Hindistan Vizesi

Hindistan Vizesi İşlemleri

Hindistan vizesi almak zor mu?
Hindistan vizesi nasıl alınır?
Hindistan vizesi kaç günde çıkar?
Hindistan vize randevusu nasıl alınır?
Yogacılar için Hindistan vizesi nasıl alınır?
Değerli ziyaretçilerimiz;

Bu yazımızda, yurtdışına seyahat eden aktif pasaport kullanıcısı vatandaşlarımızın çoğu zaman küçümsediği hatta ‘bu ülke bizden vize mi istiyor’ sorusunu sorduğu Hindistan vizesi işlemlerini detaylarıyla ele alacağız.

Büyüyen ekonomisi, askeri gücü, uzay ve bilişim teknolojisindeki üstünlüğü, 1,5 milyara yaklaşan nüfusu, kültürel mirası ve köklü tarihi nedeniyle dünya ülkeleri içerisinde önemli bir yere sahip olan Hindistan, Türkiye ile kurduğu bağları sürekli geliştirmektedir.

Hindistan’a kimler vize almak zorunda?

‘Pasaportum var vize almadan Hindistan Cumhuriyeti’ne seyahat ederim’ diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Hindistan’a seyahat planı bulunan hususi (yeşil), hizmet (gri) ve umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize işlemlerini Türkiye’deki Hindistan Konsolosluğu veya Hindistan Ankara Büyükelçiliği üzerinden tamamlamak zorundadırlar. Diplomatik (siyah) pasaport hamili olan vatandaşlarımız 6 ayda 90 güne kadarki kalışlar için vizeden muaftır.

Hindistan kapı vizesi var mı?

Hindistan’a turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti, kültürel, konferans, eğitim, medikal, yoga eğitimi amaçlı gerçekleştirilmesi planlanan seyahatleriniz için vize başvuru prosedürlerinin Türkiye’deki Hindistan temsilciliklerinden tamamlanması gerekir. 2020 yılı itibariyle Hindistan vize işlemleri konsolosluğun online vize başvuru sistemi üzerinden gerçekleştirilmekte fakat Hindistan vizesi pasaporta basılmaktadır. Hindistan’a seyahatlerde sınır kapılarında herhangi bir vize onayı verilmemektedir. Dolayısıyla Hindistan kapı vizesi uygulaması mevcut değildir.

Hindistan vizesi almak zor mu?

Bordo, yeşil ve gri pasaport sahibi vatandaşlarımızın Hindistan vize başvuruları ve sunulan evraklar karmaşık değildir. Ancak Hindistan vize başvuru prosedürleri dikkatle takip edilmediği takdirde seyahat planınız aksayabilir veya Hindistan Konsolosluk vize randevunuz iptal edilebilir. Hindistan Konsolosluğu, başvuru sahiplerinden fazla evrak talep eden bir konsolosluk değildir.

Hindistan vizesi nasıl alınır?

Hindistan vize başvurunuz için öncelikle ülkeye gidiş amacınıza uygun vize kategorinizi belirlemeniz gerekir. Bu kategoriye göre Hindistan vize başvuru evraklarınız belirlenecektir. Hindistan vize başvurusu için atılması gereken ikinci adım Hindistan Konsolosluğu’nun online vize başvuru sisteminden kişisel bilgiler ve mevcut çalışma durumunuzu gösteren online bilgi formunun eksiksiz ve doğru biçimde doldurulmasıdır. Hindistan Konsolosluğu online bilgi formunun doldurulup onaylanmasının ardından uygun ilk gün ve tarihe vize randevunuz oluşturulacaktır. Hindistan vize başvuru evraklarınızla birlikte vize randevusunda hazır bulunmanız ve biometrik veri birazında bulmanız gerekir.

Hindistan vize başvurusu nasıl yapılır?

Ülkemizden yapılan Hindistan vize başvurularını Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Hindistan Ankara Büyükelçiliği değerlendirmeye alıp karara bağlamaktadır. Hindistan’a seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız online vize başvurusunun tamamlanması ve Hindistan vize randevusunun takvimlenmesinin ardından başvuru evraklarıyla birlikte randevu günü ve saatinde konsoloslukta hazır bulunmalıdırlar. Hindistan vize başvurunuz sırasında konsolosluk sizi mutlaka şahsen görmek isteyecektir. Pasaportunuza daha önce Hindistan vize veya vizeleriniz bulunsa bile başvuruya şahsen gitmeniz şarttır.

