Suudi Arabistan Vizesi Almak Zor Mu

Suudi Arabistan Vizesi Almak Zor Mu?

 Suudi Arabistan Krallığı’nın ülkeye girişlerde turistik vize başvurularını kabul etmemesi nedeniyle Suudi Arabistan vizesi almanın zor olduğu söylenebilir. Ülkeye giriş şartlarındaki katılıklar nedeniyle Suudi Arabistan turistik bir destinasyon değildir. Suudi Arabistan vizesi almak zor mu?

Suudi Arabistan’a seyahat etmek veya vize almak isteyen pek çok kişinin Suudi Arabistan Ticaret Odası veya Bakanlık onaylı davetiyeleri temin etmekte zorlanmaları Suudi Arabistan vizesi almayı zorlaştırmaktadır.

Suudi Arabistan Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 Suudi Arabistan vize başvuru prosedürleri dikkatle takip edilmelidir. Vize başvuru adımlarının dikkatle takip edilmesi ve gerekli evrakların temin edilmesi durumunda Suudi Arabistan vizesi almak kolaylaşmaktadır. Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından talep edilen başvuru evraklarının ve keskin biçimde belirlenen kriterlerin eksiksiz ve doğru tamamlanması durumunda Suudi Arabistan vizesini kolay biçimde alma olanağına sahip olursunuz. Suudi Arabistan vize başvurunuzun gidiş amacınıza uygun vize türü tercih edilerek yapılması, başvuru evraklarınızın eksiksiz beyan edilmesi ve geçerli pasaport bilgilerinizin doğru biçimde sunulması durumunda Suudi Arabistan vizesi almakta zorlanmayacaksınız. Suudi Arabistan vize başvurusu konusunda vize danışmanlık hizmeti almanız yararınıza olacaktır.

Suudi Arabistan vize başvuru danışmanlık hizmeti almanız durumunda vize prosedürüyle ilgili bazı katılıkları kolay biçimde aşıp ihtiyacınız olan kolay Suudi Arabistan vizesine zahmetsiz biçimde kavuşabilirsiniz.

Yeşil Pasaport İçin Suudi Arabistan Vizesi Gerekir Mi?

Yeşil pasaport sahibi vatandaşlarımızın Suudi Arabistan seyahatleri için vize almaları zorunludur. Schengen veya AB üyesi ülkelere seyahatlerde yeşil pasaport için vize muafiyeti Suudi Arabistan için geçerli değildir. Suudi Arabistan Krallığı yeşil pasaport sahibi vatandaşlarımız için vize şartı getirmiştir.

Suudi Arabistan vize başvuru prosedürleri ülkedeki hakim rejim ve yönetim anlayışının çizgisinde ilerler. Resmi adıyla Suudi Arabistan Krallığı vize başvuru prosedürlerine krallık kriterleri getirmesiyle ünlüdür. Ülke topraklarına ‘turistik’ amaçlı seyahatlerin yasak olması bunun en somut göstergesidir. Suudi Arabistan Krallığı ülkeye turistik amaçla ayak basılmasına izin vermez. Suudi Arabistan’a seyahat planı bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bordo, yeşil, siyah, gri, diplomatik pasaport sahibi olup olmadıklarına bakılmadan vizeye tabidirler. Bu nedenle Suudi Arabistan seyahatleri öncesinde vize rejimine dikkat edilmelidir. Başvuru yapacağınız pasaportunuzun en az 1 yıl süreyle geçerli olması gerekir.

Suudi Arabistan Vizesi Almak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

– Suudi Arabistan vize başvurunuz sırasında vize başvuru prosedürlerine hakim bir vize danışmanlık şirketinden hizmet almanız vize başvuru sürecinizi kolaylaştırır.

– Suudi Arabistan ticari ziyaret vize başvurularındaki ilk ve en önemli aşama Suudi şirketinin Suudi Arabistan Ticaret Odası’ndan sizin adınıza temin edeceği barkodlu ticari ziyaret davetiyesidir. Başvuru sahibi adına çıkarılan davetiyenizin onaylı ve düzgün formatta çıkarılıp çıkarılmadığını başvuru öncesinde mutlaka kontrol ettirin. Onay düşmüşse yeni davetiye çıkartın. Davetiyeyi gönderen Arabistan şirketi ile Türkiye’de davetiyeyi kullanacak şirketinin faaliyet alanları uygun olmalıdır

-Suudi Arabistan vize başvurularında konsolosluk bazı durumlarda Ticaret Odası onaylı davetiyelerin Suudi bakanlık onaylı olmasını talep edebilir.

-İstanbul dışındaki illerde kurulu şirketler şirketin antetli kağıdına İngilizce olarak hazırlanan vize talep dilekçelerini bulundukları ildeki Ticaret Odaları’nın yanısıra ildeki en üst makam olan valiliğe onaylatmalıdırlar. İstanbul’dan yapılan ticari ziyaret vize başvurularında valilik onayı istenmemektedir. Şirket dilekçelerinin arka tarafına barkodlu onay yapılması yeterli olmaktadır.

-Başvuru sırasında sunduğunuz pasaport ve kimlik fotokopilerinizin renkli olarak çekilmesine dikkat edin.

-Sahibi olduğunuz veya bünyesinde çalıştığınız şirket şahıs şirketi ise konsolosluğa başvuru yapamazsınız. Suudi Arabistan vize başvurularında şirketlerin mutlaka Ticaret Odası’na kayıt ettirilmeleri istenir.

-Suudi Arabistan’a iş amacıyla yıl içerisinde sık seyahatler gerçekleştirmeniz gerekecekse Suudi şirketi tarafından çıkarılacak davetiyenin en az 6 ay çok girişli olarak düzenlenmesini tavsiye ederiz. Böylelikle vize başvuru prosedürleriyle daha az uğraşmış olursunuz.

-Suudi Arabistan vize başvurularında ülkeye özgü seyahat sigortası sunulması gerekir. Talep edilen vize süresine göre Suudi sigorta masrafları değişiklik göstermektedir.

Suudi Arabistan Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.