Avustralya Ticari Vizesi

Avustralya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Avustralya Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avustralya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avustralya Ticari Vizesi Almak Zor Mu?

Avustralya Ticari Vize Ücreti Ne Kadar?

Avustralya’ya kısa süreli iş görüşmesi, toplantı veya fuar ziyareti amacıyla seyahat etmek isteyen başvuru sahiplerinin alması gereken vize Avustralya ticari vizesi dir. Avustralya ticari vize başvuruları hakkında verilecek kararlar Avustralya Ankara Büyükelçiliği’nin inisiyatifi altındadır.

Avustralya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Avustralya ticari vizesi alacak olan başvuru sahipleri vize prosedürleri açısından belli aşamaları eksiksiz ve dikkatli biçimde hayata geçirmeleri gerekmektedir. 

Avustralya vizesi almak için uygun başvuru aşamalarını izlemelisiniz. Temelde 4 ana aşamada (a-Australian Government Department Of Home Affairs web sitesinden form doldurma b-Vize başvuruları evraklarını yüklemek c- Avustralya vize randevusu alma d-Başvuru merkezine gidip biometrik verileri ibraz etme ) toplamda ise dikkat edilmesi gereken 8 adım vardır.

 • Seyahat amacınıza uygun vize türünüzü belirleyin ve evraklarınızı hazırlayın
 • Avustralya online vize başvuru formunu doldurmak için mail adresiniz üzerinden hesap oluşturun.
 • Avustralya vize başvuru formunu eksiksiz doldurun ve formu gözden geçirerek onaylayın
 • Avustralya vize başvuru evraklarınızı doğru kategorilere ayırarak pdf formatında sisteme yükleyin
 • Avustralya vize ücretini online platform üzerinden ödeyin ve Avustralya vize randevunuzu kesinleştirin
 • Avustralya vize randevunuzu randevu yeri ve türü seçerek oluşturun
 • Avustralya vize başvuru merkezine giderek randevunuz sırasında biometrik verilerinizi beyan edin
 • Avustralya vize başvurunuzun takibini online ortamdan yapın. Avustralya vizesi pasaporta basılmadığı için tarafınıza mail yoluyla pdf formatında iletilecektir.
 1- Avustralya vize türünüzü belirleyip evraklarınızı hazırlayın

Avustralya ticari vizesi almak için atılması gereken ilk ve önemli adım seyahat amacınızla uygun vize türünün belirlenmesidir. Vize türünüzü doğru biçimde belirlemenizle paralel olarak Avustralya vize başvuru evraklarının eksiksiz biçimde hazırlanması gerekmektedir.

2- Avustralya vize başvuru formunu doldurmak için hesap oluşturun

Avustralya online vize başvuru formunun doldurulması için öncelikle Australian Government Department Of Home Affairs web sitesinden başvuru sahibi adına mail adresi üzerinden hesap açılmalıdır. Bu hesap sayesinde vize başvuru sürecinin tüm aşamalarını yürütme ve takip etme şansına sahip olacaksınız. Avustralya ticari vizesi almak için açacağınız hesaba aktif olarak kullandığınız mail adresinizle girmeniz yararınıza olacaktır. Bu sayede randevu, pasaport takibi ve ek evrak gibi talepler konusunda kolayca bilgi sahibi olabilirsiniz. Avustralya vize başvurusu için açılacak hesapla beraber size özel belirlenen referans numarasını kaybetmemeniz önem taşımaktadır.

3- Avustralya vize başvuru formunu doldurun

Avustralya ticari vizesi nasıl alınır merak ediyorsanız yürütülmesi gereken operasyonel süreç vize başvurunuzun sonucunu tayin edecek en önemli halkalardan biridir. Avustralya online vize başvuru formunun vize türünüz, gidiş amacınız ve temin ettiğiniz evraklardaki bilgilerle paralel biçimde doldurulması gerekir. Şahsi bilgileriniz, çalışma ve düzenli gelir durumunuz başvuru evraklarınızda beyan ettiğiniz kriterlerle uyumlu olmalıdır. Avustralya vize başvurularında evrakla ispatlanamayan bilgilerin aşamalı bilgi formlarında yer alması vize retlerinde en önemli gerekçelerinden biri haline gelmiştir. Avustralya vize başvuru formunun İngilizce ve büyük karakterlerle doldurulması gerekmektedir. Formu onaylamadan önce üzerinde değişiklik yapma hakkınız vardır.

4- Avustralya vize başvuru evraklarınızı sisteme yükleyin

Avustralya ticari vize başvurusu için temin edilmesi gereken evrakların orjinalleri konsolosluk tarafından talep edilmemektedir. Avustralya vize randevusu oluşturmak için evrakların sisteme mutlaka yüklenmesi gerekecektir. Vize başvuru evraklarınızın tamamını sisteme yükleyip yüklemediğinizden emin olmanız oldukça önemlidir.

 5- Avustralya ticari vize ücretini ödeyin

Avustralya ticari vize randevunuzun kesinleşmesi için Avustralya vize ücretinin online platformda ödenmesi şarttır. Bu ücreti kredi kartı aracılığıyla ödemeden Avustralya ticari vize randevunuzu takvimlemeniz mümkün değildir.

6- Avustralya vize randevunuzu oluşturun

Evrakların sisteme yüklenmesi ve ödeme adımının tamamlanması sonrası verilen referans numarasıyla Avustralya vize randevunuzu Avustralya vize başvuru merkezleri üzerinden oluşturabilirsiniz. Avustralya vize randevuları Avustralya Elçiliği’nin çalışma yoğunluğuna göre belirlenmektedir. Avustralya vize başvuru merkezinin randevu sistemi üzerinden size uygun ilk gün ve saate vize randevunuzu oluşturup alabilirsiniz. Avustralya vize randevusu alırken konsolosluğun vize işlem sürelerini mutlaka dikkate alın.

