Mısır Turistik Vize

Mısır Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır Turistik Vize Ücreti Ne Kadar?

Mısır’a Turistik Vize Almak Zor Mu?

Mısır Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Mısır’a turistik amaçla yapılması planlanan seyahatler için izlenmesi gereken vize başvuru prosedürlerine ilişkin yazımızın faydalı olmasını umuyoruz. Mısır turistik vize başvurularında Mısır İstanbul Başkonsolosluğu ve Mısır Ankara Büyükelçiliği başvuru sahiplerinden çok fazla evrak talep etmemektedir. Ancak Mısır vize başvurunuz sırasında sunduğunuz evrakların konsolosluk veya elçiliğin hassasiyetlerine uygun biçimde ibraz edilmesi önemlidir. Aksi taktirde konsolosluk başvuru işlemlerinin aksayabileceğini ve Mısır vize işlemlerinin daha da yorucu hale gelebileceğine dikkat çekeriz.

Mısır Turistik Vizesi

Türkiye’den Mısır’a turistik seyahatler genelde üç kente yapılmaktadır. Bunların başında ise turistik ziyaretlerin merkezi olan Sharm El Şeyh ve Hurghada bulunmaktadır. Hurghada, Sharm El Şeyh’e göre daha geç popülerlik kazanmış olsa da dünya çapında dalış tutkunlarının uğrak lokasyonlarından biri haline gelmiştir. Türkiye’den bazı havayolu şirketleri bu bölgeye direk uçuşlar gerçekleştirmektedir. Mısır turistik vize şartları belli dönemlerde farklılıklar göstermektedir. Mısır’daki turistik destinasyonlara talebi arttırmak amacıyla vize prosedürlerinde kolaylaştırmaya gidilebilir.

Başkent Kahire de gerek turistik gerekse de ticari ziyaretler için sıkça tercih edilen en önemli merkezlerden biridir. Çünkü Mısır’ın başkenti Kahire yakınındaki Nil Nehri’nin batısında bulunan Giza Yaylası’nda dünya kültür mirasının önemli yapılarından olan piramitler bulunmaktadır. Sadece turistik amaçlı değil pek çok iş insanı Kahire’ye ticari amaçlarla seyahat etmektedir.

Mısır-Türkiye ilişkilerinin seyrine göre Mısır vize işlemleri ve prosedürleri gelinen aşamada biçimlenmiştir.

Mısır turistik vizesi almak isteyen başvuru sahipleri seyahat planlarına uygun evrakları vize başvuruları sırasında Mısır Konsolosluğu’nun dikkatine sunmak durumundadırlar. Mısır turistik vize başvuruları için gerekli evrakların listesine web sitemizin ilgili bölümünden ulaşabilirsiniz.

Mısır’a Turistik Vize Almak Zor Mu?

Mısır turistik vizesi almak için istenen evrakların az ve kolay temin edilebilir olması Mısır vizesi almayı kolaylaştırmaktadır. Mısır Konsolosluğu tarafından birkaç belgeyi vize başvurusu sırasında sunabilen kişiler Mısır vizesini kolay biçimde alma olanağına sahip olabilir. Mısır vize başvurunuzun gidiş amacınıza uygun vize türü tercih edilerek yapılması, başvuru evraklarınızın eksiksiz beyan edilmesi ve geçerli pasaport bilgilerinizin doğru biçimde sunulması durumunda Mısır turistik vizesi almakta zorlanmayacaksınız. Ancak Mısır sınır kapısında sorun yaşamamak adına Mısır vize başvurusu konusunda vize danışmanlık hizmeti almanız yararınıza olacaktır.

Mısır Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır’a turistik vize almak için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Mısır turistik vizesi almak isteyen vatandaşlarımız mevcut düzenli gelir ve mesleki durumlarını ispat eden evraklarını başvuru için sunmak durumundadırlar.

Mısır turistik vizesi almak için başvuru adımları dikkatle takip edilmelidir. Mısır için turistik vize almanın iki yolu vardır.

1-Mısır Konsolosluğu’na şahsen başvuru yaparak evraklarınızı teslim etmek

2-Mısır vize başvuru danışmanlık hizmeti alarak alanında deneyimli bir vize acentesiyle Mısır turistik vizesi almak

Mısır turistik vizesi almak isteyen başvuru sahiplerinin izlemesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

*Mısır turistik vize başvurunuz için konsolosluktan randevu talebinde bulunun.

*Mısır turistik vizesi için gerekli evrakları gidiş amacınıza ve seçim olduğunuz vize türüne göre hazırlayın.

*Mısır vize başvuru formunu doldurup yazdırın ve formdaki ilgili boşluğa ıslak imzanızı atın

*Mısır Konsolosluğu’nda randevu günü ve saatinde evraklarınızı teslim etmek için hazır bulunun

* Başvuru gününde tarafınıza verilen teslim fişiyle birlikte belirtilen gün ve saatte pasaportunuzu teslim alın.

Mısır turistik vizesi almak için vize danışmanlık hizmeti talep etmeniz yararınıza olacaktır. Mısır vize başvuru danışmanlık hizmeti almanız durumunda vize prosedürüyle ilgili bazı katılıkları kolay biçimde aşıp ihtiyacınız olan kolay Mısır vizesine zahmetsiz biçimde kavuşabilirsiniz.

