Kanada Vizesi

Kanada Vizesi İşlemleri

Bu yazımızda pek çok kişi tarafından alınması zor olarak bilinen Kanada vizesi ve Kanada vize başvurusuna dair kilit noktaları sizlere aktaracağız.

Kanada, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yasadışı göç nedeniyle vize prosedürlerinde önemli katılıklara sahip bir ülkedir. Kanada Elçiliği’nin vize başvurularındaki değerlendirme kriterleri ve hassasiyet gösterdiği noktalar Schengen, İngiltere ve diğer ülke vize başvurularına göre büyük farklılıklar gösterir. Kanada vizesi Schengen vizesi değildir. Bu yönüyle Kanada vize başvuruları büyük bir konsantrasyonla yapılmalıdır. Öncesi ve sonrasıyla Kanada vize başvuru prosedürleri dikkatle takip edilmelidir.

Kimler Kanada vizesi almak zorundadır?

Kanada’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları sahip oldukları pasaport türü farketmeksizin vize almak durumundadırlar. Bu nedenle umuma mahsus (bordo), hizmet (gri), hususi (yeşil) ve diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kanada’ya seyahatleri için vizeye tabidirler.

Kanada vizesi almak zor mu?

Başta da söylediğimiz gibi Kanada hükümetinin belirlediği göçmenlik politikaları nedeniyle Türkiye’deki Kanada Elçiliği vize değerlendirme süreçlerinde büyük titizlik göstermektedir ve pek çok başvuru sahibi vize redleriyle karşılaşabilmektedir. Kanada vize başvurularındaki vize redlerinin büyük çoğunluğu ülkeden ayrılmayacağınıza kanaat getirilerek verilir.

Kanada vizesi onayı alıp alamayacağınızı belirleyen temel etken diğer ülke başvurularındaki gibi sizi Türkiye’ye bağlayan ekonomik ve ailevi bağlardır. Örneğin çalışmıyorsanız veya Türkiye’de geçiminizi sağlamak için gerekli olan aylık düzenli geliriniz zayıfsa Kanada vize başvurunuz hakkında verilecek karar olumsuz olabilir.

Bu yönüyle Kanada vizesi almak çoğu başvuru sahibinin gözünü korkutmaktadır. Ancak Kanada vize başvurunuz sırasında mevcut gelir durumunuzu sağlıklı biçimde ortaya koymanız vize almanıza büyük yarar sağlar.

Hem sınır komşusu olmaları hem de geçmiş siyasi ilişkileri nedeniyle ABD ve Kanada kardeş ülkelerdir. Bu kardeşlik ve yakınlık iki ülkenin vizelerine karşı gösterdikleri kolaylıkla da görülür. Örneğin pasaportunuzda geçerli bir ABD vizeniz varsa bu durum Kanada vizesini almanızı büyük ölçüde kolaylaştırabilir. Çünkü tıpkı Kanada gibi ABD de göçmenlik tehdidiyle boğuşmaktadır ve ABD Konsolosluğu’nun verdiği vize onayı Kanada Elçiliği önemli bir referanstır. Kanada’ya seyahat planınız varsa eğer mümkünse öncesinde ABD vize işlemlerini tamamlamanızı tavsiye ederiz.

Seyahat geçmişinin önemi

Geçerli pasaportunuz veya eski pasaportlarınızla daha önce ABD, Schengen ülkeleri, İngiltere gibi ülkelere seyahat ettiyseniz ve belli bir seyahat geçmişiniz varsa Kanada vize başvurunuz sırasında bunları sunmanız faydanıza olacaktır. Zira yaptığınız seyahatler sizin ülkelerin vize uygulamalarını ihlal etmediğinizi kanıtlar.

Kanada vize türleri ve vize süresi

Kanada’ya turistik, ticari, aile-akraba-arkadaş ziyareti, kültürel ve kısa süreli eğitim için seyahat etmek isteyen başvuru sahiplerinin ilk yapmaları gereken şey ihtiyaçlarına uygun vize türünü ve başvuru şartlarını belirlemeleridir. Kanada’ya kısa dönemli (geçici) seyahatleriniz için Kanada Visitor Visa başvurusunda bulunmanız gerekir. Alınacak bu vize size Kanada’da çalışma ve iş kurma hakkı tanımaz. Kanada’da kalış amacınız uzun dönem eğitim, çalışmak veya aile birleşimiyse başvuracağınız vize türü değişiklik gösterir.

