Vize danışmanlığı alanındaki ‘en zor’ konulardan birini ele alıyoruz bu kez. Yazımıza, sizleri rahatlatmak ve paniğe sevketmemek adına ‘Kolayı herkes yapar önemli olan zoru başarmaktır’ diyerek başlayalım.

En zor vize veren ülkeleri mercek altına aldığımız bu çalışma Praxis Visa Solutions olarak profesyonel vize danışmanlığı alanında yılları bulan başvuru tecrübelerimize dayanarak hazırlanmıştır. Bu anlamıyla en zor vize veren ülkeler çalışmamız her yönüyle özgün, klişe analizlerden uzak ve güncel bir kaynak niteliğindedir. En zor vize veren ülkeleri sıralamadan önce bazı önemli noktaların altını çizmekte fayda var. Bir ülke konsolosluğu veya elçiliğinin vize değerlendirmelerinde katı olması sizleri hem korkutmalı hem de korkutmamalıdır.

Şirketimize telefon veya e posta yoluyla ulaşan pek çok başvuru sahibi, çeşitli acenteleri vize başvurusu konusunda bilgi almak için aradıklarında bu ülkelere vize almalarının imkansız olduğunun ifade edildiğinden yakınmaktadır. Doğru, nitelikli, saydam ve boş vaatlerin bulunmadığı bir vize danışmanlık hizmeti vermeyi temel ilke edinen şirketimiz başvuru sahiplerini vize almanın imkansızlığı yerine vatandaşlarımızın vize almaları için profesyonel bir danışmanlık hizmeti vermeyi amaçlamaktadır.

Çoğu durumda vize başvurusu öncesinde iyi bir hazırlık ve kurguyla alınması zor gibi görünen ülkelerden de vize alabilirsiniz. Ancak itiraf etmek gerekir ki; en zor vize veren ülkeler çalışmamızdaki ülkeler sözkonusu olduğunda vize başvurunuz sırasında her türlü boşluğu doldurup gerekli önlemleri alsanız bile vize alamayabilirsiniz. En zor vize veren ülkeler çalışmamızdan çıkarılması gereken sonuç bu ülkelere vize başvurusunda bulunmaktan kaçmak yerine vize uyum koşullarını yakalamaya çalışmaktır. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

 

En zor vize veren Schengen ülkeleri

Türkiye’deki Schengen ülke konsolosluklarına yapılan vize başvurularında sunulan evraklar geneli itibariyle paralellikler gösterse de her konsolosluğun vize değerlendirme kriterleri, vize işlem süreleri ve vize onay süreçleri farklılık gösterebilir.

En zor vize veren Schengen ülkeleri bölümünde vize onaylarındaki katılıkları, ek evrak ve mülakat talepleri ile redleriyle nam salmış ülkeleri sizler için sıralayacağız.

Norveç

İskandinav ülkelerinde refah düzeyinin yüksekliği ve görece iyi yaşam standartları nedeniyle gelen göç talepleri vize prosedürlerine yansımıştır. Norveç vize başvurularında evrakların sunulmuş biçimindeki kriterler ve sık gelen vize redleri Norveç vizesini en zor alınan vizelerin başına eklememize neden olmuştur. İstanbul’dan yapılan Norveç vize başvurularını Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu vize bölümü değerlendirmektedir. Norveç vize reddi öncesinde başvuru sahiplerine pasaportlarını geri çekme hakkı tanıyan bilgilendirmede bulunulmaktadır.

Çek Cumhuriyeti

Gerek tek girişli (single) vize basımını gelenek haline getirmesi gerekse de başvuru sonrası işlem süresinin minimum 15 işgünü olması nedeniyle Çek Cumhuriyeti vizesi zor alınan bir vizedir. Elbette Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu vize onayları yapmaktadır fakat çoğu durumda gelen vize mülakatları ve ek evrak talepleri sonrasında vize redleri sıkça yaşanmaktadır.

Finlandiya

Norveç gibi bir İskandinav ülkesi olan Finlandiya da zor vize ülkelerden biridir. Finlandiya vize başvurularını Finlandiya Ankara Büyükelçiliği değerlendirip karara bağlamaktadır.

Avusturya

Çek Cumhuriyeti ile sınırdaş olan Avusturya da zor vize veren ülkeler arasındaki yerini almıştır. Başvuru sonrası yorucu ek evrak talepleri, telefon mülakatları ve ek açıklayıcı dilekçe talepleri pek çok Avusturya vize başvuru sahibini isyan ettirir duruma gelmiştir. Avusturya vize başvurusunun ardından konsolosluğun ek evrak taleplerini Almanca olarak iletmesi başvuru sahiplerini zorlayan bir diğer noktadır.

Belçika

‘Belçika vize başvurusu yapmak korku filmi izlemek gibi’ dediğinizi duyar gibiyiz. Haksız da değilsiniz. Belçika vize başvurularında konsolosluk başvuru dosyalarını Belçika İçişleri Bakanlığı’nda soruşturmaya alabilmektedir. Bu soruşturma süreci 3 aya kadar uzayabilmektedir.

İsviçre

İsviçre vize başvurularında başvuru sahiplerinden sıkça ülkeye gidiş amacını açıklayan İngilizce dilekçeler istenmektedir. İsviçre Konsolosluğu, vize başvuru dosyanızdaki çelişkileri affetmeyen bir konsolosluktur. Bu nedenle İsviçre vize başvurularında vize retleri yaşanmaktadır.

 

Amerika-Kanada-Avustralya-Yeni Zelanda

Amerika

Amerika, göçmenlik ve yasadışı göç sorunu karşısında çeşitli önlemler almaktadır. Bu önlemler vize işlem süreçlerine yansımıştır. ABD Konsolosluğu başvuru sahiplerinin kişisel durumlarını konsolosluk mülakat gününden inceler ve büyük oranda bu inceleme neticesinde karara bağlar. Bu nedenle ABD vize başvuru prosedürü evrak odaklı değildir.

Kanada

Kanada, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yasadışı göç nedeniyle vize prosedürlerinde önemli katılıklara sahip bir ülkedir. Kanada Elçiliği’nin vize başvurularındaki değerlendirme kriterleri ve hassasiyet gösterdiği noktalar Schengen, İngiltere ve diğer ülke vize başvurularına göre büyük farklılıklar gösterir. Kanada vizesi onayı alıp alamayacağınızı belirleyen temel etken diğer ülke başvurularındaki gibi sizi Türkiye’ye bağlayan ekonomik ve ailevi bağlardır.

Avustralya

Ülkeye yönelik göç taleplerinin yoğun olması nedeniyle Avustralya vize başvurularında katı bir değerlendirme süreci işletilmektedir. Dolayısıyla Avustralya, en zor vize alınan ülkeler arasında yer almaktadır.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda zor vize veren ülkelerden biridir. Yeni Zelanda online vize başvurusunun ardından evrakları değerlendiren temsilcilik Yeni Zelanda Ankara Büyükelçiliği değildir. Vize başvurularıyla ilgili kararlar Beijing veya Mumbai’deki Yeni Zelanda göçmenlik ofisleri tarafından verilmektedir. Başvuru sonrası vize işleminin durumunu kontrol etmenin zorluğu ve vize işlem süresinin uzunluğu nedeniyle Yeni Zelanda vizesi almak zordur diyebiliriz.

 

En zor vize veren Avrupa ülkeleri

İngiltere

Birleşik Krallık (İngiltere) vizesi, başvuran veya başvurmayan pek çok kişinin geçmişten bu yana adeta korkulu rüyası olagelmiştir. Pek çok başvuru sahibinin vize reddiyle karşılaştığı İngiltere vize başvurularında mevcut çalışma durumunuz, banka hesaplarınız ve aylık düzenli gelirinizin dikkatli biçimde beyan edilmesi gerekir. İngiltere vize başvurularında bankada hesap özetlerinde yüksek bakiye göstermek vize alacağınız anlamına gelmez.

İrlanda

Göç politikaları nedeniyle Türkiye’deki İrlanda Elçiliği vize değerlendirme süreçlerinde büyük titizlik göstermektedir ve pek çok başvuru sahibi vize redleriyle karşılaşabilmektedir. İrlanda vize başvurularındaki vize redlerinin büyük çoğunluğu ülkeden ayrılmayacağınıza kanaat getirilerek verilir.

Güney Kıbrıs

Avrupa Birliği (AB) üyesi Kıbrıs Rum Kesimi’ne seyahat etmek vatandaşlarımız Türkiye’den vize başvurusu yapamamaktadır. Güney Kıbrıs vize başvuruları Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Rum Kesimi Konsolosluğu’ndan gerçekleştirilmektedir.

Geçerli çok girişli bir Schengen vizeniz varsa Güney Kıbrıs vize başvurunuzu Atina’dan yapabilir ve aynı gün vize onayı alıp ülkeye seyahat edebilirsiniz.

