İrlanda Vize İşlemleri

İrlanda Vize İşlemleri

Değerli ziyaretçilerimiz

Vize danışmanlığı alanındaki konumuz bu kez hayli zorlu. Ülkemiz vatandaşlarının vize başvurusu yaparken en çok korktuğu ve zorlandığı ülkelerin başında İrlanda gelir. Siz sormadan hemen yanıtlayalım ki kafa karışıklığı yaratmasın. İrlanda resmi adıyla İrlanda Cumhuriyeti, Büyük Britanya’nın batısındaki İrlanda Adası’nın altıda beşini kapsayan ve başkenti Dublin olan ülkedir. Adanın kalan kısmı ise başkenti Belfast olan Birleşik Krallık’a bağlı Kuzey İrlanda Cumhuriyeti’dir.

İrlanda vize işlemleri İrlanda Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın tabi olduğu prosedürlerdir. İrlanda vize işlemlerine dair izlenmesi gereken başvuru prosedürleri, İrlanda Elçilik çalışma sistemi ve İrlanda vize işlemlerine ilişkin kritik detayları bu yazımızda sizler için ele almaya çalışacağız.

İrlanda kimlerden vize ister?

İrlanda ya da resmi adıyla İrlanda Cumhuriyeti, uyguladığı göç politikalarını vize başvuru prosedürlerine yansıtmış bir ülkedir. Tek başına kendi vizesinin olması ve pasaport türü farketmeksizin tüm vatandaşlarımızın İrlanda seyahatleri için vizeye tabi olması bu durumun özetidir.

İrlanda Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları sahip oldukları pasaport türü farketmeksizin vize almak durumundadırlar. Bu nedenle umuma mahsus (bordo), hizmet (gri), hususi (yeşil) ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İrlanda’ya seyahatleri için vizeye tabidirler.

İrlanda vizesi almak zor mu?

Göç politikaları nedeniyle Türkiye’deki İrlanda Elçiliği vize değerlendirme süreçlerinde büyük titizlik göstermektedir ve pek çok başvuru sahibi vize redleriyle karşılaşabilmektedir. İrlanda vize başvurularındaki vize redlerinin büyük çoğunluğu ülkeden ayrılmayacağınıza kanaat getirilerek verilir.

İrlanda vizesi onayı alıp alamayacağınızı belirleyen temel etken diğer ülke başvurularındaki gibi sizi Türkiye’ye bağlayan ekonomik ve ailevi bağlardır. Örneğin çalışmıyorsanız veya Türkiye’de geçiminizi sağlamak için gerekli olan aylık düzenli geliriniz zayıfsa İrlanda vize başvurunuz hakkında verilecek karar olumsuz olabilir.

Bu yönüyle İrlanda vizesi almak çoğu başvuru sahibinin gözünü korkutmaktadır. Ancak İrlanda vize başvurunuz sırasında mevcut gelir durumunuzu sağlıklı biçimde ortaya koymanız vize almanıza büyük yarar sağlar. Özetle İrlanda vizesi almak zordur ama imkansız değildir.

İrlanda’ya Schengen vizesi ile gidilir mi?

Hayır gidilemez. İrlanda Cumhuriyeti bir Schengen ülkesi değildir ve geçerli bir Schengen vizeniz varsa bu vize ile İrlanda Cumhuriyeti’ne giriş hakkınız bulunmaz. İrlanda Cumhuriyeti’ne turistik, ticari, aile ziyareti, kısa süreli eğitim, araştırma, kültürel amaçlarla yapacağınız vize başvurularında İrlanda vize başvurusu yapmak durumundasınız.

İngiltere vizemle İrlanda’ya seyahat edebilir miyim?

Bu sorunun yanıtı hem evet hem de hayırdır. Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda ile birlikte Birleşik Krallık toprakları içerisinde yer alan İngiltere ile İrlanda Cumhuriyeti arasındaki anlaşmaya bağlı olarak İrlanda seyahatinizi belli şartlar altında İngiltere vizenizle gerçekleştirebilirsiniz. Pasaportunuzda bulunan geçerli İngiltere vizeniz ile vize aldığınız tarihten itibaren Birleşik Krallık topraklarına seyahat ettiyseniz bu çok girişli vize ile daha sonra İrlanda Cumhuriyeti’ne direk uçuşla gidebilirsiniz.

İkinci bir seçenek de geçerli İngiltere vizeniz ile ilk olarak İngiltere’ye ardından da ara uçuş veya feribotla İrlanda’ya seyahat etmektir.

İrlanda vizesi ile İngiltere’ye gidilir mi? 

