İsrail Vizesi

İsrail Vizesi

İsrail Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
İsrail Vizesi Kaç Günde Çıkar?
İsrail Vize Randevusu Nasıl Alınır?
İsrail Vizesi Nasıl Alınır?
İsrail Vize Ücreti Ne Kadar?

 

Değerli ziyaretçilerimiz;

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkiler zaman zaman inişli çıkışlı bir seyir izlese de geçmişten bugüne ekonomik, siyasi ve askeri anlaşmalar iki ülke arasında her zaman devam etmiştir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız İsrail’e gerek inanç turizmi gerek ticari gerekse de çalışma amacıyla sıkça seyahat etmektedir. Bu yazımızda İsrail vizesi işlemlerinin güncel tablosunu ele alıp İsrail vizesine dair detaylar konusunda siz değerli ziyaretçilerimize kapsamlı bir bilgilendirme yapacağız. İyi okumalar dileriz.

İsrail Vize İstiyor Mu?

Bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız İsrail’e seyahatlerinde vize uygulamasına tabidirler. Yeşil (hususi), gri (hizmet), diplomatik (siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımız 90 güne kadarki kalışlar için İsrail’e vize almadan seyahat edebilirler.

İsrail Kapı Vizesi Var mı?

İsrail’e seyahatlerde kapıda vize uygulaması olduğu yönündeki bilgiler doğru değildir. İsrail’e seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahipleri sınır kapılarında vize alamazlar. İsrail vize işlemlerinin Türkiye’de İsrail İstanbul Başkonsolosluğu veya İsrail Ankara Büyükelçiliği’nden yürütülmesi gerekmektedir.

Filistin topraklarına seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın İsrail vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Aynı şekilde Kudüs’e gitmek isteyen vatandaşlarımızın da İsrail vizesi almaları zorunludur.

İsrail Vizesi Almak Zor Mu?

İsrail vizesi almak için istenen evraklar Schengen vize başvurularında istenen evraklarla paralellik göstermektedir.

Bu evrakların temin edilmesi durumunda İsrail vizesi almak kolaylaşmaktadır. İsrail Konsolosluğu tarafından talep edilen başvuru evraklarının eksiksiz ve doğru tamamlanması durumunda İsrail vizesini kolay biçimde alma olanağına sahip olunabilir. İsrail vize başvurunuzun gidiş amacınıza uygun vize türü tercih edilerek yapılması, başvuru evraklarınızın eksiksiz beyan edilmesi ve geçerli pasaport bilgilerinizin doğru biçimde sunulması durumunda İsrail vizesi almakta zorlanmayacaksınız. Ancak İsrail sınır kapısında sorun yaşamamak adına İsrail vize başvurusu konusunda vize danışmanlık hizmeti almanız yararınıza olacaktır.

İsrail vize başvuru danışmanlık hizmeti almanız durumunda vize prosedürüyle ilgili bazı katılıkları kolay biçimde aşıp ihtiyacınız olan kolay İsrail vizesine zahmetsiz biçimde kavuşabilirsiniz.

İsrail Konsolosluğu

İsrail vize başvurularını değerlendiren İsrail İstanbul Başkonsolosluğu ve İsrail Ankara Büyükelçiliği güvenlik uygulamalarına ve kontrollerine büyük önem vermektedir.

Başvuru sahipleri konsolosluğa giriş yaparken havaalanı güvenlik kontrolü uygulamasından geçirilirler. Bu nedenle İsrail vize işlemlerini şahsen ve bireysel olarak yürütmek isteyen başvuru sahiplerinin başvuruya gelirken yanlarında büyük çanta ve elektronik eşya getirmemelerini tavsiye ederiz.

İsrail Konsolosluğu vize bölümü başvuru saatleri hafta içi her gün 10:00-13:00 arasındadır. İsrail vize başvuruları ve pasaportların geri dağıtımı Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe günleri bu saatler arasında Cuma günleri ise 09.30-12.30 arasıdır.

