Avustralya Vizesi

Avustralya Vizesi İşlemleri 2024

Bu yazımızda Güney Yarım Küre’ye, neredeyse dünyanın öteki ucu olan Avustralya’ya gidiyoruz. Avustralya ya da resmi adıyla Avustralya Milletler Topluluğu, Güney Yarım Küre’de yer alan bir kıta ülkesidir. Ülkeye yönelik göç taleplerinin yoğun olması nedeniyle Avustralya vizesi başvurularında katı bir değerlendirme süreci işletilmektedir. Dolayısıyla Avustralya, en zor vize alınan ülkeler arasında yer almaktadır.

Avustralya vize işlemlerine dair temel noktaları anlatmak amacıyla siz değerli ziyaretçilerimiz için kaleme aldığımız yazımızı sunmaktan mutluluk duyarız.

Avustralya kimlerden vize ister?

Avustralya’ya seyahat edecek olan diplomatik (siyah), hizmet (gri), hususi (yeşil) ve umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın tümü vizeye tabidir. Türkiye’den yapılan Avustralya vize başvuruları Avustralya Ankara Büyükelçiliği bünyesindeki Avustralya Diplomatik Misyonu tarafından Avustralya göçmenlik yasaları ve kuralları çerçevesinde değerlendirilir ve karara bağlanır.

Avustralya vizesi türleri nelerdir?

Avustralya’ya yapacağınız seyahatler için vize başvuru kategorinizi doğru biçimde belirlemeniz gerekir. Avustralya turistik vizesi, ticari ziyaretçi vizesi, transit vizesi, tıbbi tedavi amaçlı vize, geçici çalışma izni (kısa dönem), öğrenci, geçici oturum, aile-eş, aile-çocuk, aile-diğer, geri dönüş vizesi, aile bağları sebebiyle vatandaşlık, IMMI kartları ve partner vizesi Avustralya vize başvurularındaki vize türleridir.

Avustralya online vize başvurusu nasıl yapılır?

Avustralya vizesi, başvurusu online ortamda yapılan ve değerlendirme sürecinin ardından eğer onay alırsanız vizenin Avustralya Ankara Büyükelçiliği tarafından pdf formatında başvuru sahiplerine iletildiği bir vizedir.

Avustralya vize başvurusu yapmak için 4 aşamayı geride bırakmanız gerekecektir.

1-Avustralya online vize başvuru formunu doldurmak için hesap açın.

2-Avustralya online başvuru formunun eksiksiz ve doğru biçimde doldurulmasının ardından tüm başvuru evraklarınızı online sisteme eksiksiz biçimde yükleyin, upload edin.

3-Avustraya vize randevusunu online ortamda oluşturun

4- Avustralya vize başvuru sahipleri randevu günü ve saatinde başvuru evraklarıyla birlikte Avustralya vize başvuru merkezine gidip biometrik parmak izi verilerini ibraz ederler. Avustralya vize başvurunuz için hazırladığınız evrakları başvuru günü ve saatinde yanınızda hazır bulunmalıdır.

Avustralya vize başvurusu nereye yapılır?

Türkiye’den yapılan Avustralya vize başvuruları İstanbul, Ankara ve Gaziantep’teki Avustralya vize başvuru merkezlerinden gerçekleştirilebilir. Hangi ilde ikamet ederseniz Avustralya vize başvurunuzu bu üç ilimizdeki herhangi bir vize başvuru merkezinden gerçekleştirebilirsiniz. Avustralya vize başvurularında yetki alanı ayrımı bulunmamaktadır.

Avustralya vize randevusu nasıl alınır?

Avustralya vize randevusu online ortamda vize başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve tüm başvuru evraklarının sisteme yüklenmesinin ardından alınır. Avustralya vize randevunuzu size uygun ilk gün ve saate oluşturabilirsiniz.

Avustralya vizesi başvuru formu nasıl doldurulur?

Avustralya online vize başvuru formunu doldurmaya başlamadan önce önce ImmiAccount (IMMI) adı verilen hesap açmanız gerekmektedir. Açacağınız hesap sayesinde Avustralya vize başvuru formunuzu kaydedebilir ve kaldığınız yerden doldurmaya devam edebilirsiniz.  Avustralya vize başvuru formu online ortamda ve İngilizce büyük harflerle doldurulmak zorundadır. Türkçe karakterlerle formu doldurmanız mümkün olmayacaktır.  Online Avustralya vize başvuru formunu doldurmanın son aşaması vize türüne göre hazırlanan evrakların eksiksiz biçimde vize başvuru sistemine yüklenmesidir.

Online Avustralya vize başvuru formu ve vize randevusu için onaylanan randevu belgesinin çıktısını alıp ıslak imzalı olarak dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

Avustralya vize başvuru evrakları nelerdir?

Avustralya vize başvurunuz için temin etmeniz gereken evraklar seçeceğiniz vize türüne göre değişiklik gösterir. Avustralya vize başvurunuz sırasında mevcut çalışma ve düzenli gelir durumunuzu ispat eden evraklarınızı eksiksiz biçimde sunmanız büyük önem taşımaktadır. Sigortalı özel şirket çalışanları, şirket sahipleri-ortakları, memurlar, emekliler, çiftçiler, ev hanımları ve öğrenciler kendine özgü durumlarını vize başvurusu sırasında kapsamlı olarak beyan etmeliler. Avustralya vize başvuru evraklarınızın İngilizce olarak hazırlanmasına özen gösteriniz. Başvuru sırasında sunacağınız şahsi dilekçeler, davet yazıları, şirket izin ve görev yazıları, tam vukuatlı nüfus kayıt örnekleri, şirket evrakları ve eğer gerekliyse noter onaylı muvafakatnameler mutlaka yeminli tercüman onaylı İngilizce çevirisi yapılarak ibraz edilmelidir. Avustralya vize başvurusu yaptığınız anda başvurunuzdaki beyanlarınızı destekleyen belgeleri sunmanız yararınıza olacaktır.

Beyanlarınızı destekleyen belgeleri sunmazsanız başvurunuzun değerlendirilme süresi uzayabilir veya Avustralya Ankara Büyükelçiliği tarafından başvurunuzun kabul edilmemesi yönünde karar verilebilir.

Avustralya Vizesi Başvuru Evrakları
 • Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı hazırlanmalıdır)
 • Pasaport (Planlanan Avustralya seyahati sonrası en az 6 ay geçerli)
 • Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge e-devlet şifresiyle detaylı olarak alınmalıdır.)
 • İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Kimlik fotokopisi

Mesleki Duruma Göre Ek Evraklar

Şirket Sahipleri
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Dilekçede seyahat tarih aralıkları ve masrafların başvuru sahibi tarafından karşılanacağı ifade edilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel İngilizce faaliyet belgesi, ticaret sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 6 aylık hareketliliği gösteren, en az 50.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
 • Varsa Euro ve USD birikim hesaplarınız
Çalışanlar
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 6 aylık, en az 50.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)
Devlet Memurları
 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordrosu (Son 3 aylık, mühürlü, kaşeli veya ıslak imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 6 aylık, en az 50.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Emekliler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 6 aylık banka hesap özetiniz en az 50.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)
Çiftçiler
 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 6 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 50.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)
Öğrenciler
 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle, İngilizce olarak alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı ve yeminli tercüman tarafından İngilizce çevirisi)
Ev Hanımları
 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak yazılmış,,sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı)
 • Varsa Banka hesap özeti (Son 6 aylık en az 50.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)
 • Sponsor olacak kişiden mesleki duruma göre istenen tüm belgeler
Avustralya vizesi kaç günde çıkar?

Avustralya vize başvuruları randevu günü sonrasında Avustralya Ankara Büyükelçiliği’nin randevu ve çalışma yoğunluğuna göre 5-20 işgünü içerisinde sonuçlanır. Avustralya Konsolosluğu başvurunuzun ardından ek evraklar veya mülakat talebinde bulunabilir. Bu gibi durumlarda vize işlem sürelerinin uzayabileceğini hatırlatmak isteriz. Avustralya vize işlem süreleri göz önünde bulundurularak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç bir ay önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Acil Avustralya vizesi

Avustralya’ya acil seyahatleriniz için başvuru aşamasında seyahatinizin aciliyetini ispat etmelisiniz. Avustralya’ya turistik amaçlı gidişler acil kategorisinde yer almamaktadır. Ticari ziyaret, hastalık, tıbbi tedavi, konferans katılımı gibi amaçlar için gidişlerinizi acil ve hızlı vize almak için belgelemeniz gerekmektedir.

Avustralya turistik vizesi

Avustralya’ya turistik amaçlı gerçekleştirilmesi planlanan seyahatler için yapılan turistik vize başvurularında vize kategorisine uygun bir başvuru prosedürü izlemeniz yararınıza olacaktır. Avustralya turistik vize başvurusu sırasında seyahat planınızın net biçimde oluşturulmasını kalış sürenizin buna göre makul ölçülerde belirlenmesini şiddetle tavsiye ederiz.

Avustralya ticari vizesi

Avustralya ticari vizesi, ülkeye genel ticari ve resmi işler yapmak, iş anlaşması görüşmeleri, resmi ziyaretler, konferans, seminer, iş görüşmeleri veya profesyonel incelemelere katılmak amacıyla gitmek isteyen başvuru sahiplerine ülkeye geçici giriş yapmaları için verilen vizedir. Avustralya ticari vize başvurularında davet mektubu sunulması zorunludur. Davet mektubunda davet edilen başvuru sahibinin ülkeye çağrılma amacı açık biçimde belirtilmeli, ülkedeki görüşmenin hangi tarihler arasında yapılacağı açık biçimde ifade edilmelidir.

Avustralya vize başvuru ücretleri

Avustralya vize başvuru ücretleri seçeceğiniz vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Avustralya vize ücretlerinin bir kısmı Dolar bazında bir kısmı ise TL olarak ödenmektedir. Avustralya vize işlem ücretlerine dair bilgilendirmeler müşteri temsilcilerimiz tarafından e-posta yoluyla sizlere ulaştırılacaktır.

Avustralya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.