Vize Danışmanlığı Nedir, Ne Değildir?

 

Ülkemiz vatandaşları için yurtdışına seyahat etmek ve vize almak nasıl ki katı bir gerçekse vize işlemlerinin bir sektör haline geldiği de gerçektir. Yurtdışı seyahat planlarını hayata geçirmek için vize başvurularına harcanan ve ayrılan bütçeler bu sektörün çapını işaret etmektedir.

Vize başvurusu için izlenmesi gereken sıkıcı prosedürler, toparlanması gereken evrak yığınları, pasaportları teslim edip teslim almak için çekilen çileler, vize reddi nedeniyle yapılamayan seyahat planları vize ve seyahat danışmanlığını beraberinde getirmiştir.

Türkiye’deki konsoloslukların çalışma yoğunlukları ve işleyiş biçimleri pek çok başvuru sahibini vize başvuruları sırasında danışmanlık hizmeti almaya itmiştir. İşte bu yazımızda Türkiye’de vize danışmanlığı, hizmet alınan vize şirketlerinin niteliği ve bu hizmeti alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda tavsiye ve uyarılarımızı paylaşmak istiyoruz. Keyifli okumalar dileriz.

 

Vize danışmanlık hizmeti almak zorunlu mu?

Vize başvurularınız için herhangi bir vize şirketi veya turizm seyahat acentesinden danışmanlık hizmeti almanız çoğu durumda elbette zorunlu değildir. Ülkelere ve vize tiplerine göre farklılık göstermekle birlikte vize başvuruları bazı ülkeler dışarıda bırakılırsa doğrudan konsolosluklara, elçiliklere veya konsoloslukların yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine yapılabilir. Herhangi bir aracı hizmet almadan doğrudan vize başvurusu yapılabilen konsoloslukların sınırlı randevu kotaları ise aracı kurumlara başvurmayı neredeyse kaçınılmaz hale getirmiştir.

En kolayından zoruna tüm ülke vize başvurularında belli bir başvuru prosedürü izlenmek zorundadır. Vize başvurunuz için randevu alma, evrakları hazırlama, form doldurma, dilekçe yazma, sigorta yaptırma, otel-uçak rezervasyonu sunma, pasaportların teslim edilip teslim alınması gibi birtakım zaman alan detaylar mevcuttur. İşte tam da bu noktada vize danışmanlık hizmeti alma ihtiyacı devreye girer.

 

Kimler danışmanlık hizmeti alır?

Vize işlemlerinin yürütülmesi konusunda danışmanlık hizmeti alan kişiler genelde ilk defa yurtdışı seyahat planı yapan ve vize başvurusu sırasında kazaya uğramak istemeyenlerdir.

Vize danışmanlığı alanında hizmet alma konusunda en yoğun karşılaşılan talep vize reddi yaşayan kitleden gelmektedir. Vize uyum koşullarını yakalayamamak veya vize prosedürlerini hafife almak nedeniyle olumsuzluk yaşayan başvuru sahipleri danışmanlık hizmeti alırlar.

Vize işlemleri sırasında hizmet almak isteyen diğer kesim ise randevu, form, dilekçe, sigorta, otel-uçak rezervasyonu, pasaport takibi gibi detaylarla muhatap olmak istemeyen kitledir. Yurtdışına iş amaçlı seyahatler gerçekleştiren kurumsal şirketler ve vizeye bireysel nedenlerle ihtiyaç duyan kişiler vize danışmanlığı alırlar.

Vize hizmeti almanın faydaları?

Peki vize danışmanlık hizmeti almak sizlere nasıl bir avantaj sağlar? Gelin vize danışmanlık hizmeti almanın faydalarını madde madde sıralayalım.

 • Vize danışmanlık hizmeti almak demek vize işlem süreçlerini başından sonuna kadar danışmanınıza emanet etmektir. İşlemlerin sizin adınıza ve sizinle koordineli biçimde yürütülmesidir.
 • Çoğu durumda vize başvuru merkezlerinden izlenmesi gereken vize prosedürü konusunda sınırlı bilgiler edinilir. Konsolosluklar ve onların yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerinin danışmanlık hizmeti verme gibi bir misyonu bulunmamaktadır. Danışmanlık hizmeti alacağınız vize şirketi ise sizi başvuru detaylarıyla ilgili kapsamlı olarak bilgilendirebilir.
 • Vize danışmanlık hizmeti alarak konsolosluk veya elçiliklerin belirlediği kriter ve hassasiyetlere uygun bir başvuru yapabilirsiniz. Bu sayede vize başvurunuzun reddedilme olasılığı minimuma iner.
 • Vize danışmanlık hizmeti almak seyahat amacınıza uygun vize türünü seçmenize yardımcı olabilir. Böylelikle yanlış bir başvuru yapıp vize reddi almaktan kurtulabilirsiniz.
 • Çoğu ülke vize başvurularında vize randevusu almak ücretli değildir. Nitelikli bir vize danışmanı randevu için ücret ödemesine değil evrakların tam biçimde hazırlanmasına odaklanır.
 • Alanına hakim bir vize danışmanlık şirketiyle çalışıyorsanız karşılaşılabilecek her türlü olumsuzluk konusunda kapsamlı şekilde bilgilendirilir ve kritik noktalar konusunda uyarılırsınız.
 • Vize işlem süreleri konusundaki sağlıklı bilgilendirmeler sayesinde seyahat planınız aksamaz.
 • Acil seyahatleriniz için hızlı vize almak için ek hizmet seçenekleri konusunda bilgilendirilirsiniz.
 • Vize danışmanlık hizmeti almak işlemlerinizin daha hızlı yürümesini sağlayabilir. Vize randevusu ve pasaportun işleme aldırılması konusunda ek kolaylıklar yaşayabilirsiniz.
 • Vize hizmeti alarak vizenizi kolay ve zahmetsiz yoldan edinebilirsiniz. Çoğu durumda işlemleriniz şahsen bulunmadan halledilir ve pasaportun takibi konusu vize şirketinin sorumluluğunda olur.
 • Danışmanlık hizmeti almanız randevu, form, dilekçe, sigorta, otel-uçak rezervasyonu gibi detaylarla uğraşmanızı gerektirmez. Bu sayede zamandan tasarruf edersiniz.
 • Vize prosedürlerine hakim bir vize şirketinden hizmet alıyorsanız özellikle Schengen vize başvurularında butik bir çalışmayla uzun süreli vize alabilirsiniz.
 • Yurtdışına iş amacıyla yapılan seyahatler için bünyesinde vize departmanı veya vize işlemlerini yürütecek herhangi bir birim bulundurmayan şirketlerin kurumsal vize danışmanlığı alması işlerini kolaylaştıracaktır.