7- Randevu gününde Avustralya vize başvuru merkezine gidin

Avustralya vize randevunuzun alındığı tarih ve saatten en geç 30 dakika önce Avustralya vize başvuru merkezine gidip biometrik verilerinizi ibraz etmeniz gerekmektedir. Avustralya vize randevunuz sırasında yanınızda online bilgi formunun ilk 2 sayfasının yanı sıra randevunuzun çıktısını yanınızda götürmeyi unutmayınız.

8- Avustralya ticari vize başvurunuzun takibini yapın

Avustralya ticari vizesi nasıl alınır konusundaki aşamaların sonuncusu ise başvurunun ardından vize sorgulama ve final ayağıdır. Avustralya vize randevusunun ardından evraklarınız Avustralya Konsolosluğu Vize Bölümü’nce değerlendirme altına alınacaktır. Vize işleminiz devam ederken Avustralya vize sorgulamanızı vize başvuru merkezinin sisteminden sizin için oluşturulan referans numarası yardımıyla rahatlıkla yapabilirsiniz. Avustralya vize durumu sorgulamalarında vize onayı alıp almadığınız yönünde herhangi bir bilgi verilmemektedir.

Avustralya Ticari Vizesi Almak Zor Mu?

Avustralya ticari vizesi almak isteyen ve vize danışmanlık hizmeti talep etmek için şirketimize ulaşan pek çok kişi tarafından en çok sorulan bu sorudan biri budur.

Avustralya’ya vize almak isteyen başvuru sahipleri Avustralya ticari vizesi almanın zor olduğundan yakınır. Ancak Avustralya vize başvurunuzu gidiş amacınıza uygun yapıp mevcut çalışma ve düzenli gelir durumunuzu saydam biçimde sunmanız durumunda genel olarak vize alabilirsiniz.

Avustralya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avustralya ticari vize başvurusunda bulunmak için öncelikle Avustralya’daki iş ortağınız veya ticari partnerinizden davet yazısı veya ticari davetiye alınması gerekmektedir. Bu davet yazısının Avustralya’daki şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanması önem taşımaktadır.

Avustralya ticari vize başvuru prosedürlerine göre davet yazısının ıslak imzalı olarak tarafınıza ulaştırılması şart değildir. Davet yazınızı mail veya faks yoluyla temin etmeniz başvuru için yeterli olacaktır. Avustralya ticari davetiyesinin içeriğinde başvuru sahibinin pasaport bilgileri, ülkeye hangi tarihlerde ve ne amaçla geleceği belirtilmelidir.

Avustralya’dan gelecek davet yazısının yanısıra başvuru sahibinin mevcut çalışma durumuna göre evrakların başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir. Benzer şekilde Avustralya’ya fuar ziyareti ve katılımı amacıyla seyahat etmek isteyen başvuru sahiplerinin fuar katılım belgelerini ve giriş kartlarını barkodlu olarak temin etmeleri önem taşımaktadır.

Avustralya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Avustralya’dan mail yoluyla gelen ticari davetiye (Davetiye Avustralya şirketinin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanmalıdır)

Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan Avustralya seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır)

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)

Kimlik fotokopisi

Mesleki Duruma Göre Evraklar

Şirket Sahipleri İçin Avustralya Ticari Vize Başvuru Evrakları
 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel İngilizce faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şirket Banka hesap özeti (Son 6 aylık hareketliliği gösteren, en az 50.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 6 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Özel Şirket Çalışanları – Sigortalı Çalışanlar
 • Şirket izin ve görevlendirme yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel İngilizce faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şirket Banka hesap özeti (Son 6 aylık hareketliliği gösteren, en az 50000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
 • Şahsi Banka Maaş hesap özeti (Son 6 aylık maaşın yattığı hareketliliği gösteren, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
Avustralya Ticari Vize Ücreti Ne Kadar?

Avustralya ticari vize işlemlerinde ödenmesi gereken Avustralya ticari vize ücreti tüm başvuru sahipleri için aynıdır ve değişiklik göstermez

Avustralya ticari vize ücretleri Avustralya ticari vizesi konsolosluk harcı, Avustralya vizesi biometrik veri ücreti ve başvuru sırasında vize danışmanlık hizmeti alınıyorsa Avustralya vizesi servis bedellerinden oluşmaktadır.

Avustralya vize ücretleri Avustralya Doları (AUD) cinsinden ifade edilmektedir ancak ödemeler online olarak Amerikan Doları (USD) cinsinden güncel kurdaki karşılığı olarak yapılmaktadır. Belirttiğimiz tutarlara acente hizmet bedelleri dahil değildir.

 

Avustralya Ticari Vize Ücreti      : 120 USD

 
Avustralya Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avustralya ticari vize başvurularının sonuçlanma süreleri döneme ve koşullara göre değişiklik göstermektedir. Avustralya ticari vize başvurusu sırasında hızlandırılmış ek hizmetlerden yararlanılamamaktadır.

Ancak özellikle Covid 19 pandemi döneminde Avustralya ticari vize başvurularında işlem süreleri oldukça uzamıştır. Avustralya ticari vize başvurularının ortalama sonuçlanma süresi 1 aydır. Avustralya Elçiliği’nin inisiyatifiyle ticari vize başvuruları daha kısa sürelerde sonuçlanabilmekte ve başvuru sahiplerine vize onayı yapılabilmektedir.

Avustralya Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.