Etiyopya Vizesi

Etiyopya’ya Vize Almak Zor Mu?

Etiyopya Kapı Vizesi Var Mı?

Etiyopya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Etiyopya Vizesi Nasıl Alınır?

Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Etiyopya’ya Vize Kaç Günde Çıkar?

Etiyopya Vize Ücreti Ne Kadar?

 

Etiyopya vize işlemlerinin temel basamaklarına açıklık getirmesi amacıyla hazırladığımız yazımızı dikkatinize sunuyoruz. Afrika ülkesi Etiyopya’ya seyahat edecek umuma mahsus (bordo), hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Etiyopya vizesi uygulamalarına tabidir. Diplomatik pasaport sahibi vatandaşlarımız ise 90 güne kadarki kalışlar için vizeden muaftır.

Etiyopya Kapı Vizesi Var Mı?

Etiyopya’ya seyahat planı bulunan başvuru sahiplerinin sıkça sordukları sorulardan biri de Etiyopya sınır kapısında vize alınıp alınmayacağıdır. Etiyopya’ya yapılan turistik, ticari, kültürel, aile ziyareti, fuar katılımı amaçlı seyahatlerde kapıda vize uygulaması yoktur. Etiyopya kapı vizesi 2022 yıl itibariyle bulunmamaktadır. Etiyopya topraklarına giriş yapmak için başvurunuzu mutlaka Etiyopya seyahatiniz öncesi bulunduğunuz ülkeden yapmak durumundasınız.

Etiyopya’ya Vize Almak Zor Mu?

Etiyopya vize işlemleriyle ilgili izlenmesi gereken başvuru adımları doğru ve dikkatli takip edildiğinde Etiyopya vizesi kolay alınabilmektedir.

Etiyopya’ya vize almak için Etiyopya vize başvurunuzu konsolosluğa şahsen gitmeden alanında deneyimli bir vize acentesi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Etiyopya online vize başvuru formu, Etiyopya vize başvuru prosedürleri, konsolosluktaki işlemlerin takibinin sağlanması konusunda alanında tecrübeli bir vize danışmanlık şirketinden hizmet almanız yararınıza olacaktır.

Etiyopya vize sisteminde elektronik vize işleyişine geçişin ardından Etiyopya vize işlemlerinin bir parça hızlandığı ve Etiyopya vizesi almanın kolaylaştığı söylenebilir.

Etiyopya vize başvurunuzun gidiş amacınıza uygun vize türü tercih edilerek yapılması, başvuru evraklarınızın eksiksiz beyan edilmesi ve geçerli pasaport bilgilerinizin doğru biçimde sunulması durumunda Etiyopya’ya vize almakta zorlanmayacaksınız.

Etiyopya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Etiyopya vize başvuruları Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu veya Etiyopya Ankara Büyükelçiliği’ne direk olarak yapılamaz. Türkiye’den yapılan Etiyopya e vize başvuruları için alanında donanımlı bir vize danışmanlık şirketinden hizmet almanızı tavsiye ederiz. Etiyopya elektronik vize başvurusu Etiyopya Konsolosluğu’nun belirlediği kriterlere bağlı olarak Etiyopya devletinin Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmetleri’ne yapılmaktadır. Etiyopya e vize başvurusu bu servisin elektronik vize sistemi üzerinden online ortamda yapılmaktadır.

Mail adresiniz üzerinden açılacak hesapla birlikte Etiyopya Konsolosluğu’nun talep ettiği bilgiler eksiksiz ve doğru biçimde doldurulmalı, istenen evraklar beyan edilmelidir. Etiyopya e vize başvurularında tüm ödemeler online olarak yapılmaktadır.

Etiyopya Vizesi Nasıl Alınır?

Etiyopya vize başvuruları Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu veya Etiyopya Ankara Büyükelçiliği’ne direk olarak yapılamaz. Türkiye’den yapılan Etiyopya e vize başvuruları için alanında donanımlı bir vize danışmanlık şirketinden hizmet almanızı tavsiye ederiz. Etiyopya elektronik vize başvurusu Etiyopya Konsolosluğu’nun belirlediği kriterlere bağlı olarak Etiyopya Göçmenlik Ofisi’nin elektronik vize sistemi üzerinden online ortamda yapılmaktadır.

Etiyopya Konsolosluğu’nun talep ettiği bilgiler eksiksiz ve doğru biçimde doldurulmalı, istenen evraklar beyan edilmelidir. Etiyopya e vize başvurularında tüm ödemeler online olarak yapılmaktadır.

Etiyopya vize başvuru prosedürleri kendine has bazı özgünlükler içerir. Etiyopya vizesi daha önce yalnızca Etiyopya Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru evrakları fiziken teslim edilerek alınırken 2022 yılı itibariyle Etiyopya elektronik vize uygulaması geçerlidir. Etiyopya e-vize başvuruları online vize portalı üzerinden çevrimiçi olarak yapılmak durumundadır. Etiyopya online vize portalı başvurunuzu çevrimiçi olarak göndermenize yardımcı olacaktır.

Etiyopya e-vize başvurusu sırasında beyan ettiğiniz evraklar ve bilgilerin doğruluğundan emin olup gerekli kontrolleri yaptıktan sonra başvurunuzu onaylayın.

Etiyopya e-vizesi başvuru sonrası tarafınıza e-posta adresinize iletilecektir. Etiyopya Konsolosluğu’nun ek evrak ve bilgilendirmeleriyle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle mail adresinizi sürekli kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Etiyopya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Etiyopya vize başvuru formu Etiyopya Konsolosluğu’nun belirlediği kriterlere bağlı olarak Etiyopya Göçmenlik Ofisi’nin elektronik vize sistemi üzerinden online ortamda doldurulmalıdır.

Etiyopya e-vize başvuru formu İngilizce karakterler kullanılarak eksiksiz ve doğru biçimde doldurulmalı, istenen evraklar beyan edilmelidir. Etiyopya e vize başvurularında tüm ödemeler online olarak yapılmaktadır.

Etiyopya Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya vize başvurularında konsolosluğa ibraz edilmesi gereken evraklar mutlaka gidiş amacınıza uygun olarak beyan edilmelidir. Etiyopya elektronik vize başvurusu tamamen online ortamda yürütülür. Etiyopya e vize başvurusu için nihai kararı Etiyopya Hükümeti’nin Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmetleri vermektedir. Etiyopya vizesi için gerekli evraklar seyahat amacınıza göre değişiklik gösterir. Etiyopya vize başvuruları evrakları fiziken herhangi bir makama teslim edilmeyeceği için bilgisayarınızda dosyalamanız yeterli olacaktır. Evrakların okunur ve çözünürlüğü yüksek biçimde scan edilmesi tavsiye edilir.

Etiyopya vizesi için gerekli belgelerin taranmış hallerinin hazır bulundurulması yeterli olacaktır.

Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

*Etiyopya Vize İşlem Ücreti Ödeme Dekontu

*Pasaport: Seyahatin dönüş tarihinden itibaren 6 ay geçerliliği bulunmalıdır

* Türkiye’de çalışan veya ikamet eden yabancı uyruklu pasaport sahipleri başvurularında oturum veya çalışma kartlarının fotokopisini sunmalıdırlar

*Son 6 ay içinde çekilmiş, beyaz fon üzerine çekilmiş vesikalık fotoğraf (Scan edilmelidir)

*Turistik başvurular için otel rezervasyonu: Etiyopya’da kalacağınız otelden alınmış rezervasyonu dosyanıza eklemelisiniz. Otel rezervasyonunuzun seyahatiniz başlangıç ve bitiş tarihi ile uyumlu ve konfirmeli olması gerekmektedir.

*Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu

*Etiyopya ticari başvuruları için Etiyopya’dan davet eden şirketin antetli kağıdına yazılmış ticari davet mektubu

* Etiyopya’daki Göçmenlik Ofisi’nden onaylı ticari davetiyenin mail yoluyla gelmesi yeterlidir

Etiyopya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya’ya ticari amaçla seyahat planı bulunan başvuru sahipleri konsolosluğun ticari vize başvuru kriterlerine uymak durumundadırlar.

Etiyopya ticari vize başvurularında Etiyopya’daki partner firma tarafından alınacak davetiye Göçmenlik Ofisi onaylı olmak durumundadır. Etiyopya Konsolosluğu, Etiyopya şirketinin antetli kağıdına yazılan kaşeli ve imzalı davet mektuplarını ticari başvurular sırasında geçerli kabul etmemektedir. Davetiyenizin mutlaka Göçmenlik Ofisi onaylı olması ve başvuru öncesinde mail yoluyla Etiyopya Ankara Büyükelçiliği veya Etiyopya İstanbul Başkonsolosluğu’na gönderilmesi istenir.

*Etiyopya Vize İşlem Ücreti Ödeme Dekontu

*Pasaport: Seyahatin dönüş tarihinden itibaren 6 ay geçerliliği bulunmalıdır

* Türkiye’de çalışan veya ikamet eden yabancı uyruklu pasaport sahipleri başvurularında oturum veya çalışma kartlarının fotokopisini sunmalıdırlar

*Son 6 ay içinde çekilmiş, beyaz fon üzerine çekilmiş vesikalık fotoğraf (Scan edilmelidir)

*Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu

*Etiyopya ticari vize başvuruları için Etiyopya’dan davet eden şirketin antetli kağıdına yazılmış ticari davet mektubu

* Etiyopya’daki Göçmenlik Ofisi’nden onaylı ticari davetiyenin mail yoluyla gelmesi yeterlidir

Etiyopya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya’ya turistik amaçlı seyahat planları için yapılacak vize başvuruları Etiyopya online vize portalı üzerinden yürütülebilir.

-Pasaport (En az 6 ay geçerliliğe sahip olmalıdır)

-Türkiye’de çalışan veya ikamet eden yabancı uyruklu pasaport sahipleri başvurularında oturum veya çalışma kartlarının fotokopisini sunmalıdırlar

-2 adet biometrik fotoğraf (Beyaz zeminde çekilmiş, 4cm x 5,5 cm ölçülerinde ve güncel)

-Gidiş dönüş uçak rezervasyonu

-Turistik başvurular için otel rezervasyonu: Etiyopya’da kalacağınız otelden alınmış rezervasyonu dosyanıza eklemelisiniz. Otel rezervasyonunuzun seyahatiniz başlangıç ve bitiş tarihi ile uyumlu ve konfirmeli olması gerekmektedir.

