Norveç Vizesi

Norveç Vize İşlemleri 2023

Norveç vizesi alarak Schengen Devletler Topluluğu üyesi Norveç’e çeşitli amaçlarla seyahat edilmektedir. Norveç’e seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız ile Türkiye’de resmi ikamet ve çalışma izni olan yabancı pasaport sahibi kişiler Norveç’e kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler.

Norveç Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan Norveç vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmamakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar Norveç Ankara Kraliyet Büyükelçiliği inisiyatifindedir. Bu yazımızda 2023 Norveç vize işlemleriyle ilgili sorulan temel sorulara odaklandık.

Norveç vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Norveç vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Norveç Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti, kültürel, kısa süreli eğitim vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle Norveç seyahatiniz için Norveç vize işlemlerinizi vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Norveç vize işlemlerinde yetki alanı ayrımı var mıdır?

Norveç vize işlemlerinde yetki alanı ayrımı yoktur. Başvuru sahiplerinin ikamet ettiği veya çalıştığı ile göre başvurularını İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir’deki Norveç vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirler.

Norveç vizesi almak zor mu?

Norveç vize işlemlerinde ve başvurularında öncelikli koşul vize başvuru sürecini evraklar ve pasaportun yanyana gelmesinden ibaret görmemektir. Genel olarak tüm Schengen vize başvurularında gösterilmesi gereken bu hassasiyet Norveç vize başvurularında iki kat önem kazanmaktadır. En zor vize veren Schengen ülkeleri arasında yer alan Norveç’e vize almak çoğu zaman yorucu vize prosedürlerini hayata geçirmeyi gerektirir.

Norveç Konsolosluğu, turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş, kültürel, kısa süreli eğitim veya sportif amaçlarla yapılan 6 ayda maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan kısa süreli C tip Schengen vize başvurularında her daim ince eleyip sık dokuyan bir konsolosluk olmasıyla tanınır. Bu anlamıyla 26 Schengen ülkesi içerisinde vize başvuru süreçlerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızı en çok zorlayan konsolosluklardan biri Norveç Konsolosluğu’dur diyebiliriz. Norveç vizesi almak için vize işlemlerinde deneyimli bir danışmanlık şirketinden hizmet alabilirsiniz.

Norveç vizesi kaç günde çıkar?

Norveç vize başvurularının sonuçlanma süresi konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte ortalama 10-15 işgünüdür. Norveç vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 10-15 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Norveç vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

 Norveç VIP – Ekspres vize başvurusu

Norveç Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Norveç’e acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin Norveç VIP vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederiz. Bu hizmetten yararlanarak Norveç vize randevunuz erken bir tarihe alınabilir. Önemle hatırlatmak isteriz ki randevuyu öne alan bir hizmetten yararlanmanız vize işlem süresini değiştirmemektedir. Norveç vizesini hızlı şekilde almak için ek bedeller ödeyerek bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Norveç’e acil seyahat planı bulunan yolcularımızın çağrı merkezini bilgilendirmelerini rica ederiz.

Norveç vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Norveç vizesi için gerekli evraklar kişinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Norveç seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun Norveç vizesi gerekli evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

 Norveç vize randevusu nasıl alınır?

Norveç Schengen vize başvurularında randevu prosedürü zorunludur. Norveç Konsolosluğu randevusuz herhangi bir başvuruyu kabul etmemektedir. Norveç vize randevusu Norveç Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği Norveç vize başvuru merkezileri üzerinden online ortamda alınmaktadır. Norveç vize randevunuzu oluşturmak için başvuru sahibinin pasaportunun fotoğraflı kısmındaki bilgilerin yanı sıra planlanan seyahat tarih aralıklarının bilinmesine ihtiyaç vardır. Bu bilgiler kullanılarak Norveç vize randevunuz online randevu sistemi üzerinden takvimlenebilir. Norveç vize randevu alımı sırasında pasaport bilgilerinizi ve seyahat tarih aralıklarınızı dikkatli biçimde beyan etmeniz yararınıza olacaktır.

Norveç vizesi için parmak izi (VIS) zorunlu mudur?

Norveç Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Norveç vize başvurusu yapılan tarihten önceki 59 ay içerisinde bir Schengen ülkesinden vize aldıysanız başvurunuzu şahsen gelmeden akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla Norveç vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz. Bu koşulları sağlamayan başvuru sahipleri Norveç randevu günü ve saatinde biometrik verilerini şahsen gelerek ibraz etmek durumunda olacaklardır.

 Norveç vize görüşmesi hakkında

Norveç vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Mülakat talebi gelmesi durumunda konsolosluktan alınan randevu sonrası Norveç vize görüşmesine şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. Norveç vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz. Norveç Konsolosluğu işleyiş itibariyle yüzyüze mülakat talebinde ender olarak bulunan bir konsolosluktur. Ek evrak talepleri ise daha çok mail yoluyla veya telefon kanalıyla aranarak başvuru sahiplerine ulaştırılır.

2023 Norveç vize ücretleri

Norveç vize başvuru ücretleri başvuru sahibinin yaşına ve tercih edilen Norveç vize türüne değişiklik gösterebilir.

2023 Norveç konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup Norveç vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 21 Euro’dur. Norveç vize başvurularında tüm başvuru sahipleri Norveç vize başvuru merkezi koordinasyon ücretini ödemek zorundadır. 0-5 yaş arası başvuru sahipleri ise Norveç Konsolosluk harcı ücretinden muaftırlar. 6-11 yaş Norveç başvuru sahipleri için ödenmesi gereken konsolosluk harcı 40 Euro olacaktır.

Norveç Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.