Kamerun Vizesi

Kamerun Vizesi Nasıl Alınır?

Kamerun Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kamerun Vizesi Almak Zor Mu?

Kamerun Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kamerun Vize Ücreti Ne Kadar?

Kamerun Cumhuriyeti, Afrika kıtasının ortabatı bölümünde yer alan bir ülkedir. Ekonomik kapasitesi, tarıma elverişli geniş arazileri ve zengin doğal kaynaklarıyla Afrika’nın önemli ülkelerinden biri olan Kamerun ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki siyasi, kültürel ve ekonomik bağlar geçmişten bu yana sağlam temeller üzerine kurulmuştur. Kamerun vizesi işlemleri üzerine hazırladığımız bu yazımızda Kamerun vize başvuru prosedürlerine dair merak ettiğiniz detayları farklı başlıklar altında inceleyebilirsiniz.

Kamerun Vize İstiyor Mu?

Kamerun Cumhuriyeti’ne seyahat planını bulunan umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidirler. Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımız ise 6 ayda 90 güne kadarki kalışlar için belirli koşulları yakaladıkları takdirde Kamerun vize işlemlerinden muaftırlar.

Kamerun Vizesi E Vize Mi?

Kamerun vizesi elektronik olarak onaylanan ve iletilen bir vize değildir. Kamerun Konsolosluğu’nun resmi web sitesi üzerinden doldurulan bilgi formları ve konsolosluk randevusunun ardından Kamerun vizesi pasaporta basılmaktadır.

Kamerun Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi vatandaşlarımız için geçerli olan Kamerun vizesi başvuru şartları yeşil pasaport (hususi) ve gri pasaport (hizmet) sahibi vatandaşlarımız için geçerli değildir. Bu nedenle yeşil pasaport sahibi vatandaşlarımızın Kamerun’a seyahatlerinden önce vize muafiyet şartlarını iyi bilmeleri gerekmektedir. Yeşil pasaport sahibi vatandaşlarımız Kamerun seyahatlerini resmi bir davet üzerine ve bir heyet eşliğinde birlikte yapıyorlarsa Kamerun vize işlemlerinden muaf olabilirler. Resmi ziyaretin koşullarının kanıtlanamadığı durumlarda yeşil pasaport sahibi vatandaşlarımızın Kamerun vize başvurusunda bulunmaları gerekecektir.

Kamerun Kapı Vizesi Var Mı?

Kamerun’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize başvuru prosedürleri Türkiye’deki Kamerun Elçiliği ve Kamerun Başkonsolosluğu üzerinden yürütülmekte olup şu an için Kamerun kapı vizesi uygulaması bulunmamaktadır. Kamerun vizesi pasaporta basılır ve ülkeye bu vize ile giriş yapabilirsiniz. Kamerun’a seyahatiniz için gerekli olan vize başka birtakım Afrika ülkelerinde olduğu gibi elektronik vize değildir. Kamerun vize sticker’ı pasaporta basılmaktadır.

 Kamerun Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Kamerun vizesi almak için gerekli evrakların iletilmesi gereken merci Kamerun İstanbul Başkonsolosluğu veya Kamerun Ankara Büyükelçiliği’dir. Türkiye’den yapılan Kamerun vize başvurularını bu iki makam değerlendirir. Kamerun vize başvuruları için faaliyet yürüten herhangi bir başvuru merkezi yoktur.

Kamerun Vizesi Nereden Alınır?

Kamerun’a ticari, turistik, aile ziyareti, kongre, konferans, fuar, mesleki eğitim ve araştırma gibi nedenlerle pek çok vatandaşımız seyahat etmektedir. Kamerun vize başvuruları Kamerun İstanbul Başkonsolosluğu ve Kamerun Ankara Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır.

 Kamerun Vizesi Almak Zor Mu?

Kamerun vize başvuru prosedürleri dikkatle takip edilmelidir. Vize başvuru adımlarının dikkatle takip edilmesi ve gerekli evrakların temin edilmesi durumunda Kamerun vizesi almak kolaylaşmaktadır. Kamerun Konsolosluğu tarafından talep edilen başvuru evraklarının eksiksiz ve doğru tamamlanması durumunda Kamerun vizesini kolay biçimde alma olanağına sahip olursunuz. Kamerun vize başvurunuzun gidiş amacınıza uygun vize türü tercih edilerek yapılması, başvuru evraklarınızın eksiksiz beyan edilmesi ve geçerli pasaport bilgilerinizin doğru biçimde sunulması durumunda Kamerun vizesi almakta zorlanmayacaksınız. Kamerun vize başvurusu konusunda vize danışmanlık hizmeti almanız yararınıza olacaktır.

Kamerun vize başvuru danışmanlık hizmeti almanız durumunda vize prosedürüyle ilgili bazı katılıkları kolay biçimde aşıp ihtiyacınız olan kolay Kamerun vizesine zahmetsiz biçimde kavuşabilirsiniz.

