Rusya Vizesi

Rusya Vizesi İşlemleri

Evraksız Rusya vizesi başvurusu

Rusya vize süresi ve türleri nelerdir?

Rusya e-vize başvurusu

Rusya ticari davetiye nasıl alınır?

Rusya vizesi nasıl alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok ve sık seyahat ettiği ülkelerden biri de Rusya Federasyonu’dur. Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel ve askeri alandaki ilişkilerin seyri vize uygulamalarını da biçimlendirmiştir. Rusya vizesi işlemleri üzerine dikkatinize sunduğumuz bu yazının Rusya’ya seyahat planlayan yolcularımız için yararlı ve pratik bilgileri kapsadığını söyleyebiliriz. Rusya vize başvurularında Covid-19 sürecinde bazı değişikliklere gidilmiştir. Rusya vize başvurunuz öncesinde vize prosedüründe değişiklik olup olmadığı konusunda temsilcilerimizden bilgi almanız faydalı olacaktır.

Rusya vize işlemlerinde 2023 yılı itibariyle güncel durumu başlıklar halinde ele alalım.

Rusya’ya vize kalktı mı?

Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan ve her iki ülkenin vatandaşlarına vizesiz seyahat etme hakkı tanıyan anlaşma 1 Ocak 2016’dan itibaren sona erdirildi ve vize muafiyeti kaldırıldı. Rusya Federasyonu’nun aldığı kararla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaport sahiplerine 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren Rusya Federasyonu’na 30 gün süreyle vizesiz olarak giriş yapma hakkı verildi. Diplomatik (siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımız ise 90 gün kalış süresini aşmamak kaydıyla Rusya vize prosedürlerinden muaflar. Ancak bordo (umuma mahsus) pasaport sahipleri için vize muafiyeti getirilmedi. Özetlersek, bordo pasaport sahibi vatandaşlarımız için Rusya vizesi kalkmadı.

Rusya kapı vizesi var mı?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’ya seyahatlerinde kapı vizesi uygulaması yoktur. Rusya seyahatiniz için Türkiye’deki Rusya İstanbul Başkonsolosluğu ve Rusya Ankara Büyükelçiliği’nin vize onayı vermesi gerekir. Sınır girişlerinde kapıda Rusya vizesi alamazsınız.

Rusya’ya Vize Almak Zor Mu?

Rusya vizesi almak için istenen evrakların az ve kolay temin edilebilir olması Rusya vizesi almayı kolaylaştırmaktadır. Rusya Konsolosluğu tarafından birkaç belgeyi vize başvurusu sırasında sunabilen kişiler Rusya vizesini kolay biçimde alma olanağına sahip olabilir. Rusya vize başvurunuzun gidiş amacınıza uygun vize türü tercih edilerek yapılması, başvuru evraklarınızın eksiksiz beyan edilmesi ve geçerli pasaport bilgilerinizin doğru biçimde sunulması durumunda Rusya vizesi almakta zorlanmayacaksınız. Ancak Rusya sınır kapısında sorun yaşamamak adına Rusya vize başvurusu konusunda vize danışmanlık hizmeti almanız yararınıza olacaktır. Rusya vizesi otel voucher belgesini eğer Rusya vizesi danışmanlık hizmeti alıyorsanız acentenizden veya Rusya’da irtibatta olduğunuz otelden temin edebilirsiniz. Rusya vize başvuru danışmanlık hizmeti almanız durumunda vize prosedürüyle ilgili bazı katılıkları kolay biçimde aşıp ihtiyacınız olan kolay Rusya vizesine zahmetsiz biçimde kavuşabilirsiniz.

Rusya e-vize başvurusu (Covid-19 Dönemi İçin)

Rusya vizesi mevcut uygulamada pasaporta basılmaktadır ancak Rusya’nın St. Petersburg ve Leningrad şehirlerine seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi vatandaşlarımız bu iki şehre direk uçuş yapacaklarsa elektronik vize alabilirler. Yalnızca iki şehre seyahatler için geçerli olan bu vize başvurusu Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılır. Rusya e-vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 4 gün önce yapmanız tavsiye edilir. Bu şehirlere seyahatlerinde 8 günden fazla kalış talep edenler ise Rusya e-vizesiyle bu kalış planlarını gerçekleştiremezler. Standart Rusya vize başvuru prosedürlerini izlemeleri gerekir.

Covid-19 dönemi Rusya vize kısıtlamaları sebebiyle Rusya e-vize başvuruları askıya alınmıştır. St. Petersburg ve Leningrad seyahat planı bulunan Rusya e-vize başvuru sahiplerinin ihtiyaçları olan vizeyi Rusya Konsolosluğu’na başvurarak almaları gerekmektedir.

Covid-19 pandemi sürecinin gidişatına göre Rusya e-vize işlemlerinde değişikliklere gidilebilir. Rusya e-vize başvurunuz öncesinde güncel bilgilere çağrı merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.

Rusya vize başvurusu nasıl yapılır?

Rusya vize başvuruları Rusya vize başvuru merkezi üzerinden yapılmaktadır. Rusya Konsolosluğu kısa süreli seyahatleriniz için yapacağınız vize başvurularını özel durumlar dışında şahsen kabul etmemektedir. Rusya vize başvurunuzu herhangi bir vize danışmanlık hizmeti almadan şahsi olarak yapmak isterseniz Rusya vize randevusu ve başvuruya dair diğer detayların eksiksiz biçimde tamamlanması gerekmektedir.

Rusya vize işlemlerinizi alanında deneyimli ve Rusya vize başvuru prosedürlerine hakim bir vize danışmanlık şirketi aracılığıyla başvuruya şahsen gitmeden gerçekleştirmeniz yararınıza olacaktır. Rusya vizesi danışmanlık hizmeti almanız işlemlerinizin hızlı ve sorunsuz ilerlemesini sağlayabilir. Yapmanız gereken Rusya vizesi için gerekli evrakları vize acentesine kargo, kurye, üçüncü bir kişi aracılığıyla veya elden teslim etmektir.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vizesi almak için başvuru adımları dikkatle takip edilmelidir. Rusya vizesi almanın iki yolu vardır.

1-Rusya Konsolosluğu tarafından resmi olarak yetkilendirilmiş olan Rusya vize başvuru merkezine randevu günü ve saatinde evraklarınızı şahsen teslim etmek

2-Rusya vize başvuru danışmanlık hizmeti alarak alanında deneyimli bir vize acentesiyle Rusya vizesi almak

Rusya vizesi almak isteyen başvuru sahiplerinin izlemesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

-Rusya vizesi için gerekli evrakları gidiş amacınıza ve seçim olduğunuz vize türüne göre hazırlayın.

-Rusya vize başvuru merkezi üzerinden Rusya vize randevusu takvimleyin

-Rusya vize başvuru formunu online ortamda doldurup onaylayın

-Rusya vize randevu günü ve saatinde başvuru merkezinde evraklarınızı teslim etmek için hazır bulunun

– Başvuru sonrası tarafınıza verilen takip referans numarası ile pasaportunuzun durumunu takip edin ve teslim alın.

Rusya vizesi için istenen evrakların az ve kolay temin edilebilir olması Rusya vizesi almayı kolaylaştırmaktadır.

Rusya vizesi almak için vize danışmanlık hizmeti talep etmeniz yararınıza olacaktır. Rusya vize başvuru danışmanlık hizmeti almanız durumunda vize prosedürüyle ilgili bazı katılıkları kolay biçimde aşıp ihtiyacınız olan kolay Rusya vizesine zahmetsiz biçimde kavuşabilirsiniz.

Rusya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Rusya vize işlemlerinde randevu prosedürünü işletmek zorunludur. Rusya vize randevusu olmadan herhangi bir işlem yapılamaz.

Rusya vize randevularında bazı dönemlerde kısıtlamalara gidilebilmektedir. Günlük başvuru kotalarında sınırlamalara gidilmesi durumunda Rusya vize randevuları ileriki tarihlere verilebilmektedir. Bu tarz durumlarda ek bedeller ödeyerek randevuyu öne alan hizmetlerden yararlanılabilir.

Rusya vizesi için parmak izi gerekir mi?

Rusya vizesi almak isteyen başvuru sahiplerinden biometrik parmak izi verilerini beyan etmeleri talep edilmemektedir. Bu nedenle Rusya vize başvurusuna şahsen katılmanız gerekmeden servis hizmeti alarak Rusya vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Rusya’ya vize almak için gerekli evraklar

Rusya’ya turistik, ticari, aile ziyareti amacıyla gerçekleştirilmesi planlanan seyahatleriniz için gidiş amacınıza uygun bir başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. Rusya vizesi başvuru sahiplerinin çoğunlukla merak ettiği şey Rusya Konsolosluğu’nun Schengen vize başvurularında olduğu gibi başvuru sahibinin çalışma ve düzenli gelir durumunu ispat eden evrakların sunulup sunulmayacağı sorusudur. Rusya vize başvurularında şahsi banka hesap özetleri, işyeri izin yazısı, maaş bordroları veya hizmet dökümü vb. belgeler başvuru sırasında sunulmaz. Rusya Konsolosluğu Rusya vize başvuru formundaki sorulara verilen yanıtları vize değerlendirme süreci için yeterli görmektedir.

 RUSYA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Rusya vize başvurularında Rusya Konsolosluğu tarafından fazla evrak talep edilmemektedir.

-Rusya Vizesi Taslak Bilgi Formu (Eksiksiz doldurulmalıdır)

-Rusya Vizesi Başvuru Formu (Online ortamda eksiksiz doldurulmalıdır)

-Pasaport (Planlanan Rusya seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli ve karşılıklı en az iki sayfası boş olmalıdır)

-2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

-Otel voucher belgesi (Rusya’daki Tur Operatörü tarafından onaylanmış ıslak imza ve kaşeli Voucher belgesi ve garanti mektubu)

-Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu

Rusya Vizesi Voucher Belgesi Ne Demek?

Rusya Konsolosluğu turistik Rusya vizesi başvurularında otel voucher belgesini orijinal olarak talep etmektedir. Rusya vize başvurularında booking veya airbnb üzerinden yaptığınız konaklama rezervasyonları kabul edilmemektedir.

Rusya Voucher Belgesi Nasıl Temin Edilir?

Rusya Konsolosluğu, Rusya’daki Tur Operatörü tarafından onaylanmış ıslak imza ve kaşeli Voucher belgesi ve garanti mektubunu başvuru sırasında mutlaka sunmanızı istemektedir. Rusya vizesi otel voucher belgesini eğer Rusya vizesi danışmanlık hizmeti alıyorsanız acentenizden veya Rusya’da irtibatta olduğunuz otelden temin edebilirsiniz.

Rusya Ticari Vizesi (Davetiyeli Vize Başvurusu)

Rusya Federasyonu’na seyahat amacınız ticari bir görüşme ise vize başvuru uyum koşullarını yakalamanız için Rusya’dan ticari davetiye temin edilmesi gerekmektedir. Rusya Federasyonu Bakanlık (УФМС) onaylı olması gereken ticari davetiyenin orijinal veya elektronik olarak gelmesi zorunludur. Rusya Federasyonu Bakanlık onaylı olmayan davet yazıları Rusya vize başvurularında geçerli değildir. Bakanlık onaylı olmayan davetiyelerle Rusya ticari vize başvurusunda bulunamayacağınızı önemle hatırlatmak isteriz.

Rusya ticari vize başvurularında maksimum konaklama süresi 1 yıl içerisinde kullanılmak üzere yıl içinde 6’şar aylık periyotlar halinde 180 günde/90 gün’dür. Bir seferde 90 gün üzeri kalış mümkün değildir. Rusya yıllık çok girişli (multiple) vizelerin üzerinde ДЕЙСТВУЕТ 90 ДНЕЙ ИЗ КАЖДЫХ 180 ibaresi yer almalıdır.

Evraksız Rusya Vize Başvurusu

Rusya vize başvurularınız sırasında karmaşık vize prosedürleriyle uğraşmak istemiyorsanız alanında yetkin bir turizm seyahat acentesinden vize danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Rusya vize işlemlerinizi kolaylaştırmak için başvurunuz sırasında geçerli pasaportunuz ve 2 adet biometrik fotoğrafı tarafımıza kargo veya kurye yoluyla iletmeniz yeterli olacaktır. Zahmetsiz, hızlı ve pratik yoldan Rusya vizenizi almamızı istiyorsanız çağrı merkezimize ulaşıp güncel bilgileri almanız yeterli olacaktır.