Hindistan vize başvurumu nereye yapabilirim?

Hindistan vize başvurularındaki yetki alanı ayrımı nedeniyle ikamet ettiğiniz ile göre Ankara veya İstanbul’dan başvuru yapmanız gerekir.

Bursa, Çanakkale, Aydın, Balıkesir, Denizli, Edirne, Kocaeli, Manisa, Muğla, İstanbul, Kırklareli, Sakarya, Yalova, Tekirdağ’da ikamet eden başvuru sahipleri yetki alanı ayrımı nedeniyle Hindistan vize başvurularını Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’na yapmak durumundadırlar.

Türkiye’nin diğer illerinde ikamet eden kişilerin Hindistan vize başvurularını ise Hindistan Ankara Büyükelçiliği kabul edip değerlendirmektedir.

Hindistan vize randevusu nasıl alınır?

Hindistan vize başvurularınız için konsolosluk randevusu almanız zorunludur. Hindistan Konsolosluğu randevusuz olarak herhangi bir vize başvurusunu kabul etmemektedir. Hindistan vize randevusu, online Hindistan vize başvuru formunun doldurulmasının ardından oluşturulabilir. Hindistan vize başvurularındaki yoğunluk nedeniyle randevunuz ileriki bir tarihe verilebilir. Bu nedenle planlanan Hindistan seyahatinizden en geç 1 ay önce başvurunuzu yapmanız tavsiye edilir.

Hindistan vize başvuru formu

Hindistan vize başvurularında özen gösterilmesi gereken en önemli detaylardan biri Hindistan vize başvuru formunun konsolosluğun hassasiyetleri ve kriterlerine uygun biçimde doldurulmasıdır. Hindistan Konsolosluk sisteminden İngilizce büyük karakterler kullanarak eksiksiz ve doğru biçimde doldurulması gereken başvuru formu başvuru sahiplerinin kişisel bilgilerini ve çalışma durumunu içermektedir. Aşamalı Hindistan online başvuru formunun son aşamasında 5cmX2cm ölçülerindeki fotoğrafınızın yüksek çözünürlüklü halinin ilgili kısma eklenmesinin ardından Hindistan online başvuru formunun çıktısını alıp dosyanıza ekleyebilirsiniz. Barkod numarası bulunan Hindistan başvuru formunun yanısıra konsolosluk randevu bilgi formunun çıktısının da alınması gerekmektedir.

Hindistan e vize başvurusu

Hindistan e vize başvurusu ve Hindistan elektronik vize uygulaması Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerli değildir. Hindistan e vize başvurunuzu Türkiye’deki yabancı pasaport sahibi ülke vatandaşlarının Hindistan vize muafiyeti olup olmadığı kontrol edildikten sonra yapılması gereklidir. 156 dünya ülkesi için geçerli olan elektronik vize programında vizeler barkodlu olarak mail yoluyla adresinize gönderilir ve bu vizenin çıktısını alarak pasaportunuzla beraber ülkeye giriş yapma hakkını tanır.

Hindistan vizesi kaç günde çıkar?

Hindistan vize başvurularının sonuçlanma süreleri başvuru yapılan bölgeye göre farklılık gösterir. Hindistan Ankara Büyükelçiliği’ne yapılan vize başvuruları başvuru gününün sonunda teslim sonuçlandırılırken Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılan vize başvuruları ortalama olarak 1 ila 2 işgünü içerisinde tamamlanmaktadır. Hindistan Konsolosluğu, resmi tatil günleri ve çalışma yoğunluğuna bağlı olarak vize işlemlerini geç sonuçlandırabilmektedir. Hindistan vize başvurunuz sırasında konsolosluğun vermiş olduğu başvuru fişinizi kaybetmemeniz gerekmektedir. Başvuru fişleri pasaport teslimleri sırasında konsolosluk görevlileri tarafından kontrol edilerek pasaportların teslim edilmesi sağlanır. Yabancı pasaport sahiplerinin ise Hindistan elektronik vize başvuruları 3-4 işgünü içerisinde karara bağlanmaktadır.

Hindistan turistik vizesi

Hindistan turistik vize başvurunuz için hazırlamanız gereken evraklar gidiş amacınıza paralel olmalıdır.

