Güney Kıbrıs Vizesi Almak Zor Mu

Güney Kıbrıs Vize Veriyor Mu?

Güney Kıbrıs Vizesi Almak Zor Mu?

Güney Kıbrıs Vizesi Almak Neden Zor?

Güney Kıbrıs ile Türkiye Cumhuriyeti arasında uzun yıllara dayanan siyasi ve politik gerilimler nedeniyle ülkeler arasında karşılıklı olarak resmi düzeyde bir temas bulunmamaktadır. Bu nedenle Türkiye’den havayolu veya denizyoluyla ülkeye gidiş şansı yoktur. Güney Kıbrıs’a seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız ülkemizde diplomatik bir misyon bulunmaması nedeniyle Güney Kıbrıs vize başvurusu yapamamaktadır. Türkiye’de Güney Kıbrıs Büyükelçiliği veya Konsolosluğu bulunmamaktadır. Güney Kıbrıs vizesi almak zor mu?

Güney Kıbrıs vizesi, başvuran veya başvurmayan pek çok kişinin geçmişten bu yana adeta korkulu rüyası olagelmiştir. Vize başvuru süreçlerinde Güney Kıbrıs Elçiliği’nin değerlendirme kriterleri, vize başvuru evraklarının elçiliğin dikkatine operasyonel olarak sunuluş biçimi ve konsolosluk değerlendirme aşamasındaki hikayeler basit birer ‘google’ aramasıyla bile rahatlıkla bu tabloyu özetleyebilir. Özetle vize dünyasındaki tanımıyla ifade edersek Güney Kıbrıs vizesi gerçekten de alınması ‘zor bir vize’ olarak tanımlanabilir. Buna rağmen sosyal medya ve internet üzerindeki çeşitli forum ve platformlarda Güney Kıbrıs vize başvurularına dair ‘imkansız’ vurguları içeren yazı ve yorumlara mesafeyle yaklaşılmalıdır. Güney Kıbrıs vizesi almak zor mu? yazımızda siz değerli ziyaretçilerimiz için bu soruya açıklık getirmeye çalıştık.

Güney Kıbrıs Vize Veriyor Mu?

Güney Kıbrıs Atina Elçiliği, vize uyum koşullarını yakalayan birçok başvuru sahibine vize onayı vermektedir ve ülkemizden pek çok kişi Güney Kıbrıs topraklarını çeşitli amaçlarla ziyaret etmektedir. Ancak genel bir değerlendirme yapmak gerekirse değerlendirme kriterlerinin yüksek olması, başvuru sürecinde düzenli gelir durumu, gidiş maçı ve seyahat planının detaylı şekilde incelenmesi Güney Kıbrıs vizesini zor alınan vizelerden biri haline getirmiştir.

Bu katılıklara rağmen Güney Kıbrıs vizesi almak için mutlaka belli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Güney Kıbrıs vize başvurularında uyumlu ve açık hazırlanmış başvuru dosyaları onay alabilmektedir. Bu nedenle Güney Kıbrıs vizesi almanın zor olduğu bilgisi doğru olsa bile Güney Kıbrıs vize vermiyor ifadesi gerçekliği yansıtmamaktadır.

 Güney Kıbrıs Vizesi Almak Neden Zor?

Güney Kıbrıs vize başvuruları Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Güney Kıbrıs (Rum Kesimi) Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir. Güney Kıbrıs seyahat planı bulunan vatandaşlarımızın vize başvurusu yapabilmeleri için Güney Kıbrıs Atina Büyükelçiliği’nde bizzat bulunmaları gerekir. Güney Kıbrıs vizesi başvuru sonrası genelde aynı gün içerisinde verilebilmektedir.

Bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın yanısıra yeşil (hususi), gri (hizmet) ve diplomatik pasaport sahibi vatandaşlarımızın da Güney Kıbrıs vizesi almak zorunda olmaları Güney Kıbrıs vize şartlarının sertliğini göstermektedir.

Güney Kıbrıs Elçiliği’nin vize başvuru değerlendirme süreçlerindeki temel ölçütü başvuru sahiplerinin Türkiye’deki çalışma ve düzenli gelir durumlarıdır. Türkiye’nin mevcut ekonomik koşulları çerçevesinde görece yüksek maaş alan kişiler, ticari faaliyetleri gelişkin şirket ortakları – sahipleri, birikim sahibi emekliler, devlet memurları ve diğer meslek gruplarına mensup kişilerin Güney Kıbrıs vizesi almaları mümkün olabilmektedir.

Aynı kapsamda Güney Kıbrıs vizesi almak için yürütülmesi gereken operasyonel süreç de kritik halkalardan biridir. Bu sürecin Güney Kıbrıs Elçiliği’nin değerlendirme kriterlerine uygun olarak ilerletilmesi vize alımında önemli ölçüde etkili olmaktadır.

Güney Kıbrıs Kimlere Vize Veriyor?

Güney Kıbrıs vize başvurularında onay alan başvuru sahiplerinin düzenli gelir ve çalışma durumları, birikim hesapları ve seyahat geçmişleri vize almayı kolaylaştıran en önemli etkenlerdir. Güney Kıbrıs vizesi alan başvuru sahiplerinin ortak özellikleri;

-Güney Kıbrıs’tan bir şirket ile ticari görüşme veya iş toplantısına davet edilip şirket sponsorluğunda vize başvurusu yapan şirket sahipleri-ortakları, şirket çalışanları, sözleşmeli danışmanlar

-Güney Kıbrıs’a turistik veya aile ziyareti amacıyla seyahat planlayıp seyahat amaçlarını geniş biçimde sunan başvuru sahipleri

-Güney Kıbrıs’ta bir organizasyona, etkinliğe, akademik ve kültürel toplantıya davet edilip çalıştıkları kurum sponsorluğunda vize başvurusunda bulunan kişiler

-Güney Kıbrıs’ta bir spor etkinliğine davet yoluyla başvuru yapanlar

Güney Kıbrıs Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.