İrlanda Ankara Büyükelçiliği’nden aldığınız İrlanda vizesi İngiltere’ye veya Birleşik Krallık (UK) topraklarına seyahat etme hakkı tanımaz. Bunun için İngiltere vizesi almanız gerekir.

İrlanda vize başvurumu nasıl yapabilirim?

Türkiye’den yapılan İrlanda vize başvuruları İrlanda Ankara Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmekte ve karara bağlanmaktadır. İrlanda vize başvurunuzu elçilikle anlaşmalı İrlanda vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla yapabilirsiniz. İrlanda vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmaması nedeniyle başvurunuzu ikamet ettiğiniz ile en yakın İrlanda vize başvuru merkezi aracılığıyla yapabilirsiniz. İrlandaAnkara Büyükelçiliği; Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Antalya’daki İrlanda vize başvuru merkezlerinden yapılan başvuruları kabul etmektedir.

İrlanda vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

İrlanda’ya seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına ve İrlanda Elçiliği’nin talimatlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde İrlanda vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

İrlanda vize talep dilekçesi nasıl yazılır?

İrlanda vize başvuru evraklarınızın mümkün olduğunca İngilizce formatta hazırlanması gerekmektedir. Vize başvurusu sırasında sunduğunuz vize talep dilekçelerinin İngilizce ve detaylı olarak yazılması ve beyan edilmesi gerekir. Benzer şekilde özellikle şirket sahipleri-ortakları ve çalışanlarının İrlanda vize başvuru evraklarında şirket faaliyet belgelerinin İngilizce olarak alınması gerekmektedir.

İrlanda vize başvurularında sunulması gereken vize talep dilekçesinin içeriği şöyle olmalıdır:

1-İrlanda’da veya diğer AB ülkelerinden birinde bulunan herhangi bir aile üyeniz hakkında bilgi

2-Ne kadar süreli kalış planlıyorsunuz

3-Seyahat masraflarınızı kendisiniz karşılıyorsanız bunu belirten yazı, üçüncü bir kişi karşılıyorsa o kişiden yazı

4-İrlanda’da irtibatta olduğunuz kuruma ait kişi ismi, telefon numarası ve e-mail adresi bilgileri

5-Türkiye’ye geri dönüş garantisini ispat eden, kanıtlayan belgeler (tapu, araç ruhsatı fotokopileri vs.)

6-İrlanda vize şartlarına uyacağınızı, kimseye yük olmayacağınızı ve kalmanıza izin verilen günden fazla kalmayacağınızı belirten yazı

İrlanda vize randevusu nasıl alınır?

İrlanda vize başvurularındaki randevu prosedürü tamamen online olarak yürütülür. Online İrlanda vize başvuru formunu eksiksiz ve tam olarak doldurarak İrlanda vize randevusuna ilerleyebilirsiniz. İrlanda vize randevunuzu planlanan seyahat tarihinizden en geç 1 ay önce oluşturmanız tavsiye edilir.

İrlanda vize randevunuz size uygun gün ve saate takvimlenecektir.

İrlanda vize başvuru formu

İrlanda vize başvurunuz için öncelikli olarak atılması gereken adım İrlanda Yurttaşlığa Kabul ve Göçmenlik Hizmeti Vize Başvuru talimatlarına uygun olarak İrlanda vize başvuru formunun online ortamda eksiksiz ve dikkatli biçimde doldurulmasıdır. İrlanda başvuru formunun siyah mürekkep kullanılıp ve büyük harflerle doldurulmasına dikkat ediniz. Formun diğer alanlarını işaretlemeyin veya üstünü çizmeyin. Form içerisinde 13 bölüm vardır ve size uygun olan bölümler, seyahat nedeniniz ve kişisel koşullarınıza bağlı olacaktır.

İrlanda vize başvuru formunu indirebilir, doldurabilir ve çıktısını yazıcıdan alabilirsiniz. İrlanda vize başvuru formunun elle doldurulmamış olması gerekmektedir.

İrlanda vize başvurusu sırasında parmak izi zorunlu mu?

İrlanda vize başvurularında biometrik bilgilerin kaydı için İrlanda vize başvuru merkezinden randevu alınması ve randevu günü saatinde biometrik veri ibrazında bulunulması gerekmektedir. İrlanda Elçilii başvuru sahiplerini randevu günü ve saatinde bizzat görmek ve biometrik verilerini ibraz etmelerini istemektedir.

İrlanda vizesi kaç günde çıkar?

