Gana Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Gana Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Gana vizesi almak isteyen vatandaşlarımız Gana vize işlemlerinde Gana Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru prosedürlerine uymak durumundadırlar. Mevcut çalışma ve düzenli gelir durumu meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uyarlanmış Gana vizesi için gerekli evraklar listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir. Bu yazımızda Gana vize başvurularında konsolosluk dikkatine sunulması gereken Gana vizesi için gerekli evrakların nasıl hazırlanması gerektiği ve konsolosluğun gerekli evraklar konusunda hassasiyet duyduğu noktaları ele aldık.

Gana Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Gana vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, Gana vizesi almak isteyen başvuru kişi şirket çalışanı ise evraklarını buna göre hazırlamak durumundadır. Benzer yanları olmakla birlikte şirket sahibi/ortağı kişi evraklarını mevcut durumuna göre hazırlamalıdır.

Gana vize başvuru evrakları çalışmayanlar, freelance çalışanlar, öğrenciler için farklılık arz eder. Herhangi bir şekilde düzenli gelire sahip olmayan çalışmayan kişiler, ev hanımları veya öğrencilerin Gana vize başvurularında mutlaka bir sponsor göstermeleri gerekmektedir.

Gana vize başvurusu yapmak için pasaportunuz ve diğer başvuru evraklarının Gana Konsolosluğu randevu günü ve saatinde teslim edilmesi gerekmektedir. Gana vizesi almak için temin edilmesi gereken evraklar başvuru sahibinin gidiş amacına göre de değişiklik gösterebilir.

Davetiyeli (aile-akraba-arkadaş ziyareti, kısa süreli eğitim, sportif, kültürel, ticari gidişler) vize başvurularında karşı taraftan alınacak davet yazısı uygun formatta ve güncel olarak konsolosluk dikkatine sunulmalıdır.

Gana vize evraklarınızı dikkatle hazırlayın!

Gana vizesi için gerekli evraklar içerisinde en önemlisi ve temeli pasaporttur. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olması ve herhangi bir tahribata (yırtılma, lekelenme vs.) uğramamış olması gerekir. Gana vize başvurusu öncesi pasaportunuzun karşılıklı iki sayfasının boş olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.

Tüm vize başvurularında olduğu gibi Gana vize başvurularında da kişisel bilgiler ve seyahatin amacını özetleyen Gana vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru biçimde doldurulması gerekmektedir. Doldurulup çıktı alınmasının ardından ilgili kısım veya kısımları ıslak imzalı olarak sunulması gereken başvuru formunun bilgisayar ortamında doldurulmasına özen gösteriniz.

Gana vize başvurusu sırasında gidiş-dönüş uçak ve otel rezervasyonları da sunmayı unutmayınız. Gana turistik vize başvurusunda bulunuluyorsa otel rezervasyonunun konfirmeli olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Satın alınmış veya rezervasyon yapılmış uçak biletinizin gidiş dönüş tarihlerinin otel rezervasyonuyla uyumlu olmasına büyük özen gösteriniz.

Gana vize başvurusunda bulunacak olan şahısların konsolosluk randevu tarihinde Gana vizesi için gerekli olan evrakları eksiksiz biçimde yanlarında getirmelerini tavsiye ederiz. Bazı durumlarda konsolosluk görevlilerince bu evraklarınız kontrol edilmek istenebilir veya sizden ek evraklar talep edilebilir.

 Gana vize başvurularında gidiş amacınıza uygun bir başvuru prosedürü izlemek ihtiyacınız olan vizeyi almak için kritik önemdedir.

