İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda Vizesi Almak Zor Mu?

İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İrlanda Cumhuriyeti’ne turistik, ticari, aile, akraba, arkadaş ziyareti, eğitim, kongre, araştırma veya konferans katılımı için seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın İrlanda vizesi başvurularına yol göstermesi amacıyla bu çalışmayı hazırlamış bulunuyoruz. İrlanda vize başvuruları kapsamında dair izlenmesi gereken başvuru prosedürleri, İrlanda Elçilik çalışma sistemi ve İrlanda vize işlemlerine ilişkin kritik detayları İrlanda vizesi nasıl alınır? yazımızda sizler için ele almaya çalıştık.

İrlanda’ya çeşitli amaçlarla seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız sahip oldukları pasaport türü fark etmeksizin İrlanda vizesi almak durumundadırlar. Bu nedenle umuma mahsus (bordo), hizmet (gri), hususi (yeşil) ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İrlanda’ya seyahatleri için vizeye tabidirler.

İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda vizesi almak için başvuru prosedürüne uygun hareket edilmeli ve beyan edilmesi gereken evraklar gidiş amacınıza paralel olarak hazırlanmalıdır.

İrlanda vizesi alacak olan başvuru sahiplerinin vize prosedürleri açısından belli aşamaları eksiksiz ve dikkatli biçimde hayata geçirmeleri gerekmektedir. İrlanda vize şartlarını sağlayamayan başvuru sahiplerinin İrlanda vize reddiyle karşılaşabileceklerini önemle hatırlatmak isteriz.

İrlanda vize başvurusu onaylarında tüm inisiyatif İrlanda Ankara Büyükelçiliği’ne aittir. Başvuru sonrası konsolosluk, sizlerden ek evrak ve mülakat talebinde bulunma hakkına sahiptir.

İrlanda vizesi almak için uygun başvuru aşamalarını izlemelisiniz. İrlanda vize başvurusu için temelde 3 ana aşama (a-İrlanda vize türünü seçip gerekli evrakları hazırlayın b-İrlanda vize randevusu alın c-İrlanda vize başvuru merkezine gidip biometrik verilerinizi ibraz edin) toplamda ise dikkat edilmesi gereken 6 adım vardır.

 • Seyahat amacınıza uygun İrlanda vize türünüzü belirleyin ve evraklarınızı hazırlayın
 • İrlanda online vize başvuru formunu doldurmak için hesap oluşturun.
 • İrlanda vize başvuru formunu eksiksiz doldurun ve formu gözden geçirerek onaylayın.
 • İrlanda vize randevunuzu randevu yeri ve türü seçerek oluşturun
 • İrlanda vize başvuru merkezine giderek randevunuz sırasında biometrik verilerinizi beyan edin
 • İrlanda vize başvurunuzun takibini online ortamdan yapın ve pasaportunuzu teslim alın.
1- İrlanda vize türünüzü belirleyip evraklarınızı hazırlayın

İrlanda vizesi almak için atılması gereken ilk ve önemli adım seyahat amacınızla uygun vize türünün belirlenmesidir. Vize türünüzü doğru biçimde belirlemenizle paralel olarak İrlanda vize başvuru evraklarının eksiksiz biçimde hazırlanması gerekmektedir. İrlanda vizesi almak isteyen başvuru sahipleri hazırladıkları evraklarla gidiş amaçlarını doğru biçimde beyan etmek durumundadırlar. İrlanda vize başvuru evrakları kişilerin mesleki durumlarını ve düzenli gelirlerini hangi yolla sağladıklarını ispatlamalıdır.

2- İrlanda vize başvuru formunu doldurmak için hesap oluşturun

İrlanda vize başvuru formunun doldurulması için öncelikle başvuru sahibi adına hesap açılmalıdır. Bu hesap sayesinde vize başvuru sürecinin tüm aşamalarını yürütme ve takip etme şansına sahip olacaksınız. İrlanda vizesi almak için açacağınız hesaba aktif olarak kullandığınız mail adresinizle girmeniz yararınıza olacaktır. Bu sayede randevu, pasaport takibi ve ek evrak gibi talepler konusunda kolayca bilgi sahibi olabilirsiniz.

3- İrlanda vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurun

İrlanda vizesi nasıl alınır merak ediyorsanız yürütülmesi gereken operasyonel süreç vize başvurunuzun sonucunu tayin edecek en önemli halkalardan biridir. İrlanda vize başvuru formunun vize türünüz, gidiş amacınız ve temin ettiğiniz evraklardaki bilgilerle paralel biçimde doldurulması gerekir. Şahsi bilgileriniz, çalışma ve düzenli gelir durumunuz başvuru evraklarınızda beyan ettiğiniz kriterlerle uyumlu olmalıdır. İrlanda vize başvuru formunun İngilizce ve büyük karakterlerle doldurulması gerekmektedir.

4- İrlanda vize randevunuzu oluşturun

Eksiksiz doldurulması gereken vize başvuru formunun gözden geçirilerek onaylanması sonrasında İrlanda vize randevusu almanız gerekecektir. İrlanda vize randevuları İrlanda Konsolosluğu’nun çalışma yoğunluğuna göre belirlenmektedir. İrlanda vize başvuru merkezinin randevu sistemi üzerinden size uygun ilk gün ve saate vize randevunuzu oluşturup alabilirsiniz. İrlanda vize randevusu alırken konsolosluğun vize işlem sürelerini mutlaka dikkate alın.

