Çin Vizesi İşlemleri

Dünyada pek çok ülke vatandaşına vize kısıtlaması getiren Çin Halk Cumhuriyeti zor vize alınan ülkelerden biridir. Başvuru aşamasındaki detaylı ve aşamalı online bilgi formları ve özellikle ticari vize başvurularında Çin belediye onaylı davetiye teminini zorunlu kılması nedeniyle Çin vizesi işlemleri belli bir zorluğa sahiptir. Ülkemizden yapılan Çin vize başvuruları Çin İstanbul Başkonsolosluğu ve Çin Ankara Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir.

Kimler Çin vizesi almalıdır?

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın Çin seyahatleri öncesinde ülkemizdeki Çin diplomatik misyonlarından vize başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Hong Kong ve Makau’ya seyahat eden vatandaşlarımız ise vizeden muaftır.

Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımız Çin vizesi işlemlerinden muaf bir şekilde 30 güne kadarki kalışları için ülkeye seyahat edebilirler.

Hong Kong’a seyahatler için vize almak gerekir mi?

Hayır. Hong Kong ve Makau’ya seyahat eden vatandaşlarımız vizeden muaftır. Çin anakarasından Hong Kong’a geçmek ve daha sonra tekrar Çin’e geri dönmek isteyen vatandaşlarımızın bu seyahat planlarını hayata geçirmek için Çin’e gelmeden önce çift girişli vize almalarında fayda bulunmaktadır.

Çin vize türleri

Çin vizesi almak için gidiş amacınıza uygun bir vize başvuru süreci takip edip uygun vize türünü belirlemeniz büyük önem taşır. Çin vize türleri C, D, F, L, M, Q1, Q2, S1, S2, X1, X2, Z olarak isimlendirilir. Çin’e turistik amaçlı gerçekleştirilen seyahatler için L tipi, ticari ziyaretler için M Tipi, aile-akraba ziyaretleri için Q2 Tipi vize türleri seçilmelidir. Bu vize tiplerinde maksimum kalış süresi 180 günden az olmak durumundadır.

Çin vize başvurusu nasıl yapılır?

Çin’e turistik, ticari, aile ziyareti amacıyla seyahat planı bulunan vatandaşlarımız vize başvurularını İstanbul ve Ankara’daki Çin vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirler. Çin’e seyahat amacınızla paralel olan vize türünü seçmenizin ardından Çin online vize başvuru formunu doldurup Çin vize randevusu almanız gerekecektir. Çin vize başvurunuz sırasında gerek online vize başvuru formunun doldurulması gerekse de vize başvuru evraklarının doğru formatta beyan edilme zorunluluğu nedeniyle alanında tecrübeli bir vize şirketinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Çin vize başvurusu için parmak izi vermek zorunlu mu?

Çin kanun ve yönetmeliklerine göre Çin Ankara Büyükelçiliği ve Çin İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılan tüm vize başvurularında parmak izi beyanında bulunulması zorunludur. 2017 yılının Aralık ayından itibaren Çin vizesi almış başvuru sahipleri yeniden parmak izi vermek zorunda kalmadan işlemlerini yürütebilirler. Bu parmak izi beyanlarının 5 yıl süreyle geçerliliği bulunmaktadır.

14 yaşından küçük, 70 yaşından büyük başvuru sahipleri ile bedensel engeli nedeniyle parmak izi veremeyecek durumda olanlar Çin vize başvurularında parmak izinden muaftırlar.

Çin vize başvuru formu

Çin vizesi işlemlerinin en kritik aşamalarından biri de başvuru öncesinde Çin online vize başvuru formunun dikkatli biçimde doldurulmasıdır. Aşamalı online vize başvuru formu, aktif kullanılan mail adresiniz aracılığıyla hesap açılarak doldurulmaya başlanır. İngilizce karakter kullanarak doldurulması gereken formu onaylamanızın ardından Çin vize randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Çin vize randevusu nasıl alınır?

Çin vize başvurularında randevu prosedürü zorunludur. Online ortamda oluşturulması gereken Çin vize randevusu olmadan başvuru evrakları teslim etmeniz mümkün olmayacaktır. Çin Konsolosluğu vize randevusu alınmadan herhangi bir vize başvurusunu Kabul etmemektedir.

Çin vizesi kaç günde çıkar?

Çin vize işlemleri randevu gününden sonra ortalama olarak 5-7 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Çin vize başvuru sahibinin pasaportunda daha önce herhangi bir ülke vizesi veya yurtdışı giriş-çıkış kaşesi bulunmuyorsa Çin vize işlemlerinin sonuçlanma süreleri 2-3 ay gibi süreleri bulabilir. Çin Konsolosluğu, seyahat geçmişine sahip olmayan başvuru sahiplerini güvenlik soruşturmasına tabi tutmaktadır.

Acil Çin vizesi

Çin’e acil seyahat planı bulunan başvuru sahipleri ek hizmetlerden yararlanarak Çin Express vize başvurusunda bulunabilirler. Yalnızca konsolosluğun işleme alınmasını bildirdiği özel vize başvuruları için geçerli olan bu ek hizmetten yararlanarak Çin vizesi işlemlerinizi 2 iş günü içerisinde sonuçlandırıp pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.

Çin turist vizesi (L Tipi)

Çin turistik vize başvurularında konsolosluğun belirlediği önemli kriterler vardır. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu bireysel turistik vize başvurularını kabul etmemektedir.

Çin turistik vize başvuruları en az 5 kişi olmak koşuluyla grup olarak alınmakta ve tek kişilik turistik vize başvuruları kabul edilmemektedir.

Çin turistik vizesi için Çin’deki yetkili turizm seyahat acentesinden turistik davet yazısı temin edilmesi gerekmektedir.

Çin ticari vizesi (M Tipi)

Çin’e ticari ve iş amaçlı seyahatler için alınması gereken vize türü M Tipi vizedir. Firmalarla yapılacak iş görüşmeleri, fuar ziyaretleri ile ticari spor ziyaretleri Çin vize başvurularında ticari ziyaret kapsamına alınmıştır.

Çin ticari vize başvurularında Çin resmi makamlarından onaylı belediye onaylı barkodlu davetiye sunulması gerekmektedir. Bu davetiyenin Çin’deki ticari partneriniz tarafından mail yoluyla renkli scan edilmiş haliyle gönderilmesi yeterli olacaktır.

Çin belediye onaylı davet mektubunuz 2 sayfa formatında tarafınıza iletilmişse bu mektuba ek olarak Çin’deki firmanın antetli kağıdına ayrı bir davet mektubu yazılması zorunludur. Tek sayfa formatında gelen resmi davetiyeler için ayrıca bir Çin ticari davet yazısı almak zorunlu tutulmamıştır.

Çin ticari vize başvurularında sunulması gereken evraklar davet eden şirket yetkilisinin ID (kimlik) kartı ve davet eden şirketin lisansının (certificate) mail yoluyla gönderilmesiyle tamamlanır.

Çin Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.