Kamerun Vizesi İçin Parmak İzi Gerekir Mi?

Kamerun vizesi almak isteyen başvuru sahiplerinden biometrik parmak izi verilerini beyan etmeleri talep edilmemektedir. Bu nedenle Kamerun vize başvurusuna şahsen katılmanız gerekmeden servis hizmeti alarak Kamerun vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 Kamerun Vizesi Şahsen Gelmeden Alınabilir Mi?

Kamerun vize işlemlerinizi konsolosluğa şahsen gitmeden yürütmeniz mümkündür. Kamerun’a yapacağınız turistik, ticari, aile ziyareti, eğitim veya çalışma vizesi başvuruları konsolosluk tarafından şahsen kabul edilebildiği gibi güvenilir ve turizm seyahat acentesinden danışmanlık hizmeti alarak başvurunuzu konsolosluğa şahsen gitmeden yapabilirsiniz. Alacağınız danışmanlık kapsamında turizm seyahat acentesinin Kamerun vize başvuru prosedürlerine hakim olup olmadığından emin olmanız yararınıza olacaktır. Kamerun Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahiplerini şahsen görmek isteyebilir.

Kamerun Vizesi Nasıl Alınır?

Kamerun vizesi almak için başvuru adımları dikkatle takip edilmelidir. Kamerun vize başvuruları sırasında seyahat amacınıza uygun evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Kamerun için vize almanın iki yolu vardır.

1-Kamerun Konsolosluğu’na şahsen başvuru yaparak evraklarınızı teslim ederek

2-Kamerun vize başvuru danışmanlık hizmeti alarak alanında deneyimli bir vize acentesiyle Kamerun vizesi almak

Kamerun Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kamerun’a turistik, ticari, aile ziyareti amaçlı gerçekleştireceğiniz seyahatler için vize başvuruları ülkemizde Kamerun İstanbul Başkonsolosluğu ve Kamerun Ankara Büyükelçiliği üzerinden yapılabilir.

Kamerun vize başvurusu yapmak için gerekli adımlar dikkatle takip edilmelidir. Kamerun Vize başvuruları iki yolla yapılır.

1-Kamerun Konsolosluğu’na şahsen başvuru yapıp evraklarınızı teslim ederek

2-Kamerun vize başvuru danışmanlık hizmeti alarak alanında deneyimli bir vize acentesiyle Kamerun vizesi almak

Kamerun vizesi başvuru sahiplerinin izlemesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

-Kamerun vizesi için gerekli evrakları gidiş amacınıza ve seçim olduğunuz vize türüne göre hazırlayın.

-Kamerun Konsolosluğu’nun resmi web sitesi üzerinden online çevrimiçi portalı kullanarak bilgileri girin veya Kamerun vize başvuru formunu indirip bilgisayar ortamında doldurun.

-Kamerun vize başvuru formunu yazdırıp imzalayın

-Kamerun Konsolosluğu’nda randevu günü ve saatinde hazır bulunup vize ücret ödemesini yapın.

-Kamerun vize başvurunuz sonuçlandığında Kamerun Konsolosluğu’na gidip pasaportunuzu teslim alın

 Kamerun Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kamerun vize işlemleri başvuru günü sonrasında ortalama 5-7 iş günü içerisinde sonuçlanır. Konsolosluk resmi tatil günleri ve randevu yoğunluğuna göre vize değerlendirme sürelerinden uzamalar yaşanabilir. Kamerun vize başvurularında vize işlem süresini hızlandıran Express veya VIP bulunmaktadır. Kamerun Konsolosluğu başvuru günü ve saatinde pasaport teslim tarihini size pasaport teslim makbuzu vererek bildirecektir. Bu nedenle Kamerun’a seyahatlerinizin aksamaması adına Kamerun vize başvurularınızı seyahat tarihinizden en geç 20 önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Acil Kamerun Vizesi Nasıl Alınır?

Kamerun Büyükelçiliği ve Kamerun Başkonsolosluğu, ülkeye acil seyahat planı bulunan başvuru sahipleri için vize işlem süresini hızlandıran ek hizmetler de sunar. Bu hizmetten yararlanan başvuru sahipleri Kamerun vizelerini başvuru sonrası 48 saatlik zaman diliminde teslim alabilirler. Kamerun’a seyahatlerinizde seyahat tarih aralıklarınız ve planlarınız konusunda müşteri temsilcilerimizi bilgilendirmeyi unutmayınız.

Kamerun Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

-Kamerun vize başvuru formu (Eksiksiz doldurup imzalanmalıdır)

-Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)

-Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan Kamerun seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)

-Sarı humma aşı kartı

-2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5cm×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

-Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)

-Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

-İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

-Kimlik fotokopisi

-Otel rezervasyonu (Turistik ve Ticari Başvurular için)

-Covid-19 aşı kartı sertifikası

-Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu

-Ticari ve aile, akraba, arkadaş ziyaretleri için davetiye alınması gereklidir.