Mısır Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

* Pasaport (Mısır seyahatinizin dönüşünden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)

* Pasaport fotokopisi (Başvuru sırasında 2 adet fotokopi sunulmalıdır)

* Planlanan seyahatinizin gidiş-dönüş tarihlerini gösteren, ad-soyad bilgilerinizin yazdığı Otel ve Uçak bileti rezervasyonları

* Eksiksiz ve tam olarak doldurulmuş, pasaporttaki imzayla uyumlu olarak ıslak imzalanmış Mısır vize başvuru formu 

Önemli not: İstanbul’dan Mısır vize başvurusunda bulunacak olan başvuru sahipleri ile Ankara’dan başvuruda bulunacak olanların doldurmaları gereken formlar farklılık göstermektedir.

* Kimlik fotokopisi

* 2 adet biometrik veya vesikalık fotoğraf (beyaz fon üzeri, güncel ve 5cmx5cm ebatında)

*Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

*Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

*Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

*İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

Mesleki Duruma Göre Evraklar 

Şirket Sahipleri
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 6 aylık hareketliliği gösteren, en az 20.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları
 • İngilizce olarak yazılmış işyeri izin yazısı veya vize talep dilekçesi (Şirketin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede kişinin iş yerindeki görevi, maaşı ve seyahatin amacından bahsedilmeli, seyahat tarih aralıklarının belirtileceği belge kaşe ve ıslak imzalı hazırlanmalıdır.)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü(e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 6 aylık, en az 20.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Devlet Memurları
 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı olarak hazırlanması gereken belgeyi e imzalı olarak da temin edebilirsiniz. İzin yazısında seyahat tarih aralıkları mutlaka belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, mühürlü, ıslak imzalı veya e-imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 6 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 20.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Emekliler
 • Şahsi dilekçe(Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 6 aylık banka hesap özetiniz en az 20.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)
Çiftçiler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 6 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 20.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Çalışmayan, Ev Hanımı, Öğrenciler için Mısır Turistik Vizesi Evrakları

Düzenli gelire sahip olmayıp Mısır’a seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri vize başvuruları sırasında birinci dereceden yakınlarını (anne, baba ya da eş) sponsor göstermek durumundadırlar.

Bu durumda sunulması gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

* Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış sponsor dilekçesi (Sponsor olunan kişiyle yakınlık derecesi, seyahat tarih aralıkları ve ziyaret amacı ile masrafların karşılanacağı belirtilmelidir)

***Sponsor olacak kişi şirket ortağı veya sahibi ise sponsor dilekçesini İngilizce olarak şirket antetli kağıdına yazdırıp ıslak imza ve kaşeli olarak hazırlayabilir.

***Sponsor olacak kişi memur ise çalıştığı kurumdan izin ve görev yazısı almalıdır

***Sponsor olacak kişi özel şirket çalışanı ise çalıştığı şirketten görev yazısı almalı ve çalışma durumunu gösteren diğer evraklarını ibraz etmelidir.

***Sponsor olacak kişi emekli ise e-devlet şifresiyle emekli dökümünü almalıdır.

*Banka hesap özeti (Sponsor olacak kişiye ait şahsi banka hesap özeti son 6 aylık hareketliliği göstermeli ve en az 20.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge bankanın imza sirküleri ile birlikte ıslak imzalı ve kaşeli olarak temin edilmelidir) Emekliler ise emekli maaşlarının yattığı banka hesap özetini son 6 aylık olarak alarak banka hesap özetlerini sunabilirler.

* Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (E-devlet şifrenizle aile nüfus bilgilerini gösterecek şekilde detaylı alabileceğiniz belgede sponsor olan birinci dereceden yakınlık ispat edilmelidir)

Mısır Turistik Vize Ücreti Ne Kadar?

Mısır turistik vize ücreti başvuru günü ve saatinde Mısır Konsolosluğu’na nakit olarak ödenmektedir. Mısır turist vizesi konsolosluk harçları ödemeleri USD cinsinden nakit tahsil edilmektedir.

Mısır turistik vizesini bir vize danışmanlık şirketi aracılığıyla alıyorsanız acentenize toplam işlem ücretini USD veya güncel kurdan TL karşılığı olarak havale yoluyla ödeyebilirsiniz. Mısır vizesi danışmanlık bedelinin döviz cinsinden ödenmesi zorunlu değildir.

USD döviz kurundaki dalgalanmaları göz önünde bulundurarak başvuru aşamasında acentenizden güncel kurdaki TL karşılığı konusunda bilgi ve onay almanızı tavsiye ederiz.

Mısır Turistik Vize Ücretleri

Mısır turistik vizesi işlem ücretleri temelde iki kalemden oluşur.

1-Mısır Konsolosluğu vize harçları

2- Mısır vizenizi bir vize danışmanlık şirketi aracılığıyla alıyorsanız acente servis bedeli

Aşağıdaki liste Mısır vizesi konsolosluk harç ücretlerinden oluşturulmuştur. Mısır vizesi konsolosluk harç ücretlerine ek olarak acente servis bedelleri bu tutarlara dahil edilmemiştir.

Tek Girişli Mısır Turistik Vize Ücreti:                                           30 USD

Mısır Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Mısır turistik vize başvurularının sonuçlanma süresi başvuru sahibinin yaşına göre değişiklik gösterebilir. Mısır’a turistik amaçlı seyahat etmek isteyen başvuru sahiplerinin Mısır turistik vize başvurularını seyahatlerinden en az 3 ay önce yapmaları tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni ise Mısır vize işlemlerinin başvuru sonrası 45 yaş altı kişiler için en az 60 gün sürebilmesidir. Mısır Arap Cumhuriyeti’nin 45 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ulusal güvenlik tehdidi olarak görmemesi nedeniyle Mısır Konsolosluğu bu kişilerin vize işlemlerini daha kısa sürelerde (3-6 işgünü) sonuçlandırabilmektedir.

Mısır Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.