Güney Kıbrıs Vizesi Nasıl Alınır?

Güney Kıbrıs İçin Vize Nasıl Alınır?

Güney Kıbrıs Vize Şartları Nelerdir?

Güney Kıbrıs Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Güney Kıbrıs Vizesi Kaç Günde Çıkar?

 Avrupa Birliği (AB) üyesi Kıbrıs Rum Kesimi’ne (Güney Kıbrıs) seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın vize işlemleri kendine has prosedürleri hayata geçirmeyi gerektirmektedir. Güney Kıbrıs vizesi nasıl alınır?

Pek çok başvuru sahibi Güney Kıbrıs vize başvuru prosedürlerini karmaşık olarak görmektedir. Bu yazımızda Güney Kıbrıs vizesine dair önemli ayrıntıları ele alıp Güney Kıbrıs vizesinin en kolay ve hızlı yoldan nasıl alınacağına ilişkin önemli tavsiyelerde bulunacağız.

Öncelikle belirtmek gerekir ki Güney Kıbrıs için gerekli olan vize Türkiye’den alınamamaktadır.

Güney Kıbrıs vize başvuruları Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Güney Kıbrıs (Rum Kesimi) Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir. Güney Kıbrıs seyahat planı bulunan vatandaşlarımızın vize başvurusu yapabilmeleri için Güney Kıbrıs Atina Büyükelçiliği’nde bizzat bulunmaları gerekir. Güney Kıbrıs vizesi başvuru sonrası genelde aynı gün içerisinde verilebilmektedir.

Güney Kıbrıs Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Geçerli çok girişli bir Schengen vizeniz varsa Güney Kıbrıs vize başvurunuzu Atina’dan yapabilir ve aynı gün vize onayı alıp ülkeye seyahat edebilirsiniz. Pasaportunuzda geçerli bir Schengen vizeniz yoksa Güney Kıbrıs vize başvuru prosedürleri gereği Türkiye’den Yunanistan Schengen vize başvurusunda bulunarak bu vize ile Atina’daki Güney Kıbrıs Elçiliği’ne başvuru yapmak diğer bir seçenektir.

Güney Kıbrıs Vizesi Nasıl Alınır?

Güney Kıbrıs vize başvuruları Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Güney Kıbrıs (Rum Kesimi) Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir. Güney Kıbrıs seyahat planı bulunan vatandaşlarımızın vize başvurusu yapabilmeleri için Güney Kıbrıs Atina Büyükelçiliği’nde randevu günü ve saatinde bizzat bulunmaları gerekmektedir. Güney Kıbrıs vizesi başvuru sonrası aynı gün içerisinde verilebilmektedir.

Güney Kıbrıs’a vize almak için takip edilmesi gereken başvuru adımları aşağıdaki gibidir

Güney Kıbrıs vizesi almak isteyen vatandaşlarımız Güney Kıbrıs vize işlemlerinde Güney Kıbrıs Büyükelçiliği’nin belirlediği vize başvuru prosedürlerine uymak durumundadırlar. Güney Kıbrıs vizesi almak için pasaportunuz ve diğer başvuru evraklarının Güney Kıbrıs Elçiliği’nde randevu günü ve saatinde teslim edilmesi gerekmektedir. Güney Kıbrıs vizesi almak için izlenmesi gereken 5 temek basamak vardır.

 1- Güney Kıbrıs vize başvuru kategorinizi belirleyin!

Güney Kıbrıs vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınıza uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorinizi belirlemeniz Güney Kıbrıs vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar. Güney Kıbrıs’a 6 ayda 90 günü aşmayan kalışlar için tercih edilmesi gereken vize tipi Güney Kıbrıs C tipi Schengen vize başvurusudur. Güney Kıbrıs vize başvurusu için gerekli evraklar ise seyahatinizin amacına göre (turistik, ticari, aile ziyareti, kısa süreli eğitim vb.) göre değişiklik gösterir.

2- Güney Kıbrıs vize başvuru evraklarınızı hazırlayın!

Güney Kıbrıs vize başvurusu için atılması gereken ikinci adım Güney Kıbrıs vize evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. Güney Kıbrıs vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır.

3- Güney Kıbrıs vize başvuru formunu doldurun

Güney Kıbrıs vize başvuru formunun eksiksiz biçimde online ortamda doldurulması kritik önemdedir. İngilizce doldurulması gereken Güney Kıbrıs vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir.

4- Güney Kıbrıs vize randevunuzu alın

Güney Kıbrıs vize başvuru evraklarınızın elçiliğe teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur. Güney Kıbrıs vize başvuru formunu doldurup gerekli evrakları randevu günü saatinden önce iletin. Elçilik tarafından evraklarınız için randevu ataması yapılacaktır.

5- Güney Kıbrıs vize başvurunuzu yapın

Güney Kıbrıs Atina Büyükelçiliği’ne belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. Güney Kıbrıs vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için elçilikte hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. Güney Kıbrıs vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek ve pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

Güney Kıbrıs Vizesi Kaç Günder Çıkar?

Güney Kıbrıs vize başvuruları Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Güney Kıbrıs (Rum Kesimi) Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir. Güney Kıbrıs vize işlemlerinin sonuçlanma süresi kendine has bazı kuralları izlemeyi gerektirmektedir.

Kıbrıs Rum Kesimi Büyükelçiliği başvuru sahiplerinden planlanan seyahat tarihinden en az 20-30 gün önce başvuru yapılmasını istemektedir.

Güney Kıbrıs seyahat planı bulunan vatandaşlarımızın vize başvurusu yapabilmeleri için Güney Kıbrıs Atina Büyükelçiliği’nde randevu günü ve saatinde bizzat bulunmaları gerekmektedir. Güney Kıbrıs vizesi başvuru sonrası aynı gün içerisinde veya birkaç gün sonra verilebilmektedir.

Güney Kıbrıs Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.