 İsrail vize süreleri ve türleri hakkında

İsrail Konsolosluğu’na ziyaret, turizm, iş toplantısı veya bir İbranice ulpan’da eğitim için yapacağınız vize başvurularında vizenin kategoriniz (B/2 Ziyaretçi Vizesi) olacaktır. Bir B/2 vizesi İsrail’de kısa süreli olarak kalmak isteyen herhangi kişiye verilir. İsrail’e bir B/2 vizesi ile giren bir kişinin İsrail Devleti’nde çalışmasına izin verilmemektedir.

İsrail’e gidiş amacınız çalışmak ise B/1 Çalışma vizesi başvurusunda bulunmanız gerekir. Bu vize uzmanlar ve sanatçılar ve benzer iş kollarına verilmektedir ve sadece İçişleri Bakanlığı’nın onayı ile verilir.

İsrail’de ilk ve ortaokullarda, akademik kurumlarda, yeshivot ve Yahudi Makamlarının gençlik kurumlarında eğitim görmek isteyen kişilere verilecek vize ise A2 Öğrenci vizesidir. Bu vize bir yıl süresince ve çoklu girişler ve çıkışlar için geçerlidir.

İsrail vize işlemlerinde tarafınıza verilecek vizenin süresi konsolosluk inisiyatifindedir. İsrail Konsolosluğu özellikle ticari vize başvurularında iki ülke arasındaki ticari bağları teşvik etmek amacıyla uzun süreli ve multiple (çok girişli) vize basımları yapabilmektedir. Ancak ticari vize başvurularında verilen standart vizeler 3 ay tek girişli veya 3 ay çok giriş hakkı tanıyan vizelerdir. Aynı şekilde özel ziyaret ve çalışma vizesi başvurularında da 3 aylık çok girişli vize alabilirsiniz.

İsrail turistik vizesinin süresi vize onayının yapıldığı gün başlayan ve 3 ayda 30 gün kalış hakkı tanıyan tek girişli bir vizedir. İsrail vize başvurularında gidiş amacınıza uygun bir başvuru prosedürü izlemeniz yararınıza olacaktır.

 İsrail vize randevusu nasıl alınır?

İsrail vize işlemlerinde randevu prosedürü zorunludur. İsrail Konsolosluğu randevusuz herhangi bir başvuruyu kabul etmemektedir. İsrail vize randevusu İsrail Konsolosluğu’nun resmi sayfası üzerinden online ortamda alınmaktadır. İsrail vize randevunuzu oluşturmak için başvuru sahibinin pasaportunun fotoğraflı kısmındaki bilgilerin yanı sıra planlanan seyahat tarih aralıklarının bilinmesine ihtiyaç vardır. Bu bilgiler kullanılarak İsrail vize randevunuz online randevu sistemi üzerinden takvimlenebilir. İsrail vize randevu alımı sırasında pasaport bilgilerinizi ve seyahat tarih aralıklarınızı dikkatli biçimde beyan etmeniz yararınıza olacaktır.

İsrail Konsolosluğu’nun aldığı karar doğrultusunda düzenlenen İsrail vize randevu sisteminden alınarak başvurunuz yapılır. İsrail vize başvurunuzun takvimlendiği gün ve saatte eksiksiz doldurulmuş başvuru formu ve evraklarla birlikte konsolosluk randevusu için hazır bulunmanız gerekir. İsrail vize randevunuz olmadan başvurunuzun yapılması mümkün değildir. Randevusuz olarak İsrail Konsolosluğu’na gitmeniz durumunda konsolosluk vize bölümü tarafından evraklarınız ve pasaportunuz teslim alınmayacaktır. İsrail Konsolosluğu posta veya kargo aracılığıyla vize başvurusu kabul etmemektedir.

İsrail vizesi için parmak izi gerekir mi?

İsrail vizesi almak isteyen başvuru sahiplerinden biometrik parmak izi verilerini beyan etmeleri talep edilmemektedir. Bu nedenle İsrail vize başvurusuna şahsen katılmanız gerekmeden servis hizmeti alarak İsrail vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İsrail Vizesi Şahsen Gelmeden Alınabilir Mi?

