Avusturya Vizesi

Avusturya Vize İşlemleri

Orta Avrupa ülkesi ve Schengen Devletler Topluluğu üyesi olan Avusturya’ya gitmek için alınan Avusturya vizesi, Türkiye’den yapılan vize başvurularında geçmişten bugüne kadar vize prosedürü ve onayları konusunda katılığıyla nam salmıştır.

Bunun nedeni bir devlet olarak Avusturya’nın ve onun politik temsilcisi olarak Türkiye’deki Avusturya Konsolosluğu’nun göçmenlik politikalarında gösterdiği ilerici derecede hassasiyettir.

Bu yazımızda Avusturya vize işlemlerinde konsolosluğun kırmızı çizgilerini el almak ve siz değerli ziyaretçilerimizi Avusturya vize başvurularında dikkatli olunması gereken noktaların altını çizmeyi hedefliyoruz.

Avusturya’ya kimler vize almak zorunda?

Avusturya’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız vize uygulamasına tabidirler. Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (kırmızı) pasaport sahibi vatandaşlarımız ise 6 ayda 90 güne kadarki kalışlar için Avusturya vize işlemlerinden muaftırlar.

 

Avusturya vizesi almak zor mu?

Avusturya vize işlemlerinde ve başvurularında öncelikli koşul vize başvuru sürecini evraklar ve pasaportun yanyana gelmesinden ibaret görmemektir. Genel olarak tüm Schengen vize başvurularında gösterilmesi gereken bu hassasiyet Avusturya vize başvurularında iki kat önem kazanmaktadır. Avusturya Konsolosluğu, turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş, kültürel, kısa süreli eğitim veya sportif amaçlarla yapılan 6 ayda maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan kısa süreli C tip Schengen vize başvurularında her daim ince eleyip sık dokuyan bir konsolosluk olmasıyla tanınır. Bu anlamıyla 26 Schengen ülkesi içerisinde vize başvuru süreçlerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızı en çok zorlayan konsolosluklardan biri Avusturya Konsolosluğu’dur diyebiliriz.

Ek evrak taleplerine hazır olun

Avusturya Schengen vize başvurusu yapan pek çok sahibi, başvuru gününden sonra konsolosluk tarafından aranarak veya mail yoluyla ulaşılarak ek evrak talepleriyle karşılaşır. Bu talepler kişinin gidiş amacına göre değişiklik göstermekle beraber temelde başvuru sahiplerini Türkiye’ye bağlayan koşulların detaylı bir şekilde irdelenmesiyle ilgilidir. Konsolosluğun ek evrak veya gidiş amacınıza uygun detaylı açıklama talep etmesi durumunda Almanca veya İngilizce olarak kaleme alınacak ek dilekçelerle mevcut durumunuzu geniş biçimde ortaya koymanız konsolosluğa vize onayı vermesi için faydanıza olacaktır.

Bu nedenle Avusturya vizesi almak çoğu durumda zordur ama imkansız değildir demek en doğru ifade olacaktır. Avusturya vize başvurularında alanında yetkin ve Avusturya vize işlemlerinde detaylara hakim bir vize danışmanlık şirketinden yardım almanız yararınıza olabilir.

 

Avusturya vize başvurumu nasıl yapabilirim?

Schengen vize uygulamaları ve kurallarına göre Avusturya vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz Avusturya’ya turistik, ticari, fuar katılımı, aile, akraba, arkadaş ziyareti, kültürel ve kısa süreli eğitim amaçlı seyahatleriniz için vize başvurularınızı Avusturya Konsolosluğu’na direk yapılamamaktadır. Avusturya Konsolosluğu ancak özel durumlarda bu tarz başvuruları kabul etmektedir.

Türkiye’nin çeşitli illerinden yapılan kısa süreli Avusturya vize başvurularını yalnızca Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu değerlendirir ve karara bağlar. Avusturya vize başvurularınızı konsolosluğun yetkilendirdiği Avusturya vize başvuru merkezleri veya akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla yapabilirsiniz.

 

Avusturya vize randevusu nasıl alınır?

Avusturya vize başvurularındaki randevu prosedürü tamamen online olarak yürütülür. Yılın belli dönemlerindeki yoğunluk ve kota uygulamaları nedeniyle Avusturya vize randevunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 1 ay önce oluşturmanız tavsiye edilir.

Avusturya vize başvurunuz sırasında randevu çıktısını alarak yanınızda götürmeniz gerekecektir.

 

Avusturya vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Avusturya’ya seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde Avusturya vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

 

Avusturya vizesi kaç günde çıkar?

Avusturya Schengen vize işlemleri konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte başvuru yapılan il ve başvuru merkezine göre vize çıkış süreleri farklılık gösterir.

Avusturya Schengen vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 5-7 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Avusturya vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

Avusturya VIP vize başvurusu, acil Avusturya vizesi

Avusturya Başkonsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Avusturya’ya acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin Avusturya VIP vize randevusu alarak başvuruda bulunmalarını tavsiye ederiz. Bu hizmetten yararlanarak vize randevunuz erken bir tarihe alınır ve vize işlem süreniz kısalabilir. Avusturya vize başvurularında randevuyu öne alan bir hizmetten yararlanmanız konsolosluk vize değerlendirme süresini kısaltmaz ancak randevuyu öne almak vize işlem sürenizi azaltarak seyahatinizin yetişmesini sağlayabilir.

 

Avusturya turistik vizesi

Orta Avrupa ülkesi olması nedeniyle Avusturya’ya yıllın belli dönemlerinde yapılan seyahatler genelde Macaristan ve Çek Cumhuriyeti’ni de kapsayan seyahatlerdir. Ülkedeki kalışlar genelde 2 veya 3 gün olarak planlanır. Birçok vatandaşımız bu üç ülkeyi turlar aracılığıyla seyahat eder. Elbette aynı güzergahta tekil seyahat planı bulunan vatandaşlarımız da hayli fazladır. Avusturya turistik vize başvurunuz sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey birden fazla ülkeyi kapsayan bir seyahat planınız varsa en çok kalış yaptığınız ülkenin Avusturya olmasına bakmaktır. Aksi taktirde vize başvurunuz Avusturya Konsolosluğu tarafından kabul edilemeyecektir. Avusturya turistik vize başvurunuz sırasında dosyanızdaki otel rezervasyonunuzun fake olmamasına özen gösterin. Özellikle turistik başvurularda otel rezervasyonları kontrol edilebilir ve bu nedenle vize reddi alabilirsiniz.

 

Avusturya ticari vizesi

Avusturya ticari vize başvurusunda bulunmak için öncelikle Avusturya’daki iş ortağınız veya ticari partnerinizden konsolosluğun belirttiği formatta davet yazısı veya ticari davetiye alınması gerekmektedir. Bu davet yazısının Avusturya’daki şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanması önem taşımaktadır.

Avusturya ticari Schengen vize başvuru prosedürlerine göre davet yazısının ıslak imzalı olarak tarafınıza ulaştırılması şart değildir. Davet yazınızı mail veya faks yoluyla temin etmeniz başvuru için yeterli olacaktır. Bazı durumlarda konsolosluk başvuru sahiplerinden Avusturya’dan gelen ticari davetiyenin elektronik taahhüt beyanlı (EVE) olarak gönderilmesini isteyebilir. Avusturya’daki elektronik beyanlı davetiye onaylarının zahmetli olması nedeniyle ticari başvurularda çoğu zaman bu talepler karşılanamamaktadır.

 

Uzun süreli Avusturya vizesi

Avusturya Konsolosluğu diğer baz Schengen ülke konsolosluklarına göre uzun süreli vize basımları yapabilen bir konsolosluk değildir. Özellikle turistik vize başvurularında vize sürelerinde kısıtlamalara giden ve başvuru sahiplerini hayal kırıklığına uğratabilen bir konsolosluktur. Özellikle tursitik amaçlı yapılan vize başvurularında kalış süreniz kadar vize alabilirsiniz. Bu nedenle Avusturya Schengen vizesinin uzun süreli vize almak için ideal ve doğru bir kanal olmayacağı rahatlıkla söylenebilir. Ancak her şeye rağmen daha önce Avusturya’ya ticari veya aile ziyareti amacıyla giden başvuru sahipleri 6 ay veya 1 yıllık çok girişli vizelerle karşılaşabilirler.

Avusturya vize mülakatı hakkında

Avusturya Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Ek evrak talepleri daha çok mail yoluyla veya telefonla aranarak başvuru sahiplerine ulaştırılır.

Avusturya vize başvurularında konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda başvuru sonrası seyahat amacı ve şartlarınızı bir dilekçe ile detaylı olarak yazmanızı ve açıklamanızı isteyebilir. Bu nedenle başvuru aşamasında seyahat planınızın net olmasına özen göstermeniz faydalı olacaktır.

 

Avusturya vize reddi

Avusturya Konsolosluğu ek evrak talepleri ve vize redleriyle ünlü bir konsolosluktur. Avusturya vize başvurunuzun ardından ilk olarak ek evrak ve detaylı bir dilekçe ile mevcut durumunuzu açıklamanız istenebilir.

Vize başvuru sürecinizin sonraki aşamasında ise konsolosluk başvuru sahiplerine 17 maddelik bir red mektubu ileterek başvurunuz ve mevcut durumunuza göre çekince duyduğu noktaları detaylı olarak açıklar. Bu gibi durumlarda başvuru sahiplerinin önünde iki seçenek vardır. Ya başvuru sürecini devam ettirmeyip pasaportunuzu bir dilekçe ile geri çekmek ya da konsolosluğun çekince ve kuşku duyduğu noktalara dair ek evrakları ve açıklamaları iletmek.

 

Avusturya vize başvurusu yapacaklara tavsiyeler

  • Avusturya vize başvurularında sunulan banka hesap özetleriniz konsolosluk vize bölümü tarafından detaylı olarak incelenmektedir. Yüksek bakiyeli banka hesap özetleri sunmak Avusturya vize başvurunuzun mutlaka onaylanacağı anlamına gelmez. Bu nedenle vize başvurusu sırasında bir anda yüklü para yatırılmış banka hesap özetleri göstermemeye dikkat edin. Vize başvurusu sırasında banka hesap özetinizde görünen paranın vize işlemi bitene kadar hesabınızda kalmasına özen gösterin. Konsolosluk başvuru sonrası sizden güncel banka hesap özetinizi talep edip seyahatinizi finanse edip edemeyeceğinizi görmek isteyebilir.
  • Avusturya aile ziyareti vize başvurusunda bulunan emeklilerin ülkedeki planlanan kalış süresi 1 ayı aşıyorsa banka hesap özetlerindeki paranın günlük bir kalış için gerekli tutarı karşılaması gerekir. Aksi durumlarda konsolosluk yeterli maddi kaynaklara sahip olmadığınızı düşünebilir.
  • Avusturya vize başvurunuz sırasında net ve açık beyanda bulunmanız önemlidir. Asıl gidiş amacınızı saklamanız veya eksik beyanda bulunmanız durumunda vize onayı alamayabilirsiniz.
  • Avusturya Schengen vize başvurunuz sırasında sunduğunuz şirket izin yazılarınız veya dilekçelerinizin konsolosluğa hitaben Almanca veya İngilizce olarak kaleme alınmış olmasına dikkat ediniz.
  • Çalışmayan ve düzenli gelirini beyan edemeyenlerin Avusturya vize başvuruları sırasında mutlaka ama mutlaka birinci dereceden yakınlarını (anne, baba veya eş) sponsor göstermeleri faydalı olur.
  • Avusturya’ya turistik amaçlı seyahat planları için yapılan vize başvurularında uzun kalış süreleri göstermemeniz tavsiye edilir. Kalış sürenizin 1 haftayı geçmemesine özen gösterin.

Avusturya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.