Yeni Zelanda Vizesi

Yeni Zelanda Vize İşlemleri

Yeni Zelanda ya da resmi adıyla Yeni Zelanda Milletler Topluluğu (New Zealand), Güney Yarım Küre’de yer alan bir ülkedir. Ülkeye yönelik göç taleplerinin yoğun olması nedeniyle Yeni Zelanda vizesi başvurularında katı bir değerlendirme süreci işletilmektedir. Dolayısıyla Yeni Zelanda, en zor vize alınan ülkeler arasında yer almaktadır.

Yeni Zelanda vize işlemlerine dair temel noktaları anlatmak amacıyla siz değerli ziyaretçilerimiz için kaleme aldığımız yazımızı sunmaktan mutluluk duyarız.

 

Yeni Zelanda kimlerden vize ister?

Yeni Zelanda’ya seyahat edecek olan diplomatik (siyah), hizmet (gri), hususi (yeşil) ve umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın tümü vizeye tabidir. Türkiye’den yapılan Yeni Zelanda vize başvuruları Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosu (INZ) tarafından değerlendirilip karara bağlanmaktadır. Yeni Zelanda Ankara Büyükelçiliği ise Türkiye’deki Yeni Zelanda vatandaşlarının pasaport ve diğer vatandaşlık işlemleri için hizmet vermektedir. Yeni Zelanda Ankara Büyükelçiliği ülkeye seyahatler için gerekli olan vizenin verilmesi konusunda karar vermemektedir.

 

Yeni Zelanda vizesi online başvurusu nasıl yapılır?

Yeni Zelanda vizesi, başvurusu online ortamda yapılan ve değerlendirme sürecinin ardından eğer onay verilirse vizenin pdf formatında başvuru sahiplerine iletildiği bir vizedir. Yeni Zelanda vizesi bu nedenle pasaporta basılmamaktadır.

 

Yeni Zelanda vizesi başvurusu yapmak için 4 aşamayı geride bırakmanız gerekecektir.

 1. Yeni Zelanda online vize başvuru formunu doldurmak için hesap açın.
 2. Yeni Zelanda online başvuru formunun eksiksiz ve doğru biçimde doldurulmasının ardından tüm başvuru evraklarınızı online sisteme eksiksiz biçimde yükleyin, upload edin.
 3. Yeni Zelanda vize randevusunu online ortamda oluşturun
 4. Yeni Zelanda vize başvuru sahipleri randevu günü ve saatinde başvuru evraklarıyla birlikte Yeni Zelanda vize başvuru merkezine gidip biometrik parmak izi verilerini ibraz ederler. Yeni Zelanda vize başvurunuz için hazırladığınız evrakları başvuru günü ve saatinde yanınızda hazır bulunmalıdır.

 

Yeni Zelanda vizesi başvurusu nereye yapılır?

Türkiye’den yapılan Yeni Zelanda vize başvuruları İstanbul, İzmir ve Ankara’daki Yeni Zelanda vize başvuru merkezlerinden gerçekleştirilebilir. Hangi ilde ikamet ederseniz edin Yeni Zelanda vize başvurunuzu bu üç ilimizdeki herhangi bir vize başvuru merkezinden gerçekleştirebilirsiniz. Yeni Zelanda vize başvurularında yetki alanı ayrımı bulunmamaktadır.

 

Yeni Zelanda vizesi randevusu alınır?

Yeni Zelanda vize randevusu online ortamda vize başvuru formunun doldurulması ve tüm başvuru evraklarının sisteme yüklenmesinin ardından alınır. Online ortamdan Yeni Zelanda vize randevunuzu size uygun ilk gün ve saate oluşturabilirsiniz.

 

Yeni Zelanda vizesi başvuru formu nasıl doldurulur?