Gana vizesi başvuru evrakları

Gana vize başvurularında mevcut çalışma durumunuza uygun evrakların konsolosluğun dikkatine sunulması önemlidir. Sigortalı özel sektör çalışanları, şirket sahipleri-ortakları, memurlar, emekliler, çiftçiler, avukatlar, doktorlar, diş hekimleri, öğrenciler, ev hanımları veya çalışmayan kişiler güncel durumlarını açık ve net biçimde beyan edip evraklarını hazırlamalıdırlar. Bu kapsamda düzenli gelire sahip olmayan başvuru sahiplerinin mutlaka ama mutlaka birinci dereceden yakınlarını (anne, baba, eş) sponsor göstermelerinde fayda vardır. Gana vizesi başvuru sahiplerinin sunacakları evraklar kişinin mesleki-sosyal durumunun yanısıra ülkeye gidiş amacına göre bazı farklılıklar göstermektedir.

Örneğin Gana’ya bir akrabanızı, arkadaşınızı ve aile bireylerinizden birini ziyaret etmek amacıyla seyahat etmek istiyorsanız başvurunuz sırasında gidiş amacınızı Gana’dan alacağınız davet yazısı ile ispat etmeniz gerekecektir. Bu durumda Gana vizesi başvuru evraklarınız arasında sizi davet eden kişi tarafından kaleme alınmış ve davet edenin imzasının yer aldığı bir mektup mutlaka bulunmalıdır. Davet yazısıyla beraber davet eden kişinin Gana oturum kartı fotokopisi veya vatandaşlığını belgeleyen pasaportunun fotokopisi de sunulmalıdır.

Gana vize başvurunuzu ticari bir seyahat amacıyla yapıyorsanız yine aynı şekilde Gana’da kontakta olduğunuz şirket tarafından davet yazısı (invitation letter) temin edilmesi gerekmektedir. Gana şirketinin antetli kağıdına İngilizce formatta kaşeli ve imzalı olarak hazırlanması gereken davet yazısında davet ediliş amacınız, pasaport bilgileriniz ve hangi tarihler arasında davet edildiğiniz yazılmalıdır.

Gana Vizesi İçin Ortak Gerekli Evraklar Listesi

Gana Vize Başvuru Formu: Bilgisayar ortamında dikkatli ve eksiksiz olarak doldurulmuş bu formun çıktısı konsolosluk vize randevusu sırasında ıslak imzalı olarak mutlaka dosyanızda bulunmalıdır.

 • Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı hazırlanmalıdır)
 • Pasaport (Geçerlilik süresi devam eden pasaportunuz planlanan Gana seyahati sonrası en az 6 yıl geçerli olmalıdır)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (Beyaz fon üzerine, yeni çekilmiş ve 3,5m x 4,5 cm ebatlarında olmalıdır)
 • Eski pasaportlar (Seyahat geçmişinizi ispat etmeniz için gereklidir)
 • Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)
 • Konaklama belgesi – otel rezervasyonu
 • Uçak bileti rezervasyonu (Gidiş-dönüş)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge e-devlet şifresiyle detaylı olarak alınmalıdır.)
 • Sarı humma aşı kartı
 • İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Kimlik fotokopisi
 • *En az 30.000 Euro teminatlı ve seyahat tarihlerini kapsayan yurtdışı seyahat sağlık sigortası

Turistik Gana Vizesi için Gerekli Evraklar

Mesleki Duruma Göre Ek Evraklar

Şirket Sahipleri
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Dilekçede seyahat tarih aralıkları ve masrafların başvuru sahibi tarafından karşılanacağı ifade edilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel İngilizce faaliyet belgesi, ticaret sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 6 aylık hareketliliği gösteren, en az 20.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
 • Varsa Euro ve USD birikim hesaplarınız
Şirket Çalışanları
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 6 aylık, en az 20.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Devlet Memurları
 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordrosu (Son 3 aylık, mühürlü, kaşeli veya ıslak imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 6 aylık, en az 20.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Emekliler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 6 aylık banka hesap özetiniz en az 20.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)
Çiftçiler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 6 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 20.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Öğrenciler
 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle, İngilizce olarak alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı)
Ev Hanımları
 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak yazılmış, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı)
 • Varsa Banka hesap özeti (Son 6 aylık en az 20.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)
 • Sponsor olacak kişiden mesleki duruma göre istenen tüm belgeler

Ticari Gana Vizesi için Gerekli Evraklar

Gana’ya ticari (iş görüşmesi, fuar katılımı) amaçlı seyahat planı bulunan başvuru sahipleri güncel mesleki ve çalışma durumlarına uygun evraklarını eksiksiz biçimde beyan etmek durumundadırlar.

