İrlanda Vizesi Almak Zor Mu

İrlanda Vize Veriyor Mu?

İrlanda Vizesi Alma Şartları Nelerdir?

İrlanda Vizesi Almak Zor Mu?

İrlanda Vizesi Almak Neden Zor?

İrlanda vizesi, başvuran veya başvurmayan pek çok kişinin geçmişten bu yana adeta korkulu rüyası olagelmiştir. Hemen hepimiz eş, dost, akraba ve arkadaş çevremizden bir İrlanda vize başvuru deneyimi dinlemişizdir. Vize başvuru süreçlerinde İrlanda Elçiliği’nin değerlendirme kriterleri, vize başvuru evraklarının konsolosluğun dikkatine operasyonel olarak sunuluş biçimi ve konsolosluk değerlendirme aşamasındaki hikayeler basit birer ‘google’ aramasıyla bile rahatlıkla bu tabloyu özetleyebilir. İrlanda vizesi almak zor mu?

İrlanda Vize Veriyor Mu?

Özetle vize dünyasındaki tanımıyla ifade edersek İrlanda vizesi gerçekten de alınması ‘zor bir vize’ olarak tanımlanabilir. Buna rağmen sosyal medya ve internet üzerindeki çeşitli forum ve platformlarda İrlanda vize başvurularına dair ‘imkansız’ vurguları içeren yazı ve yorumlara mesafeyle yaklaşılmalıdır. İrlanda vizesi almak zor mu? yazımızda siz değerli ziyaretçilerimiz için bu soruya açıklık getirmeye çalıştık.

İrlanda Vizesi Almak Zor Mu?

Ülkedeki çalışma ve yaşam koşullarının düzeyi İrlanda vize prosedürlerini de sıkılaştırmıştır. İrlanda hükümetinin belirlediği göçmenlik politikaları nedeniyle Türkiye’deki İrlanda Elçiliği vize değerlendirme süreçlerinde büyük titizlik göstermektedir ve pek çok başvuru sahibi vize retleriyle karşılaşabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında İrlanda vizesi en zor alınan vizelerden biri haline gelmiştir.

Seyahat geçmişi olmayan, mevcut çalışma ve düzenli gelir durumu İrlanda vize başvurusu için uyum koşullarını yakalamayan başvuru sahipleri İrlanda vizesi alamamaktadır.

İrlanda Vizesi Alma Şartları Nelerdir?

İrlanda vize başvurularındaki vize retlerinin büyük çoğunluğu İrlanda’ya seyahat edip ülkeden ayrılmayacağınıza kanaat getirilerek verilir.

İrlanda vizesi onayı alıp alamayacağınızı belirleyen temel etken diğer ülke başvurularındaki gibi sizi Türkiye’ye bağlayan ekonomik ve ailevi bağlardır. Örneğin çalışmıyorsanız veya Türkiye’de geçiminizi sağlamak için gerekli olan aylık düzenli geliriniz zayıfsa İrlanda vize başvurunuz hakkında verilecek karar olumsuz olabilir.

Bu yönüyle İrlanda vizesi almak çoğu başvuru sahibinin gözünü korkutmaktadır. Ancak İrlanda vize başvurunuz sırasında mevcut gelir durumunuzu sağlıklı biçimde ortaya koymanız vize almanıza büyük yarar sağlar.

Hem sınır komşusu olmaları hem de geçmiş siyasi ilişkileri nedeniyle İngiltere ve İrlanda kardeş ülkelerdir. Bu kardeşlik ve yakınlık iki ülkenin vizelerine karşı gösterdikleri kolaylıkla da görülür. Örneğin pasaportunuzda geçerli bir İngiltere vizeniz varsa bu durum İrlanda vizesini almanızı büyük ölçüde kolaylaştırabilir. Çünkü tıpkı İrlanda gibi İngiltere de göçmenlik tehdidiyle boğuşmaktadır ve İngiltere Konsolosluğu’nun verdiği vize onayı İrlanda Elçiliği önemli bir referanstır.

İrlanda Vizesi Almak Neden Zor?

Bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın yanısıra yeşil (hususi), gri ve diplomatik pasaport sahibi vatandaşlarımızın da İrlanda vizesi almak zorunda olmaları İrlanda vize şartlarının sertliğini göstermektedir.

İrlanda Konsolosluğu’nun vize başvuru değerlendirme süreçlerindeki temel ölçütü başvuru sahiplerinin Türkiye’deki çalışma ve düzenli gelir durumlarıdır. Türkiye’nin mevcut ekonomik koşulları çerçevesinde görece yüksek maaş alan kişiler, ticari faaliyetleri gelişkin şirket ortakları – sahipleri, birikim sahibi emekliler, devlet memurları ve diğer meslek gruplarına mensup kişilerin İrlanda vizesi almaları mümkün olabilmektedir.

Özellikle pandemi süreciyle birlikte sıkılaştırılan İrlanda vize prosedürlerinde bu durum vize işlem ve değerlendirme sürelerine yansımıştır.

İrlanda vize işlemlerinin 2 ayı aşan sürelerde sonuçlanması İrlanda vizesi almanın neden zor olduğuna en somut işarettir.

Aynı kapsamda İrlanda vizesi almak için yürütülmesi gereken operasyonel süreç de kritik halkalardan biridir. Bu sürecin İrlanda Konsolosluğu’nun değerlendirme kriterlerine uygun olarak ilerletilmesi vize alımında önemli ölçüde etkili olmaktadır.

İrlanda Vizesi Danışmanlık Hizmeti

İrlanda vize başvuru danışmanlık hizmeti almanız durumunda vize prosedürüyle ilgili bazı katılıkları kolay biçimde aşıp ihtiyacınız olan İrlanda vizesine zahmetsiz biçimde kavuşabilirsiniz. Bu durumda İrlanda vizesi almak için alanında tecrübeli bir danışmanlık şirketinden hizmet almanız yararınıza olacaktır.

Acente aracılığıyla İrlanda vize başvurusunda bulunmak size pek çok açıdan kolaylık sağlar.

-İrlanda vizesi başvuru danışmanlığı almanız durumunda tüm başvuru sürecini acentenize emanet etmiş olursunuz.

-İrlanda vize başvuru formu online olarak acenteniz tarafından eksiksiz doldurulur.

-İrlanda vize başvuru evraklarınız doğru kategorilere ayrılarak İrlanda vize başvurusu sırasında beyan edilir.

-İrlanda vize başvurularında konsolosluk tarafından talep edilebilecek ek evraklar, konsolosluk işleyişiyle ilgili güncel gelişmeler konusunda acenteniz tarafından bilgilendirilirsiniz.

-İrlanda vizesi için gerekli evraklar arasında bulunan gidiş-dönüş uçak biletiniz eğer satın alma yapmadıysanız acenteniz tarafından tamamlanacaktır.

-İrlanda vizesi danışmanlık hizmeti almanız durumunda pasaportunuzun işleme aldırılması ve teslim alınması acentenizin sorumluluk alanında olur.

-İrlanda vize ücretleri arasında yer alan acente hizmet bedelleri 100 – 150 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

İrlanda Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.