 • Pasaport (Planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)
 • Hindistan online vize bilgi formu (Mail adresi, telefon numarası, ikamet adresi ve diğer şahsi bilgiler)
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Biometrik fotoğraf (Beyaz fon üzerine 5×5 cm ölçülerinde)
 • Otel ve uçak bileti rezervasyonu
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 20.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
 • Başvuru sahibi adına kayıtlı elektrik, su, doğalgaz faturalarından birinin fotokopisi
Hindistan ticari vizesi

Hindistan ticari vize başvurunuz için hazırlamanız gereken evraklar gidiş amacınıza paralel olmalıdır.

 • Pasaport (Planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)
 • Ticari davetiye: Hindistan şirketinin antetli kağıdına yazılacak davet yazısı konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış ve ticari gidiş amacı beyan edilmelidir.
 • Hindistan’dan davet eden firmaya ait “Certificate of Incorporation”, “Certificate of importer/exporter code”, “Chamber of Commerce Registration” veya “Promotion Council Registration” belgelerinin sunulması zorunludur.
 • Hindistan online vize bilgi formu (Mail adresi, telefon numarası, ikamet adresi ve diğer şahsi bilgiler)
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış olan dilekçede ticari gidiş amacı beyan edilmelidir. Şirketin antetli kağıdına Islak imza ve kaşeli olarak hazırlanması gereken belgede seyahat tarih aralıkları mutlaka belirtilmelidir.)
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Biometrik fotoğraf (Beyaz fon üzerine 5×5 cm ölçülerinde)
 • Otel ve uçak bileti rezervasyonu
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şirket Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 20.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Başvuru sahibi adına kayıtlı elektrik, su, doğalgaz faturalarından birinin fotokopisi
Yogacılar için Hindistan vizesi

Yoganın anavatanı Hindistan’a yoganın temelleri ve felsefesini öğrenmek için yoga kampı veya kısa süreli yoga eğitimlerine katılım amacıyla ülkemizden çok sayıda vatandaşımız vize almaktadır.

Yoga eğitimi için Hindistan’a seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız uygun bir vize başvuru prosedürü izlemelidirler.

Yogacılar için Hindistan vize başvuruları genelde turistik vize kategorisinde yapılmaktadır. Bunun nedeni Hindistan’ın çeşitli eyaletlerindeki yoga kampları, eğitimleri ve kurslarının ‘kontrolsüz bir endüstrileşme’ye çevrilmiş olmasıdır. Hindistan Konsolosluğu çoğu durumda yoga eğitimi için yapılan vize başvurularını reddedebilmektedir.

Hindistan Konsolosluğu’nun turistik vize başvurularında çok fazla evrak talep etmemesi nedeniyle başvurunuzu Hindistan turistik kategoride yapmanız mümkündür. Yoga eğitimi için Hindistan’a seyahat planınız kapsamında turistik vizeyle ülkede 3 ay kalış hakkına sahip olursunuz. Daha uzun süreli Hindistan yoga eğitimleri için konsoloslukla görüşmeniz gerekmektedir.

Yogacılar için Hindistan vize başvuru evrakları

Hindistan yoga eğitimi vize başvurunuz için hazırlamanız gereken evraklar şöyledir:

 • Pasaport (Planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)
 • Hindistan online vize bilgi formu (Mail adresi, telefon numarası, ikamet adresi ve diğer şahsi bilgiler)
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Biometrik fotoğraf (Beyaz fon üzerine 5×5 cm ölçülerinde)
 • Otel ve uçak bileti rezervasyonu
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)
 • İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 3 aylık hareketliliği gösteren, en az 20.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
 • Başvuru sahibi adına kayıtlı elektrik, su, doğalgaz faturalarından birinin fotokopisi

Hindistan vize ücretleri

Hindistan vize ücretleri başvurunun kategorisine göre değişmekle birlikte Hindistan Ankara Büyükelçiliği ve Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’nca belirlenmektedir. Hindistan konsolosluk vize ücreti başvuru gününde Amerikan Doları cinsinden ve nakit olarak ödenmektedir.

Hindistan’a turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti, kültürel, sportif, konferans katılımı, eğitim, medikal ve yoga eğitimi amaçlı gerçekleştirilmesi planlanan seyahatleriniz için yapılacak vize başvurularında güncel Hindistan vize ücretlerinin bilgisine müşteri temsilcilerimizi arayarak ulaşabilirsiniz.

Hindistan Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.