Özbekistan Vizesi

Özbekistan Vizesi

Özbekistan’a seyahat etmek isteyen diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımız vizeden muaftır. 3 Şubat 2018 tarihinde imzalanan kararnameye göre vatandaşlarımız Özbekistan’a 30 günü aşmamak şartıyla vizesiz seyahat yapabilirler.

Vatandaşlarımızın Özbekistan’a geldiklerinde 3 gün içinde otelde veya yabancılar polisine başvurarak geçici ikamet kayıtlarını yaptırmaları önem arz etmektedir.

Özbekistan’a turistik amaçlı gidişler için vize muafiyeti uygulaması mevcutken ticari amaçlı seyahatler için vize işlemlerinizi Türkiye’den tamamlayarak gidiş amacınıza uygun bir vize ile ülkeye seyahat etmek yararınıza olacaktır.

Özbekistan’a seyahatlerde ülkeye giriş yapabilmek için otel rezervasyonu gerekmektedir. Otel konaklamasını ispat eden otel ödendi belgesi (fatura) ülkeden çıkış yapılırken sınır görevlileri tarafından görülmek istenebilir ve kontrol edilebilir.

Bu gibi durumlarda herhangi bir sorunla karşılaşmamak için vatandaşlarımızın bu belgeyi yanlarında bulundurmalarını tavsiye ederiz.