Letonya Vizesi

Letonya Vizesi

Letonya Vize İşlemleri 2022

Letonya vizesi alarak Schengen Devletler Topluluğu üyesi çeşitli amaçlarla seyahat edilmektedir. Letonya’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız ile Türkiye’de resmi ikamet ve çalışma izni olan yabancı pasaport sahibi kişiler Letonya’ya kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler.

Letonya Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan Letonya vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmamakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar Letonya Ankara Büyükelçiliği inisiyatifindedir. Bu yazımızda 2022 Letonya vize işlemleriyle ilgili sorulan temel sorulara odaklandık.

Letonya vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Letonya vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Letonya Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti, kültürel, kısa süreli eğitim vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle Letonya seyahatiniz için Letonya vize işlemlerinizi vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

 Letonya vize işlemlerinde yetki alanı ayrımı var mıdır?

Letonya vize işlemlerinde yetki alanı ayrımı vardır. Başvuru sahiplerinin ikamet ettiği veya çalıştığı ile göre başvurularını İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya, Gaziantep ve İzmir’deki Letonya vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirler. Marmara ve Trakya bölgesindeki illerde ikamet eden veya çalışan başvuru sahiplerinin vize başvurularını Letonya İstanbul Başkonsolosluğu değerlendirirken Ege Bölgesi’nde illerde ikamet eden başvuru sahiplerinin vize başvurularını Letonya İzmir Konsolosluğu değerlendirmektedir.

Letonya vizesi kaç günde çıkar?

 Letonya vize başvurularının sonuçlanma süresi konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte ortalama 10-15 işgünüdür. Letonya vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 10-15 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Letonya vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

Letonya VIP vize başvurusu

 Letonya Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Letonya’ya acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin Letonya VIP vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederiz. Bu hizmetten yararlanarak Letonya vize randevunuz erken bir tarihe alınabilir. Önemle hatırlatmak isteriz ki randevuyu öne alan bir hizmetten yararlanmanız vize işlem süresini değiştirmemektedir. Letonya vizesini hızlı şekilde almak için ek bedeller ödeyerek bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Letonya’ya acil seyahat planı bulunan yolcularımızın çağrı merkezini bilgilendirmelerini rica ederiz.

Letonya vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Letonya vizesi için gerekli evraklar kişinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Letonya seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun Letonya vizesi gerekli evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

 Letonya vize randevusu nasıl alınır?

Letonya Schengen vize başvurularında randevu prosedürü zorunludur. Letonya Konsolosluğu randevusuz herhangi bir başvuruyu kabul etmemektedir. Letonya vize randevusu Letonya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği Letonya vize başvuru merkezileri üzerinden online ortamda alınmaktadır. Letonya vize randevunuzu oluşturmak için başvuru sahibinin pasaportunun fotoğraflı kısmındaki bilgilerin yanı sıra planlanan seyahat tarih aralıklarının bilinmesine ihtiyaç vardır. Bu bilgiler kullanılarak Letonya vize randevunuz online randevu sistemi üzerinden takvimlenebilir. Letonya vize randevu alımı sırasında pasaport bilgilerinizi ve seyahat tarih aralıklarınızı dikkatli biçimde beyan etmeniz yararınıza olacaktır.

Letonya vizesi için parmak izi (VIS) zorunlu mudur?

Letonya Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Letonya vize başvurusu yapılan tarihten önceki 59 ay içerisinde bir Schengen ülkesinden vize aldıysanız başvurunuzu şahsen gelmeden akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla Letonya vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz. Bu koşulları sağlamayan başvuru sahipleri Letonya randevu günü ve saatinde biometrik verilerini şahsen gelerek ibraz etmek durumunda olacaklardır.

 Letonya vize görüşmesi hakkında

Letonya Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Mülakat talebi gelmesi durumunda konsolosluktan alınan randevu sonrası Letonya vize görüşmesine şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. Letonya vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz. Letonya Konsolosluğu işleyiş itibariyle yüzyüze mülakat talebinde ender olarak bulunan bir konsolosluktur. Ek evrak talepleri ise daha çok mail yoluyla veya telefon kanalıyla aranarak başvuru sahiplerine ulaştırılır.

2022 Letonya vize ücretleri

Letonya vize başvuru ücretleri başvuru sahibinin yaşına ve tercih edilen Letonya vize türüne değişiklik gösterebilir.

2022 Letonya konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup Letonya vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 25 Euro’dur. Letonya vize başvurularında tüm başvuru sahipleri Letonya vize başvuru merkezi koordinasyon ücretini ödemek zorundadır. 0-5 yaş arası başvuru sahipleri ise Letonya Konsolosluk harcı ücretinden muaftırlar. 6-11 yaş Letonya başvuru sahipleri için ödenmesi gereken konsolosluk harcı 40 Euro olacaktır.