Yeni Zelanda online vize başvuru formunu doldurmaya başlamadan önce hesap açmanız gerekmektedir. Açacağınız hesap sayesinde Yeni Zelanda vize başvuru formunuzu kaydedebilir ve kaldığınız yerden doldurmaya devam edebilirsiniz. Yeni Zelanda vize başvuru formu online ortamda ve İngilizce büyük harflerle doldurulmak zorundadır. Türkçe karakterlerle formu doldurmanız mümkün olmayacaktır.  Online Yeni Zelanda vize başvuru formunu doldurmanın son aşaması vize türüne göre hazırlanan evrakların eksiksiz biçimde vize başvuru sistemine yüklenmesidir.

Online Yeni Zelanda vize başvuru formu ve vize randevusu için onaylanan randevu belgesinin çıktısını alıp ıslak imzalı olarak dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

 

Yeni Zelanda vizesi başvuru evrakları nelerdir?

Yeni Zelanda vize başvurunuz için temin etmeniz gereken evraklar seçeceğiniz vize türüne göre değişiklik gösterir. Yeni Zelanda vize başvurunuz sırasında mevcut çalışma ve düzenli gelir durumunuzu ispat eden evraklarınızı eksiksiz biçimde sunmanız büyük önem taşımaktadır. Sigortalı özel şirket çalışanları, şirket sahipleri-ortakları, memurlar, emekliler, çiftçiler, ev hanımları ve öğrenciler kendine özgü durumlarını vize başvurusu sırasında kapsamlı olarak beyan etmeliler. Yeni Zelanda vize başvuru evraklarınızın İngilizce olarak hazırlanmasına özen gösteriniz. Başvuru sırasında sunacağınız şahsi dilekçeler, davet yazıları, şirket izin ve görev yazıları, tam vukuatlı nüfus kayıt örnekleri, şirket evrakları ve eğer gerekliyse noter onaylı muvafakatnameler mutlaka yeminli tercüman onaylı İngilizce çevirisi yapılarak ibraz edilmelidir. Yeni Zelanda vize başvurusu yaptığınız anda başvurunuzdaki beyanlarınızı destekleyen belgeleri sunmanız yararınıza olacaktır.

Beyanlarınızı destekleyen belgeleri sunmazsanız başvurunuzun değerlendirilme süresi uzayabilir veya Yeni ZelandaAnkara Büyükelçiliği tarafından başvurunuzun kabul edilmemesi yönünde karar verilebilir.

 

Yeni Zelanda Vizesi Başvuru Evrakları

 • Vize Talep Dilekçesi (Yeni Zelanda Elçiliği’ne hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı hazırlanmalıdır)
 • Pasaport (Planlanan Yeni Zelanda seyahati sonrası en az 6 ay geçerli)
 • Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araç ruhsatı fotokopileri varsa)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge e-devlet şifresiyle detaylı olarak alınmalıdır.)
 • İkamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Kimlik fotokopisi

 

Mesleki Duruma Göre Ek Evraklar

Şirket Sahipleri

 • Şirket yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Dilekçede seyahat tarih aralıkları ve masrafların başvuru sahibi tarafından karşılanacağı ifade edilmelidir)
 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel İngilizce faaliyet belgesi, ticaret sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • Şahsi Banka hesap özeti (Son 6 aylık hareketliliği gösteren, en az 30.000 TL  bakiyeli, kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri fotokopisi ile)
 • Varsa Euro ve USD birikim hesaplarınız

Çalışanlar

 • Güncel tarihli şirket evrakları (Orijinal veya e imzalı güncel faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK barkodlu 4 A hizmet dökümü
 • Maaş bordroları (Son 3 aylık, ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Şahsi banka hesap dökümü (Güncel, son 6 aylık, en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile)

Devlet Memurları

 • Çalışma ve Görev belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmış belge ıslak imza, mühür veya e imzalı olmalıdır)
 • Resmi izin belgesi (Mühür ve ıslak imzalı)
 • Görev kimlik kartı fotokopisi (ön ve arka yüz)
 • Maaş bordrosu (Son 3 aylık, mühürlü, kaşeli veya ıslak imzalı)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 6 aylık, en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)

