Bangladeş Vizesi

Bangladeş Vize İşlemleri

Bangladeş’e seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri Bangladeş vizesi uygulamasına tabidirler. Diplomatik (kırmızı), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Bangladeş’e seyahatlerinde en fazla 90 güne kadar kalışlar için vizeden muaftır. Kimi olağanüstü dönemlerde Bangladeş vizesi nden muafiyet koşulları değişiklik gösterebilir. Bu nedenle Bangladeş seyahatiniz öncesi alanında Bangladeş Konsolosluğu’ndan teyit almanızı tavsiye ederiz.

Bangladeş Kapı Vizesi Var Mı?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bangladeş seyahatlerinde kapı vizesi uygulaması yoktur. Bangladeş seyahatiniz için Türkiye’deki Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu ve Bangladeş Ankara Büyükelçiliği’nin vize onayı vermesi gerekir. Sınır girişlerinde kapıda Bangladeş vizesi alamazsınız.

Bangladeş Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Bangladeş’e seyahat planı bulunan bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız başvurularını Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu veya Bangladeş Ankara Büyükelçiliği üzerinden gerçekleştirebilirler. İki kentimiz dışında herhangi bir şehrimizden Bangladeş vize işlemleri yürütülmemektedir. Konsolosluk veya elçilikten yapılan vize başvurularında herhangi bir randevu alınması gerekmez. Bangladeş vize işlemlerinizi sizin adınıza yürütmek için güvenilir bir vize şirketinden danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Bangladeş Vizesi Almak Zor Mu?

Bangladeş vizesi almak için istenen evrakların az ve kolay temin edilebilir olması Bangladeş vizesi almayı kolaylaştırmaktadır. Bangladeş Konsolosluğu tarafından birkaç belgeyi vize başvurusu sırasında sunabilen kişiler Bangladeş vizesini kolay biçimde alma olanağına sahip olabilir. Bangladeş vize başvurunuzun gidiş amacınıza uygun vize türü tercih edilerek yapılması, başvuru evraklarınızın eksiksiz beyan edilmesi ve geçerli pasaport bilgilerinizin doğru biçimde sunulması durumunda Bangladeş vizesi almakta zorlanmayacaksınız. Ancak Bangladeş sınır kapısında sorun yaşamamak adına Bangladeş vize başvurusu konusunda vize danışmanlık hizmeti almanız yararınıza olacaktır. Bangladeş’teki turizm acentesinden satın alınmış tur sözleşmesi ve otel konfirmasyon belgesini Bangladeş vizesi danışmanlık hizmeti alıyorsanız acentenizden veya Bangladeş’te irtibatta olduğunuz otelden temin edebilirsiniz.

Bangladeş vize başvuru danışmanlık hizmeti almanız durumunda vize prosedürüyle ilgili bazı katılıkları kolay biçimde aşıp ihtiyacınız olan kolay Bangladeş vizesine zahmetsiz biçimde kavuşabilirsiniz.

Bangladeş Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bangladeş vize başvuruları Bangladeş Konsolosluğu’na yapılmaktadır. Bangladeş vize başvurunuzu herhangi bir vize danışmanlık hizmeti almadan şahsi olarak yapmak isterseniz Bangladeş vize randevusu ve başvuruya dair diğer detayların eksiksiz biçimde tamamlanması gerekmektedir.

Bangladeş vize işlemlerinizi alanında deneyimli ve Bangladeş vize başvuru prosedürlerine hakim bir vize danışmanlık şirketi aracılığıyla başvuruya şahsen gitmeden gerçekleştirmeniz yararınıza olacaktır. Bangladeş vizesi danışmanlık hizmeti almanız işlemlerinizin hızlı ve sorunsuz ilerlemesini sağlayabilir. Yapmanız gereken Bangladeş vizesi için gerekli evrakları vize acentesine kargo, kurye, üçüncü bir kişi aracılığıyla veya elden teslim etmektir.

Bangladeş Vizesi Nasıl Alınır?

Bangladeş’e vize almak için başvuru adımları dikkatle takip edilmelidir. Bangladeş için vize almanın iki yolu vardır.

1-Bangladeş Konsolosluğu’na şahsen başvuru yaparak evraklarınızı teslim etmek

2-Bangladeş vize başvuru danışmanlık hizmeti alarak alanında deneyimli bir vize acentesiyle Bangladeş vizesi almak

Bangladeş vizesi almak isteyen başvuru sahiplerinin izlemesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

-Bangladeş vizesi için gerekli evrakları gidiş amacınıza ve seçim olduğunuz vize türüne göre hazırlayın.

-Bangladeş vize başvuru formunu doldurup yazdırın

-Bangladeş Konsolosluğu’na evraklarınızı teslim etmek için hazır bulunun

–Bangladeş Konsolosluğu’na evraklarınızı teslim ettikten sonra konsolosluk resmi hesabına USD cinsinden gerekli ödemeyi yapın.

Bangladeş vizesi için istenen evrakların az ve kolay temin edilebilir olması Bangladeş vizesi almayı kolaylaştırmaktadır.

Bangladeş ‘e vize almak için vize danışmanlık hizmeti talep etmeniz yararınıza olacaktır. Bangladeş vize başvuru danışmanlık hizmeti almanız durumunda vize prosedürüyle ilgili bazı katılıkları kolay biçimde aşıp ihtiyacınız olan kolay Bangladeş vizesine zahmetsiz biçimde kavuşabilirsiniz.

Bangladeş Vize Randevusu

Bangladeş vize işlemlerinde randevu prosedürü işletmek zorunlu değildir. Bangladeş vize başvuru evraklarınızı herhangi bir randevu oluşturmadan Bangladeş İstanbul Başkonsolosluğu veya Bangladeş Ankara Büyükelçiliği’ne teslim edebilirsiniz.

