Litvanya Vizesi

Litvanya Vizesi

Litvanya Vize İşlemleri 2023

Litvanya vizesi alarak Schengen Devletler Topluluğu üyesi çeşitli amaçlarla seyahat edilmektedir. Litvanya’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız ile Türkiye’de resmi ikamet ve çalışma izni olan yabancı pasaport sahibi kişiler Litvanya’ya kısa süreli seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler.

Litvanya Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan Litvanya vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmamakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar Litvanya Ankara Büyükelçiliği inisiyatifindedir. Bu yazımızda 2023 Litvanya vize işlemleriyle ilgili sorulan temel sorulara odaklandık.

Litvanya vize başvurumu ne zaman yapmalıyım?

Litvanya vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Litvanya Konsolosluğu 6 aylık zaman diliminde maksimum 90 gün kalış hakkı tanıyan turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti, kültürel, kısa süreli eğitim vize başvurularında başvuru günü ile seyahat tarihi arasında 15 günlük bir süre bulunmasını talep etmektedir. Bu nedenle Litvanya seyahatiniz için Litvanya vize işlemlerinizi vize başvurunuzu seyahat tarihinden en geç 1 ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Litvanya vize işlemlerinde yetki alanı ayrımı var mıdır?

Litvanya vize işlemlerinde yetki alanı ayrımı yoktur. Başvuru sahiplerinin ikamet ettiği veya çalıştığı ile göre başvurularını İstanbul, Ankara ve İzmir’deki Litvanya vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilirler.

Litvanya vizesi kaç günde çıkar?

Litvanya vize başvurularının sonuçlanma süresi konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte ortalama 10-15 işgünüdür. Litvanya vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 10-15 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Litvanya vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

Litvanya VIP vize başvurusu

Litvanya Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Litvanya’ya acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin Litvanya VIP vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederiz. Bu hizmetten yararlanarak Litvanya vize randevunuz erken bir tarihe alınabilir. Önemle hatırlatmak isteriz ki randevuyu öne alan bir hizmetten yararlanmanız vize işlem süresini değiştirmemektedir. Litvanya vizesini hızlı şekilde almak için ek bedeller ödeyerek bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Litvanya’ya acil seyahat planı bulunan yolcularımızın çağrı merkezini bilgilendirmelerini rica ederiz.

Litvanya vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Litvanya vizesi için gerekli evraklar kişinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Litvanya seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun Litvanya vizesi gerekli evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

Litvanya vize randevusu nasıl alınır?

Litvanya Schengen vize başvurularında randevu prosedürü zorunludur. Litvanya Konsolosluğu randevusuz herhangi bir başvuruyu kabul etmemektedir. Litvanya vize randevusu Litvanya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği Litvanya vize başvuru merkezileri üzerinden online ortamda alınmaktadır. Litvanya vize randevunuzu oluşturmak için başvuru sahibinin pasaportunun fotoğraflı kısmındaki bilgilerin yanı sıra planlanan seyahat tarih aralıklarının bilinmesine ihtiyaç vardır. Bu bilgiler kullanılarak Litvanya vize randevunuz online randevu sistemi üzerinden takvimlenebilir. Litvanya vize randevu alımı sırasında pasaport bilgilerinizi ve seyahat tarih aralıklarınızı dikkatli biçimde beyan etmeniz yararınıza olacaktır.

Litvanya vizesi için parmak izi (VIS) zorunlu mudur?

Litvanya Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Litvanya vize başvurusu yapılan tarihten önceki 59 ay içerisinde bir Schengen ülkesinden vize almış olsanız bile başvurunuz için şahsen gelmek durumundasınız. Bu koşulları sağlamayan başvuru sahipleri Litvanya randevu günü ve saatinde biometrik verilerini şahsen gelerek ibraz etmek durumunda olacaklardır.

Litvanya vize görüşmesi hakkında

Litvanya Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Mülakat talebi gelmesi durumunda konsolosluktan alınan randevu sonrası Litvanya vize görüşmesine şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. Litvanya vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz. Litvanya Konsolosluğu işleyiş itibariyle yüzyüze mülakat talebinde ender olarak bulunan bir konsolosluktur. Ek evrak talepleri ise daha çok mail yoluyla veya telefon kanalıyla aranarak başvuru sahiplerine ulaştırılır.

2023 Litvanya vize ücretleri

Litvanya vize başvuru ücretleri başvuru sahibinin yaşına ve tercih edilen Litvanya vize türüne değişiklik gösterebilir.

2023 Litvanya konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup Litvanya vize başvuru merkezi koordinasyon ücreti 20 Euro’dur. Litvanya vize başvurularında tüm başvuru sahipleri Litvanya vize başvuru merkezi koordinasyon ücretini ödemek zorundadır. 0-5 yaş arası başvuru sahipleri ise Litvanya Konsolosluk harcı ücretinden muaftırlar. 6-11 yaş Litvanya başvuru sahipleri için ödenmesi gereken konsolosluk harcı 40 Euro olacaktır.

Litvanya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.