5- Randevu gününde İrlanda vize başvuru merkezine gidin

İrlanda vize randevunuzun alındığı tarih ve saatten en geç 15 dakika önce İrlanda vize başvuru merkezine gidip biometrik verilerinizi ibraz etmeniz gerekmektedir. İrlanda vize randevunuz sırasında yanınızda imzalanmış vize başvuru formu, İrlanda vize randevusu çıktısı ve İrlanda konferans vizesi için gerekli olan evraklar güncel halleriyle hazır bulunmak durumundadır.

6- İrlanda başvurunuzun takibini yapın ve pasaportunuzu teslim alın

İrlanda vizesi nasıl alınır konusundaki aşamaların sonuncusu ise başvurunun ardından vize sorgulama ve pasaport takibi ile pasaportun teslim alındığı final ayağıdır. İrlanda vize randevusunun ardından pasaportunuz ve evraklarınız İrlanda Konsolosluğu Vize Bölümü’nce değerlendirme altına alınacaktır. Vize işleminiz devam ederken İrlanda vize sorgulamanızı vize başvuru merkezinin sisteminden sizin için oluşturulan referans numarası yardımıyla rahatlıkla yapabilirsiniz. İrlanda vize işlem sürelerini göz önünde bulundurarak pasaportunuzun takibini yapmanız gerekmektedir. İrlanda vize başvurusunun son adımı ise pasaportun teslim alınması olacaktır. İrlanda vize durumu sorgulamalarında vize onayı alıp almadığınız yönünde herhangi bir bilgi verilmemektedir. Bu bilgiye ancak pasaportunuzu teslim aldığınızda sahip olabilirsiniz.

 İrlanda Vizesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İrlanda vizesi almak için gerekli evrakların başvuru günü ve saatinde eksiksiz olarak İrlanda Ankara Büyükelçiliği dikkatine sunulması gerekmektedir.

İrlanda vizesi almak için elçilik dikkatine sunulması gereken evraklar seçmiş olduğunuz İrlanda vize türü ve gidiş amacınıza göre değişiklik gösterebilir. Yanısıra İrlanda vizesi almak için mevcut ve güncel mesleki – çalışma durumunuza uygun evrakları eksiksiz biçimde hazırlamanız gerekmektedir.

İrlanda vize başvurularında seyahat amacına uygun evrakların beyan edilmesi kritik önemdedir. İrlanda’ya seyahat amacınız aile, akraba veya arkadaş ziyareti ise mutlaka davet yazısı almanız tavsiye edilir.

İrlanda vizesi için gerekli evraklar arasında en önemlisi elçilik tarafından istenen bazı belgelerin İngilizce tercümelerini sunma zorunluluğudur. Elçilik tarafından istenen belgelerin çeviri kriterleri konusunda çağrı merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

 İrlanda Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

-İrlanda Vize Başvuru Formu (Online çevrimiçi ortamda eksiksiz doldurulmalı, çıktı alınıp imzalanmalıdır)

-Davet eden kişi, kurum veya şirket tarafından yazılmış davet yazısı (Davet edilen kişinin pasaport bilgileri, seyahat tarihleri, yeri, süresi belirtilmelidir.)

-Şahsi Vize Talep Dilekçesi (Elçiliğe hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı detaylı olarak belirtilmelidir.)

-Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan İrlanda seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)

-2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5cm×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

-Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

-Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

-İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

-Kimlik fotokopisi

– En az 30.000 Euro teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası (Planlanan seyahat süresini kapsamalıdır)

Mesleki Duruma Göre İrlanda Vizesi Başvuru Evrakları

Şirket Sahipleri
 • Şirket yazısı Elçiliğe hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel İngilizce faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 6 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel İngilizce faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü(e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 6 aylık, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Akademisyenler İçin
 • Kamu kurumlarında çalışan akademisyenler için Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı olarak hazırlanması gereken belgeyi e imzalı olarak da temin edebilirsiniz. İzin yazısında seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı mutlaka belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 6 aylık, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Vakıf Üniversitesi (Özel) çalışanı akademisyenler için;
 • Kurum yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel İngilizce faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (e devlet şifrenizle barkodlu olarak temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 6 aylık, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
 • *Doktorlar için Tabip Odası’ndan, Avukatlar için Baro’dan, Eczacılar İçin Eczacılar Odası’ndan, Diş Hekimleri İçin Diş Hekimleri Odası’ndan İngilizce mesleki belge
Devlet Memurları
 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır. )
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı olarak hazırlanması gereken belgeyi e imzalı olarak da temin edebilirsiniz. İzin yazısında seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı mutlaka belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, mühürlü, ıslak imzalı veya e-imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 6 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Emekliler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 6 aylık banka hesap özetiniz en az 30.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)
Öğrenciler
 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle İngilizce olarak alınmalıdır)
 • Yüksek lisans veya master öğrencileri için mevcut durumlarını kanıtlayan İngilizce belge
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı ve İngilizce yeminli tercümen kaşeli hali)
Ev Hanımları
 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak yazılmış, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı belge)
 • Varsa banka hesap özeti (Son 6 aylık en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)
İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İrlanda vize işlemleri başvuru gününden itibaren ortalama olarak 15-20 gün sürmektedir. İrlanda Ankara Büyükelçiliği’nin gerekli gördüğü durumlarda vize işlem sürelerinin daha da uzayabileceğini hatırlatmak isteriz. İrlanda vize başvurunuzun takibini başvuru sırasında verilen referans numaraları aracılığıyla yapabilirsiniz. İrlanda vize değerlendirme sürecinin sona ermesinin ardından İrlanda vizeniz tarafınıza kargo yoluyla gönderilecektir. Pasaportunuz tarafınıza ulaşmadan İrlanda vize onayı alıp almadığınızı öğrenme şansınız yoktur.

İrlanda Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.