Schengen Vizesi Konsolosluk Harç Ücretleri Ne Kadar?

2023 Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

Schengen Vize Ücreti Nasıl Ödenir?

Schengen Vize Ücreti Nereye Ödenir?

Schengen Vize Reddi Durumunda Ücret İadesi Yapılır Mı?

Schengen Vize Başvuru Ücretleri 2023

Schengen vize başvurularıyla ilgili sıkça sorulan ve araştırılan başlıklardan biri de Schengen vize ücretleri dir. Schengen vize başvuru ücretlerinin 2023 yılındaki tablosuna dair detayları temel başlıklar altında bu yazımızda ele alacağız.

Schengen vize başvurularında ödenmesi gereken ücretler başvuru sahiplerinin tercih edeceği vize kategorisine göre farklılık göstermektedir. Bu yazımızda ağırlıklı olarak Schengen vize başvurularında ödenmesi gereken ücret kalemleri, Schengen vizesi konsolosluk harç ücretleri, Schengen vize başvuru merkezi koordinasyon ücretleri ve acente hizmet-servis bedellerini ele alacağız.

6 aylık zaman diliminde 90 gün kalışı aşmayan kısa süreli seyahatleriniz için alınması gereken Schengen C tipi Schengen vizesi için ödenmesi gereken ücretler Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi tarafından belirlenmiştir. Schengen vize ücretleri Euro cinsinden tahsil edilmektedir ancak Türkiye’den yapılan bazı Schengen vize başvurularında konsolosluk harçları Dolar (USD) kuru üzerinden tahsil edilebilmektedir.

Schengen Vize Ücretleri Nasıl Ödenir?

Schengen vize ücretleri Schengen üye ülke Büyükelçilikleri ve Schengen üye ülke Konsoloslukları adına Euro olarak tahsil edilmektedir.

Schengen vize başvurularında konsolosluk vize harçları vize randevu günü ve saatinde ödenir. Online olarak alınması gereken Schengen vize randevusunun ardından randevu günü ve saatinde Schengen vize başvuru merkezine Euro olarak ve nakit olarak ödenir. 200, 500 banknotlar ve demir Eurolar Schengen vize başvuru ücreti ödemesi sırasında kabul edilmemektedir. Schengen vizesi konsolosluk harç ücretleri Euro cinsinden belirlenmiş olsa da İspanya ve Polonya gibi bazı Schengen üye ülkelere yapılan vize başvurularında konsolosluk harç tutarları Dolar cinsinden tahsil edilmektedir.

Schengen vize başvuru ücretleri kapsamında yer alan vize başvuru merkezi koordinasyon bedellerinin tahsil biçimleri ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir. İspanya vize başvurularında vize başvuru merkezi hizmet bedeli USD cinsinden tahsil edilirken İtalya ve Almanya vize başvurularında bu tutarlar Türk Lirası cinsinden ödenmektedir.

Schengen vizesi konsolosluk harç ücretlerinin kredi kartıyla ödenmesi mümkün değildir. Schengen vizesi konsolosluk harçları Euro, USD veya TL cinsinden nakit olarak ödenmek durumundadır.

Schengen Vizesi Ücreti Nereye Ödenir?

Schengen vize başvuruları sırasında acente danışmanlığı alınması durumunda Schengen vize başvuru merkezi ve Schengen konsolosluk harç tutarları hizmet aldığınız acenteniz tarafından sizin adınıza ödenecektir.

Schengen vize başvuru danışmanlık hizmeti almadan vize başvurusunun doğrudan konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri üzerinden şahsen yapılması durumunda ödemeler bu aracı şirkete yapılmalıdır. Schengen vize başvuru merkezi hizmet bedeli başvuru sahibinin yaşına göre değişiklik göstermektedir. Bazı Schengen ülkelerine yönelik vize başvurularında belli bir yaş aralığındaki çocuklardan konsolosluk harç ücretleri veya vize başvuru merkezi ücreti tahsil edilmemektedir.

