Slovenya Vize Başvurusu

Slovenya Vize Başvurusu

Slovenya vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımızın izlemesi gereken vize başvuru ve randevu prosedürü kendine has bazı özellikler taşımaktadır. Bu yazımızda, Slovenya vize başvurularında nelere dikkat edilmesi gerektiğini ele aldık. Slovenya vizesi almak isteyen vatandaşlarımız için aşağıdaki bilgilendirmelerin ön açıcı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz.

Slovenya vizesi başvurusu hakkında

Slovenya’da 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan vize türü Slovenya Schengen vizesidir. Slovenya vizesi alan vatandaşlarımız vize geçerlilik süresine göre hareket etmeli ve vize sticker’ının üzerinde yazan kalış süresini ihlal etmemelidirler. Slovenya vizesi almak size Slovenya’da çalışma ve yaşama hakkı tanımaz.

Slovenya vizesi başvurusu nasıl yapılır?

Slovenya vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımız Slovenya vize işlemlerinde Slovenya Konsolosluğu’nun belirlediği vize başvuru prosedürlerine uymak durumundadırlar. Slovenya vize başvurusu yapmak için pasaportunuz ve diğer başvuru evraklarının Slovenya vize başvuru merkezine randevu günü ve saatinde teslim edilmesi gerekmektedir. Slovenya vize başvurusu için izlenmesi gereken 5 temel basamak vardır.

 1- Slovenya vize başvuru kategorinizi belirleyin!

Slovenya vize başvurusunda bulunmadan önce seyahat amacınıza uygun olarak vize kategorinizi isabetli biçimde belirlemek ilk önemli aşamadır. Seyahat amacınıza uygun vize kategorinizi belirlemeniz Slovenya vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlar. Slovenya’ya 6 ayda 90 günü aşmayan kalışlar için tercih edilmesi gereken vize tipi Slovenya C tipi Schengen vize başvurusudur. Slovenya vize başvurusu için gerekli evraklar ise seyahatinizin amacına göre (turistik, ticari, aile ziyareti, kısa süreli eğitim vb.) göre değişiklik gösterir.

2- Slovenya vize başvuru evraklarınızı hazırlayın!

Slovenya vize başvurusu için atılması gereken ikinci adım Slovenya vize evraklarının seçmiş olduğunuz vize türüne ve gidiş amacınıza uygun olarak eksiksiz biçimde hazırlanmasıdır. Slovenya vize başvurusu için konsolosluğa sunulacak evraklar okunur ve anlaşılır olmalıdır.

3- Slovenya vize başvuru formunu doldurun

Slovenya vize başvuru formunun eksiksiz biçimde doldurulması kritik önemdedir. İngilizce veya Türkçe doldurulması gereken Slovenya vize başvuru formunda kişisel bilgilerin güncel durumunuzun yer alması önemlidir.

4- Slovenya vize randevusu alın

Slovenya vize başvuru evraklarınızın konsolosluğa teslim edilmesi için randevu prosedürünü takip etmek zorunludur. Slovenya vize başvuru formunu doldurarak biometrik parmak izi verilerinizi beyan etmek için en yakın gün ve tarihe vize randevunuzu oluşturmanız gerekmektedir.

5- Slovenya vize başvurunuzu yapın

Slovenya vize başvuru merkezine belirlenen tarih ve saatte vize başvuru evraklarınızı sunmak için gitmeniz gerekmektedir. Slovenya vize randevu saatinizden 15 dakika önce başvuru için hazır bulunmanızı tavsiye ederiz. Slovenya vize başvurunuzun ardından pasaportunuz ve diğer evraklarınız konsolosluk tarafından değerlendirilecek ve pasaportunuzu teslim almaya gitmeniz gerekecektir.

Slovenya vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Schengen vize uygulamaları ve kurallarına göre Slovenya vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en fazla 6 ay önce yapabilirsiniz. Slovenya Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle Slovenya seyahatiniz için Slovenya vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Slovenya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Slovenya vize başvurusunu İstanbul’dan yapmak isteyen başvuru sahipleri iki ayrı başvuru merkezine evraklarını teslim edebilirler.

Slovenya vize başvuru merkezi VFS Global aracılığıyla vize başvurusu yapmak isterseniz başvurunuzu Slovenya Ankara Büyükelçiliği değerlendirecektir.

Slovenya vize başvuru merkezi As Visa üzerinden başvuru yapmanız durumunda Slovenya vize başvurusunu Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu’nda temsil edilen Slovenya vize bölümü inceleyecektir.

Slovenya vize başvurusu için randevu nasıl alınır?

Slovenya vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımız Slovenya vize randevu prosedürlerine tabidirler. Slovenya vize başvurusu yapmak için atılması gereken ilk adım seyahat amacınıza uygun vize türünü belirlemektir. Slovenya vize başvurularında randevu almak zorunludur. Slovenya Konsolosluğu randevusuz herhangi bir başvuru kabul etmemektedir. Slovenya vize randevuları Slovenya vize başvuru merkezinden online olarak alınmaktadır.

Slovenya vizesi kaç günde çıkar?

Slovenya vize başvurularının sonuçlanma süresi resmi olarak 15 işgünüdür. Slovenya Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğuna bağlı olarak Slovenya vize başvuruları fiili işleyişte ortalama 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Slovenya vize başvuru evrakları nelerdir?

Slovenya’ya seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre Slovenya vize evrakları çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

Slovenya Vize Başvuru Evrakları

Slovenya vize başvuru formu

Uçak bileti ve otel rezervasyonları

Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan Slovenya seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)

2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

Kimlik fotokopisi

Seyahat amacınız aile,akraba ,arkadaş ziyareti veya ticari ziyaret size Slovenya’dan davetiye

*En az 30.000 Euro teminatlı ve seyahat tarihlerini kapsayan yurtdışı seyahat sağlık sigortası

 Mesleki Duruma Göre Evraklar

Şirket Sahipleri

 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)

Özel Şirket Çalışanları

 • Şirket yazısı (İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü(e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 3 aylık, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)

Devlet Memurları

 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı olarak hazırlanması gereken belgeyi e imzalı olarak da temin edebilirsiniz. İzin yazısında seyahat tarih aralıkları mutlaka belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, mühürlü, ıslak imzalı veya e-imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)

Emekliler

 • Şahsi dilekçe(Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 3 aylık banka hesap özetiniz en az 30.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)

Çiftçiler

 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)

Öğrenciler

 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle e devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı)

Ev Hanımları

 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak yazılmış, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı belge)
 • Varsa banka hesap özeti (Son 3 aylık en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)

Slovenya vize başvuru ücretleri

 • Slovenya vize başvuru ücretleri başvuru sahibinin yaşına ve tercih edilen Slovenya vize türüne değişiklik gösterebilir.
 • 2023 yılı itibariyle Slovenya konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup Slovenya vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 25 Euro’dur. Slovenya vize başvurularında 6 yaşını doldurmuş tüm başvuru sahipleri Slovenya vize başvuru merkezi koordinasyon ücretini ödemek zorundadır.
 • 0-6 yaş arası çocuklar için ödenmesi gereken Slovenya Konsolosluk harcı 40 Euro olup Slovenya vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti bu yaş grubundan alınmaz.
 • 6 – 12 yaş arası çocuklar için Slovenya Konsolosluk harcı 40 Euro’dur. Bu yaş grubu çocuklar için Slovenya vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti tahsil edilir.

Slovenya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.