Her başvurunun vize kategoriniz için geçerli kurallara uygun olup olmadığını tespit etmeniz Kanada vize işlemlerinizin seyrini de tayin edecektir. Kanada vize işlemleriniz tamamlandığında pasaportunuza basılacak vizenin süresi pasaportunuzun geçerlilik tarihi kadar olacaktır.

Kanada vizesi için başvurumu nereden yapabilirim?

Türkiye’den yapılan Kanada vize başvuruları Kanada Ankara Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmekte ve karara bağlanmaktadır. Kanada vize başvurunuzu elçilikle anlaşmalı Kanada vize başvuru merkezleri ve akredite turizm seyahat acenteleri aracılığıyla yapabilirsiniz. Kanada vize başvurularında yetki alanı ayrımı olmaması nedeniyle başvurunuzu ikamet ettiğiniz ile en yakın Kanada vize başvuru merkezi aracılığıyla yapabilirsiniz.

Kanada vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Kanada’ya seyahat planı bulunan başvuru sahipleri kendi durumlarına uygun evrakları hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Aksi taktirde Kanada vize başvurunuz hakkında verilecek kararın olumsuz olabileceğini önemle hatırlatırız. Mevcut durumunuz meslek gruplarına göre çeşitli özgünlükler içerebilir. Bu tarz durumlarda durumunuza uygun evrak listesi temsilcilerimiz aracılığıyla sizlere bildirilecektir.

Kanada vize randevusu nasıl alınır?

Kanada vize başvurularındaki randevu prosedürü tamamen online olarak yürütülür. Online Kanada vize başvuru formunu eksiksiz ve tam olarak doldurarak Kanada vize randevusuna ilerleyebilirsiniz. Kanada vize randevunuzu planlanan seyahat tarihinizden en az 1 ay önce oluşturmanız tavsiye edilir.

Kanada vize başvurunuz sırasında randevu çıktısını alarak yanınızda götürmeniz gerekecektir.

Kanada vizesi başvuru formu

Kanada vize başvurunuz için öncelikli olarak atılması gereken adım Kanada vize başvuru formu ile aile bilgi formunun online ortamda eksiksiz ve dikkatli biçimde doldurulmasıdır. Kanada vize başvuru formunu indirebilir, doldurabilir ve çıktısını yazıcıdan alabilirsiniz. Kanada vize başvuru formunun elle doldurulmuş hali başvurular sırasında kesinlikle kabul edilmemektedir.

Kanada vize başvurusu parmak izi uygulaması

Kanada vize başvurularında 2 Kasım 2019’dan itibaren geçerli olmak üzere biometrik bilgilerin kaydı için Kanada vize başvuru merkezinden randevu alınması ve randevu günü saatinde biometrik veri ibrazında bulunulması gerekmektedir.

Kanada vizesi kaç günde çıkar?

Kanada vize işlemleri başvuru gününden itibaren ortalama olarak 15-20 gün sürmektedir. Pasaportunuzda geçerli bir ABD vizeniz varsa Kanada vize işlem süreniz daha kısa sürede sonuçlanabilir ve pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.

 

Kanada vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler:

-Kanada vize başvurunuz sırasında düzenli gelirinizi ve maddi birikimlerinizi kapsamlı şekilde sunmaya özen gösterin.

-Kanada vize başvuru evraklarınızın mümkün olduğunca İngilizce formatta hazırlanmasına özen gösterin.

– Kanada vize başvurunuz sırasında dosyanızdaki otel rezervasyonunuzun fake olmamasına özen gösterin. Özellikle turistik başvurularda otel rezervasyonları kontrol edilebilir ve bu nedenle vize reddi alabilirsiniz.

-Çalışmayan ve düzenli gelirini beyan edemeyenlerin Kanada vize başvuruları sırasında mutlaka ama mutlaka birinci dereceden yakınlarını (anne, baba veya eş) sponsor göstermeleri faydalı olur.

– Kanada vize başvurunuzu ülkeye gidiş amacınıza uygun yapmaya gayret edin. Ticari amaçlı gidiş planı varsa İtalyan şirketinden mutlaka davet yazısı alın. Kanada’ya seyahat amacınız aile-akraba-arkadaş ziyareti ise davet eden kişi veya kişilerden mutlaka davet yazısı edinin. Kanada göçmenlik politikalarını ihlal ederek ülkede kalan yakınlarınızdan davet yazısı almamaya özen gösterin.

Kanada Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.