2023 Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

2023 Schengen Vize ücretleri konsolosluk vize harçları, başvuru merkezi koordinasyon ücretleri, yurtdışı seyahat sağlık sigorta poliçesi ve eğer herhangi bir vize acentesinden vize danışmanlığı alınıyorsa danışmanlık hizmet bedelinden oluşmaktadır. Schengen vize başvurularında tercihe bağlı olarak ek hizmetlerden yararlanmak isteyen başvuru sahipleri farklı hizmetler için farklı tutarlar ödemek durumundadırlar. Yanısıra başvuru merkezlerinden fotokopi, fotoğraf çekimi, sms, kargo-kurye gibi hizmetler alınması durumunda ek bedellerin ödenmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Schengen konsolosluk harcı 12 yaşını doldurmuş başvuru sahipleri için 80 Euro olup Schengen vize başvuru merkezi koordinasyon ücretleri 25-40 Euro arasında değişebilmektedir.

Schengen üyesi 26 ülkeye yapılacak vize başvurularında ödenmesi gereken ücretlerin güncel tablosu ülkelere özelleştirilmiş olarak web sitemizde yer verilmiştir.

12 yaş altı başvuru sahipleri için ödenmesi gereken konsolosluk harç ücretleri ülkelere göre farklılık gösterebilmektedir.

 

Schengen Turistik Vize Ücreti: 100€-120 €

Schengen Ticari Vize Ücreti: 100€-120 €

Schengen Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vize Ücreti: 100€-120 €

Schengen Fuar Ziyareti Vize Ücreti: 100€-120 €

Schengen Kültürel Vize Ücreti: 100€-120 €

Schengen Konferans Vizesi Ücreti: 100€-120 €

 

Schengen VIP Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Schengen vize randevularındaki yoğunluğu aşıp randevuyu öne alan bir hizmetten yararlanmak için ek hizmet bedelleri ödenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda üç tür ek hizmet sunulmaktadır.

-Schengen ekspres – VIP vize başvurusu için ödenmesi gereken ek hizmet bedelleri ülkelere göre farklılıklar göstermektedir. Schengen VIP vize başvurusu yapmak ve randevuyu öne alan bir hizmetten yararlanmak başvuru sahibine vize garantisi sağlamaz. Ayrıca Schengen VIP vize başvurusu işlem süresini kısaltmaz.

-Schengen Prime Time (Erken Saat) vize başvurusu hizmeti başvurunuzu normal işlem saatlerinden önce yapmanızı sağlar. Özel çalışma saatleri, kuyrukta beklemenizi engeller ve Schengen vize başvurusunun sorunsuz bir şekilde teslim edilmesini sağlar.

Schengen Vizesi Danışmanlık Ücreti

Schengen vize başvuru danışmanlık hizmeti almanız durumunda vize prosedürüyle ilgili bazı katılıkları kolay biçimde aşıp ihtiyacınız olan Schengen vizesine zahmetsiz biçimde kavuşabilirsiniz.

Acente aracılığıyla Schengen vize başvurusunda bulunmak size pek çok açıdan kolaylık sağlar.

-Schengen vize danışmanlığı almanız durumunda tüm başvuru sürecini acentenize emanet etmiş olursunuz.

-Schengen vize başvuru online olarak acenteniz tarafından eksiksiz doldurulur.

-Schengen vize başvurularında konsolosluk tarafından talep edilebilecek ek evraklar, konsolosluk işleyişiyle ilgili güncel gelişmeler konusunda acenteniz tarafından bilgilendirilirsiniz.

-Schengen vizesi için gerekli evraklar arasında bulunan gidiş-dönüş uçak biletiniz eğer satın alma yapmadıysanız acenteniz tarafından tamamlanacaktır.

-Schengen vizesi danışmanlık hizmeti almanız durumunda pasaportunuzun işleme aldırılması ve teslim alınması acentenizin sorumluluk alanında olur.

-Schengen vize ücretleri arasında yer alan acente hizmet bedelleri 50 – 80 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

 Schengen Vize Reddi Nedeniyle Ücret İadesi Yapılır Mı?

Schengen vize başvurularında yaşanabilecek veya yaşanan vize retlerinde Schengen Konsolosluğu tarafından başvuru ücretleri başvuru sahiplerine kesinlikle iade edilmez. Schengen vize reddi almanız durumunda başvuru sırasında ödenen ücret daha sonra yapmak istediğiniz yeni bir başvuruya kesinlikle devredilemez. Yalnızca bir başvuruyu tamamlamak için geçerlidir ve başvuru sahibine özeldir.

Schengen vize ücret iadesi yalnızca başvurunuz herhangi bir işlem uygulanmadığı durumlarda yapılabilir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir