Kongo Vizesi

Kongo Vize İşlemleri

Kongo vize istiyor mu?

Kongo ya da resmi adıyla Kongo Cumhuriyeti, Afrika kıtasının ortabatı bölümünde yer alan bir ülkedir. Kongo’ya turistik, ticari, aile ziyareti amacıyla seyahat etmek isteyen bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız Kongo vizesi uygulamasına tabidirler. Hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahibi vatandaşlarımızın da Kongo seyahatleri için vize almaları gerekmektedir.

Diplomatik (siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımız ise Kongo vize işlemlerinden muaftırlar.

 

Kongo kapı vizesi var mı?

Kongo vize prosedürlerinde 2020 yılı itibariyle kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır. Kongo’ya çeşitli amaçlarla seyahat planı bulunan vatandaşlarımız vize işlemlerini sınır kapılarında tamamlayamazlar. Kongo vize başvurusunun Türkiye’deki Kongo temsilciliklerinden yapılması zorunludur.

 

Kongo vize başvurumu nasıl yapabilirim?

Kongo’ya turistik, ticari, aile ziyareti amaçlı gerçekleştireceğiniz seyahatler için vize başvuruları ülkemizde Kongo Ankara Büyükelçiliği üzerinden yapılabilir. Kongo vize işlemlerinizi pratikleştirmek ve hızlandırmak adına alanında deneyimli bir turizm seyahat acentesi aracılığıyla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Şirketimiz Kongo vize başvurularını sizler adına şahsen gelmenize gerek kalmadan gerçekleştirmek konusunda tam yetkiye sahiptir. Kongo vize evraklarınızın kargo, kurye veya üçüncü bir kişi aracılığıyla tarafımıza ulaştırılması Kongo vize işlemlerinizi yürütmemiz için yeterlidir.

 

Kongo vizesi başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

Kongo vize başvurunuz için gidiş amacınıza uygun olarak evraklarınızı temin ediniz. Kongo turistik vizesi için temin edilmesi gereken evraklar şöyledir:

  • Kongo Vize Başvuru Formu
  • Pasaport: Seyahatin dönüş tarihinden itibaren 6 ay geçerliliği bulunmalıdır
  • Son 6 ay içinde çekilmiş, beyaz fon üzerine çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Uluslararası aşı sertifikası (Sarı humma aşı kartı): Ülkedeki salgın hastalık tehlikesi nedeniyle Kongo vize başvurularında seyahatinizden en az 10 gün önce sarı humma aşısı yaptırmanız gerekir.
  • Otel rezervasyonu: Kongo’da kalacağınız otelden alınmış rezervasyonu dosyanıza eklemelisiniz. Otel rezervasyonunuzun seyahatiniz başlangıç ve bitiş tarihi ile uyumlu ve konfirmeli olması gerekmektedir. Konfirmeli rezervasyonun otel görevlisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış olması gerekir.
  • Uçak rezervasyonu: Kongo gidiş- dönüş uçak biletinizi sunmalısınız
  • Şirket izin yazısı (Çalıştığınız şirketten alacağınız izin yazısı İngilizce olarak Kongo Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmalıdır. Dilekçede seyahat amacınız ve tarihleriniz belirtilmelidir)
  • Şahsi Banka Hesap Dökümü: (Son 3 aylık hesap hareketlerini içeren, banka yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olan banka hesap özetinde en az 7.000 TL bakiye bulunmalıdır)

 

Kongo Ticari Vizesi

Kongo’ya ticari amaçla gerçekleştirilmesi planlanan seyahatler için Kongo ticari vizesine başvuru yapılmalıdır. Kongo ticari vize başvurularında Kongo’daki ticari partnerinizden davet yazısı almalısınız.

Davetiye, Kongo’daki şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanmış, başvuru sahibinin seyahat amacı ve seyahat tarihleri, masraflarını nasıl karşılanacağı belirtilmelidir. Davetiyeyi gönderen şirket yetkilisinin pasaport veya kimlik fotokopisi de eklenmelidir. Kongo ticari vize başvurularında başvuru sahibinin çalıştığı veya ortağı-sahibi olduğu şirketin son 3 aylık en az 7000 TL bakiyeli banka hesap özetinin sunulması gerekir.

 

Kongo Vizesi Başvuru Formu

Kongo vize başvuru formu İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki dilde hazırlanmıştır. Kongo Konsolosluğu vize başvuru formlarının eksiksiz ve doğru olarak doldurulmasını ister. Türkçe olarak doldurulan başvuru formları konsolosluk tarafından kabul edilmez. İki sayfadan oluşan Kongo vize başvuru formunun başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı olarak tamamlanması önemlidir. İmzasız başvuru formları Kongo Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Son 6 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğrafınızı başvuru formunun sağ üst köşesindeki fotoğraf alanına yapıştırmayı unutmayınız.

 

Kongo Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kongo vize başvuruları ortalama olarak 5 ila 7 iş günü içerisinde sonuçlandırılır. Kongo Elçiliği’nin ek evrak talebi olması durumunda vize işlem süresi bir miktar daha uzayabilir. Kongo’ya seyahat planlarınızın aksamaması adına vize başvurunuzu seyahatinizden en geç 10 gün önce yapmanızı tavsiye ederiz.

 

Acil Kongo Vizesi

Kongo’ya acil seyahatleriniz için müşteri temsilcilerimizi bilgilendiriniz. Kongo’ya acil seyahatleriniz için Express hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Express vize başvuruları başvuru sonrası 3 gün içerisinde sonuçlanabilir.

Kongo Vizesi Ücreti

Kongo vize başvurularında ödenmesi gereken ücretler vize türüne, talep edilen giriş sayısına ve vize kategorisine göre farklılık gösterir. Başvurunuz sırasında ihtiyacınız olan kalış süresi ve vize süresine göre farklılık gösteren ücretleri müşteri temsilcilerimiz sizlere e-posta yoluyla ileteceklerdir.