Letonya Vize Randevusu

Letonya vize randevusu nasıl alınır?

Letonya vize randevusu nereden alınır?

Schengen ülkesi Letonya’ya seyahat etmek isteyen bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi vatandaşlarımız 6 ayda maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan C tipi Schengen vize başvurusunda bulunmak durumundadırlar. Letonya vize işlemlerinin ilk aşamasını seyahat amacınıza uygun vize türünü belirmek ve Letonya vizesi randevusu alarak başvuru gün ve saatini takvimlemek oluşturur. Letonya vizesi randevu prosedürü zorunlu olarak işletilmesi gereken bir süreçtir. Letonya Konsolosluğu randevusuz herhangi bir başvuruyu kabul etmemektedir. Randevu almadan önce aşağıdaki hususları dikkatle gözden geçirmek yararınıza olacaktır.

 Letonya vizesi randevusu alırken nelere dikkat edilmeli?

Letonya vizesi randevusu alırken öncelikle mevcut pasaportunuzun geçerlilik süresi ve tahribata uğramamış olmasını kontrol etmek yararınıza olacaktır. Bu nedenle başvuruda bulunacak kişilerin pasaport geçerlilik sürelerinin minimum 1 yıl olmasını tavsiye ederiz. Randevu oluşturmak için mevcut pasaportunuzun geçerlilik tarihi planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmak durumundadır. Pasaportunuz bu şartlarını sağlamadığı taktirde online vize randevusu oluşturmak ve başvurunuzu takvimlemek ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Randevu sistemine pasaport bilgilerini girdiğiniz anda pasaportunuzun geçerlilik süresi şartları karşılamıyorsa sistem size randevu vermeyecektir.

 Letonya vize randevusu nasıl alınır? –- VFS Global Letonya randevu alımı

Letonya vize randevusu oluşturmak için başvuru sahibinin seyahat amacı, kişisel bilgileri (telefon numarası, posta adresi ve mail adresi) ile pasaport bilgilerine ihtiyaç vardır. Türkiye’den yapılan Letonya vize başvurularında randevular Letonya vize başvuru merkezinden online olarak verilmektedir. Letonya Konsolosluğu günlük sınırlı sayıda başvuru kabul eden bir konsolosluktur. Bu nedenle yılın hemen her ayı vize randevuları ileriki tarihlere verilmektedir. Randevu oluşturmak için Letonya vize başvuru merkezi VFS Global’in resmi web sitesi üzerinden kendi mailiniz ile hesap oluşturmanız gerekmektedir. Randevu bilgisi bu e-posta adresine düşeceği için sık kullandığınız bir e-posta adresi üzerinden hesap oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Online randevu sistemi üzerinden açtığınız hesabında sizi evraklarınızı teslim etmek istediğiniz Letonya vize başvuru merkezi, başvuru kategorisi ve gidiş amacınızı işaretlemeniz gereken alt kategori bölümleri karşılayacaktır.

Pasaport bilgilerinizi de kullanarak Letonya randevu sistemi üzerinde ilerleyerek önünüzde açılan slotta sizin için en yakın tarih ve saati seçerek başvuruyu takvimleyebilirsiniz.

 Letonya vize randevusu için gerekli evraklar

Letonya vize randevusu oluşturmak için en temel evrak geçerlilik süresi devam eden pasaportunuzdur. Randevunuzun alınması için gerekli evraklar online ortamda sisteme yüklenmeyip yalnızca bilgileriniz beyan edilmektedir. Letonya vize randevu evrakları başvuru günü ve saatinde eksiksiz olarak sunulmak durumundadır.

Letonya vize randevu ücreti

Online ortamda alınması gereken randevular herhangi bir ücrete tabi olmayıp ücretsiz olarak alınmaktadır. Randevu işlemleri için sizlerden randevu ücreti talep eden kişi veya servis sağlayıcılara itibar etmemeniz gerekmektedir.

Online randevu sistemi üzerinden alınan Letonya vize randevuları başvuru sahiplerine mail yoluyla gönderilir. Bu nedenle Letonya vize randevunuzu alırken sık kullandığınız bir e-posta adresinizin yanı sıra telefon numaranızı yazmanızı tavsiye ederiz. Letonya vize randevunuzun mail yoluyla adresinize gelmesinin ardından çıktısını alarak başvuru günü ve saatinde diğer evraklarınızla beraber yanınızda götürmeniz gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz. Letonya vize randevu detaylarının yer aldığı barkodlu çıktı vize başvuru merkezine girişiniz sırasında görevliler tarafından barkod okutularak kontrol edilmektedir.

 Letonya vizesi randevusu nereden alınır?

Letonya vize randevuları Türkiye’deki Letonya dış temsilcilikleri ve konsolosluğun yetkilendirdiği Letonya vize başvuru merkezi VFS Global üzerinden verilmektedir. İstisnai durumlar dışında Letonya vizesi için randevu talebinizi Letonya konsoloslukları ve Letonya Büyükelçiliği’ne iletme şansınız yoktur. Bu nedenle Letonya vize başvuru merkezi üzerinden şahsen veya akredite bir vize danışmanlık şirketinden hizmet alarak randevu oluşturabilirsiniz. Şirketimiz Letonya vize randevunuzu seyahat planınızı aksatmayacak ve riske etmeyecek şekilde en yakın tarihe almak için gerekli hassasiyeti gösterecektir. Letonya vize randevularının konsolosluğun çalışma yoğunluğuna göre ileriki tarihlere verildiği dönemlerde randevuyu öne alabilecek ek hizmetlerden yararlanıp yararlanamayacağınız konusunda gerekli seçenekler mutlaka dikkatinize sunulacaktır.

Letonya Ekspres-VIP vize randevusu, hızlı Letonya vizesi

Letonya Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle kimi dönemlerde vize randevusu alırken ek bedeller ödemeniz gereken hizmetlerden yararlanmak zorunda kalabilirsiniz. Letonya’ya acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin Letonya VIP (Premium Lounge) vize randevusu alarak başvuru gün ve saatlerini öne çekmeleri yararlarına olacaktır.

Bu hizmetten yararlanarak randevunuz erken bir tarihe alınabilir. Önemle hatırlatmak isteriz ki Letonya VIP randevusu hizmetinden yararlanmanız vize işlem süresini kısaltmamakta, yalnızca randevuyu öne alan bir işlev görmektedir.