Etiyopya Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

*Pasaport (En az 6 ay geçerliliğe sahip olmalıdır)

* Türkiye’de çalışan veya ikamet eden yabancı uyruklu pasaport sahipleri başvurularında oturum veya çalışma kartlarının fotokopisini sunmalıdırlar

*2 adet biometrik fotoğraf (Beyaz zeminde çekilmiş, 4cm x 5,5 cm ölçülerinde ve güncel)

*  Gidiş dönüş uçak rezervasyonu
*Etiyopya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi alacaksanız Etiyopya’dan imzalı davet yazısı ve davet eden Etiyopya vatandaşının veya oturum sahibinin kimliği gerekmektedir.

Etiyopya e-vize başvurularında eksik veya yanlış evrakla yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Etiyopya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Etiyopya e vize başvurularının ortalama sonuçlanma süresi 2-5 işgünüdür. Etiyopya Hükümeti’nin Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmetleri’nin çalışma yoğunluğuna göre bu sürenin bir miktar daha uzaması bazı dönemlerde mümkündür. Bazı durumlarda Etiyopya e vize başvuruları daha kısa sürelerde sonuçlanabilmektedir. Onaylanan Etiyopya e- vizesi tarafınıza e-posta yoluyla iletilir.

Etiyopya Vize Ücreti Ne Kadar?

 

Etiyopya turistik, ticari, aile ziyareti, medikal vize başvuruları için yapılması gereken e-vize ödemesi Etiyopya elektronik vize başvurusu yapıldığı sırada kredi kartı bilgileri kullanılarak ödenir.

Etiyopya e-vize başvuruları Etiyopya Cumhuriyeti’nin online vize portalı üzerinden çevrimiçi olarak yapılmak durumundadır. Etiyopya online vize portalı başvurunuzu çevrimiçi olarak göndermenize yardımcı olacaktır. Etiyopya Konsolosluğu vize işlem ücretleri başvuru yapılacak kategoriye ve kalış-giriş sürelerine göre değişiklik göstermektedir.

 

Tek Girişli (Single) 30 Gün Kalışlı Etiyopya Turistik Vize Ücreti: 52 USD

Tek Girişli (Single) 90 Gün Kalışlı Etiyopya Turistik Vize Ücreti: 72 USD

Tek Girişli (Single) 30 Gün Kalışlı Etiyopya Konferans Vize Ücreti: 32 USD

Tek Girişli (Single) 30 Gün Kalışlı Etiyopya Yatırımcı Vize Ücreti: 32 USD

Çok Girişli (Multiple) 90 Gün Kalışlı Etiyopya Yatırımcı Vizesi Ücreti: 42 USD

Çok Girişli (Multiple) 6 Aylık Etiyopya Yatırımcı Vizesi Ücreti: 62 USD

Çok Girişli (Multiple) 12 Aylık Etiyopya Yatırımcı Vizesi Ücreti: 122 USD

Tek Girişli (Single) 30 Gün Kalışlı Etiyopya Yabancı İşletme Firma İstihdam Vizesi Ücreti: 42 USD

Tek Girişli (Single) 30 Gün Kalışlı Etiyopya Hükümeti İstihdam Vizesi Ücreti: 32 USD

Tek Girişli (Single) 30 Gün Kalışlı Etiyopya Basın Vizesi Ücreti: 32 USD

Tek Girişli (Single) 30 Gün Kalışlı Etiyopya Özel Ticari Firma Çalışma Vizesi Ücreti: 32 USD
Tek Girişli (Single) 30 Gün Kalışlı Uluslararası Kuruluş/Büyükelçilikler Çalışma Vizesi Ücreti: 52 USD

Tek Girişli (Single) 30 Gün Kalışlı Etiyopya Devlet Kurumları Kısa Görev Vizesi Ücreti: 22 USD

Çok Girişli (Multiple) 90 Gün Kalışlı Etiyopya Devlet Kurumları Kısa Görev Vizesi Ücreti: 82 USD

Çok Girişli (Multiple) 6 Aylık Etiyopya Devlet Kurumları Kısa Görev Vizesi Ücreti: 122 USD

Tek Girişli (Single) 30 Gün Kalışlı Etiyopya STK Çalışma Vizesi Ücreti: 62 USD

 

Etiyopya Vizesi Danışmanlık – Servis Ücretleri

Etiyopya vize başvurularınız hakkında kurumumuzdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Bu durumda Etiyopya vize işlemleriyle tüm süreç şirketimizin yönlendirmesi ve kontrolünde yürüyecektir. Etiyopya vizesi için gerekli evraklar, Etiyopya vize ücretleri ve acente servis bedeli hakkında gerekli bilgileri tarafımıza mail yoluyla veya telefonla ulaşarak edinebilirsiniz.

Etiyopya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.