İtalya Vizesi

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Vizesi Almak Zor Mu?

İtalya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya Vize Ücreti Ne Kadar?

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

 İtalya vizesi almak için izlenmesi gereken başvuru adımlarını ele aldığımız İtalya Vize İşlemleri yazımızın siz değerli ziyaretçilerimize yardımcı olması adına bu çalışmayı dikkatinize sunuyoruz.

İtalya vize işlemleri yazımız kapsamında İtalya Vizesi Nasıl Alınır? İtalya Vizesi Almak Zor Mu? İtalya Vize Randevusu Nasıl Alınır? İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? İtalya Vize Ücreti Ne Kadar? İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar? sorularının cevaplarını ele aldık.

 İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vizesi almak isteyen vatandaşlarımız İtalya Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru prosedürlerine uymak durumundadırlar. İtalya vizesi almak için pasaportunuz ve diğer başvuru evraklarının İtalya vize başvuru merkezine randevu günü ve saatinde teslim edilmesi gerekmektedir. İtalya vizesi almak için izlenmesi gereken 5 temel basamak vardır.

 İtalya vize başvuru kategorinizi belirleyin!

İtalya vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınıza uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorinizi belirlemeniz İtalya vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar. İtalya’ya 6 ayda 90 günü aşmayan kalışlar için tercih edilmesi gereken vize tipi İtalya C tipi Schengen vize başvurusudur. İtalya vize başvurusu için gerekli evraklar ise seyahatinizin amacına göre (turistik, ticari, aile ziyareti, kısa süreli eğitim vb.) göre değişiklik gösterir.

 İtalya vize başvuru evraklarınızı hazırlayın!

İtalya vize başvurusu için atılması gereken ikinci adım İtalya vize evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. İtalya vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır.

 İtalya vize başvuru formunu doldurun

İtalya vize başvuru formunun eksiksiz biçimde online ortamda doldurulması kritik önemdedir. İngilizce veya Türkçe doldurulması gereken İtalya vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir.

 İtalya vize randevunuzu alın

İtalya vize başvuru evraklarınızın konsolosluğa teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur. İtalya vize başvuru formunu doldurarak biometrik parmak izi verilerinizi beyan etmek için en yakın gün ve tarihe vize randevunuzu oluşturmanız gerekmektedir.

 İtalya vize başvurunuzu yapın

İtalya vize başvuru merkezine belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. İtalya vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. İtalya vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek ve pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

İtalya Vize Başvurumu Ne Zaman Yapmalıyım?

Schengen vize uygulamaları ve kurallarına göre İtalya vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. İtalya Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle İtalya seyahatiniz için vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

İtalya Vizesi Almak Kolay Mı?

İtalya Konsolosluğu’nun vize uyum kriterlerine uygun doğru ve eksiksiz bir başvuru yapılması durumunda İtalya vizesi almak kolay olabilmektedir. İtalya Konsolosluğu doğru başvuru prosedürü ve adımları takip edildiğinde genel olarak vize veren bir konsolosluktur.

İtalya vize başvuru süreçlerinde İtalya Konsolosluğu’nun değerlendirme kriterleri, vize başvuru evraklarının konsolosluğun dikkatine sunuluş biçimi ve konsolosluk değerlendirme aşamaları bazı özgünlükler içermektedir.

İtalya vizesi alarak Schengen Devletler Topluluğu üyesi İtalya’ya ülkemizden her yıl onbinlerce kişi çeşitli amaçlarla seyahat etmektedir. İtalya, Türkiye’den turistik vize talebinin yoğun olduğu ülkelerin başında gelmektedir. İtalya’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız İtalya’ya kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler.

İtalya Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’de İtalya vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar İtalya İstanbul Başkonsolosluğu, İtalya İzmir Başkonsolosluğu veya İtalya Ankara Büyükelçiliği’ne aittir. İtalya vize başvuruları bu üç kurum tarafından incelenir ve karara bağlanır.