Rusya vize türleri ve vize süreleri hakkında

Rusya vize başvurularında seçeceğiniz vize türü pasaportunuza basılacak vizenin süresini de belirleyecektir.

Rusya Federasyonu’na turistik seyahatleriniz için verilen vizeler 15 günlük tek girişli, 1 aylık tek girişli ve 1 aylık 2 giriş hakkı tanıyan Rusya turistik vizelerdir. Eğer 1 aylık zaman diliminde Rusya’ya 2 defa seyahat planlıyorsanız Rusya vize başvurunuzu çift girişli olarak yapabilir ve iki defa vize başvurusunda bulunma yükünden kurtulabilirsiniz.

Rusya ticari vize başvurularında (davetiyeli) verilen vizeler ise 3 aylık tek girişli, 3 aylık çift girişli vizelerdir.

Rusya’ya özel ziyaret amacıyla gidiyorsanız 3 ay tek girişli veya 3 ay çift girişli bir vize almanız mümkün olabilir.

Rusya ticari vize başvurunuzda Rusya Federasyonu Bakanlık onaylı 1 yıllık davetiye sunmanız durumunda ise pasaportunuza 1 yıl geçerliliği olan çok girişli vize basımı yapılması mümkün olabilir.

Rusya vizesi kaç günde çıkar?

Rusya vize başvurularının sonuçlanma süreleri 5-7 işgünü arasında değişmektedir. Eğer Express bir vize başvurusu yapmıyorsanız Rusya Konsolosluğu pasaport teslimlerini ortalama olarak 5 işgünü içerisinde gerçekleştirmektedir.

Rusya Hızlı-Express vize başvurusu

Rusya’ya acil seyahat planı olan başvuru sahiplerinin Rusya Express vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederiz. Rusya hızlı vize başvurusu hizmetinden yararlanmanız durumunda başvuru sonrası 48 saatlik kısa bir sürede pasaportunuz teslim edilebilir. Rusya’ya acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin aciliyetleri konusunda tarafımızı bilgilendirmeleri gerekmektedir.

Rusya vize ücretleri 2023

Rusya vize ücretleri tercih edilen Rusya vize türü ve giriş sayısına göre değişiklik göstermektedir. 2023 Rusya vize ücreti detaylarına sayfamızdaki Rusya Vize Ücretleri yazımızı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Rusya vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler

-Rusya vizenizi kolay ve hızlı yoldan almak için güvenilir bir vize danışmanlık şirketinden vize hizmeti almanız faydalı olacaktır.

-Rusya turistik vize başvurularında Rusya’daki Tur Operatörü tarafından onaylanmış ıslak imza ve kaşeli Voucher belgesi ve Garanti Mektubu sunulması gerekmektedir. Bu belgeler olmadan vize başvurunuz kabul edilmeyecektir ve işleme alınmayacaktır.

-Rusya Federasyonu’na seyahatiz sırasında yanınızda otel voucher belgesi ve Garanti Mektubunuzu yanınızda bulundurmanız gerekir. Aksi taktirde sınır girişlerinize izin verilmeyebilir.

-Rusya vize başvurularında gidilecek şehri belirtmeniz gerekir. Pasaportunuza basılacak vizenin üzerinde giriş yapacağınız şehir yazacaktır. Bu nedenle vize başvurunuz sırasında gideceğiniz şehir veya şehirler konusunda temsilcilerimizi bilgilendirmeyi unutmayınız.

-Pasaportunuza basılacak olan Rusya vizesi başvurunuzda talep ettiğiniz ülkeye giriş tarihinden itibaren başlar. Seyahat planınızın aksamaması için gidiş-dönüş tarihlerinizi netleştirmeniz gerekir.

-Uzun süreli ve çok girişli vize istiyorsanız ve ticari bağlarınız varsa mutlaka bakanlık onaylı davetiye edinin. Bu sayede 1 yıllık çok girişli bir Rusya için vize alabilirsiniz.

Rusya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.