En hızlı vize veren Schengen ülkeleri

Değerli ziyaretçilerimiz;

Ülkemizden Schengen üye ülkelere seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız ve Türkiye’de resmi ikamet sahibi yabancı pasaport sahiplerinin tarafımıza en çok yönelttiği uzmanlık sorularından biri Schengen vizesinin en hızlı ve kolay yoldan hangi ülkelerden alınabildiğidir.

Bu yazımızda, vize danışmanlığı alanının tecrübe gerektiren konularından biri olan ‘En hızlı vize veren Schengen ülkeleri hangileridir?’ sorusunun yanıtını arayacağız. Elbette ki konsolosluk ve elçilik işleyişlerindeki ek değerlendirme süreleri ve çalışma yoğunlukları ihtiyacınız olan Schengen vizesini hızlı biçimde almanızı geciktirebilir. Konsolosluk inisiyatifiyle vize işlem süreleri resmi olarak uzayabilir. Ancak tüm bu etkenlere rağmen seyahat geçmişiniz ve doğru vize başvurusu yaparak Schengen vizenizi hızlı ve kolay yoldan edinmeniz mümkün olabilir.

Schengen Devletler Topluluğu üyesi 26 ülke içerisinde en hızlı vize alabileceğiniz  ülkeleri ve konsolosluklarını siz değerli ziyaretçilerimiz için derledik.

 

Hızlı İtalya vizesi

İtalya Schengen vize işlemleri resmi tatil günleri ile konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 5-7 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak fiili konsolosluk işleyişinde çoğu zaman İtalya Schengen vize başvurularında 48 saat ila 72 saat arasında pasaport teslimleri gerçekleşebilmektedir. İtalya VIP vize randevusu alınarak yapılan Schengen vize başvurularında vize işlem süresi kısalabilmekte ve acil seyahati olan başvuru sahipleri bu yolla seyahatlerini rahatlıkla yapabilmektedir. Bu nedenle İtalya’yı en hızlı vize veren Schengen ülkeleri arasında baş sıraya oturtmayı tercih ettik.

Fransa vize işlemleri

Fransa Konsolosluğu özel durumlar ve resmi tatil günleri dışarıda tutulursa Schengen ülkeleri içerisinde en hızlı vize veren konsolosluklar arasında yerini alır. Fransa vize başvuruları fiili konsolosluk işleyişi içerisinde randevu tarihinden çoğu zaman 48 saat ile 72 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.  Fransa vize randevularındaki yoğunluk nedeniyle Fransa express vize başvurusu yaparak randevuyu öne alan bir hizmetten yararlanmanız mümkün olabilir.

Acil Yunanistan vizesi

En kolay vize veren ülkeler listemizde de yer alan komşumuz Yunanistan aynı zamanda en hızlı vize veren Schengen ülkelerinden biridir. Fiili konsolosluk işleyişi baz alınırsa Yunanistan vize başvuruları 3-4 işgünü içerisinde sonuçlanabilir. Yunanistan vize randevularının yoğunlaştığı dönemlerde Yunanistan VIP vize başvurusu yaparak randevuyu öne alabilir ve bu sayede vize başvurusu sonuçlanma sürelerini en aza indirebilirsiniz.

 

Macaristan Schengen vizesi: VIP başvuru seçeneği

En hızlı vize veren Schengen ülkeleri arasına Macaristan’ı da aldık. Macaristan Konsolosluğu ticari, kültürel ve aciliyet gerekçesinin açıklandığı durumlarda VIP vize başvuru hizmetinden yararlanılarak 48 saat ile 72 saat içerisinde pasaport teslimi yapan ülke konsoloslukları arasında yer alır.

 

Portekiz Schengen vize işlemleri

Portekiz’e acil seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri tıpkı Macaristan vize başvurularında olduğu gibi VIP hizmetten yararlanabilirler. Bu hizmette 48 saat ile 72 saat arasında Portekiz vize başvurularını tamamlayabilirler. Portekiz, ticari, kültürel ve aciliyet gerektiren seyahatler için hızlı vize değerlendirmesi yapabilmektedir.

 

Slovenya vize işlemleri

Hızlı ve acil Slovenya vizesi almak isteyen başvuru sahipleri Slovenya VIP başvuru seçeneğinden yararlanarak Slovenya vize işlemlerini 48 saat ile 72 saat arasında sonuçlandırabilirler.

 

İsviçre vize işlemleri

İsviçre Konsolosluğu, yapılan vize başvurularından süzülen deneyimlerle en hızlı vize veren ülkeler arasına girmeye hak kazanmıştır. Başvuru dosyanız eksiksiz ve doğru hazırlanması, düzenli gelirinizin vize uyum koşullarını yakalayacak biçimde sunulması gerekmektedir. Bu durumda İsviçre vize işlemleriniz randevu tarihinizden sonra 4-5 işgünü içerisinde sonuçlanabilir.

 

İspanya vize işlemleri

İspanya vize başvurularındaki yoğunluk ve seyahat tarihi ile başvuru tarihi arasında bırakılması gereken işlem sürelerini dışarda tatmalıyız. Bu koşullarda İspanya vize başvuruları çoğu zaman kısa süre içerisinde sonuçlanabilmektedir. Bu sıralamada İspanya’ya yer vermemizin nedeni 3 ila 4 işgünü içerisinde İspanya vize başvurularının sonuçlanabilmesidir.

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir