi vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

 Lüksemburg vizesi kaç günde çıkar?

 Lüksemburg vize başvurularının sonuçlanma süresi konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte ortalama 10-15 işgünüdür. Lüksemburg vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 10-15 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Lüksemburg vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

Lüksemburg VIP vize başvurusu

 Lüksemburg Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Lüksemburg’a acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin Lüksemburg VIP vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederiz. Bu hizmetten yararlanarak Lüksemburg vize randevunuz erken bir tarihe alınabilir. Önemle hatırlatmak isteriz ki randevuyu öne alan bir hizmetten yararlanmanız vize işlem süresini değiştirmemektedir. Lüksemburg vizesini hızlı şekilde almak için ek bedeller ödeyerek bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Lüksemburg’a acil seyahat planı bulunan yolcularımızın çağrı merkezini bilgilendirmelerini rica ederiz.

Lüksemburg vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Lüksemburg vizesi için gerekli evraklar kişinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Lüksemburg seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun Lüksemburg vizesi gerekli evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

 Lüksemburg vize randevusu nasıl alınır?

Lüksemburg Schengen vize başvurularında randevu prosedürü zorunludur. Lüksemburg Konsolosluğu randevusuz herhangi bir başvuruyu kabul etmemektedir. Lüksemburg vize randevusu Lüksemburg Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği Lüksemburg vize başvuru merkezileri üzerinden online ortamda alınmaktadır. Lüksemburg vize randevunuzu oluşturmak için başvuru sahibinin pasaportunun fotoğraflı kısmındaki bilgilerin yanı sıra planlanan seyahat tarih aralıklarının bilinmesine ihtiyaç vardır. Bu bilgiler kullanılarak Lüksemburg vize randevunuz online randevu sistemi üzerinden takvimlenebilir. Lüksemburg vize randevu alımı sırasında pasaport bilgilerinizi ve seyahat tarih aralıklarınızı dikkatli biçimde beyan etmeniz yararınıza olacaktır.

Lüksemburg vizesi için parmak izi (VIS) zorunlu mudur?

Lüksemburg Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Lüksemburg vize başvurusu yapılan tarihten önceki 59 ay içerisinde bir Schengen ülkesinden vize aldıysanız başvurunuzu şahsen gelmeden akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla Lüksemburg vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz. Bu koşulları sağlamayan başvuru sahipleri Lüksemburg randevu günü ve saatinde biometrik verilerini şahsen gelerek ibraz etmek durumunda olacaklardır.

 Lüksemburg vize görüşmesi hakkında

Lüksemburg Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Mülakat talebi gelmesi durumunda konsolosluktan alınan randevu sonrası Lüksemburg vize görüşmesine şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. Lüksemburg vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz. Lüksemburg Konsolosluğu işleyiş itibariyle yüzyüze mülakat talebinde ender olarak bulunan bir konsolosluktur. Ek evrak talepleri ise daha çok mail yoluyla veya telefon kanalıyla aranarak başvuru sahiplerine ulaştırılır.

2023 Lüksemburg vize ücretleri

Lüksemburg vize başvuru ücretleri başvuru sahibinin yaşına ve tercih edilen Lüksemburg vize türüne değişiklik gösterebilir.

2023 Lüksemburg konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup Lüksemburg vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 25 Euro’dur. Lüksemburg vize başvurularında tüm başvuru sahipleri Lüksemburg vize başvuru merkezi koordinasyon ücretini ödemek zorundadır. 0-5 yaş arası başvuru sahipleri ise Lüksemburg Konsolosluk harcı ücretinden muaftırlar. 6-11 yaş Lüksemburg başvuru sahipleri için ödenmesi gereken konsolosluk harcı 40 Euro olacaktır.

Lüksemburg Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.