Bangladeş vize başvurularında bazı dönemlerde kısıtlamalara gidilebilmektedir. Günlük başvuru kotalarında sınırlamalara gidilmesi durumunda Bangladeş vize başvurunuzu yapmak mümkün olamayabilir.

Bangladeş Vizesi İçin Parmak İzi Gerekir Mi?

Bangladeş’e vize almak isteyen başvuru sahiplerinden biometrik parmak izi verilerini beyan etmeleri talep edilmemektedir. Bu nedenle Bangladeş vize başvurusuna şahsen katılmanız gerekmeden servis hizmeti alarak Bangladeş vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bangladeş Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bangladeş’e turistik, ticari, aile ziyareti amacıyla gerçekleştirilmesi planlanan seyahatleriniz için gidiş amacınıza uygun bir başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. Bangladeş vizesi başvuru sahiplerinin çoğunlukla merak ettiği şey Bangladeş Konsolosluğu’nun Schengen vize başvurularında olduğu gibi başvuru sahibinin çalışma ve düzenli gelir durumunu ispat eden evrakların sunulup sunulmayacağıdır. Bangladeş vize başvurularında şahsi banka hesap özetleri, maaş bordroları veya hizmet dökümü vb. belgeler başvuru sırasında sunulmaz.

Bangladeş Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

-Bangladeş turistik vize başvurularında dikkat edilmesi gereken kritik noktaları ve başvuru kategorisine göre ibraz edilmesi gereken belgelerin listesini aşağıda detaylı olarak dikkatinize sunmak isteriz.

Pasaport: 10 yıl içerisinde çıkartılmış, vize basım işlem yapılabilmesi için karşılıklı en az iki boş sayfası ve 6 ay geçerliliği olmalıdır.

-Bangladeş vizesi başvuru formu (Bangladeş vize başvuru formunuz dikkatli ve eksiksiz olarak doldurulmuş, ıslak imzalı olmalıdır. İngilizce olarak doldurulması gereken formda seyahat amacı, talep edilen giriş sayısı ve ülkeye giriş tarihleri eksiksiz şekilde belirtilmelidir)

-Bangladeş vize başvuru formu

-2 adet biometrik yeni çekilmiş fotoğraf – ( 3.5 x 4.5 cm ölçülerinde beyaz fon üzerine)

-Dilekçe (Bangladeş Konsolosluğu’na hitaben İngilizce olarak yazılacak vize talep dilekçesinde gidecek olan kişinin seyahat amacı ve seyahat tarihleri net bir şekilde yer almalıdır.)

-Davetiye (Bangladeş’teki turizm acentesinden satın alınmış tur sözleşmesi sunulmalıdır. Tur sözleşmesinde yer alan otel konfirmasyonu otelin antetli kâğıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanmalıdır. Bu belgede başvuru sahibinin bilgileri mutlaka yazmalıdır.  İnternet üzerinden yapılan  (booking veya airbnb) otel rezervasyonları Bangladeş başvurusu sırasında kabul edilmemektedir.)

Bangladeş Ticari Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Pasaport (Bangladeş ​seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olan ve pasaportun karşılıklı en az 2 boş sayfası bulunmalıdır.

İngilizce Vize Talep Dilekçesi (Şirketin antetli kağıdına Bangladeş Konsolosluğu’na hitaben İngilizce yazılmış, kaşeli, ıslak imzalı vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. Dilekçede, vize başvuru sahibinin meslek ve görev-maaş bilgileri, Bangladeş’e gerçekleştirilecek seyahatin tarih aralıkları ve seyahatin masraflarının kim tarafından karşılanacağı net biçimde beyan edilmelidir.

Ticari Davetiye  Bangladeş’te davet eden firmadan e mail yoluyla gelecek olan ticari davetiyenin Bangladeş şirketinin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanması gerekir.

2 adet biometrik fotoğraf – Bangladeş vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğrafların; 2 adet, 3.5 x 4.5 cm ölçülerinde olması gerekmektedir.

SGK işe giriş bildirgesi (Kişi şirketin resmi çalışanı ise bu belge beyan edilmelidir)

Evraksız Bangladeş Vize Başvurusu Mümkün Mü?

Bangladeş’e turistik, ticari veya aile ziyareti amacıyla seyahat etmek isteyen ve Bangladeş’ten davetiye temin edemeyen başvuru sahipleri için diğer bir seçenek ise az evrakla Bangladeş vize başvurusu yapmaktır. Bangladeş vize başvuru prosedürleri ve şartlarını sağlayamayan başvuru sahiplerinin temsilcilerimizi bilgilendirmeleri gerekmektedir.

Bangladeş Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bangladeş vize işlemleri genelde 3-7 iş günü içerisinde sonuçlanır. Konsolosluğun çalışma ve işyükü yoğunluğuna göre bu işlem süresi daha da kısalabilir. Bangladeş Konsolosluğu başvuru sahiplerinden başvuru sonrası ek evrak veya evraklar talep edebilmektedir. Bangladeş vize başvurunuzu ek evrak talepleri ve ek değerlendirme sürelerini göz önünde bulundurarak yapmanızı tavsiye ederiz. Bangladeş vize başvurularında vize başlangıç tarihleri başvurunun onaylandığı gün konsolosluk birimi tarafından başlatılmaktadır. Bu nedenle seyahat planlarınızı yaparken bu durumu dikkate almanızı önemle belirtmek isteriz.

Bangladeş Vizesi hakkında her şeyi bize sorun!

Sorgunuzla eşleşen soru yok veya bunları okuma izniniz yok.