Lüksemburg Vize Başvurusu

Lüksemburg Vize Başvurusu

Lüksemburg vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımızın izlemesi gereken vize başvuru ve randevu prosedürü kendine has bazı özellikler taşımaktadır. Bu yazımızda, Lüksemburg vize işlemlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini ele aldık. Lüksemburg vizesi almak isteyen vatandaşlarımız için aşağıdaki bilgilendirmelerin ön açıcı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz.

Lüksemburg’da 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan vize türü Lüksemburg Schengen vizesidir. Lüksemburg vizesi alan vatandaşlarımız vize geçerlilik süresine göre hareket etmeli ve vize sticker’ının üzerinde yazan kalış süresini ihlal etmemelidirler. Lüksemburg vizesi almak size Lüksemburg’da çalışma ve yaşama hakkı tanımaz.

Lüksemburg vize başvurusu nasıl yapılır?

Lüksemburg vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımız Lüksemburg vize işlemlerinde Lüksemburg Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru prosedürlerine uymak durumundadırlar. Lüksemburg vize başvurusu yapmak için pasaportunuz ve diğer başvuru evraklarının Lüksemburg vize başvuru merkezine randevu günü ve saatinde teslim edilmesi gerekmektedir. Lüksemburg vizesi almak için izlenmesi gereken 5 temel basamak vardır.

 1- Lüksemburg vize başvuru kategorinizi belirleyin!

Lüksemburg vize başvurusu yapmadan önce seyahat amacınıza uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorinizi belirlemeniz Lüksemburg vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar. Lüksemburg’a 6 ayda 90 günü aşmayan kalışlar için tercih edilmesi gereken vize tipi Lüksemburg C tipi Schengen vize başvurusudur. Lüksemburg vize başvurusu için gerekli evraklar ise seyahatinizin amacına göre (turistik, ticari, aile ziyareti, kısa süreli eğitim vb.) göre değişiklik gösterir.

2- Lüksemburg vize başvuru evraklarınızı hazırlayın!

Lüksemburg vize başvurusu için atılması gereken ikinci adım Lüksemburg vize evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. Lüksemburg vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır.

3- Lüksemburg vize başvuru formunu doldurun

Lüksemburg vize başvuru formunun eksiksiz biçimde online ortamda doldurulması kritik önemdedir. İngilizce doldurulması gereken Lüksemburg vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir.

4- Lüksemburg vize randevunuzu alın

Lüksemburg vize başvuru evraklarınızın konsolosluğa teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur. Lüksemburg online vize başvuru formunu doldurarak biometrik parmak izi verilerinizi beyan etmek için en yakın gün ve tarihe vize randevunuzu oluşturmanız gerekmektedir.

5- Lüksemburg vize başvurunuzu yapın

Lüksemburg vize başvuru merkezine belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. Lüksemburg vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. Lüksemburg vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek ve pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

Lüksemburg vize başvurusu merkezi

Lüksemburg’da 6 ayda en fazla 90 gün kalış hakkı tanıyan kısa süreli turistik, ticari, aile ziyareti, eğitim vize başvurularınız için evraklarınızı Lüksemburg Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen Lüksemburg vize başvuru merkezi teslim almaktadır.

Konsolosluğun resmi olarak yetkilendirdiği Lüksemburg vize başvuru merkezi eksiksiz ve doğru biçimde hazırlanması gereken evraklarınız ile başvuru dosyanızı randevu günü ve saatinde işleme alır. Eksik veya yanlış hazırlanmış bir evrak varsa başvurunuz işleme girmeyerek sizden eksiklerinizin tamamlanması istenir.

Lüksemburg vize başvuru merkezine yapılacak başvurular randevusuz işlem görmemektedir. Bu nedenle başvuru öncesinde mutlaka online randevunuzu alınız. Unutulmamalıdır ki; Lüksemburg vize başvuru merkezi vize başvurularıyla ilgili danışmanlık hizmeti veren bir kurum değildir. Lüksemburg vize başvuru merkezinin başvurularınız hakkında karar verme ve vize verme yetkisi bulunmamaktadır.

Lüksemburg vize başvuru evraklarınızın randevu günü ve saatinde eksiksiz olması istenir. Aynı zamanda randevu günü ve saatinde Lüksemburg vize başvuru merkezine giderek parmak izi verilerinizi beyan etmek durumundasınız.

Lüksemburg vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Schengen vize uygulamaları ve kurallarına göre Lüksemburg vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Lüksemburg Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle Lüksemburg seyahatiniz için Lüksemburg vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Lüksemburg vize randevu nasıl alınır?

Lüksemburg vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımız Lüksemburg vize randevu prosedürlerine tabidirler. Lüksemburg vize başvurusu yapmak için atılması gereken ilk adım seyahat amacınıza uygun vize türünü belirlemektir. Lüksemburg vize başvurularında randevu almak zorunludur. Lüksemburg Konsolosluğu randevusuz herhangi bir başvuru kabul etmemektedir. Lüksemburg vize randevuları Lüksemburg vize başvuru merkezi üzerinden online olarak alınmaktadır.

Lüksemburg vizesi kaç günde çıkar?

Lüksemburg vize başvurularının sonuçlanma süresi resmi olarak 15 işgünüdür. Lüksemburg Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğuna bağlı olarak Lüksemburg vize başvuruları fiili işleyişte ortalama 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Lüksemburg vize evrakları nelerdir?

Lüksemburg’a seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre Lüksemburg vize evrakları çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

Lüksemburg Vize Başvuru Evrakları

*Lüksemburg vize başvuru formu (Online ortamda doldurulmalıdır)

*Uçak bileti ve otel rezervasyonları

*Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

*Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan Lüksemburg seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)

*2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5cm×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

*Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

*Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

*İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

*Kimlik fotokopisi

*Seyahat amacınız aile, akraba, arkadaş ziyareti veya ticari ziyaret ise Lüksemburg’dan davetiye

*En az 30.000 Euro teminatlı ve seyahat tarihlerini kapsayan yurtdışı seyahat sağlık sigortası

Mesleki Duruma Göre Evraklar

Şirket Sahipleri

 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)

Özel Şirket Çalışanları

 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 3 aylık, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)

Devlet Memurları

 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı olarak hazırlanması gereken belgeyi e imzalı olarak da temin edebilirsiniz. İzin yazısında seyahat tarih aralıkları mutlaka belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, mühürlü, ıslak imzalı veya e-imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)

Emekliler

 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 3 aylık banka hesap özetiniz en az 30.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)

Çiftçiler

 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)

Öğrenciler

 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle e devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı)

Ev Hanımları

 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak yazılmış, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı belge)
 • Varsa banka hesap özeti (Son 3 aylık en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)

Lüksemburg Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.