İzlanda Vizesi

İzlanda Vizesi İşlemleri

Schengen Devletler Topluluğu üyesi İzlanda’ya seyahat etmek isteyen bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız İzlanda vizesi uygulamasına tabidirler. Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (kırmızı) pasaport sahibi vatandaşlarımız ise 6 ayda 90 güne kadarki kalışlar için İzlanda vize işlemlerinden muaftırlar.

İzlanda Schengen vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru prosedürleri diğer Schengen ülkelerine göre kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Türkiye’den yapılan İzlanda vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmamakla birlikte İzlanda vize başvuruları Norveç İstanbul Başkonsolosluğu ve Norveç Ankara Büyükelçiliği bünyesinde değerlendirilip karara bağlanmaktadır.

Türkiye’den yapılan İzlanda vize başvuruları bu ülkelerin politik temsilciliklerinin bulunmaması nedeniyle Norveç Konsolosluğu’nun vize bölümü tarafından değerlendirilmektedir. Norveç Kraliyet Büyükelçiliği vize konularında İzlanda’yı temsil eder. İzlanda’ya seyahat etmek için vize başvurusu yapıyorsanız, Norveç’e vize başvurusu yapıyormuş gibi aynı süreci izlemelisiniz.

İzlanda vize başvurumu nereye yapabilirim?

İzlanda vize başvurunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 6 ay önce yapabilirsiniz. İzlanda’ya turistik, ticari, fuar katılımı, aile, akraba, arkadaş ziyareti, kültürel ve kısa süreli eğitim amaçlı seyahatleriniz için vize başvuruları İzlanda Konsolosluğu’na direk yapılamamaktadır. İzlanda Konsolosluğu ancak özel durumlarda bu tarz başvuruları kabul etmektedir.

İzlanda vize başvuruları ülkemizde İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’dan yapılabilir. İzlanda vize başvurunuzu bu illerdeki İzlanda vize başvuru merkezleri veya akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla yapabilirsiniz.

 İzlanda online vize başvuru formu

İzlanda Schengen vize başvurularında doldurulması gereken başvuru formu online olarak tamamlanmalıdır. Konsolosluk sistemiyle entegre bir içeriğe sahip olan İzlanda vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru biçimde doldurmanız oldukça önemlidir. İzlanda online vize başvuru formunu doldurup onaylamanız durumunda üzerinde herhangi bir değişiklik yapma şansınız yoktur. İzlanda vize başvurunuz sırasında online ortamda doldurulmuş vize başvuru formunuzun çıktısını dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

İzlanda vize randevusu nasıl alınır?

İzlanda vize başvurularındaki randevu prosedürü tamamen online olarak yürütülür. Online İzlanda vize başvuru formunu eksiksiz ve tam olarak doldurarak İzlanda vize randevusuna ilerleyebilirsiniz. Yılın belli dönemlerindeki yoğunluk ve kota uygulamaları nedeniyle İzlanda vize randevunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 1 ay önce oluşturmanız tavsiye edilir.

İzlanda vize başvurunuz sırasında randevu çıktısını alarak yanınızda götürmeniz gerekecektir.

İzlanda VIP vize başvurusu, acil İzlanda vizesi

İzlanda Konsolosluğu’nun çalışma ve randevu yoğunluğu nedeniyle vize başvurunuz sırasında ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. İzlanda’ya acil seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin İzlanda premium vize randevusu alarak başvuruda bulunmalarını tavsiye ederiz. Bu hizmetten yararlanarak vize randevunuz erken bir tarihe alınabilir ve vize işlem süreniz kısalabilir. İzlanda vize başvurularında randevuyu öne alan bir hizmetten yararlanmanız konsolosluk vize değerlendirme süresini kısaltmaz ancak randevuyu öne almak vize işlem sürenizi azaltarak seyahatinizin yetişmesini sağlayabilir.

İzlanda vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

İzlanda’ya seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde İzlanda vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

İzlanda vizesi kaç günde çıkar?

İzlanda vize işlemleri konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna göre değişmekle birlikte başvuru yapılan il ve başvuru merkezine göre vize çıkış süreleri farklılık gösterir.

İzlanda Schengen vize işlemleri resmi tatil günleri ve konsolosluğun ek evrak ve mülakat taleplerinden doğacak gecikmeler yaşanmadığı taktirde ortalama olarak 10-15 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır. İzlanda vize başvurularındaki randevu yoğunluğu dikkate alınarak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanız tavsiye edilir.