İsrail vize işlemlerinizi konsolosluğa şahsen gitmeden yürütmeniz mümkündür. İsrail’e yapacağınız turistik, ticari, aile ziyareti, eğitim veya çalışma vizesi başvuruları konsolosluk tarafından şahsen kabul edilebildiği gibi güvenilir ve turizm seyahat acentesinden danışmanlık hizmeti alarak başvurunuzu konsolosluğa şahsen gitmeden yapabilirsiniz. Alacağınız danışmanlık kapsamında yetkili turizm seyahat acentesinin İsrail vize başvuru prosedürlerine hakim olup olmadığından emin olmanız yararınıza olacaktır. İsrail Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahiplerini şahsen görmek isteyebilir. Türkiye’de ikamet veya çalışma izni bulunan yabancı pasaport sahiplerinin vize başvurularında şahsen konsolosluk randevusuna gelmeleri gerekir.

 İsrail Vizesi Nasıl Alınır?

İsrail vizesi almak için başvuru adımları dikkatle takip edilmelidir. İsrail için vize almanın iki yolu vardır.

1-İsrail Konsolosluğu’na şahsen başvuru yaparak evraklarınızı teslim ederek

2-İsrail vize başvuru danışmanlık hizmeti alarak alanında deneyimli bir vize acentesiyle İsrail vizesi almak

İsrail vizesi almak isteyen başvuru sahiplerinin izlemesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

-İsrail vizesi için gerekli evrakları gidiş amacınıza ve seçim olduğunuz vize türüne göre hazırlayın.

-İsrail vize başvuru formunu doldurup yazdırın

-İsrail Konsolosluğu’nun randevu sisteminden İsrail vize randevunuzu takvimleyin

-İsrail Konsolosluğu’na evraklarınızı teslim etmek için hazır bulunun

–Pasaportunuzun durumunu takip edin ve başvuru fişinizle pasaportunuzu teslim alın.

İsrail vizesi almak için vize danışmanlık hizmeti talep etmeniz yararınıza olacaktır. İsrail vize başvuru danışmanlık hizmeti almanız durumunda vize prosedürüyle ilgili bazı katılıkları kolay biçimde aşıp ihtiyacınız olan kolay İsrail vizesine zahmetsiz biçimde kavuşabilirsiniz.

İsrail vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

İsrail vize başvurularında sunulması gereken evraklar Schengen vize başvuru evraklarıyla paralellik gösterir. İsrail vize işlemlerinde başvuru sahipleri mevcut çalışma ve düzenli gelir durumlarını beyan eden evrakları konsolosluğun dikkatine sunmak durumundadırlar.

Bu evraklar şirket çalışanları, şirket sahipleri-ortakları, memurlar, emekliler, çiftçiler, ev hanımları ve öğrenciler için farklılık göstermektedir.

İsrail Konsolosluğu düzenli gelirin beyan edilmediği vize başvurularını kabul etmemektedir. Herhangi bir yere bağlı çalışmıyorsanız birinci dereceden bir yakınınıza ait sponsor evraklarını konsolosluğun dikkatine sunmak durumundasınız. Pandemi koşulları nedeniyle İsrail vize başvurularında COVID-19 teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası, COVID-19 aşı sertifikası veya Covid-19 geçirdiğine dair belgeler başvuru sahiplerinden istenmektedir.

İsrail vize başvurularında temin edilmesi gereken evrakların listesine İsrail sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İsrail vizesi kaç günde çıkar?

İsrail vize işlemleri başvuru günü sonrasında ortalama 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanır. Konsolosluk resmi tatil günleri ve randevu yoğunluğuna göre vize değerlendirme sürelerinden uzamalar yaşanabilir. İsrail vize başvurularında vize işlem süresini hızlandıran herhangi bir ek hizmet (Express veya VIP) bulunmamaktadır. İsrail Konsolosluğu başvuru günü ve saatinde pasaport teslim tarihini size pasaport teslim makbuzu vererek bildirecektir. Bu nedenle İsrail’e seyahatlerinizin aksamaması adına İsrail vize başvurularınızı seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

İsrail Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.