Lihtenştayn Vizesi

Lihtenştayn (Liechtenstein) Vizesi İşlemleri

Schengen Devletler Topluluğu üyesi Lihtenştayn’a seyahat etmek isteyen bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız Lihtenştayn Vizesi uygulamasına tabidirler. Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (kırmızı) pasaport sahibi vatandaşlarımız ise 6 ayda 90 güne kadarki kalışlar için Lihtenştayn vize işlemlerinden muaftırlar.

Lihtenştayn Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan Lihtenştayn vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmamakla birlikte tüm vize başvurularında verilecek kararlar İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir. Resmi adıyla Lihtenştayn Prensliği’nin Türkiye’de diplomatik misyonu bulunmaması nedeniyle Lihtenştayn vize başvuruları İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu’nun vize bölümü tarafından değerlendirilmektedir.

Lihtenştayn vizesi başvurumu nereye yapabilirim?

Schengen vize uygulamaları ve kurallarına göre Lihtenştayn vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. Lihtenştayn’a turistik, ticari, aile, akraba, arkadaş ziyareti, kültürel ve kısa süreli eğitim amaçlı seyahatleriniz için vize başvuruları İsviçre Konsolosluğu’na direk yapılamamaktadır. İsviçre Konsolosluğu ancak özel durumlarda bu tarz başvuruları kabul etmektedir.

Lihtenştayn Schengen vize başvuruları ülkemizde İstanbul ve Ankara’dan yapılabilir. Lihtenştayn vize başvurunuzu bu illerdeki Lihtenştayn vize başvuru merkezleri veya akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla yapabilirsiniz.

Lihtenştayn online vize başvuru formu

Lihtenştayn Schengen vize başvurularında doldurulması gereken başvuru formu online olarak tamamlanmalıdır. Konsolosluk sistemiyle entegre bir içeriğe sahip olan Lihtenştayn vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru biçimde doldurmanız oldukça önemlidir. Lihtenştayn online vize başvuru formunu doldurup onaylamanız durumunda üzerinde herhangi bir değişiklik yapma şansınız yoktur. Lihtenştayn vize başvurunuz sırasında online ortamda doldurulmuş vize başvuru formunuzun çıktısını dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

Lihtenştayn vize randevusu nasıl alınır?

Lihtenştayn vize başvurularındaki randevu prosedürü tamamen online olarak yürütülür. Online Lihtenştayn vize başvuru formunu eksiksiz ve tam olarak doldurarak Lihtenştayn vize randevusuna ilerleyebilirsiniz. Yılın belli dönemlerindeki yoğunluk ve kota uygulamaları nedeniyle Danimarka vize randevunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 1 ay önce oluşturmanız tavsiye edilir.

Lihtenştayn vize başvurunuz sırasında randevu çıktısını alarak yanınızda götürmeniz gerekecektir.

Lihtenştayn vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Lihtenştayn’a seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde Lihtenştayn vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

Lihtenştayn vizesi kaç günde çıkar?

Lihtenştayn Schengen vize işlemleri konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte başvuru yapılan il ve başvuru merkezine göre vize çıkış süreleri farklılık gösterir.

Lihtenştayn Schengen vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 10-15 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. Lihtenştayn vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

Lihtenştayn turistik vizesi

Lihtenştayn turistik vize başvurularında gidiş amacınıza uygun evraklar ve seyahat planı sunmanız faydanıza olacaktır. İsviçre vize randevusu oluşturmadan önce otel rezervasyonlarınızı yapmanız gerekmektedir. Lihtenştayn turistik vize başvurularında otel rezervasyonunuzun başvuru yaptığınız tarihten itibaren geçerli olmasına özen gösteriniz.

 

Lihtenştayn ticari vizesi

Lihtenştayn ticari vize başvurusunda bulunmak için öncelikle Lihtenştayn’daki iş ortağınız veya ticari partnerinizden konsolosluğun belirttiği formatta davet yazısı veya ticari davetiye alınması gerekmektedir. Bu davet yazısının Lihtenştayn’daki şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanması önem taşımaktadır.

Lihtenştayn ticari Schengen vize başvuru prosedürlerine göre davet yazısının ıslak imzalı olarak tarafınıza ulaştırılması şart değildir. Davet yazınızı mail veya faks yoluyla temin etmeniz başvuru için yeterli olacaktır. Lihtenştayn ticari vize başvurularında davet yazınızın içeriğinde başvuru sahibinin pasaport bilgileri, ülkeye hangi tarihlerde ve ne amaçla geleceği belirtilmelidir. Davetiyede belirtilen tarihler ile rezervasyon tarihleri uyumlu olmalıdır.

 

Lihtenştayn vize başvurumu şahsen gelmeden yapabilir miyim?

Lihtenştayn Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Daha önce herhangi bir Schengen ülkesinden vize almış olmanız sizi parmak izi beyanında bulunmaktan muaf kılmaz. Lihtenştayn Konsolosluğu, başvuru sahiplerini vize randevu günü ve saatinde mutlaka bizzat görmek istemektedir. Pasaportunuza daha önce Lihtenştayn vizeniz olsa bile başvuru günü ve saatinde şahsen hazır bulunmanız şarttır.

 

Lihtenştayn vize mülakatı hakkında

Lihtenştayn Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Ek evrak talepleri daha çok mail yoluyla veya telefonla aranarak başvuru sahiplerine ulaştırılır. Mülakat talebi gelmesi durumunda Lihtenştayn konsolosluk randevusu alınarak mülakata şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. Lihtenştayn vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz.

 

Lihtenştayn vize ücretleri hakkında

Lihtenştayn vize başvurularında konsolosluk harçları online ortamdan ödenmektedir ve elden ödeme yapılması kabul edilmemektedir. Lihtenştayn vize ücreti, VIP vize işlem süreci ve diğer detaylar konusunda geniş bilgiye çağrı merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz. Temsilcilerimiz sizlere e-posta yoluyla bilgilendirme yaparak Lihtenştayn vize başvurunuz için gerekli evrakların listesini ve ücret bilgisini ileteceklerdir.

 

Lihtenştayn vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Lihtenştayn turistik vize başvurunuz sırasında dosyanızdaki otel rezervasyonunuzun fake olmamasına özen gösterin. Özellikle turistik başvurularda otel rezervasyonları kontrol edilebilir ve bu nedenle vize reddi alabilirsiniz. Turistik vize başvurularında kalış sürenizin bir haftayı aşmaması vize değerlendirme aşamasında yararınıza olacaktır.
  • Çalışmayan ve düzenli gelirini beyan edemeyenlerin Lihtenştayn vize başvuruları sırasında mutlaka ama mutlaka birinci dereceden yakınlarını (anne, baba veya eş) sponsor göstermeleri faydalı olur.
  • Lihtenştayn vize başvurunuzu ülkeye gidiş amacınıza uygun yapmaya gayret edin. Ticari amaçlı gidiş planı varsa Lihtenştayn şirketinden mutlaka davet yazısı alın.
  • Lihtenştayn vize başvurunuz sırasında sunacağız şirket izin yazılarınız veya şahsi dilekçelerinizin İngilizce olmasına özen gösteriniz.
  • Konsolosluğu tüm vize başvurularında e-devlet şifresiyle almanız gereken yurtdışı giriş çıkışlarınızı gösteren hudut giriş-çıkış belgenizi istemektedir. E-devlet sisteminden temin etmeniz gereken bu belgeyi barkodlu olarak alıp dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

Lihtenştayn Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.