İzlanda turistik vizesi

İzlanda turistik vize başvurularında gidiş amacınıza uygun evraklar ve seyahat planı sunmanız faydanıza olacaktır. İzlanda vize randevusu oluşturmadan önce otel rezervasyonlarınızı yapmanız gerekmektedir. İzlanda turistik vize başvurularında otel rezervasyonunuzun başvuru yaptığınız tarihten itibaren geçerli olmasına özen gösteriniz.

 İzlanda ticari vizesi

İzlanda ticari vize başvurusunda bulunmak için öncelikle İzlanda’daki iş ortağınız veya ticari partnerinizden konsolosluğun belirttiği formatta davet yazısı veya ticari davetiye alınması gerekmektedir. Bu davet yazısının İzlanda’daki şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanması önem taşımaktadır.

İzlanda ticari Schengen vize başvuru prosedürlerine göre davet yazısının ıslak imzalı olarak tarafınıza ulaştırılması şart değildir. Davet yazınızı mail veya faks yoluyla temin etmeniz başvuru için yeterli olacaktır. İzlanda ticari vize başvurularında davet yazınızın içeriğinde başvuru sahibinin pasaport bilgileri, ülkeye hangi tarihlerde ve ne amaçla geleceği belirtilmelidir. Davetiyede belirtilen tarihler ile rezervasyon tarihleri uyumlu olmalıdır.

İzlanda vizesi başvurumu şahsen gelmeden yapabilir miyim?

İzlanda Schengen vize başvurularında parmak izi (biometrik veri ibrazı) beyanında bulunmanız zorunludur. Daha önce herhangi bir Schengen ülkesinden vize almış olmanız sizi parmak izi beyanında bulunmaktan muaf kılmaz. İzlanda Konsolosluğu, başvuru sahiplerini vize randevu günü ve saatinde mutlaka bizzat görmek istemektedir. Pasaportunuzda daha önce İzlanda vizeniz olsa bile başvuru günü ve saatinde şahsen hazır bulunmanız şarttır.

İzlanda vize mülakatı hakkında

İzlanda Schengen vize başvurunuzun ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Ek evrak talepleri daha çok mail yoluyla veya telefonla aranarak başvuru sahiplerine ulaştırılır. Mülakat talebi gelmesi durumunda İzlanda konsolosluk randevusu alınarak mülakata şahsen gitmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri sizlere çalışma durumunuz, seyahat planınız ve daha önce varsa eğer Schengen vize reddinizle ilgili kapsamlı sorular yöneltebilir. İzlanda vize mülakatına gitmeden önce başvuru dosyanıza hâkim olmanızı önemle tavsiye ederiz.

İzlanda vize ücretleri hakkında

İzlanda vize başvurularında konsolosluk harçları online ortamdan ödenmektedir ve elden ödeme yapılması kabul edilmemektedir. İzlanda vize ücreti, VIP vize işlem süreci ve diğer detaylar konusunda geniş bilgiye çağrı merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz. Temsilcilerimiz sizlere e-posta yoluyla bilgilendirme yaparak İzlanda vize başvurunuz için gerekli evrakların listesini ve ücret bilgisini ileteceklerdir.

İzlanda vizesi başvurularında dikkat edilmesi gerekenler:
  • İzlanda turistik vize başvurunuz sırasında dosyanızdaki otel rezervasyonunuzun fake olmamasına özen gösterin. Özellikle turistik başvurularda otel rezervasyonları kontrol edilebilir ve bu nedenle vize reddi alabilirsiniz. Turistik vize başvurularında kalış sürenizin bir haftayı aşmaması vize değerlendirme aşamasında yararınıza olacaktır.
  • Çalışmayan ve düzenli gelirini beyan edemeyenlerin İzlanda vize başvuruları sırasında mutlaka ama mutlaka birinci dereceden yakınlarını (anne, baba veya eş) sponsor göstermeleri faydalı olur.
  • İzlanda vize başvurunuzu ülkeye gidiş amacınıza uygun yapmaya gayret edin. Ticari amaçlı gidiş planı varsa İzlanda şirketinden mutlaka davet yazısı alın.
  • İzlanda vize başvurunuz sırasında sunacağız şirket izin yazılarınız veya şahsi dilekçelerinizin İngilizce olmasına özen gösteriniz.
  • İzlanda Konsolosluğu tüm vize başvurularında e-devlet şifresiyle almanız gereken yurtdışı giriş çıkışlarınızı gösteren hudut giriş-çıkış belgenizi istemektedir. E-devlet sisteminden temin etmeniz gereken bu belgeyi barkodlu olarak alıp dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

İzlanda Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.