Emekliler

 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Emekli maaşının yattığını gösteren son 6 aylık banka hesap özetiniz en az 30.000 TL bakiyeli olmalıdır. Belge kaşe, ıslak imza olarak alınıp banka imza sirküleri fotokopisi ile sunulmalıdır)

Çiftçiler

 • Şahsi dilekçe (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir)
 • Çiftçilik belgesi (Ziraat Odası’ndan alınmış kaşeli ve ıslak imzalı çiftçilik belgesi)
 • SGK barkodlu emekli hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap özeti (Son 6 aylık hesap hareketliliğini içeren ve en az 30.000 TL bakiyesi olan, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile)

Öğrenciler

 • Öğrenci belgesi (Güncel, orijinal veya e devlet şifresiyle, İngilizce olarak alınmalıdır)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için, anne ve babadan noter onaylı belgenin aslı ve yeminli tercüman tarafından İngilizce çevirisi)

Ev Hanımları

 • Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben İngilizce olarak yazılmış,,sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı)
 • Varsa Banka hesap özeti (Son 6 aylık en az 30.000 TL bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle)
 • Barkodlu hizmet dökümü (e-devlet şifrenizle detaylı olarak temin edebilirsiniz)
 • Sponsor olacak kişiden mesleki duruma göre istenen tüm belgeler

 

Yeni Zelanda vizesi kaç günde çıkar?

Yeni Zelanda vize başvuruları randevu günü sonrasında Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosu’nun (INZ) randevu ve çalışma yoğunluğuna göre ortalama olarak 30 günde sonuçlanır. Yeni Zelanda Konsolosluğu başvurunuzun ardından ek evraklar veya mülakat talebinde bulunabilir. Bu gibi durumlarda vize işlem sürelerinin uzayabileceğini hatırlatmak isteriz. Yeni Zelanda vize işlem süreleri göz önünde bulundurularak başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç 45 gün önce yapmanızı tavsiye ederiz.

 

Acil Yeni Zelanda vizesi

Yeni Zelanda’ya acil seyahatleriniz için başvuru aşamasında seyahatinizin aciliyetini ispat etmelisiniz. Yeni Zelanda’ya turistik amaçlı gidişler acil kategorisinde yer almamaktadır. Ticari ziyaret, hastalık, tıbbi tedavi, konferans katılımı gibi amaçlar için gidişlerinizi acil ve hızlı vize almak için belgelemeniz gerekmektedir.

 

Yeni Zelanda ziyaretçi vizesi

Yeni Zelanda’ya turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti, konferans katılımı, kültürel veya sportif amaçlarla yapılması planlanan kısa süreli seyahatler için alınması gereken vize türü Yeni Zelanda ziyaretçi vizesi (visitor visa) başlığı altında toplanmaktadır.

 

Yeni Zelanda turistik vizesi

Yeni Zelanda’ya turistik amaçlı gerçekleştirilmesi planlanan seyahatler için yapılan turistik vize başvurularında vize kategorisine uygun bir başvuru prosedürü izlemeniz yararınıza olacaktır. Yeni Zelanda turistik vize başvurusu sırasında seyahat planınızın net biçimde oluşturulmasını kalış sürenizin buna göre makul ölçülerde belirlenmesini şiddetle tavsiye ederiz.

 

Yeni Zelanda ticari vizesi

Yeni Zelanda ticari vizesi, ülkeye genel ticari ve resmi işler yapmak, iş anlaşması görüşmeleri, resmi ziyaretler, konferans, seminer, iş görüşmeleri veya profesyonel incelemelere katılmak amacıyla gitmek isteyen başvuru sahiplerine ülkeye geçici giriş yapmaları için verilen vizedir. Yeni Zelanda ticari vize başvurularında davet mektubu sunulması zorunludur. Davet mektubunda davet edilen başvuru sahibinin ülkeye çağrılma amacı açık biçimde belirtilmeli, ülkedeki görüşmenin hangi tarihler arasında yapılacağı açık biçimde ifade edilmelidir.

Yeni Zelanda Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.