Mesleki Duruma Göre Evraklar 

Şirket Sahipleri
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 6 aylık hareketliliği gösteren, en az 15.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü(e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 6 aylık, en az 15.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Devlet Memurları
 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı olarak hazırlanması gereken belgeyi e imzalı olarak da temin edebilirsiniz. İzin yazısında seyahat tarih aralıkları mutlaka belirtilmelidir)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, mühürlü, ıslak imzalı veya e-imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 6 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 15.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Emekliler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 6 aylık banka hesap özetiniz en az 15.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)
Çiftçiler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 6 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 15.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Öğrenciler
 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle e devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı)
Ev Hanımları
 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak yazılmış, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı belge)
 • Varsa banka hesap özeti (Son 6 aylık en az 15.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)
Kamerun Ticari Vizesi

Kamerun’a ticari amaçla gerçekleştirilmesi planlanan seyahatler için Kamerun ticari vizesine başvuru yapılmalıdır. Kamerun ticari vize başvurularında Kamerun’daki ticari partnerinizden davet yazısı almalısınız.

Davetiye, Kamerun’daki şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanmış, başvuru sahibinin seyahat amacı ve seyahat tarihleri, masraflarını nasıl karşılanacağı belirtilmelidir. Davetiyeyi gönderen şirket yetkilisinin pasaport veya kimlik fotokopisi de eklenmelidir. Kamerun ticari vize başvurularında başvuru sahibinin çalıştığı veya ortağı-sahibi olduğu şirketin son 3 aylık en az 20.000 TL bakiyeli banka hesap özetinin sunulması gerekir.

Kamerun Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kamerun vize başvuru formu İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki dilde hazırlanmıştır. Kamerun Konsolosluğu vize başvuru formlarının eksiksiz ve doğru olarak doldurulmasını ister. Türkçe olarak doldurulan başvuru formları konsolosluk tarafından kabul edilmez. Kamerun vize başvuru formunu konsolosluk resmi web sitesi üzerinden bilgisayarınızın masaüstüne indirip doldurabilir veya çevrimiçi ortamda online tamamlayabilirsiniz.

Kamerun vize başvuru formunun başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı olarak tamamlanması önemlidir. İmzasız başvuru formları Kamerun Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Son 6 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğrafınızı başvuru formunun sağ üst köşesindeki fotoğraf alanına yapıştırmayı unutmayınız.

Kamerun Vize Süresi Ne Kadar?

Kamerun’a turistik, aile ziyareti veya ticari amaçla yapılan seyahatler için gerçekleştirilen vize başvurularında vize süreleri değişiklik göstermektedir.

Kamerun turistik vize başvurularında Vize basımları 30 günlük tek giriş (single) olurken ticari, aile ziyareti ve konferans vize başvurularında 3 aylık ve 6 aylık vize basımları mümkün olabilmektedir. Kamerun vizeniz seyahat tarihinizden itibaren başlatılmaz. Konsolosluk vizenizi onay verdiği gün itibariyle başlatır. Bu nedenle Kamerun seyahatinize yakın tarihlerde vize başvurusu yapmanız tavsiye edilir.

Kamerun Vize Ücreti Ne Kadar?

Kamerun vize başvurularında ödenmesi gereken ücretler vize türüne, talep edilen giriş sayısına ve vize kategorisine göre farklılık gösterir.

Kamerun vize işlem ücretleri temelde iki kalemden oluşur.

1-Kamerun Konsolosluğu vize harçları

2- Kamerun vizenizi bir vize danışmanlık şirketi aracılığıyla alıyorsanız acente servis bedeli

Aşağıdaki liste Kamerun vizesi konsolosluk harç ücretlerinden oluşturulmuştur. Kamerun vizesi konsolosluk harç ücretlerine ek olarak acente servis bedelleri bu tutarlara dahil edilmemiştir.

1 Aylık Kamerun Transit Vize Ücreti:                                                           115 Euro

1 Aylık Kamerun Turistik Vize Ücreti:                                                           115 Euro

3 Aylık Kamerun Ticari Vize Ücreti:                                                              115 Euro

3 Aylık Kamerun Aile Ziyareti Vize Ücreti:                                                   115  Euro

3 Aylık Kamerun Kültürel Vize Ücreti:                                                          115  Euro

6 Aylık Kamerun Turistik Vize Ücreti:                                                           230 Euro

6 Aylık Kamerun Ticari Vize Ücreti:                                                              230 Euro

6 Aylık Kamerun Aile Ziyareti Vize Ücreti:                                                   230  Euro

6 Aylık Kamerun Kültürel Vize Ücreti:                                                          230  Euro

-Yukarıdaki hizmetlerin acente tarafından tamamlanması durumunda ek hizmet bedelleri ödenmesi gerekmektedir.

Kamerun vize başvuru danışmanlık hizmeti veren acentelerin hizmet ve servis bedelleri 50-70 Euro aralığında değişmektedir.

Kamerun Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.