 

Nitelikli bir vize danışmanlık şirketinde bulunması gereken özellikler

Şirketimize telefon, sosyal medya veya e posta yoluyla ulaşan pek çok başvuru sahibi, çeşitli acenteleri vize başvurusu konusunda bilgi almak için aradıklarında gerekli ilgiyi görememekten yakınmaktadır.

Bu nedenle nitelikli bir vize danışmanlık şirketi veya yetkin bir vize danışmanında bulunması gereken bazı temel özellikler vardır.

 • Vize işlemleri ve prosedürlerine hakim olmak araştırmaya, bilgiye ve başvuru deneyimine dayanır. Yetkin bir vize danışmanının asgari bir coğrafi bilgisi olması ve dünyadaki gelişmeleri takip etmesi gerekir.
 • Nitelikli bir vize danışmanı, vize işlem süreçlerini başvuru evrakları ve pasaportun bir araya gelmesinden ibaret görmez. Başvuru sahiplerinin özgün durumlarına uygun çözümler üretir.
 • İyi bir vize danışmanlık şirketi başvuru deneyimlerini özümser, bu deneyimlerden sonuçlar çıkarır. Bu sonuçlardan süzülenleri başvuru sahipleriyle paylaşır. Konsolosluklar, elçilikler ve vize başvuru merkezlerinin çalışma biçimlerine hakimdir.
 • Nitelikli bir vize şirketinin bilgilendirmeleri saydam, net ve konsoloslukların belirlediği kriterlere uygun olmalıdır.
 • Seyahat planlarını aksatan veya aksatma ihtimali bulunan vize retleri bu alandaki danışmanlığın ana gövdesini oluşturur. Vize reddi yaşamamak veya vize reddini düzeltmek sorunun kaynağını anlayıp yol haritası belirlemektir.
 • Konsolosluk blöfü yapmak vize sektöründe yaygın bir hastalıktır. Vize danışmanlığı alanında boş vaatlere, rol çalmalara yer yoktur. Vize başvurusu hakkında kararı verecek olan merci konsolosluktur.
 • Konsolosluk mülakatları hayat kurtarır. Mülakat öncesi ‘dersine’ iyi çalışmak çoğu zaman vize onayı getirebilir. İyi bir danışman danışanlarını uyarır ve mülakata hazırlar.
 • Vize işlemlerinde temel motivasyon ilk etapta vize işlem ücretleri değil güvenilir ve şeffaf vize hizmetidir. Şeffaf bir danışmanlık hizmeti vermek vize işlem ücretleri ve hizmet bedelleri konusunda saydamlığı gerektirir.
 • İyi bir vize şirketi yaşadığınız sorun karşısında bir nevi dert ortağınızdır. Öncelikle sizi dinler ve çözüm odaklı hareket eder. Sizin için strateji oluşturur.
 • Vize danışmanlığında negatif ifadelerin yeri yoktur. ‘İmkansız’, ‘mümkün değil’ gibi olumsuz ifadelerden kaçınılmalıdır. Sabırla hareket edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.
 • Vize danışmanı ve vize danışmanlığı aynı zamanda seyahat danışmanlığı demektir. Karmaşık gibi görünen seyahat planlarınız konusunda makul çözümler üreten bir vize danışmanlığı işinizi kolaylaştırır.
 • Vize başvurularını konsolosluk veya elçilikler değerlendirip karar bağlar. Vizeyi danışmanlık şirketi veremez ve süresini belirleyemez.
 • Alanında yetkin bir vize danışmanlık şirketinin bilgilendirmeleri için web sitesi, google müşteri yorumları ve sosyal medya hesaplarına göz atın.

 

Praxis Visa Solutions kimdir?

Doğru, nitelikli, güncel, saydam ve hızlı bir vize danışmanlık hizmeti sunmayı temel ilke edinen şirketimiz başvuru sahiplerini vize almanın zorlukları yerine profesyonel bir danışmanlık hizmeti eşliğinde vize almaları için çabalar.

Bu kapsamda hangi ülke vizesi olursa olsun vize işlemleriyle ilgili tüm bilgilendirmelerimiz, verdiğimiz danışmanlık hizmetleri 5 yılı aşkın süredir binlerce başvurunun deneyimine yaslanmaktadır dayanmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir