Depremzedeler İçin Kolaylaştırılmış Vize Nedir?

Depremzedeler İçin Almanya Vizesi Almak Kolay Mı?

Depremzedelere Vize Kolaylığı Var Mı?

Depremzedelerin Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Ülkemizde yaşanan ve pek çok ilimizde binlerce kişinin yaşamını yitirmesine neden olan deprem felaketinin ardından depremzede vatandaşlarımıza sağlanan vize kolaylığına dair ilk kapsamlı açıklama Almanya’dan geldi. Depremzedeler İçin Vize Şartları  ve Son Durum nedir?

Almanya’da 1. veya 2. derece yakını olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın deprem felaketinden etkilendiklerini ispatlamaları durumunda Schengen vizesi almaları konusunda kolaylık sağlanacağı açıklandı.

Federal Dışişleri Bakanlığı’nın, Federal İçişleri ve Yurt Bakanlığı ile kolaylaştırılmış ve pratik bir vize prosedürü üzerinde anlaştığının belirtildiği açıklamada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı şartları yerine getirmeleri durumunda vize kolaylığı sağlanabileceği ifade edildi. Depremzedeler İçin Vize Şartları  ve Son Durum nedir?

Schengen Vizesi Kolaylığından Kimler Yararlanabilir?

*Bariz bir şekilde bizzat depremden etkilenmiş olanlar (evsiz kalma riski veya tedavi gerektiren yaralanmalar söz konusuysa)

*Bir Alman vatandaşı veya Almanya’da kalıcı oturma iznine sahip bir kişi ile 1. veya 2. dereceden akrabalık bağını ispat edenler (ebeveynler, çocuklar, büyükanne ve büyükbabalar, torunlar, kardeşler)

*Almanya’daki akrabası tarafından İkamet Yasası’nın 66.-68. Maddeleri uyarınca bir taahhütname sunanlar (Belediye Onaylı Orijinal Davetiye)

*Deprem anında depremden etkilenen illerden birinde ikamet edenler

Depremzedelerin Vize İşlemleri İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Depremzede vatandaşlarımızın Schengen vize başvurularında tüm evrakların eksiksiz biçimde beyan edilmesi gerekmektedir.

*Almanya vize başvuru formu (Eksiksiz doldurulmuş ve imzalı olmalıdır)

*Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben Türkçe, Almanca veya İngilizce olarak kaleme alınmış dilekçe ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır. Seyahat tarih aralıkları ve gidiş amacı belirtilmelidir. Dilekçede durumun aciliyeti belirtilmelidir)

*Pasaport-eski pasaportlar (Planlanan Almanya seyahatinin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır)

*2 adet biometrik fotoğraf (Güncel, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon üzerine)

*Almanya’daki akraba tarafından çıkarılmış Belediye Onaylı Orijinal Davetiyenin aslı

*Davet eden kişinin nüfus cüzdanı veya pasaport fotokopisi ve varsa oturum izninin fotokopisi

*Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren belge detaylı olarak e-devlet şifresiyle alınmalıdır)

*Tarihçeli ikamet belgesi (E-devlet şifrenizle temin edebilirsiniz. Tarihçe, afet anında deprem bölgesinde ikamet edildiğini mutlaka göstermelidir)

*Kimlik fotokopisi

*Reşit olmayanlar için: Her iki ebeveynin imzası/noter tasdikli muvafakatnamesi ya da velayet hakkının tek ebeveynde olduğunu gösteren belge veya geçici velayet belgesi

*En az 30.000 Euro teminatlı yurtdışı seyahat sağlık sigortası (Planlanan seyahat süresini kapsamalıdır)

Depremzedeler İçin Vize Ücreti Var Mı?

Almanya Schengen vizesine başvuru yapacak depremzede vatandaşlarımızın bariz bir şekilde bizzat depremden etkilenmiş olmalarını ispatlamaları durumunda vize ücreti tahsil edilmeyecektir. Depremzedelere sağlanacak vize kolaylığı kapsamında Almanya’da 1. veya 2. derece yakını olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız deprem felaketinden etkilendiklerini ispatlamaları durumunda Schengen vizesi konsolosluk harcından muaf olacaklardır.

Depremzedelerin Vize Başvuruları Nereye Yapılmalıdır?

Depremzede vatandaşlarımız Schengen vize başvurularını önceden randevu alınmaksızın, mesai saatleri içinde Almanya vize başvuru merkezlerine yapabilirler. Almanya Konsolosluğu depremzede vatandaşlarımızın başvurularını direk kabul etmemektedir.

Başvuru sahiplerinden, vize işlemleri sırasında, şu ana kadar deprem bölgesinde ikamet ettiklerini kanıtlamaları ve depremden bizzat ciddi anlamda etkilendiklerini makul ve geçerli bir şekilde açıklamaları istenmektedir.

Federal Dışişleri Bakanlığı, afette seyahat belgelerini kaybeden insanlara hızlı bir şekilde yardım edebilmek için Türk makamlarıyla koordinasyon halinde çalıştığını açıklayarak söz konusu kişilerin yurt dışına çıkabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti makamları ile işbirliği yapılmasının şart olduğunu belirtmiştir.

Kolaylaştırılmış Vize Nedir?

Depremden etkilenen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız ve Suriye uyrukluların vize başvuruları için Berlin Senatosu tarafından kararlaştırılan “küresel onay”, yalnızca belirli bir kesimi etkileyecek niteliktedir. Vakaların büyük çoğunluğunda, Berlin Senatosu’nun 10.02.2023 tarihli kararı etkisizdir.

Aşağıdaki koşulların tamamının geçerli olduğu münferit durumlarda, vize başvurusunun işlem süresi kısalabilir.

Almanya’da yaşayan eşiniz veya reşit olmayan çocuğunuzun yanına taşınmak istiyorsanız.

Eşiniz/reşit olmayan çocuğunuz bir süredir Berlin’de yaşıyor ve orada kayıtlıysa.

Eşiniz/reşit olmayan çocuğunuz Alman vatandaşı ise ya da yerleşme iznine veya AB’de daimi oturum hakkına sahipse.

Deprem anında aşağıdaki bölgelerden birinde ikamet ettiğinizi kanıtlayabiliyorsanız (örneğin, mevcut bir randevu kaydı ile):

Türkiye: Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Adana, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis, Osmaniye

Suriye: İdlib, Halep, Lazkiye, Hama, Tartus

Bu kriterlerin tamamı yerine getirildiği takdirde, Berlin Yabancılar Dairesi’nin vize sürecine dahil edilme zorunluluğu ortadan kalkar ve başvuru sahipleri, temel seviyede Almanca dil bilgisine sahip olduklarını kanıtlamak durumda kalmazlar.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir