Senegal Vize İşlemleri

Senegal Vize İşlemleri

Senegal Vizesi Nasıl Alınır?

Senegal Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Senegal Vizesi Almak Zor Mu?

Senegal Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Afrika ülkesi Senegal Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo), hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahibi vatandaşlarımız Senegal vizesi uygulamalarına tabidir. Diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde Senegal vize işlemlerinden muaftırlar. Senegal’e turistik, ticari, kısa süreli eğitim veya aile, akraba, arkadaş ziyareti amaçlı seyahatlerden 10 gün önce sarıhumma aşısı yaptırılması zorunlu kılınmıştır. Senegal vize işlemleri üzerine hazırladığımız bu yazımızda Senegal vize başvuru prosedürlerine dair merak ettiğiniz detayları farklı başlıklar altında inceleyebilirsiniz.

Senegal Vize İstiyor Mu?

Senegal Cumhuriyeti’ne seyahat planını bulunan umuma mahsus (bordo), hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahibi vatandaşlarımız vizeye tabidirler. Diplomatik (siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımız ise 6 ayda 90 güne kadarki kalışlar için belirli koşulları yakaladıkları takdirde Senegal vize işlemlerinden muaftırlar.

Senegal Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi vatandaşlarımız için geçerli olan Senegal vizesi başvuru şartları yeşil pasaport (hususi) ve gri pasaport (hizmet) sahibi vatandaşlarımız için de geçerlidir. Bu nedenle yeşil pasaport sahibi vatandaşlarımızın Senegal’e seyahatlerinden önce vize almaları gerekmektedir. Yeşil pasaport sahibi vatandaşlarımız Senegal seyahatlerini resmi bir davet üzerine ve bir heyet eşliğinde birlikte yapıyorlarsa Senegal vize işlemlerinden muaf olabilirler. Resmi ziyaretin koşullarının kanıtlanamadığı durumlarda yeşil pasaport sahibi vatandaşlarımızın Senegal vize başvurusunda bulunmaları gerekecektir.

Senegal Kapı Vizesi Var Mı?

Senegal’e seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize başvuru prosedürleri Türkiye’deki Senegal Elçiliği ve Senegal Başkonsolosluğu üzerinden yürütülmekte olup şu an için Senegal kapı vizesi uygulaması bulunmamaktadır. Senegal vizesi pasaporta basılır ve ülkeye bu vize ile giriş yapabilirsiniz. Senegal’e seyahatiniz için gerekli olan vize başka birtakım Afrika ülkelerinde olduğu gibi elektronik vize değildir. Senegal vize sticker’ı pasaporta basılmaktadır.

Senegal Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Senegal vizesi almak için gerekli evrakların iletilmesi gereken merci Senegal Ankara Büyükelçiliği’dir. Türkiye’den yapılan Senegal vize başvurularını bu iki makam değerlendirir. Senegal vize başvuruları için faaliyet yürüten herhangi bir başvuru merkezi yoktur.

Senegal Vizesi Nereden Alınır?

Senegal’e ticari, turistik, aile ziyareti, kongre, konferans, fuar, mesleki eğitim ve araştırma gibi nedenlerle pek çok vatandaşımız seyahat etmektedir. Senegal vize başvuruları Senegal Ankara Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır.

 Senegal Vizesi Almak Zor Mu?

Senegal vize başvuru prosedürleri dikkatle takip edilmelidir. Vize başvuru adımlarının dikkatle takip edilmesi ve gerekli evrakların temin edilmesi durumunda Senegal vizesi almak kolaylaşmaktadır. Senegal Konsolosluğu tarafından talep edilen başvuru evraklarının eksiksiz ve doğru tamamlanması durumunda Senegal vizesini kolay biçimde alma olanağına sahip olursunuz. Senegal vize başvurunuzun gidiş amacınıza uygun vize türü tercih edilerek yapılması, başvuru evraklarınızın eksiksiz beyan edilmesi ve geçerli pasaport bilgilerinizin doğru biçimde sunulması durumunda Senegal vizesi almakta zorlanmayacaksınız. Senegal vize başvurusu konusunda vize danışmanlık hizmeti almanız yararınıza olacaktır.

Senegal vize başvuru danışmanlık hizmeti almanız durumunda vize prosedürüyle ilgili bazı katılıkları kolay biçimde aşıp ihtiyacınız olan kolay Senegal vizesine zahmetsiz biçimde kavuşabilirsiniz.

Senegal Vizesi İçin Parmak İzi Gerekir Mi?

Senegal vizesi almak isteyen başvuru sahiplerinden biometrik parmak izi verilerini beyan etmeleri talep edilmemektedir. Bu nedenle Senegal vize başvurusuna şahsen katılmanız gerekmeden servis hizmeti alarak Senegal vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Senegal Vizesi Şahsen Gelmeden Alınabilir Mi?

Senegal vize işlemleri nizi konsolosluğa şahsen gitmeden yürütmeniz mümkündür. Senegal’e yapacağınız turistik, ticari, aile ziyareti, eğitim veya çalışma vizesi başvuruları konsolosluk tarafından şahsen kabul edilebildiği gibi güvenilir ve turizm seyahat acentesinden danışmanlık hizmeti alarak başvurunuzu konsolosluğa şahsen gitmeden yapabilirsiniz. Alacağınız danışmanlık kapsamında turizm seyahat acentesinin Senegal vize başvuru prosedürlerine hakim olup olmadığından emin olmanız yararınıza olacaktır. Senegal Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahiplerini şahsen görmek isteyebilir.

Senegal Vizesi Nasıl Alınır?

Senegal vize işlemleri almak için başvuru adımları dikkatle takip edilmelidir. Senegal için vize almanın iki yolu vardır.

1-Senegal Konsolosluğu’na şahsen başvuru yaparak evraklarınızı teslim ederek

2-Senegal vize başvuru danışmanlık hizmeti alarak alanında deneyimli bir vize acentesiyle Senegal vizesi almak

Senegal vizesi almak isteyen başvuru sahiplerinin izlemesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

-Senegal vizesi almak için gerekli evrakları gidiş amacınıza ve seçim olduğunuz vize türüne göre hazırlayın.

-Senegal vizesi almak için Senegal vize başvuru formunun bilgisayarınızın masaüstüne indirerek gidiş amacınıza uygun bilgileri girin. Senegal vize başvuru evraklarınızı Ankara’dan teslim etmeniz gerekmektedir.

-Senegal Konsolosluğu’na evraklarınızı teslim etmek için randevu günü ve saatinde hazır bulunun

-Pasaportunuzun durumunu takip edin ve başvuru fişinizle pasaportunuzu teslim alın.

Senegal vizesi almak için vize danışmanlık hizmeti talep etmeniz yararınıza olacaktır. Senegal vize başvuru danışmanlık hizmeti almanız durumunda vize prosedürüyle ilgili bazı katılıkları kolay biçimde aşıp ihtiyacınız olan kolay Senegal vizesine zahmetsiz biçimde kavuşabilirsiniz.

 Senegal Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Senegal’e turistik, ticari, aile ziyareti amaçlı gerçekleştireceğiniz seyahatler için vize başvuruları ülkemizde Senegal Ankara Büyükelçiliği üzerinden yapılabilir.

Senegal vize başvurusu yapmak için gerekli adımlar dikkatle takip edilmelidir. Senegal Vize başvuruları iki yolla yapılır.

1-Senegal Konsolosluğu’na şahsen başvuru yapıp evraklarınızı teslim ederek

2-Senegal vize başvuru danışmanlık hizmeti alarak alanında deneyimli bir vize acentesiyle Senegal vizesi almak

Senegal vize işlemleri nde başvuru sahiplerinin izlemesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

-Senegal vizesi için gerekli evrakları gidiş amacınıza ve seçim olduğunuz vize türüne göre hazırlayın.

-Senegal Konsolosluğu’nun resmi web sitesi üzerinden Senegal vize başvuru formunu indirip bilgisayar ortamında doldurun.

-Senegal vize başvuru formunu yazdırıp imzalayın

-Senegal Konsolosluğu’nda randevu günü ve saatinde hazır bulunup vize ücret ödemesini yapın.

-Senegal vize başvurunuz sonuçlandığında Senegal Konsolosluğu’na gidip pasaportunuzu teslim alın

Senegal Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

-Senegal vize başvuru formu (Eksiksiz doldurup imzalanmalıdır)

-Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

-Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan Senegal seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)

-Sarı humma aşı kartı

-2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5cm×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

-Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

-Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

-İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

-Kimlik fotokopisi

-Otel rezervasyonu (Turistik ve Ticari Başvurular için)

-Covid-19 aşı kartı sertifikası

-Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu

-Ticari ve aile, akraba, arkadaş ziyaretleri için davetiye alınması gereklidir.

Mesleki Duruma Göre Evraklar 

Şirket Sahipleri
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 6 aylık hareketliliği gösteren, en az 15.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü(e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 6 aylık, en az 15.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Devlet Memurları
 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı olarak hazırlanması gereken belgeyi e imzalı olarak da temin edebilirsiniz. İzin yazısında seyahat tarih aralıkları mutlaka belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, mühürlü, ıslak imzalı veya e-imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 6 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 15.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Emekliler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 6 aylık banka hesap özetiniz en az 15.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)
Çiftçiler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 6 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 15.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Öğrenciler
 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle e devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı)
Ev Hanımları
 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak yazılmış, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı belge)
 • Varsa banka hesap özeti (Son 6 aylık en az 15.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)
Senegal Ticari Vizesi

Senegal’e ticari amaçla gerçekleştirilmesi planlanan seyahatler için Senegal ticari vizesine başvuru yapılmalıdır. Senegal ticari vize başvurularında Senegal’deki ticari partnerinizden davet yazısı almalısınız.

-Senegal vize başvuru formu (Eksiksiz doldurup imzalanmalıdır)

-Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

-Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan Senegal seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)

-Sarı humma aşı kartı

-2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5cm×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

Senegal Ticari Vize İçin Davetiye

 Ticari Davetiye, Senegal’deki şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanmış, başvuru sahibinin seyahat amacı ve seyahat tarihleri, masraflarını nasıl karşılanacağı belirtilmelidir. Davetiyeyi gönderen şirket yetkilisinin pasaport veya kimlik fotokopisi de eklenmelidir. Senegal ticari vize başvurularında başvuru sahibinin çalıştığı veya ortağı-sahibi olduğu şirketin son 3 aylık en az 20.000 TL bakiyeli banka hesap özetinin sunulması gerekir.

Mesleki Duruma Göre Evraklar 

Şirket Sahipleri
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 6 aylık hareketliliği gösteren, en az 15.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 6 aylık, en az 15.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Senegal Vize Ücreti Ne Kadar?

Senegal vize işlemleri için ödenmesi gereken konsolosluk harç tutarları vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Senegal vize başvurunuz öncesinde temsilcilerimize ulaşarak Senegal vize ücret, acente servis bedellerine dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

Senegal Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Senegal Ankara Büyükelçiliği ve Senegal İstanbul Başkonsolosluğu resmi tatil ve hafta tatil günleri dışında vize başvurularını 3-4 işgünü içerisinde sonuçlandırmaktadır.

Senegal vize başvurularında işlem tarihi sonrası ortalama 3 işgünü içerisinde pasaportunuzu teslim alabilir ve seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Senegal Ankara Büyükelçiliği

HİLAL MAH ALEKSANDER DUBÇEK CAD. N ° 8 YILDIZ 06550
ANKARA – TÜRKİYE

OFİSİ: +90312 4420046

FAKS: +90312 4420056

E-posta: info@ambasenturquie.com

Çalışma saatleri: Pazartesi-Cuma günleri arasında 09:00-12:30 arası kabul edilmektedir.

Vizeler 15.00-17.00 arası teslim edilmektedir

Senegal Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.