 

En zor vize veren Arap-Afrika ülkeleri

Mısır (45 yaş altı)

Mısır vizesine başvuran 45 yaş altı başvuru sahipleri Mısır Arap Cumhuriyeti tarafından potansiyel olarak ulusal güvenlik tehdidi olarak görülmektedir. Vize onaylarının Mısır’dan yapılması nedeniyle vize başvurularının sonuçlanması 3-4 ay gibi uzun süreleri bulabilmektedir.

Uganda

Uganda vize başvurularında elektronik vize sistemine geçilmesine rağmen başvuru sahipleri Uganda Ankara Büyükelçiliği’ne şahsen çağrılmaktadır. Uganda online vize başvurusu sonrası Ankara’ya gitme zorunluluğu nedeniyle Uganda’yı listemize ekliyoruz.

Angola

Turistik vize başvurusu kabul etmeyen Angola Ankara Büyükelçiliği davetiyesiz başvuruları kabul etmemektedir. Angola vize başvuru sahipleri biometrik veri ibrazı için ayrıca Angola Büyükelçiliği’ne şahsen çağrılmaktadırlar.

Nijerya

Nijerya vize başvurularını Türkiye’de yalnızca Nijerya Ankara Büyükelçiliği kabul etmektedir. Başvuru sahipleri alanında güvenilir bir vize şirketinden danışmanlık alarak başvurularını yapabilirler. Nijerya vize başvurularında davetiyesiz vize başvurusu kabul edilmemesi nedeniyle zor alınan vizeler arasında yerini alıyor.

Somali

Somali’ye seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaport ayrımı gözetmeksizin vizeye tabidir. Başvuru sahipleri Somali Ankara Büyükelçiliği’nde şahsen bulunmalıdır.

Namibya

Namibya vize müracaatı yapacak başvuru sahiplerinin vize onayları Berlin’deki Namibya Almanya Büyükelçiliği tarafından verilmektedir. Evrakların kargo aracılığıyla Berlin’e gönderilmesi gerekmektedir.

Liberya

Umuma mahsus, hususi ve hizmet pasaportu sahipleri vizeye tabidir. Liberya vizesi için evraklar Liberya Brüksel Büyükelçiliği’ne gönderilmektedir.

Orta Afrika Cumhuriyeti

Diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Davetiyesiz vize başvurusu kabul edilmeyip vize onayları Fransa’daki Orta Afrika Cumhuriyeti Temsilciliği tarafından yapılmaktadır.

Malawi

Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Vize başvuruları Berlin’deki Malawi Elçiliği’ne yapılmaktadır.

Eritre

Eritre’ye seyahat edecek vatandaşlarımız pasaport ayrımı gözetilmeksizin vizeye tabidir. Ülkemizde Eritre diplomatik temsilciliği bulunmadığından vize başvurularının, ülkemize akredite olan Eritre’nin Doha (Katar) Büyükelçiliği’ne yapılması gerekmektedir.

Suudi Arabistan

Turistik vize başvurularını kabul etmeyen Suudi Arabistan Konsolosluğu, başvuru sahiplerinden Suudi Ticaret Odası veya bakanlık onaylı davetiye etmektedir. Hac, umre ziyareti dışındaki vize başvuruları yalnızca ticari ve aile ziyareti olarak yapılabilmektedir. Ticari vize başvurularında Türkiye’den Ticaret Odası ve valilik onayı istenmektedir.

 

En zor vize veren Asya ülkeleri

Çin

Dünyada pek çok ülke vatandaşına vize kısıtlaması getiren Çin zor vize alınan ülkelerden biridir. Başvuru aşamasındaki detaylı ve aşamalı online bilgi formları ve özellikle ticari vize başvurularında Çin belediye onaylı davetiye teminini zorunlu kılması nedeniyle Çin vize işlemleri belli bir zorluğa sahiptir. Ülkemizden yapılan Çin vize başvuruları Çin İstanbul Başkonsolosluğu ve Çin Ankara Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir.

Türkmenistan

Despotik yönetim yapısı nedeniyle Türkmenistan vize başvurularında önemli katılıklar mevcuttur. Türkmenistan’dan bakanlık onayı davetiye olmaksızın vize başvurusu yapılamamaktadır. Bakanlık daveti alabilen başvuru sahiplerine ülkeye girişte havalimanında vize verilmektedir. Türkmenistan’a turistik vize başvuru yapılamamaktadır.

Bahreyn

Bahreyn E Vize başvurularında onaylar Bahreyn İçişleri Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. İşlem sürecinin takibi Bahreyn vize başvurularında belirsizlik yaratmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir