Tanzanya Vizesi

Tanzanya vize işlemleri

Tanzanya ya da resmi adıyla Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, Afrika kıtasında yer alan bir ülkedir. Tanzanya ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki siyasi, kültürel ve ekonomik bağlar geçmişten bu yana sağlam temeller üzerine kurulmuştur. Tanzanya vizesi nasıl alınır?

Tanzanya vize istiyor mu?

Tanzanya’ya turistik, ticari, aile ziyareti, transit, eğitim amacıyla seyahat etmek isteyen bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız Tanzanya vize başvurusu yapmak durumundadırlar. Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımız ise 6 ayda 90 güne kadarki kalışlar için Tanzanya vize işlemlerinden muaftırlar. Özellikle Covid-19 pandemi sürecinde Tanzanya vize işlemlerinin seyrinde değişiklikler yaşanabilmektedir. Bu nedenle Tanzanya seyahat planı yaparken vize uygulamalarının güncel tablosu hakkında Tanzanya vize başvuru danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Tanzanya kapı vizesi var mı?

Tanzanya vize prosedürlerinde 2023 yılı itibariyle kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır. Tanzanya’ya çeşitli amaçlarla seyahat planı bulunan vatandaşlarımız vize işlemlerini Tanzanya seyahatleri öncesinde tamamlamalarını tavsiye ederiz.

Tanzanya vizesi nereden alınır?

Tanzanya elektronik vize başvurusu tamamen online ortamda yürütülür. Tanzanya Ankara Büyükelçiliği’nin yetki alanındaki Tanzanya e vize başvurusu için nihai kararı Tanzanya Göçmenlik Ofisi (Immigration Office) vermektedir.

Tanzanya vizesi nasıl alınır?

Tanzanya’ya turistik, ticari, aile ziyareti amaçlı gerçekleştireceğiniz seyahatler için elektronik vize başvuruları ülkemizde Tanzanya Ankara Büyükelçiliği üzerinden yapılabilir. Tanzanya vizesi 2023 yılı itibariyle pasaporta basılmamakta, başvuru sahiplerine e-vize olarak gönderilmektedir.

Tanzanya vize işlemlerinizi pratikleştirmek ve hızlandırmak adına alanında deneyimli bir turizm seyahat acentesi aracılığıyla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Tanzanya vizesi için gerekli evraklar

Tanzanya e vize başvurularında konsolosluğa ibraz edilmesi gereken evraklar mutlaka gidiş amacınıza uygun olarak beyan edilmelidir.

 Tanzanya vizesi için temin edilmesi gereken evraklar

*Tanzanya Vize Başvuru Formu (Online ortamda doldurulup onaylanmalıdır)

*Pasaport: Seyahatin dönüş tarihinden itibaren 9 ay geçerliliği bulunmalıdır

*Son 6 ay içinde çekilmiş, beyaz fon üzerine çekilmiş vesikalık fotoğraf

*Nüfus cüzdanı fotokopisi

*Turistik başvurular için otel rezervasyonu: Tanzanya’da kalacağınız otelden alınmış rezervasyonu dosyanıza eklemelisiniz. Otel rezervasyonunuzun seyahatiniz başlangıç ve bitiş tarihi ile uyumlu ve konfirmeli olması gerekmektedir.

Gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonu

*Ticari başvurular için Tanzanya’dan davet eden şirketin antetli kağıdına yazılmış ticari davet mektubu

*Tanzanya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi alacaksanız Tanzanya’dan imzalı davet yazısı ve davet eden Tanzanya vatandaşının veya oturum sahibinin kimliği gerekmektedir.

Tanzanya e-vize başvurularında eksik veya yanlış evrakla yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Tanzanya vizesi almak zor mu?

Tanzanya vize sisteminde elektronik vize işleyişine geçişin ardından Tanzanya vize işlemlerinin bir parça hızlandığı ve kolaylaştığı söylenebilir.

Tanzanya vizesini kolay biçimde almak için gidiş amacınıza uygun vize türünün tercih edilmesi, başvuru evraklarınızın eksiksiz beyan edilmesi ve geçerli pasaport bilgilerinizin doğru biçimde sunulmasına gayret ediniz. Tanzanya vize başvuru prosedürlerinin doğru bir biçimde tamamlanması durumunda Tanzanya vizesi almakta zorlanmayacaksınız. Ancak Tanzanya sınır kapısında sorun yaşamamak adına Tanzanya elektronik vize başvuruları konusunda vize danışmanlık hizmeti almanız  yararınıza olacaktır. Tanzanya elektronik vize çıktısı ve geçerli pasaportunuzla birlikte ülkeye girişiniz mümkün olabilmektedir.

Tanzanya vize ücreti

Tanzanya vize ücretleri başvuru yapılan vize kategorisi ve giriş sayısına göre değişiklik göstermektedir. Tanzanya vize işlem ücreti e-vize başvurusu sırasında kredi kartı bilgileri kullanılarak ödenmektedir. Tanzanya vize başvuruları sırasında ödemeniz gereken ücretlerin bilgisine çağrı merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.