İrlanda vize işlemleri başvuru gününden itibaren ortalama olarak 15-20 gün sürmektedir. İrlanda Ankara Büyükelçiliği’nin gerekli gördüğü durumlarda vize işlem sürelerinin daha da uzayabileceğini hatırlatmak isteriz. İrlanda vize başvurunuzun takibini başvuru sırasında verilen referans numaraları aracılığıyla yapabilirsiniz. Başvuru sonrası İrlanda vizeniz tarafınıza kargo yoluyla gönderilecektir. Pasaportunuz tarafınıza ulaşmadan İrlanda vize onayı alıp almadığınızı öğrenme şansınız yoktur.

İrlanda vize türleri ve vize süreleri

İrlanda Cumhuriyeti’nin belirlediği katı vize prosedürleri nedeniyle İrlanda vize süreleri çoğu zaman kısa süreli olmaktadır. Özellikle İrlanda turistik, araştırma, konferans ve aile ziyareti vize başvurularında elçilik tek girişli ve talep edilen kalış süresi kadar vize basımı yapmaktadır. Bu nedenle İrlanda vize başvurunuz öncesinde seyahat tarihlerinizi netleştirmenizi tavsiye ederiz.

İrlanda konferans ve araştırma vizesi

İrlanda’ya konferans katılımı ve araştırma (kısa ve uzun süreli) amacıyla yapacağınız İrlanda vize başvurularında başvuru prosedürü ve beyan edilmesi gereken evraklar gidiş amacınıza paralel olarak hazırlanmalıdır.

İrlanda Büyükelçiliği konferans katılımı amacıyla yapacağınız vize başvurularında davet eden kurum tarafından mail atılmış veya fakslanmış davetiye istemektedir. Davet mektubu İrlanda’daki kurumun antetli kağıdına İngilizce yazılmış, imzalı ve tarihli olmalıdır. Davet mektubuna ek olarak konferans programını gösteren belgenin fotokopisi sunulmalıdır.

İrlanda araştırma vize başvurularında ise gideceğiniz okul veya kurstan ne için gittiğinize dair yazı almalısınız. Bu mektupta ayrıca araştırma konusu, süresi ve maaş (verilecekse) detayları yazılmalıdır.

İrlanda araştırma vizesi başvurunuzu uzun süreli olarak yapmak durumundaysanız İrlanda’da araştırma yapacağınız kurumdan Hosting Agreement (ağırlama sözleşmesi) ya da work permit (çalışma izni) ya da çalışma kontratı istenmektedir.

İrlanda vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler

-İrlanda vize başvurunuz sırasında işlemlerinizin ve seyahat planınızın aksamaması adına bilgilendirmeleri net ve kuvvetli bir vize danışmanlık şirketinden hizmet alın.

-İrlanda vize başvurularında vize başvuru prosedürü, vize işlem süresi ve gerekli evraklar kadar özen gösterilmesi gereken şey başvuru sırasında sunacağınız evrakların hazırlanış biçimidir. Elçiliğim çizdiği çerçevede evrak beyanı yapmamanız durumunda başvuru dosyanız işleme alınmaz.

-İrlanda vize başvuru evraklarınızın İngilizce olarak alınmasına ve hazırlanmasına özen gösterin. İrlanda vize başvuru formu, hazırlanması gereken şahsi dilekçeler, sponsor yazıları, şirket yazıları ve şirket evraklarınızı İngilizce olarak alın. Aynı şekilde uçak bileti, otel rezervasyonu ve seyahat sağlık sigortalarınız da İngilizce formatta olmalıdır.

-İrlanda vize başvurularında işlem süresine dikkat edin. Seyahatinize en geç bir ay kala başvuru yapmaya özen gösterin. İşlem süresi resmi olarak 10 işgünü olarak belirtilse de bu süre zaman zaman 3 haftayı da bulabilmektedir.

-İrlanda vize başvurunuzu gidiş amacınıza uygun yapın. İrlanda’ya ticari, kültürel, aile ziyareti, İngilizce dil okulu, araştırma, konferans veya eğitim amaçlı seyahat planınız varsa mutlaka davetiyeli bir başvuru prosedürü izleyin.

-İrlanda vize başvurunuz sırasında mevcut pasaportunuzun yanı sıra seyahat geçmişinizi ispat eden eski pasaportlarınızdaki vize ve giriş-çıkış kaşelerinin fotokopilerini dosyanıza mutlaka ekleyin.

-İrlanda’ya seyahat etme amacınızı İngilizce olarak kaleme alınmış detaylı bir dilekçeyle açıklayın.

İrlanda Vizesi hakkında her şeyi bize sorun 

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.