Güney Kıbrıs Vizesi

Güney Kıbrıs Vizesi İşlemleri

Avrupa Birliği (AB) üyesi Kıbrıs Rum Kesimi’ne (Güney Kıbrıs) seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın vize işlemleri kendine has prosedürleri hayata geçirmeyi gerektirmektedir. Pek çok başvuru sahibi Güney Kıbrıs vize başvuru prosedürlerini karmaşık olarak görmektedir. Bu yazımızda Güney Kıbrıs vizesine dair önemli ayrıntıları ele alıp Güney Kıbrıs vizesinin en kolay ve hızlı yoldan nasıl alınacağına ilişkin önemli tavsiyelerde bulunacağız.

Güney Kıbrıs ile Türkiye Cumhuriyeti arasında uzun yıllara dayanan siyasi ve politik gerilimler nedeniyle ülkeler arasında karşılıklı olarak resmi düzeyde bir temas bulunmamaktadır. Bu nedenle Türkiye’den havayolu veya denizyoluyla ülkeye gidiş şansı yoktur. Güney Kıbrıs’a seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız ülkemizde diplomatik bir misyon bulunmaması nedeniyle Güney Kıbrıs vize başvurusu yapamamaktadır. Türkiye’de Güney Kıbrıs Büyükelçiliği veya Konsolosluğu bulunmamaktadır.

Kimler Güney Kıbrıs vizesi almak zorundadır?

Pasaport ayrımı olmaksızın umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahibi vatandaşlarımız Güney Kıbrıs seyahat planları için vize uygulamalarına tabidirler.

Schengen vizemle Güney Kıbrıs’a gidebilir miyim?

Güney Kıbrıs AB üyesi olup Schengen Devletler Topluluğu’na üye bir ülke değildir. Bu nedenle geçerli bir Schengen vizeniz veya Güney Kıbrıs seyahatiniz için alacağınız Yunanistan Schengen vizeniz ile ülkeye doğrudan seyahat etmeniz mümkün olmayacaktır. Güney Kıbrıs vizenizi Atina’dan almadan ülkeye seyahat edemezsiniz.

KKTC kaşesi bulunan pasaportla Güney Kıbrıs başvurusu yapılabilir mi?

Yunanistan vize başvurularında geçerli olan kurallar Güney Kıbrıs vize başvuruları için de geçerlidir. Mevcut pasaportunuzda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) giriş çıkış kaşesi bulunan başvuru sahipleri Güney Kıbrıs vize başvurusunda bulunamazlar. Yunanistan vize başvurunuz veya geçerli Schengen vizenizle yapacağınız Atina seyahatiniz öncesinde pasaportunuzu kontrol etmeniz büyük önem taşımaktadır.

Kıbrıs vizesi nasıl alınır?

Güney Kıbrıs vize başvuruları Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Güney Kıbrıs (Rum Kesimi) Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir. Güney Kıbrıs seyahat planı bulunan vatandaşlarımızın vize başvurusu yapabilmeleri için Güney Kıbrıs Atina Büyükelçiliği’nde bizzat bulunmaları gerekir. Güney Kıbrıs vizesi başvuru sonrası aynı gün içerisinde verilebilmektedir.

Güney Kıbrıs vize başvurusu Atina’dan nasıl yapılır?

Geçerli çok girişli bir Schengen vizeniz varsa Güney Kıbrıs vize başvurunuzu Atina’dan yapabilir ve aynı gün vize onayı alıp ülkeye seyahat edebilirsiniz. Pasaportunuzda geçerli bir Schengen vizeniz yoksa Güney Kıbrıs vize başvuru prosedürleri gereği Türkiye’den Yunanistan Schengen vize başvurusunda bulunarak bu vize ile Atina’daki Güney Kıbrıs Elçiliği’ne başvuru yapmak diğer bir seçenektir.

Güney Kıbrıs vize başvuru evrakları nelerdir?

Güney Kıbrıs vizesi almak için gerçekleştireceğiniz Yunanistan Schengen vize başvurunuz sırasında Güney Kıbrıs seyahat planınızı detaylı olarak Yunanistan Konsolosluğu’nun dikkatine sunmak durumundasınız.

Güney Kıbrıs’a gidiş amacınızın turistik, ticari veya aile ziyareti olmasına göre başvuru evraklarınız değişiklik gösterecektir. Güney Kıbrıs vize başvuru evrakları Schengen vize başvurularındaki başvuru evraklarıyla paralellik göstermektedir.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Atina Büyükelçiliği

16, Herodotou Str., Athens (ATİNA), Greece (YUNANİSTAN), 10675

Telefon: +30-210-7232727

+30-210-7239377

+30-210-7237883

Faks: +30-210-7231927

+30-210-7258886

email: cyempkl@hol.gr

cyemb4@otenet.gr

Güney Kıbrıs Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.