Gana Konsolosluğu ticari vize başvurularını değerlendirirken Gana’daki ticari partnerinizle kurulan ticari bağların yanısıra temel olarak çalışma ve düzenli gelirinizi ispat eden evraklarınıza odaklanmaktadır. Bu evrakların büyük bir hassasiyetle konsolosluğun dikkatine sunulması vize onayı almanız için kritik önemdedir.

Gana Ticari Vize Başvuru Evrakları
 • Ticari davetiye (Gana’daki şirket tarafından mail yoluyla gönderilecek davet yazısında başvuru sahibinin bilgileri, ülkeye davet ediliş amacı ve tarih aralıkları belirtilmelidir)
 • Fuar katılım belgesi

Mesleki Duruma Göre Ek Evraklar

Şirket Sahipleri-Ortakları
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Dilekçede seyahat tarih aralıkları ve masrafların şirket tarafından karşılanacağı ifade edilmelidir)
 • SGK barkodlu 4 B hizmet dökümü (E devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel İngilizce faaliyet belgesi, ticaret sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şirket Banka hesap özeti (Son 6 aylık hareketliliği gösteren, en az 20.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
 • Varsa Euro ve USD birikim hesaplarınızın son 6 aylık banka hesap hareketliliği özetleri
Çalışanlar
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel İngilizce faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (E devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 6 aylık, en az 20.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Gana Vizesi için Gerekli Evraklar

Gana’ya aile, akraba, arkadaş amaçlı seyahat planı bulunan başvuru sahipleri güncel mesleki ve çalışma durumlarına uygun evraklarını eksiksiz biçimde beyan etmek durumundadırlar.

Gana Konsolosluğu aile, akraba, arkadaş ziyareti vize başvurularını değerlendirirken Gana’dan gelecek davet yazısının yanısıra temel olarak çalışma ve düzenli gelirinizi ispat eden evraklarınıza odaklanmaktadır. Bu evrakların büyük bir hassasiyetle konsolosluğun dikkatine sunulması vize onayı almanız için kritik önemdedir.

*Davet yazısı Gana vatandaşı veya oturumu bulunan yakınınız tarafından kaleme alınmış olan davet yazınız mail yoluyla tarafınıza gönderilebilir. Davet eden kişinin iletişim bilgilerinin yer alacağı davet yazısı davet eden kişi tarafından imzalanmış olmalıdır. Davet eden kişinin Gana pasaport veya oturum fotokopisi de dosyanızda yer almalıdır)

Mesleki Duruma Göre Ek Evraklar

Şirket Sahipleri
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Dilekçede seyahat tarih aralıkları ve masrafların başvuru sahibi tarafından karşılanacağı ifade edilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel İngilizce faaliyet belgesi, ticaret sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 6 aylık hareketliliği gösteren, en az 20.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
 • Varsa Euro ve USD birikim hesaplarınız
Çalışanlar
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 6 aylık, en az 20.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Devlet Memurları
 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordrosu (Son 3 aylık, mühürlü, kaşeli veya ıslak imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 6 aylık, en az 20.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Emekliler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 6 aylık banka hesap özetiniz en az 20.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)
Çiftçiler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 6 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 20.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Öğrenciler
 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle, İngilizce olarak alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı)
Ev Hanımları
 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak yazılmış, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı)
 • Varsa Banka hesap özeti (Son 6 aylık en az 20.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)
 • Sponsor olacak kişiden mesleki duruma göre istenen tüm belgeler

Gana Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.