İtalya vize işlemlerinde ve başvurularında öncelikli koşul vize başvuru sürecini evraklar ve pasaportun yanyana gelmesinden ibaret görmemektir. Genel olarak tüm Schengen vize başvurularında gösterilmesi gereken bu hassasiyet İtalya vize başvurularında iki kat önem kazanmaktadır. İtalya Konsolosluğu, turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş, kültürel, kısa süreli eğitim veya sportif amaçlarla yapılan 6 ayda maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan kısa

süreli C tip Schengen vize başvurularında her daim ince eleyip sık dokuyan bir konsolosluk olmasıyla tanınır. İtalya Konsolosluğu’nun vize uyum kriterlerine uygun doğru ve eksiksiz bir başvuru yapılması durumunda İtalya vizesi almak zor olmayacaktır. İtalya Konsolosluğu doğru başvuru prosedürü ve adımları takip edildiğinde genel olarak vize veren bir konsolosluktur. İtalya vizesi alma şartlarına dair kapsamlı bilgiye En kolay vize veren Schengen ülkeleri yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

İtalya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İtalya’ya seyahat planı başvuru sahipleri ikamet ettikleri ve çalıştıkları ile göre başvurularını İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Trabzon, Gaziantep, Antalya İtalya vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirler. Marmara ve Trakya bölgesindeki illerde ikamet eden veya çalışan başvuru sahiplerinin vize başvurularını İtalya İstanbul Başkonsolosluğu değerlendirirken Ege bölgesindeki illerde ikamet eden vatandaşlarımızın vize başvurularını İtalya İzmir Başkonsolosluğu değerlendirmektedir.

Yukarıda belirtilen İstanbul ve İzmir yetki alanı altındaki illerin dışında kalan illerimizde ikamet edenlerin başvuruları İtalya Ankara Büyükelçiliği yetki alanına dahildir.

İtalya Ankara Büyükelçiliği dahilindeki iller:

Ankara’daki İtalya vize başvuru merkezine Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırıkkale, Kırşehir’den yapılan başvuruları İtalya Ankara Büyükelçiliği değerlendirir.

Gaziantep’teki İtalya vize başvuru merkezine yapılan başvuruları İtalya Ankara Büyükelçiliği değerlendirir.

Sorumluluk bölgesindeki iller şöyledir:

Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van.

İtalya İzmir Konsolosluğu dahilindeki iller:

İzmir, Adana, Afyon, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Uşak illerinde ikamet eden başvuru sahipleri İtalya vize başvurularını İzmir’deki İtalya vize başvuru merkezine yapabilirler.

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu dahilindeki iller:

Marmara bölgesi kapsamındaki İstanbul ve yukarıdaki bölgelerin dışında kalan tüm iller İtalya İstanbul Başkonsolosluğu’nun yetki alanı dahilindedir.

İtalya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İtalya vize randevusu almak için İtalya online vize başvuru formunun tam ve eksiksiz olarak doldurulması zorunlu değildir. İtalya vize randevu sistemi üzerinden size en yakın başvuru merkezini ve gidiş amacına uygun vize kategorisini seçerek randevu günü ve saatinizi takvimleyebilirsiniz. İtalya vize başvuru formunuzu eğer isterseniz daha sonra da doldurabilirsiniz.

İtalya vize randevu alımı sırasında pasaport bilgilerinizi ve seyahat tarih aralıklarınızı dikkatli biçimde beyan etmeniz yararınıza olacaktır. İtalya vize randevuları için İtalya vize başvuru merkezinin online randevu sisteminden kredi kartı bilgilerinizi kullanarak ödeme yapıp randevuya ilerlemeniz gerekmektedir. Online ortamda Türk Lirası cinsinden ödeme yapılmadan İtalya vize randevusu alımı mümkün olmamaktadır. İtalya randevu ekranı size online ödeme öncesi uygun randevu tarihlerini gösterecektir. Ödeme yapmadan önce seyahat tarihinizi aksatmayacak şekilde uygun gün ve saate İtalya vize randevuları takvimlenebilir.

İtalya VIP Vize Başvurusu – Acil İtalya Vizesi

İtalya Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. İtalya’ya acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin İtalya VIP vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederiz. Bu hizmetten yararlanarak vize randevunuz erken bir tarihe alınır ve vize başvurunuz 48 saat ila 72 saatlik sürelerde sonuçlanabilir. İtalya’ya acil seyahat planı bulunan yolcularımızın çağrı merkezini bilgilendirmelerini rica ederiz. Acil İtalya vize başvurusu yapmak için çağrı merkezimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bu yazımızda daha çok İtalya Schengen vize başvurularında konsolosluk dikkatine sunulması gereken evraklar üzerinde durmayı tercih ettik.

İtalya vizesi almak isteyen başvuru sahibinin ülkeye gidiş amacı aile, akraba, arkadaş ziyareti ise davetiye temin edilmesi gerekmektedir. İtalya’da oturum sahibi veya İtalya vatandaşı kişi tarafından bu davetiye İtalya’dan davet eden kişi tarafından uygun formatta doldurulmuş, imzalanmış ve tarih atılmış davet mektubu olarak İtalya vize başvuruları sırasında kabul edilebilmektedir.

İtalya vizesi almak isteyen başvuru sahibinin ülkeye gidiş amacı ticari ziyaret, iş toplantısı, ticari eğitim veya kısa süreli ticari bir gezi ise İtalya’daki şirketten ticari davetiye edinilerek vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

İtalya vizesi için gerekli evrakları geniş bir yelpazede ele almak gerekir.

İtalya Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Mülakat talebi gelmesi durumunda konsolosluktan alınan randevu sonrası mülakata şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. İtalya vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz.

İtalya Vizesi İçin Parmak İzi Zorunlu Mu?

İtalya Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Başvuru gününüz itibariyle son 59 ay içerisinde Schengen vizesi aldıysanız vize başvurunuzu şahsen gelmeden akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla İtalya vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz. İtalya Schengen vize başvurularında parmak izi düzenlemeleri dönemsel olarak değişiklikler göstermektedir. İtalya vize başvuru evrak teslimi sırasında müşteri temsilcilerimiz sizlere parmak izi uygulamaları konusunda güncel bilgilendirmeyi yapacaklardır.

İtalya Vize Ücreti Ne Kadar?

İtalya Vize ücretleri konsolosluk vize harçları, başvuru merkezi koordinasyon ücretleri ve eğer herhangi bir vize acentesinden vize danışmanlığı alınıyorsa danışmanlık hizmet bedelinden oluşmaktadır. İtalya vize başvurularında tercihe bağlı olarak ek hizmetlerden yararlanmak isteyen başvuru sahipleri farklı hizmetler için farklı tutarlar ödemek durumundadırlar.

2023 yılı itibariyle İtalya konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup İtalya vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 41 Euro’dur. İtalya vize başvurularında tüm başvuru sahipleri vize başvuru merkezi ücretini ödemek zorundadır.

İtalya vize başvuru merkezi iDATA servis bedeli ödemeleri TL cinsinden yapılmaktadır. Döviz kurundaki dalgalanmaya bağlı olarak servis ücretlerinde farklılıklar yaşanmaktadır.

Türkiye’de ikamet izni bulunan Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Rusya, Sırbistan, Ukrayna pasaportu sahipleri için İtalya vize ücreti indirimli tarife üzerinden uygulanır. Bu ülke vatandaşlarının İtalya vizesi konsolosluk harçları TC vatandaşlarının ücretlerinin yarısıdır.

İtalya vize başvuru merkezi servis bedeli ise bu ülkelerin vatandaşlarından standart olarak tahsil edilir. T.C vatandaşları için İtalya vize ücretlerinin tablosu aşağıdaki gibidir. Belirttiğimiz tutarlar acente hizmet bedellerini kapsamamakta, yalnızca İtalya konsolosluk harç ve başvuru merkezi servis bedellerini içermektedir.

 

İtalya Turistik Vize Ücreti: 120 €

İtalya Ticari Vize Ücreti: 120 €

İtalya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vize Ücreti: 120 €

İtalya Fuar Ziyareti Vize Ücreti: 120 €

İtalya Kültürel Vizesi Ücreti: 120 €

İtalya Konferans Vizesi Ücreti: 120 €

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya vizesi alarak Schengen Devletler Topluluğu üyesi İtalya’ya ülkemizden her yıl on binlerce kişi çeşitli amaçlarla seyahat etmektedir. İtalya, Türkiye’den turistik vize talebinin yoğun olduğu ülkelerin başında gelmektedir. İtalya’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız İtalya’ya kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler.

İtalya Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’de İtalya vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar İtalya İstanbul Başkonsolosluğu, İtalya İzmir Konsolosluğu ve İtalya Ankara Büyükelçiliği’ne aittir. İtalya vize başvuruları bu üç merci tarafından incelenir ve karara bağlanır.

İtalya vize işlem süreleri konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde İtalya vize başvuruları ortalama olarak 10-15 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Bazı dönemlerde İtalya’nın dış temsilciliklerinin yoğunluğuna göre vize işlem süreleri uzayabilmektedir. İtalya vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir. Bu durumda İtalya vize randevusunu seyahat tarihinizden 1,5 ay önce alarak adım atmanız tavsiye edilir. Vakitlice İtalya randevusu alarak vize başvuru evraklarınızı İtalya Konsolosluğu dikkatine sunmamanız seyahat planınızın aksamasına ve vize reddi yaşamanıza yol açabilir.

İtalya seyahat planınızın aksamaması adına başvuru öncesinde çağrı merkezimizi arayarak İtalya vizesinin kaç günde çıktığı ve değerlendirme sürecinin güncel tablosuna ilişkin bilgi almanız yararlı olacaktır.

İtalya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.