Çekya Vize Ücreti

2024 Çekya vize ücreti ne kadar?

Çekya vizesi ücreti nasıl ödenir?

Çekya vize reddi durumunda ücret iadesi yapılır mı?

Çekya vizesi ücretleri 2024

Çekya vize başvurularıyla ilgili sıkça sorulan ve araştırılan başlıklardan biri de Çekya vize ücretleridir. Çekya vize başvuru ücretlerinin 2024 yılındaki tablosunu bu yazımızda ele alacağız. Çekya vize ücreti:

Çekya vize başvurularında ödenmesi gereken ücretler başvuru sahiplerinin tercih edeceği vize kategorisine göre farklılık göstermektedir. Bu yazımızda ağırlıklı olarak Çekya Schengen vize başvurularında ödenmesi gereken konsolosluk harç ücreti, Çekya vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti ve acente hizmet bedellerini ele alacağız.

6 aylık zaman diliminde 90 gün kalışı aşmayan kısa süreli seyahatleriniz için alınması gereken Çekya C tipi Schengen vizesi için ödenmesi gereken ücretler Euro cinsinden tahsil edilmektedir.

Çekya vize ücretleri nasıl ödenir?

Çekya vize ücretleri Çekya Büyükelçiliği ve Çekya Konsoloslukları adına Euro olarak tahsil edilmektedir.

Çekya vize başvurularında konsolosluk vize harçları ve başvuru merkezi koordinasyon ücretleri Çekya vize randevu günü ve saatinde ödenir. Online olarak alınması gereken Çekya vize randevusunun ardından randevu günü ve saatinde Çekya vize başvuru merkezine Euro olarak nakit ödenir. 200, 500 banknotlar ve demir Eurolar ödeme Çekya vizesi başvuru ücreti ödemesi sırasında kabul edilmemektedir. Çekya başvuru merkezi koordinasyon ücreti euro olarak yapılabilmektedir. Çekya Konsolosluk harç tutarı ise nakit Euro olarak tahsil edilir.

Çekya vize ücreti nereye ödenir?

Çekya vize başvuru danışmanlığı alınması durumunda Çekya vize başvuru merkezi ve Çekya konsolosluk harç tutarları hizmet aldığınız acenteniz tarafından sizin adınıza ödenecektir.

Çekya vize başvuru danışmanlık hizmeti almadan vize başvurusunun doğrudan Çekya vize başvuru merkezi VFS Global şahsen yapılması durumunda ödemeler bu kuruma yapılmalıdır. Çekya vize başvuru merkezi hizmet bedeli 0-6 yaş arası çocuklar haricinde her bir başvuru için geçerlidir. Vize hizmet bedeli, vize ücretinin uygulanmadığı durumlarda da ödenir.

2024 Çekya vize ücreti ne kadar?

2024 Çekya Vize ücretleri konsolosluk vize harçları, başvuru merkezi koordinasyon ücretleri ve eğer herhangi bir vize acentesinden vize danışmanlığı alınıyorsa danışmanlık hizmet bedelinden oluşmaktadır. Çekya vize başvurularında tercihe bağlı olarak ek hizmetlerden yararlanmak isteyen başvuru sahipleri farklı hizmetler için farklı tutarlar ödemek durumundadırlar.

2024 yılı itibariyle Çekya konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup Çekya vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 20 Euro’dur. Çekya vize başvurularında tüm başvuru sahipleri vize başvuru merkezi ücretini ödemek zorundadır.

Çekya vize başvuru merkezi VFS Global servis bedeli ödemeleri euro cinsinden yapılmaktadır. Döviz kurundaki dalgalanmaya bağlı olarak servis ücretlerinde farklılıklar yaşanmaktadır.

Türkiye’de ikamet izni bulunan Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Yeşil Burun Adaları, Makedonya, Moldova, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna ve Kosova pasaportu sahiplerinin Çekya vize başvuruları sırasında Çekya konsolosluk harçları 35 Euro olarak ücretlendirilir.

Çekya vize başvuru merkezi servis bedeli ise bu ülkelerin vatandaşlarından standart olarak tahsil edilir. T.C vatandaşları için Çekya vize ücretlerinin tablosu aşağıdaki gibidir. Belirttiğimiz tutarlar acente hizmet bedellerini kapsamamakta, yalnızca Çekya konsolosluk harç ve başvuru merkezi servis bedellerini içermektedir.

Çekya Turistik Vize Ücreti: 100 €

Çekya Ticari Vize Ücreti: 100 €

Çekya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vize Ücreti: 100 €

Çekya Fuar Ziyareti Vize Ücreti: 100 €

Çekya Kültürel Vize Ücreti: 100 €

Çekya Konferans Vizesi Ücreti: 100 €

Çekya VIP vize ücreti ne kadar?

Çekya vize randevularındaki yoğunluğu aşıp randevuyu öne alan bir hizmetten yararlanmak için ek hizmet bedelleri ödenmesi gerekmektedir. Çekya ekspres – VIP vize başvurusu için ödenmesi gereken ek hizmet bedeli 50 Euro’dur. Çekya VIP vize başvurusu yapmak ve randevuyu öne alan bir hizmetten yararlanmak başvuru sahibine vize garantisi sağlamaz. Ayrıca Çekya VIP vize başvurusu işlem süresini kısaltmaz.

Çekya Vizesi Danışmanlık Ücreti

Çekya vize başvuru danışmanlık hizmeti almanız durumunda vize prosedürüyle ilgili bazı katılıkları kolay biçimde aşıp ihtiyacınız olan Çekya vizesine zahmetsiz biçimde kavuşabilirsiniz.

Acente aracılığıyla Çekya vize başvurusunda bulunmak size pek çok açıdan kolaylık sağlar.

-Çekya vize danışmanlığı almanız durumunda tüm başvuru sürecini acentenize emanet etmiş olursunuz.

-Çekya vize başvuru online olarak acenteniz tarafından eksiksiz doldurulur.

-Çekya vize başvurularında konsolosluk tarafından talep edilebilecek ek evraklar, konsolosluk işleyişiyle ilgili güncel gelişmeler konusunda acenteniz tarafından bilgilendirilirsiniz.

-Çekya vizesi için gerekli evraklar arasında bulunan gidiş-dönüş uçak biletiniz eğer satın alma yapmadıysanız acenteniz tarafından tamamlanacaktır.

-Çekya vizesi danışmanlık hizmeti almanız durumunda pasaportunuzun işleme aldırılması ve teslim alınması acentenizin sorumluluk alanında olur.

-Çekya vize ücretleri arasında yer alan acente hizmet bedelleri 50 – 80 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Çekya vize reddi nedeniyle ücret iadesi yapılır mı?

Çekya vize başvurularında yaşanabilecek veya yaşanan vize retlerinde Çekya Konsolosluğu tarafından başvuru ücretleri başvuru sahiplerine kesinlikle iade edilmez. Çekya vize reddi almanız durumunda başvuru sırasında ödenen ücret daha sonra yapmak istediğiniz yeni bir başvuruya kesinlikle devredilemez. Yalnızca bir başvuruyu tamamlamak için geçerlidir ve başvuru sahibine özeldir.

Çekya vize ücret iadesi yalnızca başvurunuz herhangi bir işlem uygulanmadığı durumlarda yapılabilir.

Çekya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.